Veiling "Zuid Beveland" beschikt nu over enorme hal voor neerzetten fruit Klein fruit voor de vakantiegangers Aandacht voor de gewassenverzorging Matige appeloogst op Zuid-Beveland Ruim aanbod van vroege aardappelen op Tholen t: Lijst namen geslaagden aan de F ruitteeltvakschool te Kapelle Droge noord-oosten wind die we op WALCHEREN in de maand april zo graag eens over onze akkers hadden gekregen, maar toen helaas verstek liet gaan, hebben we in de afgelopen week zo veel gehad dat we hier op Walcheren hard aan een buitje toe zijn. Vooral nnu de struktuur van de grond niet optimaal is, komen droog teverschijnselen al heel gauw aan het licht. Enkele kollega's hebben al wat sluit- kool geplant en hebben behoorlijk moeite het geplante overeind te krij gen zonder of met zeer gebrekkige beregeingsapparatuur. Wat het laat ste betreft hebben we op ons eiland wel een moeilijkheid meer dan an dere streken van ons land, want al zouden we goede apparaten hebben om te beregenen op wat grotere schaal, dan zitten we nog met het probleem dat bruikbaar water op Walcheren maar sporadisch voor komt. Wanneer we door de Zuid- Hollandse en Brabantse tuinbouw gebieden rijden, en rond kijken zien we over al de percelen met regenin stallaties aan het werk vlak na het planten en tijdens de verdere groei. Het doet ons wel eens watertanden maar een oplossing is hiervoor niet zo gemakkelijk te vinden. En wan neer we een beroep moeten doen op de medewerking van de waterleiding om wat grotere hoeveelheden te kunnen afnemen, kan dit in de regel wel, maar vraag niet tegen welke prijs. Deze ligt ongeveer 100% boven normale tarieven! We moeten dit dus gewoon als noodoplossing zien te houden. Vollegrondgroente is er op het ogen blik niet in ruime mate aanwezig, het blijft op het ogenblik dan ook op een redelijk tot goed prijspeil. Er worden de laatste dagen van deze week dan ook hoge prijzen gemaakt met name van de bloemkool, jam mer dat niet meer kollega's hiervan kunnen profiteren. In de veilingberichten van Middel burg is deze week een nieuwkomer aangetroffen. De nieuwe groente draagt de naam Paksoï, het is een aromatische Oosterse bladkoolsoort, die op de Nederlandse markt een plaats moet zien te veroveren. Of dit zal lukken is nog zeer de vraag, want we hebben wel meer van zulke din gen gehad en die zijn ook weer vlug van het toneel verdwenen. Hopelijk zal het met dit gewas beter gaan en ons een welkome aanvulling bieden. Wanneer ik het artikel van de Z.L.M.-krant van afgelopen week over Walcheren er op na lees. wordt er over tuinbouw niet veel gespro ken. Maar wat er geschreven wordt is klare taal. Op Walcheren is er plaats voor rekreatie. De vakantiegangers komen in grote getale naar zee en strand en hebben graag een frisse hap, dus we zullen ons moeten toe leggen op de teelt van klein fruit met name aardbeien en frambozen. Er liggen hier goede kansen. Het is al meerdere malen naar voren ge bracht, ook door ons afzetorgaan de veiling, we zullen ons hierover in de komende weken eens moeten bezin nen, want de planttijd van aardbeien is over een maand al aan bod. Nog even dit, hebt u de winterbloem- koolplanten al gezaaid? Nii kan het nog, maar over een week is het ei genlijk te laat. En vergeet natuurlijk niet de Z.L.M.-manifestatie in Kruiningen te bezoeken, het zal de moeite echt wel waard zijn. Tot ziens op het tentoonstellingster rein! De appeloogst op ZLJID-BEVE- LAND wordt beduidend kleiner dit jaar dan de oogst 1982. Er is echter veel verschil per perceel, want ook in 1983 zullen er bedrijven zijn met een normale en dus goede appeloogst. De Goudreinette vormt op bijna allle bedrijven een uitzondering, de zetting is slecht tot zeer slecht te noemen, de oogstgrootte wordt op 30 - 40% van normaal geschat. Ook de Cox laat het op veel bedrijven zitten, de oogst- reduktie is niet van die omvang als bij de Goudreinetten, een opbrengst van 60 - 70% van normaal lijkt haal baar. Ons hoofdras, de Golden, leek in eerste instantie zeer matig, nu de vruchten snel verdikken en de zetting op het latere hout zichtbaar wordt zijn de verwachtingen redelijk tot goed. De percelen met een slechte bestuiving zijn ook bij dit ras dit jaar duidelijk te herkennen. Goeie be stuiving is dit jaar van groot belang geweest om een goeie vruchtzetting te verkrijgen. Zo'n jaar bewijst dui delijk hoe belangrijk bestuivingsras- sen zijn in een nieuwe aanplant en hoe ze te planten. Goed overleg met de fruitteeltvoorlichting bij het ma ken van nieuwe plantplannen is een verstandige zaak. De nieuwe rassen. Jonagold, Elstar en Karmijn kunnen dit jaar een zeer goede oogst geven in ons gebied, zo dat de nieuwkomers een belangrijke plaats in gaan nemen, bij de aanvoer op onze fruitveilingen. Een taak voor de veilingdirekties zich tijdig te oriënteren over de aanvoeren op korte en langere termijn van deze nieuwe rassen. De oogstverwachtingen van de zo- merrassen zijn goed. James Grieve lijkt iets minder dan vorig jaar, maar de Benoni, een ras dat in onze streek nog vrij veel geteeld wordt is goed. De pruimen geven wederom een volle oogst dit jaar, uitgezonderd de percelen Opal, welke vorig jaar te weinig zijn gedund. Deze hangen matig tot slecht. Opal is een pruime- ras, waar regelmatig in gesnoeid moet worden, het beste direkt na de oogst. Goed dunnen en een goeie belichting zijn eerste vereisten om dit ras met sukses te telen. Het lange natte voorjaar is een be lemmering geweest voor heel agra risch Nederland, het zaai- en poot- goed kon eenvoudig de grond niet in. Gelukkig voor die groentetelers, die dankzij hun kunde en een dosis geluk op dit moment produkten aan kunnen bieden. De groenteprijzen zijn hoog, de telers die ervan profiteren krijgen gelukkig loon naar werken. 24 juni 1983 Tholen en dan met name Sint Anna- land heeft een reputatie op het gebied van de vroege aardappelen. Jaarlijks worden hier grote hoeveelheden van de nieuwe oogst via de veiling ver handeld, met de Doré als hoofdras. Dit jaar vond de eerste veiling plaats op dinsdag 14 juni. Er was toen een aanvoer van 43'/2 ton Doré, tegenover 16 ton op 16 juni van vorig jaar. Een flink aantal telers had dus het pootgoed voor de natte moesson in de grond en ondanks de barre weers omstandigheden hebben die tame lijk vroeg een oogstbaar gewas. Door de relatief grote aanvoer viel de prijs iets tegen. In 1982 werd nog 1.63 per kg gehaald, nu stond de klok stil bij 1.06. De eerste partij betrof 93 kisten, aangevoerd door J.B. Moer land. De aardappelen die geveild werden. waren eind februari - begin maart gepoot en waren alle onder plastik geteeld. Inmiddels is de prijs later in de week opgelopen tot boven 1.20 per kg. Waarschijnlijk omdat landelijk het aanbod toch nog klein is. Op wat langere termijn is de situatie erg moeilijk te overzien, omdat slechts een beperkte hoeveelheid pootgoed op tijd in de grond zat. Mogelijk komt er een hiaat met voor de tijd van het jaar kleine aanvoeren als het vroege aanbod is opgedroogd, want een flink deel van de vroege aardappelen zal niet echt vroeg ge rooid kunnen worden. Hier is de heer A.C. Wessels op 13 juni j.l. met zijn vrouw en enkele medewerksters bezig met het rooien van de eerste Doré's. Zoals de foto laat zien viel de maat niet tegen. f ijfi. Hier is de heer Wessels op maandag 13 juni met vrouw en enkele medewerksters begonnen met het rooien van Doré. Zo te zien valt de maat niet tegen. 1. C.J.A. van Agtmaal te Nispen; 2. A. Bos te Melissant; 3. L. Callebaut te Lebbeke-Wieze (België); 4. B. van Damme te Heinkenszand; 5. A.A. Dees te Waarde; 6. E.J.A. Freyser te Zaamslag; 7. B. Hoogendijk te Lage Zwaluwe; 8. P.H. van de Jagt te Nu het land dan eindelijk in ons THOOLSE GEBIED in het zaad is gebracht, moet onze aandacht weer volledig gericht zijn om met een zo goed mogelijke verzorging aan de oogst te kunnen komen. Met de op komst van de gewassen zijn er met het schrale zonnige weer, direkt weer verschillende kleine insekten, om de groei wat te remmen. Naast een be hoorlijke opkomst, zijn er toch nog al wat percelen die een minder goede struktuur hebben en waar daardoor de standdichtheid veel te wensen overlaat. Het nu harddrogende weer verhin dert tevens, om de grond met schof felen weer wat in zijn fatsoen te brengen. Op verschillende plaatsen stagneert de groei reeds vanwege de slechte struktuur van de grond. Ook de aardappelen die vroeg zijn ge poot, vertonen bonte plekken en van een gulle gewasontwikkeling is ner gens sprake. In de eind mei gepote voorgekiemde Doré, is met de op komst ook de aanslag al aanwezig, wat duidt op onderzeeërvorming. Een behoorlijke oogst kan hiervan niet worden verwacht, en zeker niet met scöraal weer. In de vroeggepote percelen ziet men ook hier en daar stengel phytophtora, wat met een goede bespuiting nog niet direkt een ramp behoeft te worden. Waar een goed op tijd uitgevoerde onkruid- bespuiting voor opkomst werd uit gevoerd, is de onkruidbezetting niet groot. De begin juni op gang geko men aflevering van de vroeg gepote Doré's houdt geleidelijk aan, of schoon men toch verwacht dat in juli hierin stagnatie zal optreden als ge volg van het grote deel, dat pas na half mei gepoot kon worden. De niet bar hoge prijs van 1,00 per kg ging vorige week toch geleidelijk omhoog, en was op 17 juni rond 1,25 per kg. Vanzelfsprekend zijn de vroegste aardappelen gepoot op de geschikt ste grond voor deze teelt. De perce len met plastik folie komen er dit jaar goed uit, want met gelijk gepote aardappelen, is er tot nu toe een ver schil van zes tot acht kg aardappelen per roe, zodat dit met een prijs van rond een gulden per kg wel uit te rekenen is. Toch dienen afgedekte aardappelen beslist voor eind juni geruimd te zijn, omdat ze door hun geforceerd zijn, vroegtijdig rijp zijn. In ieder geval weten kopers en han delaars weer, dat er in ons Thoolse distrikt, goed smakende nieuwe aardappelen te koop zijn, en dat is voor dit produkt een pluspunt. Om reden dat er veel aardappelen te laat gepoot zijn, zal ook de inzaai van winterbloemzaden eind juli in het gedrang komen, ofschoon enkele soorten nog tot begin augustus ge zaaid kunnen worden. Zo is dikwijls het één afhankelijk van het andere, zodat het verlate voorjaar nog een lang staartje zal hebben. Ook op veilinggebied zal een kleinere pro- duktie van aardappelen en uien, een onrendabel jaar kunnen worden, of schoon een goede prijs nog wel iets goed kan maken. Het is dan echter wel zaak, dat de leden in hun totaliteit doordrongen blijven van de onmisbaarheid van een gezonde Thoolse aardappelveiling, want juist daar kan de hoogst haal bare prijs gemaakt worden. Men mag en moet er dan ook wat voor over hebben, om zulk een afzetapparaat in stand te houden, en moeilijkheden niet uit de weg gaan. Niets is funester voor een organisatie, dan dat er tweeslachtige leden zijn. De doelstel lingen van onze ouders 50 jaar gele den, gelden ook nog steeds in 1983! Door enkel het draaien van een telefoonnummer ging de grote deur van de nieuwe veilinghal automatisch oT.hoog. Daarmee verrichtte de commissaris van de Koningin in Zeeland dr. C. Boertien, donderdag 16 juni in aanwezigheid van talrijke genodigden, de officiële opening van een nieuwe hal met 4 koelcellen van de Veilingvereniging "Zuid-Beve land" in Goes. Deze enorme hal met een oppervlakte van ca. 4700 m2 zal worden gebruikt als neerzetruimte voor het fruit. Direkte aanleiding tot de bouw van een nieuwe voorziening is, de brand in 1982 geweest die de fustloods in de as heeft gelegd. Gezien de opgang van het eenmalig fruit is besloten de tussenhal hiervoor te gaan gebruiken terwijl de nieuwe pas geopende hal dienst gaat doen. als neerzetruimte waardoor de presentatie voor de verkoop beter tot zijn recht komt". Voorts kan laden en lossen van het fruit in de hal zelf plaats vinden waardoor de rijafstanden tot een mi nimum beperkt blijven hetgeen de kwaliteit ten goede komt. Ook koe ling met de aangrenzende 4 koelcel len kan meer dan voorheen aan de handel worden aangeboden. Fustloods Thans is op het veilingkomplex nog een nieuwe fustloods in aanbouw op de plaats waar koelhuis 3 heeft ges taan. Deze zal worden bestemd voor het meermalig (koel)fust "en daar mee zal dan, aldus voorzitter J. Val kier, het laatste stuk ellende van het debacle 1971/1972 - toen de vereni ging met een miljoenenschuld werd gekonfronteerd - zijn verdwenen en daarmee is tevens bewezen dat bes tuur en leden over echte onderne merszin blijken te beschikken temeer daar de nieuwbouw van de hal ge heel op eigen kracht zonder hulp of subsidie tot stand is gekomen". Zuid-Beijerland; 9. M.J. Kooyman te St. Annaland; 10. M.J. Lokerse te Lewedorp; 11. R.U.M. Loosbergh te Moddelkerke (België); 12. A. Maar- leveld te Klaaswaal; 13. L.G. v.d. Maas te 's Gravenpolder; 14. L.B. Meeuwsen te Oostdijk; 15. J.F. Mo lendijk te Krabbendijke; 16. D.C.E.M. de Moor te Zaamslag; 17. J. Overbeeke te Krabbendijke; 18. M.F. v.d. Ree te Hoedekenskerke; 19. C.A. de Ruiter te Numansdorp; 20. P.M. Rijk te Ovezande; 21. M.S. Slabbekoorn te Driewegen; 22. J.M. Steijn te Hoedekenskerke. Er is 1 kandidaat afgewezen. Een overzicht van de nieuwe hal tijdens de opening. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17