KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Scherpe aanval Veehandel op Produktschap Vee en Vlees Aangename temperaturen met af en toe wat regen nodig Gewaskontröle is uiterst belangrijk Later weten we het!!! Leren en opletten! Dit hebben we in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN de laatste paar we ken zo ook ongeveer gehad, zodat de stand van de diverse gewassen mees tal een stuk opgeknapt is. Het ziet er allemaal weer wat vriendelijker uit. De (te) laat gezaaide en gepote ge wassen zullen bij gunstige tempera turen en regelmatig wat regen allicht een deel van de achterstand inlopen. Laten we niet vergeten dat het intus sen wel half juni is geweest. En als je dan naar het merendeel van de bieten en aardappelpercelen kijkt, dan is het eigenlijk toch droevig gesteld. Het zijn echter niet alleen de opbrengsten die het boereninkomen bepalen; de kg-prijs is zeker zo belangrijk. Opvallend is toch wel de geringe on kruidbezetting bij late zaai. De mas sa van het onkruid is natuurlijk be streden bij het afbranden en de late mechanische bewerkingen. Daar door kunnen de kosten voor herbici den na opkomst veelal beperkt wor den, zodat het nog ue vraag is of de herbicidebespuitingen dit jaar zoveel hoger zullen uitvallen. De kosten voor extra stikstof zijn hoogstwaar schijnlijk meer dan die voor extra herbiciden. Diverse artikelen lezend, blijkt er maar weinig bekend te zijn omtrent een juist en aangepast stikstofbeleid op de diverse gewassen in zo'n ex treem jaar als nu. Uiteraard te be grijpen, maar we zitten er wel mee. Een methode om eventuele stikstof tekorten tijdens de groei en ontwik keling van de gewassen te bepalen is eigenlijk alleen nog maar bekend bij wintertarwe en ook daar zitten ne gatieve kanten aan. Wellicht dat een jaar als dit, zo'n systeem voor de toekomst sneller kansen geeft. De wintergranen zijn dit jaar vrij laat in de aar gekomen. Voor het afrij- pingsziektebestrijdingsstadium is over het algemeen minder gespoten hoeven te worden dan aanvankelijk gedacht werd. Als de bovenste 3 bla deren vrij zijn van ziekten is dit ook niet nodig. De (kombinaties van) middelen zijn al duur genoeg. De oude rassen als Arminda en Okapi blijken nog de minste problemen te geven. Als het af en toe wat regent belooft de wintertarwe een goede opbrengst. De minder goede struktuur van de grond wreekt zich momenteel vooral in de wat vroegere gezaaide zomer gewassen als zomergranen, vlas, erwten én blauwmaan. Het is ook nog de vraag of de bieten wel vol doende de grond in zullen gaan. De eerste aardappelen staan intussen boven. Opvallend, maar wel ver wacht, is het grote aantal stengels per knol. Hoofdzakelijk te fijne stengels. Verwacht mag worden dat het aantal knollen wat te hoog en de knol grootte daardoor te klein zal zijn. Al met al, er staan ons nog veel din gen te wachten, welke we nu nog niet kunnen overzien. Hopelijk vallen ze meer in positieve dan in negatieve zin uit. Er is dit jaar al enorm veel gesproken en geschreven over het weer. Het is lange tijd te nat en te koud geweest; op het moment dat ik als uw prak tijkschrijver van SCHOUWEN- DUIVELAND dit artikeltje schrijf, is het al weer (te) droog. Met name ge kiemd uienzaad heeft veel moeite om door de bijzonder harde korst te dringen. In een jaar als dit, waarin het in het voorjaar erg nat is geweest, moet het ook gedurende het groei seizoen vrij regelmatig eens regenen. Een buitenstaander begrijpt daar soms niets van en hoopt dat het de hele zomer droog blijft. Zo zie je maar, iedereen denkt eerst aan zich zelf en dan aan een ander. Gelukkig is er op de meeste percelen iets gezaaid of geplant. Op verschil lende bedrijven zal het bouwplan er nu echter wel iets anders uitzien dan aanvankelijk de bedoeling was. Ver anderingen in het bouwplan of de gewassenkeuze dienen doorgegeven te worden aan de distriktsbureau- houder, voorzover dat nog niet is ge beurd bij de meitelling. De winter was te zacht, het voorjaar te nat en de zomer lijkt vol te zitten met ziekten en plagen. Meeldauw, gele roest, bruine roest, phytophthora, bieteke vertje, luizen èn noem maar op. De folders van de handel staan er vol van, en uiteraard hebben ze ook overal een middeltje voor. Maar maakt u zich toch niet ongerust. Houd de situatie op uw eigen perceel goed in de gaten en raadpleeg even tueel een "deskundige". Wat de gele roest in de wintertarwe betreft en de luizen in de bieten en de tarwe valt het op Schouwen-Duiveland nog heel erg mee. Bietekevertjes zijn er volop in de bieten en het is verstan dig hiertegen een bespuiting uit te Na de dramatische periode van regen die ook in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS grote problemen heeft gegeven en nog geeft vraagt de boer zich wel af, wat de opbrengst en de financiële uitkomst zullen zijn. De boer is gewend geconfronteerd te worden met de natuur met al zijn schakeringen van nat, droog, koude en warmte, maar dit voorjaar gaat het alles te boven. Al is er nog verschil in landstreek en grondsoort in ons gebied lijkt de achterstand niet meer in te halen. De zomer die zich aandient kan daar veel aan doen. De natuur is soms grillig maar ook goed om onze agra rische producten een korte groeipe riode naar goede grondomstandig- heden te geven. Bij een normaal poot- en zaaitijdstip is de opbrengst ook normaal maar nu is het niet bij benadering te schatten. De veehouder heeft nu de laatste dagen wat aan zijn wintervoorraad kunnen doen. Er is al veel gekuild, het product is niet zoals verleden jaar, daarom zullen de gehaltes stukken minder zijn. De top van de melkproductie van de maanden mei en juni zijn dit jaar niet gehaald, on danks hogere bedrijfsuitgaven. Dat is de eerste schadepost die merkbaar is. Wat we nu ook al kunnen zien is dat in de fruitteelt sommige soorten een kleine opbrengst zullen geven. De Goudreinetten bijv. is zeer slecht bezet. Bij de peren zijn de Confe rence goed bezet en andere soorten matig. De pruimen zijn zeer wissel vallig bezet, bij sommige soorten moet nog worden gedund. Na een uitbundige bloei zal het kou de weer wel debet zijn aan dé soms matige, bezetting van onze fruitbo men. In de bloementeelt zijn de re sultaten tot nu toe zeer goed, de prijzen handhaven zich ook bij grote aanvoeren. De slogan, "neem vaker een bloemetje mee" schijnt wel aan te slaan, vooral bij het sombere weer dat we nu gehad hebben. Waarom zo vroeg hij zich af heeft het PVV nooit gepleit voor het handha ven van de 50% subsidie door de overheid op kosten voor veterinaire keuring voor export van levende dieren. Steeds werd door het PVV gesteld dat de export van levende dieren een schadelijke zaak is voor de slachterijen en zelfs voor de Ne derlandse ekonomie. Nimmer is duidelijk naar voren gebracht dat de levende export de marktpositie van producenten en handelaren aan zienlijk heeft versterkt. Het is 12 juni als deze praktijkschrij ver over NOORD-BEVELAND schrijft. Eindelijk is het dan zover. Alles zit in de grond op 'n klein stukje na, wat "gebraakt" wordt. Hier en daar werd afgelopen week al gehoopt op wat re gen want ja "eenmaal veel regen ge had, vraagt snel wéér wat". Het lijkt al bij al een leerzaam jaar te worden. Zou je op het eerste gezicht zeggen van: "Nou ja, zo'n extreem laat voorjaar dat komt toch nooit voor en alles is nu toch anders dan normaal". Dat. is wel waar, maar daar zijn twee dingen tegenin te brengen n.l. a. we kunnen nu eens zien hoe de gewassen zich bij erg laat zaaien of poten gedragen o.a. qua op brengst, en b. als de schoen nu of straks ergens wringt zal dit in zo'n kort groei seizoen zeker tot uiting komen (iets voor de gewasstudiegroe- pen). Evenzogoed moet men wel oppassen met uitspraken zoals: percelen bie ten waar granulaat gebruikt is staan beter, of Bayleton werkt slecht. Het lijkt mij althans goed dat zodra een bepaalde indruk bestaat dat dit dan bijvoorbeeld aan onze bedrijfsvoor- lichter of een onderzoekingsinstel ling doorgegeven wordt. Deze mensen kunnen dit dan weer eens met hun proeven en ervaringen vergelijken! Overigens maandag a.s. is er de jaarlijkse exkursie van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting naar Rust- hoeve (19.00 uur). Een voorgaande praktijkschrijver schreef dat de boer een soort brandweerman was. Nou, dat geldt ook nu nog, maar dan wel één die iedere dag uit moet rukken. Mijn buurman zei dat hij bang ge maakt werd door het telefoonant woordapparaat in Barendrecht. Ik heb toen ook eens gebeld en in derdaad er was heel wat te horen. Ik ben toen maar eens "uitgerukt" 'met dat gebeugensteuntje. De bieten- op vreterij en onkruid bekeken, de tarwe op roesten, meeldauw en sep- toria, de aardappelen voor phytop hthora en toprol gespoten. Het is of alle ziekten en plagen tegelijk ko men. Daarbij komt nog eens dat een te straffe onkruidbestrijding in de late bieten en uien zich dubbel kan wreken. Zo meteen breekt het tijdstip van af- rijpingsziekten bestrijding weer aan. In het Z.L.M.-blad van 27 mei j.l. stond een mooi schema, ik heb uit geknipt en in de spuithandlciding gestopt. voeren. U moet zich echter realiseren dat bietekevertjes voornamelijk klei ne gaatjes boren in wortels en on derste gedeelten van de stengels van het kiemplantje. Vraatplekken aan de bladranden van het jonge biete plantje duiden zeer zeker niet op bietekevertje, maar waarschijnlijk op aardvlooien. Laat u zich door nie mand iets wijs maken, maar overtuig u zelf!!! O ja, u dacht ik heb zo laat kunnen zaaien en poten dat ik ga maar eens spuiten met Algan, de groeistimula- tor bereid uit bruine zeealgen, om de achterstand in groei weer teniet te doen. De advertenties klinken onge loofwaardig en fabelachtig. Reklame maken is ook een vak, net als geld- verdienen. Laat u zich echter niet verleiden om nog meer kosten te maken die niet terug komen. Er zijn in Nederland geen proefresultaten bekend van het middel Algan, maar op onze gronden wordt geen of slechts weinig effekt verwacht!! Jl I VlO* - In het kader van het Epipré-projekt wordt ook onderzoek gedaan naar de invloed van spuitsporen op het gewas. In de Algemene Ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Han delaren in Vee in Heerlen, heeft voorzitter J.W. Diepeveen op na drukkelijke wijze uiting gegeven aan het ongenoegen dat bestaat ten opzichte van het doen en laten van het Produktschap voor Vee en Vlees. Om te beginnen zo vroeg voorzitter Diepeveen zich af is er bij het Produktschap voor Vee en Vlees (P.V.V.) nooit gereageerd op mijn uitlating dat het woord Vee uit de naam van het Produktschap wel geschrapt zou kunnen worden. Dit vooral omdat dit weloverwogen en niet zonder reden is gezegd. Diepeveen voerde een aantal redenen aan om het woord Vee te schrappen. Nimmer heeft het PVV tegemoet willen komen om voor biggen en startkalveren bij export een lager heffingstarief in te voeren. Diepeveen kritiseerde de stiefmoe derlijke behandeling door het PVV van veemarkt en veemarktaangele genheden. Zo is de prijswaarneming voor Brussel voor slachtlammeren al van de markten afgenomen. Ook voor slachtrunderen zijn er plannen om de prijswaarneming op de referentiemarkten te laten verval len. Diepeveen vroeg zich af of door AKKERBOUW IN HET WINTER TARWE RAS Marksman worden nu reeds haardjes met gele roest gevonden. De beste middelen hiertegen zijn Bayleton en Tilt. Corbel is iets zwakker op gele roest, maar is weer sterker op bruine roest, die met name in de rassen Citadel en Okapi te vinden is. KONTROLEER ZELF UW BIETEN percelen op luisOn danks dat een waarschuwingsbe- richt volgt bij een te zware luisbe- zetting, kan dat voor uw perceel te laat zijn. Plaatselijk kan de luis- bezetting namelijk erg verschillen. IN ERWTEN KAN KAMILLE problemen geven bij de oogst. Met 3 liter Basagran kunt u wat grote re kamille nog goed de baas. Komt de regeling slachting en weging van runderen en door het EUROP-sy- steem niet getracht wordt de verhan- delingsstruktuur te veranderen, ten nadele van markten en handel. De staffeling van de keuringstarieven die zeer sterk ten nadele van de klei nere) slachterijen werken wees Die peveen in tegenstelling tot het PVV eveneens resoluut af. Ook ten aan zien van de regelingen rond het le vend wegen van slachtvarkens en de kontrole daarop ontmoette bij Die peveen ernstige kritiek. Hij noemde de huidige regeling onbevredigend en dat het bedrijfsleven daarmee niet kan en wil werken. naast kamille ook melganzevoet of varkensgras voor, dan verdient menging met Dinoseb-acetaat (Ivosit) de voorkeur. Bijvoorbeeld 2 liter Basagran 1 Ei a 2 liter Dinoseb-acetaat. ALLEEN BASAGRAN SPUI TEN op een gezond en bij voor keur afgehard erwtengewas. Het gewas moet 10 a 20 cm hoog zijn en mag niet tijdens de bloei gespoten worden. Basagran niet toepassen op het ras Odé of wan neer karwij als ondervrucht wordt geteeld. VEEHOUDERIJ ALS U VAN MENING BENT dat zwaar beschadigd grasland zich in de loop van de zomer her steld, heeft u het mis. Op derge lijke percelen breidt de kweek en tuintjesgras zich sterk uit en wor den de aanwezige goede grassen verdrongen. Er ontstaat een zode van slechte kwaliteit wat extra geld kost van herstellen. DOOR DE ABNORMALE WEERSOMSTA N DIG HEDEN zijn er heel wat percelen door het beweiden en maaien zodanig be schadigd dat scheuren en opnieuw inzaaien noodzakelijk is. Ga het ook op uw bedrijf eens kritisch na en stel de eventuele vernieuwing niet langer uit dan nodig is. Slecht grasland kost veel geld. 1 7 juni 1983 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7