Eerste bedrijfskomputers in glastuinbouw Adverteren is bekend blijven BOUWEN MET VERTROUWEN Wisselwerking: energie uit warmte van Uw dieren Bundel energiebesparing voor alle glastuinders AANNEMINGSBEDRIJF FRAANJE BV. Gasverbruik al met 30% teruggelopen deskundig advies en volledig verzorgde bouw van: ligboxenstallen openfrontstallen mestveestallen varkensstallen pluimveestallen bewaar- en koelruimten werktuigenbergingen bedrijfsgebouwen elke gewenste maat mogelijk materiaalkeuze in overleg komplete bouw in één hand vaste prijzen vraagt vrijblijvend offerte dat is ons devies bij het adviseren, aanbieden en uitvoeren van onze specialiteit: 0 gevel- en dakkonstrukties 0 plafond- en wandisolatie 0 ramen en deuren tegelzetwerken en A sanitair Ïlouwerse de priester bv. Inleg broedeieren Als eerste komputerleverancier voor de tuinbouw heeft H. Hoogen- doorn Automatisering b.v. uit 's-Gravenzande enkele bedrijfskompu ters geplaatst bij glastuinbouwbedrijven Volgens direkteur G.J. Bentvelsen van Hoogendoorn, die hoge ver wachtingen heeft van het toekomstig gebruik va;i bedrijfskomputers, is er sprake van "een nog experimentele fase". De plaatsing van de komputers betekent, na jarenlang onderzoek en ontwikkeling, de eerste stap op weg naar het gebruik van geautomatiseerde bedrijfsbegelei- dingssystemen in de tuinbouw. Snelle ontwikkeling Hoogendoorn verwacht een snel toenemend gebruik van de bedrijfs- komputer in de glastuinbouw, gezien de daaraan verbonden grote voorde len ten opzichte van het met de hand registreren van de veelheid van be drijfsgegevens. Een ontwikkeling die min of meer vergelijkbaar zal zijn met de opmars van de proces-kom- puters voor de regeling van het kas- klimaat, die Hoogendoorn als eerste introduceerde in 1974. Dit gespecia liseerde komputerbedrijf voor de glastuinbouw streeft naar de levering van een bedrijfskomputer, die niet alleen eenvoudig kan worden be diend. maar desgewenst ook met an dere komputers kan worden verbon den. Dat laatste is van belang omdat die komputers informatie kunnen bevatten, die voor de teler van groot belang zijn in verband met zijn be hoefte aan vergelijking en andere informatie. Uniformiteit belangrijk Bij de ontwikkeling van de pro gramma's voor de Hoogendoorn-be- drijfskomputer wordt grote waarde toegekend aan de uniformiteit ten aanzien van de in- en uitvoer van gegevens. Daaraan besteedt de des kundige automatiseringsstaf van Hoogendoorn, die de systemen ont werpt, bijzondere aandacht. Boven dien houdt Hoogendoorn er bij de ontwikkeling rekening mee dat van dit 's-Gravenzandse komputer bedrijf meer dan het aanschaffen van mikro-elektronische apparatuur (in dit geval afkomstig van 's werelds belangrijkste leverancier van per soonlijke komputersystemen: Ap ple). Deze persoonlijke komputer systemen zijn in staat om met een goed programma snel over de beno- Leidt warme stallucht langs koude buitenlucht en er ontstaat een wisselwerking. De warmtewisselaar maakt daar een nuttig gebruik van. Een investering om te bezuinigen op de energierekening. Om op ener gie te besparen is een goede isolatie en ventilatie een eerste vereiste. In de landbouw zijn de slachtkuikenmesterij en de fokvarkenshouderij de sectoren waar relatief veel energie gebruikt wordt en bezuinigingen aantrekkelijk kunnen zijn. Studenten Agrarische Bedrijfskunde van de HLS Dordrecht hebben een onderzoek uitgevoerd naar het koopgedrag van fokvarkens- en mestkuikenhouders in energiebesparende apparatuur. Tevens is een analyse gemaakt van het aanbod van warmtewisselaars. Om te achterhalen wat het koopge drag van fokvarkenshouders en slachtkuikenmesters was bij aan schaf van energiebesparende appa ratuur is onder hert een mondelinge enquete gehouden. Enkele uitkom sten daarvan waren: - Arbeidsbesparing is een belangrijk motief om te investeren. Investeren in een warmtewisselaar wordt door driekwart van de boeren gedaan met name voor de klimaatsverbetering. - De keuze van het type warmtewis selaar wordt vaak bepaald door de prijs en minder door technisch en economisch rendement. - 80% van de boeren is tevreden met zijn huidige warmtewisselaar. - Ruim de helft van de ondervraagde boeren die in het bezit zijn van een warmtewisselaar vindt dat er aan het apparaat weinig onderhoud is. Bij slachtkuikenhouders komt het rela tief vaak voor dat het onderhoud als veel wordt ervaren. - Voor het op de hoogte komen van nieuwe ontwikkelingen raadpleegt men vooral vakbladen, landbouw- beurzen en consulentschappen. - Op meer dan de helft van de be drijven is een toepassing van de warmtewisselaar niet bekeken. Voor 20% van de bedrijven is een rentabi- liteitsberekening opgesteld. Uit een derde hiervan kwam een positief re sultaat. vooral in de beginfase regelmatig programma-aanpassingen noclig zullen zijn mede afhankelijk van on derzoekresultaten en praktijkerva ringen. Persoonlijke komputersystemen Evenals bij de proceskomputer zorgt Hoogendoorn ook nu voor kompu- terapparatuur en programma's die geruime tijd kunnen worden ge bruikt. Automatiseren is in de ogen digde informatie te beschikken om snel begrotingen te kunnen maken of bijstellen en om snel alternatieve plannen te kunnen- doorrekenen. Persoonlijke komputersystemen kunnen niet alleen de informatie over het eigen bedrijf verzorgen, maar door koppeling aan andere komputers tevens helpen bij be- drijfsvergelijking en het verkrijgen van informatie, die elders voorhan den is. "Energiebesparing in de glastuin bouw" is de titel van een bundel, die alle glastuinders een dezer dagen in de bus krijgen. In deze 164 bladzij den tellende uitgave van het Land bouwschap staan artikelen, die vanaf begin 1982 in de vakpers en in de bladen der landbouworganisaties zijn gepubliceerd. Het Landbouw schap heeft bij *de samenstelling en koördinatie van de bundel voorts medewerking gehad van het Proef station voor de tuinbouw onder glas in Naaldwijk en het ministerie van Landbouw en Visserij. NIEUWE KRAAYERTSEDIJK 37 POSTBUS 1 4456 ZG LEWEDORP TELEFOON 01196-13220 Volgens voorzitter Van der Veen hebben de tuinders tot nu toe met het gebruik van rookgaskondensors en scherminstallaties het meest sukses gehad bij hun pogingen om de gas- rekening zo laag mogelijk te houden. Bij behoud van het areaal en het teeltplan is het energieverbruik in de tuinbouw in enkele jaren terugge bracht van 3,6 miljard m3 naar 2,3 miljard m3. De invloed van energie- besparin op het kasklimaat moet overigens goed in de gaten worden gehouden, aldus Van der Veen. De produktie van het boekwerk is gefinancierd uit het Fonds Energie besparing glastuinbouw, waar elke glastuinder jaarlijks een bijdrage aan betaalt. Diverse andere aktiviteiten worden uit dit fonds bekostigd zoals die van de qiergievoorlichters (sa men met de overheid), TNO-onder- zoek naar isolerend materiaal ten behoeve van besparing en subsidies voor energiebesparende experimen ten op bedrijven. Alle tuinders (en enkele nauw be trokken organisaties/ instellingen) krijgen de bundel gratis toegestuurd. Andere belangstellenden kunnen de uitgave tegen betaling van 10,- besteëlen bij het Landbouwschap. Dit bedrag dient daartoe te worden overgemaakt op postgiro 645299 ten name van het Landbouwschap in Den Haag onder vermelding van "Bundel energiebesparing glastuin bouw '83". Bouwen met vertrouwen! MIDDELBURG Kijlchuis: Waldammeweg 2. Industrieterrein: Arnestein. Tel. (01180) 2 50 55. telex 37875. 35 TERNEUZEN Kijkhuis: Mr F J Haarmanweg 61 Tel. (01150) 9 70 51. BREDA Kijkhuis: Crogtdi)k 58. Industrieterrein: De Crogten Tel. (076) 87 92 39. telex 54241 14 In april werden ten behoeve van de binnenlandse produktie door fok kers 0,1 miljoen en door kuiken broeders 6,4 miljoen broedeieren van legrassen ingelegd. Wat de inleg van broedeieren van slachtrassen betreft hebben de fokkers 1,7 mil joen en de kuikenbroeders 26,6 mil joen broedeieren ingelegd. Voorts werden ingelegd 700.000 broedeieren van eenden en 220.000 broedeieren van kalkoenen. vdw 24 juni 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14