Kroniek 1944 -1969 Toespraak van de heer A. G. Doeleman bij de introductie ZLM kroniek 1944-1969 Heeft het verleden waarde voor de toekomst. Over de vraag of wij kunnen leren uit het verleden wordt verschillend gedacht. Niet binnen de Z.L.M. bestaat er twijfel over de waarde van het bewaren, het bewaken van wat geschiedenis is geworden. 100 jaar geschiedenis van de Zeeuwsche landbouw en de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij geschreven door prof. Bouman blijkt een kostbaar bezit te zijn gewor den. De auteur van de ZLM-Kroniek Arie Korteweg (links) met rechts van hem zijn echtgenote, minister Braks en de oud-ZLM-voorzitter ir. Geuze: trotse bezitters van de eerste exemplaren van de kroniek. Niet deze ervaring was het niet moeilijk voor het Z.L.M. bestuur om het idee van de sekretaris de heer Oggel, gestalte te geven, gebeurte nissen en-feiten vastleggen, bewaren voor de toekomst. Dit besluit in 1977 genomen, was des te gemakkelijker, doordat oud-sekretaris de heer Arie Körteweg bereid was deze opdracht te aanvaarden. En zo toog de heer Korteweg aan het werk, begeleid door een redaktiekommissie, die tot taak had om de kroniek inhoudelijk te toetsen aan de mening van perso nen, die de beschreven periode van nabij hebben meegemaakt. Benoemd werden de heren: M.A. Geuze, voorzitter, M. de Bruyne, A.M. Geluk, G.M.F. Bom, W. Kos ter, L. Mesu, S. de Visser en W. Sinke als sekretaris. Na het overlijden van de heer A.M. Geluk werd de heer L.A. van Lan- geraad benoemd. Voor de heer Korteweg was de in breng van de Zeeuwse kommissie zo waardevol, dat ook voor de Bra bantse kroniek adviezen gevraagd werden aan de volgende personen: C. de Zeeuw, A.B. Snoek, B.H. Ma- ijers, C.J. de Jager en J.M. van Heyst, Toen de heer Korteweg klaar was, werd aan de Zeeuwse redaktiekom missie de vraag voorgelegd wat de definitieve vorm moest zijn van wat op losse bladen verzameld was. Men was daar duidelijk over. De kroniek van 25 jaar geschiedenis van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij en de Noord-Brabantse Maatschap pij van Landbouw zou in boekvorm moeten verschijnen. Even is er twijfel zoeken naar je mo tieven. Waar deze 25 jaar vast te leggen in een zo definitieve vofm? Vijf en twintig jaar volgend op 100 jaar ge schiedschrijven over de Zeeuwse landbouw door prof. Bouman en in bescheidener vorm Honderd jaar landbouw in Noord-Brabant. En naast van Nabij en Verre, geschreven door G.A. de Kok, het boek over de periode Geuze als voorzitter van de Z.L.M. aangeboden bij zijn afscheid. Meer een reportage dan geschied schrijven, zoals G.A. de Kok in het voorwoord schrijft. Wordt er nu een beslissing genomen die andere mogelijkheden voor de toekomst afsnijdt? Mocht daar al twijfel over hebben bestaan, van daag weten wij dat er voor nu en voor de toekomst een waardevolle beslis sing is genomen. Ook de keuze beide kronieken van Zeeland en Brabant in één boek op te nemen. Daarmee willen wij tegelijkertijd onze bijzon dere erkentelijkheid en dank tot uit drukking brengen voor het tijdro vende maar mooie werk - de heer Geuze heeft het monnikenwerk ge noemd - dat de heer Korteweg heeft verricht. De naam van Arie Korteweg is ver bonden aan deze kroniek en gaat mee de geschiedenis in. Zeeland - Noord-Brabant 25 jaar geschiedenis van de Brabant se Maatschappij van Landbouw en de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij zijn op schrift gesteld. Een perio de afsluitend wat voor de Z.L.M. en de N.B.M. v. L. het einde betekende van het zelfstandig optreden. Twee organisaties gingen na deze periode gezamenlijk verder onder de naam Zuidelijke Landbouw Maat schappij. Ook over de naam zijn wij het eens geworden! 24 juni 1983 Vandaag verplaatsen wij ons in feite terug naar het jaar 1969. Wij hebben daardoor een unieke gelegenheid 25 jaar terug te zien, maar vooral voor uit te kijken in de toekomst. Een toekomst van 13 jaar, die vandaag voor ons geschiedenis is ge worden. Wij kunnen nu overzien wat gepasseerd is volgend op een periode van 25 jaar met wederopbouw na de oorlog, de ramp van 1953. Het op nieuw beginnen en de ontwikkelin gen die daarmee versneld op gang kwarnen. De Z.L.M. heeft de samenvoeging van de twee organisaties goed door staan. Vandaag durven wij te zeggen, dat er een hechte organisatie is op gebouwd. De Brabantse leden heb ben de voordelen in een grotere or ganisatie te zijn opgenomen. En voor de Zeeuwen is het goed verder te kunnen kijken dan de grenzen van Zeeland. Onbetwist is Brabant een boeiende provincie, waar ontwikke lingen in de 70-er jaren tot stand zijn gekomen, die in 1969 niet voor mo gelijk werden gehouden. Aktief en kerngezond De Z.L.M. heeft een goed funktio- nerend sekretariaat. Een sociaal- ekonomische voorlichting die in ho ge mate het vertrouwen heeft van onze leden. Wij prijzen ons gelukkig dat naast de direkte belangenbehar tiging van de leden, wij op breder terrein bezig zijn, aktiviteiten op on derwijsgebied zijn daar een duidelijk voorbeeld van. Als algemene orga nisatie zijn wij bereid met respekt voor andere opvattingen en doelstel lingen samen te werken op het ter rein van het onderwijs. Verder noemen wij een goed funk- tionerende Accountants Unie, terwijl de O.V.M. met bewondering door anderen wordt gadegeslagen. Z.L.M.-leden betalen voor een groot deel van het verzekeringspakket lage premies, wat niet ten koste gaat van de kwaliteit. Wat de huisvesting be- treft»hebben O.V.M.de Z.L.M. en de Accountants Unie een eigen weg gekozen. Vrijdag a.s. zal burgemees ter Blanken de eerste steen leggen voor de nieuwbouw van de Accoun tants Unie. Over het voor en tegen van deze ge scheiden huisvesting wordt verschil lend gedacht. Binnen de Federatie waaruit het K.N.L.C. is opgebouwd hebben de provinciale organisaties de ruimte vrij autonoom te werken. Dat heeft naar onze mening duide lijk voordelen. De land- en tuinbouw kent een grote verscheidenheid van sektoren en be- drijfstypes. Maar ook de organisa tievorm van de land- en tuinbouw is bijzonder gekompliceerd. Hierdoor kan het nuttig zijn dat meningen en problemen rechtstreeks doorklinken naar boven, naar o.a. het bestuur van het Landbouwschap of het Ministe rie van Landbouw. De organisatie staat daardoor dichter bij haar leden en is voor de leden ook beter herkenbaar. Een dergelijk be leid is verantwoord, wanneer voor komen wordt dat bepaalde beleids lijnen doorkruist worden. Belangrijk naar de leden toe, vanuit de Z.L.M. is het Land- en Tuinbouwblad. Verheugd zijn wij dat wij vandaag op deze wijze het 140 jarig bestaan mo gen vieren op deze plaats in de Grote Kerk te Goes. En dan opnieuw na 5 jaar de Z.L.M.-Manifestatie. Wij hebben de gelegenheid elkaar op deze dagen te ontmoeten en kontak ten kunnen worden gelegd met be drijven, diensten en instellingen die van belang zijn voor de land- en tuinbouw. De Z.L.M. is tot op de dag van van daag kerngezond en wij gaan met vertrouwen de toekomst tegemoet, verder op de weg bij d» behartiging van de belangen van de leden, maar ook te werken als algemene organi satie, verweven met het platteland op cultureel, sociaal-ekonomisch ge bied. Nieuwe ontwikkelingen En dan de vraag hoe het de boer en tuinder op hun bedrijf in het gezin is vergaan na 1969. Wanneer wij de ontwikkeling in grafieken zouden tekenen zou het volgende beeld ont staan. Bij de akkerbouw loopt de lijn tot 1969 vrij stijl op om in de zeventiger jaren vrij vlak verder te gaan. De mechanisatie had zijn hoogte punt bereikt. Er werd zelfs gesproken van over-mechanisatie. En de moge lijkheden tot verdergaande rationa lisatie en intensivering bleek voor veel bedrijven beperkte mogelijkhe den te bieden. Als problemen noe men wij schaarste aan grond, gebrek aan zoet water en in zekere mate ook traditionalisme. Gelukkig is dat laatste geen algemeen verschijnsel. Daardoor zien wij wel dat er grote verschillen zijn ontstaan in de ont wikkeling tussen bedrijven onder ling. Anders lopen de lijnen bij de veehouderij. Vrij vlak tot 19ó9 en daarna een sterk oplopende lijn. Tot 1969 vonden er weinig vernieu wingen plaats inde veehouderij. Met de opkomst van de ligboxenstallen (in 1968 werd in Brabant de le lig- boxenstal gebouwd) en de melktank bleken enorme mogelijkheden te ontstaan het aantal koeien per ar beidskracht op te voeren. Verder noemen wij de opkomst van de snij- mais en de goedkope veevoeder grondstoffen waar de veevoeder industrie zeer goed op heeft inges peeld. Van deze goedkope veevoeder grondstoffen heeft ook de verede- lingssektor duidelijk geprofiteerd. Voor de glastuinbouw is het zelfde beeld te zien als bij de veehouderij waarbij het aardgas een belangrijke rol heeft gespeeld. Bij deze ontwik keling heeft de overheid duidelijk een belangrijke rol gespeeld. In ster ke mate ondersteund door het E.E.G.-landbouwbeleid o.a. via de rentesubsidie. Rol overheid Wij wijzen nadrukkelijk op het be lang van een stimulerend overheids beleid. Niet alleen financiële ondersteuning, maar vooral door onderwijs, onder zoek en voorlichting. Dit drieluik is van onmeetbare betekenis geweest voor de ontwikkeling van de land- en tuinbouw in Nederland. Wij kunnen daar vanuit de praktijk, ik bedoel daarmee letterlijk de boer en tuinder, niet indringend genoeg op wijzen. Wij maken ons zorgen dat door de bezuinigingen wat in het verleden is opgebouwd nu te veel ondergraven wordt. Onvoldoende wordt er reke ning gehouden met de struktuur van de Tand- en tuinbouw, opgebouwd uit gezinsbedrijven mede tot stand- gekomen door het gevoerde land bouwbeleid. Het marktprijsbeleid laat onvol doende ruimte het profijtbeginsel door te voeren, zoals datjiu op ons af komt. Mede van het overheidsbeleid zal het afhangen hoe de lijn vanuit het ver leden naar de toekomst wordt door getrokken. Afzet en verwerking Belangrijk is verder hoe de afzet en verwerking van land- en tuinbouw- produkten door coöperatie, handel en veilingen verder ontwikkeld en uitgebreid kan worden. Kwaliteit en valorisatie van de produkten spelen daarbij een belangrijke rol. Het genetisch onderzoek zal in de toekomst een zeer belangrijke rol spelen bij de verbetering van de op brengst en de kwaliteit van de pro dukten. De opmars van de automa tisering is niet te keren en zal van invloed zijn op de verdere ontwikke ling in de land- en tuinbouw. Voor komen dient te worden dat wij on- gekoördineerd allerlei systemen of programma's opgedrongen krijgen. Voor de georganiseerde landbouw ligt hier een duidelijke taak daarbij aansturend op te treden. De mede werking van de overheid van het Ministerie van Landbouw is daarbij onontbeerlijk. Wil Nederland een belangrijke rol blijven spelen op landbouwkundig gebied in de wereld, zal dat veel in spanning vergen in gezamenlijke ve rantwoordelijkheid tussen de over heid en het landbouwbedrijfsleven. Dat is van belang voor boer en tuin dersgezinnen, voor de werkgelegen heid bij de afzet en verwerking van landbouwprodukten en daarmee van groot belang voor de nationale eko- nomie. De problematiek van vandaag is" op een aantal punten nog even aktueel als vroeger, denkende aan o.a. be drijfsopvolging, zoetwatervoorzie ning, terwijl wij rekening dienen te houden met gewijzigde opvattingen in onze samenleving, zoals het be heer van natuur en milieu. Wij laten deze problemen voor vandaag rus ten, evenals onze zorg over de ab normale weersomstandigheden van. dit jaar. Zeker is dat de Z.L.M. probeert een brede organisatie te zijn, aandacht schenkende aan de ontwikkeling van het platteland in Zeeland en Noord- Brabant. In de kroniek is de ontwikkeling van de land- en tuinbouw vastgelegd van 1944 tot 1969. Wij prijzen ons geluk kig dat de heer Geuze deze tijd, in sterke mate zijn tijd, toen voorzitter van de Z.L.M. wil belichten. Een belangrijke periode waarin het land bouwbeleid gestalte heeft gekregen, de E.E.G. tot stand kwam, handels afspraken op wereldniveau ge maakt werden. Een periode die, zoals nu blijkt, zijn- stempel heeft gedrukt op de verdere ontwikkeling van de land- en tuin bouw tot op de dag van vandaag. Vandaag willen wij wat is opge bouwd allerminst in fiere zelfbe wustzijn op een voetstuk zetten. Ze ker niet in een trots gebaar tonen aan jonge mensen van nu. Of een nieuwe generatie het anders het beter zal doen dan wat nu is bereikt, ligt verscholen in de toekomst. Wij kun nen vandaag alleen de wens uitspre ken dat er voor de jonge boer en tuinder een goede toekomst wegge legd mag zijn. 13 Arie Korteweg de schrijver van de ZLM-Kroniek richt zich tot de talrijke genodigden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13