nieuws uit brussel Ministers dicht bij akkoord over tuinbouwbeleid Brussel komt met zuiniger aanpak landbouwbeleid jan werts - brussel Dit weekend topberaad in Stuttgart EG neemt geen maatregelen tegen batterij-kip Meer veiligheid gevraagd bij vervoer op Frankrijk Diskussie levende export in Produktschap voor Vee en Vlees Bloemenveiling Aalsmeer bereikt recordomzet van ruim miljard gulden In een officieel document voor de regeringsleiders stelt de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) voor, om een reeks bezuinigende maatregelen te nemen bij het landbouwbeleid. Het Duitse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap gaat nog veel verder. Bonn weigert iedere medewerking aan het oplossen van de Europese financiële problemen, wanneer niet eerst a. over de hele lijn, dus ook buiten de landbouw-politiek besnoeid wordt en b. rijke landen, die van de Europese samenwerking uitdrukkelijk profiteren (zoals Nederland) tegelijk meer gaan bijdragen aan de Brusselse uitgaven. Ook bij veel andere regeringen is er verzet tegen het recente voorstel vdn de Europese Commissie om de fi nanciële problemen van de EG op te lossen door de afzonderlijke landen te vragen hun BTW-afdracht met maximaal 40 procent te gaan verho gen. Een en ander kwam deze week naar buiten in Luxemburg, waar maan dag en dinsdag de bewindslieden van Buitenlandse Zaken, Economie, Fi nanciën en Landbouw de EG-top- conferentie van komend weekeinde in het Duitse Stuttgart voorbereiden. De Nederlandse directeur-generaal voor de landbouw, ir. A. de Zeeuw, en andere leden van onze delegatie bij het overleg in de Luxemburgse hoofdstad gaven vier redenen waar om onze regering voorstellen tot be zuiniging op het landbouwbeleid. Jan Werts mits evenwichtig over alle partners verdeeld, zal steunen. 1. De minister van Financiën moet méér gaan betalen aan 'Brussel' wanneer de kostentoename van het landbouwbeleid niet aan banden zou worden gelegd; 2. Nederland was altijd al voorstan der van eëiv-zuiniger prijsbeleid voor landbouwpïodiikten; 3. Er is best een reeks aanvaardbare besnoeiingen te bedenken. Voor beelden: Minder interventies (in- leveringsprijzen) voor melkpoe der, granen en rundvlees. Ook de steun voor het verwerken van to maten of die op de teelt van olij ven en andere zuidelijke produk- ten kan beteugeld worden. 4. Nu er overal in de hoofdsteden met alle macht bezuinigd wordt op overheidsuitgaven, moet ook het Europees Landbouwbeleid kritischer beoordeeld worden. In Luxemburg viel verder te verne men dat het keiharde standpunt "Eerst bezuinigen op de landbouw uitgeven en daarna valt met ons pas te praten over meer fianciën voor de Europese samenwerking" zoals on langs verwoord door de Nederlandse staatsecretaris van Eekelen hét offi ciële standpunt van onze regering is. Globale aanpak Ten aanzien van het landbouwbeleid kiest de Commissie aan de voor avond van de belangrijke topconfe rentie in Stuttgart, zo is onze indruk, voor een globale aanpak van de kos ten die momenteel uit de hand drei gen te lopen. Het jongste document van de Brusselse autoriteiten, waar uit wij hier citeren zou al dit week einde in Stuttgart door de regerings leiders in principe aanvaard moeten worden onder de titel: "Nieuwe richtlijnen voor het gemeenschappe lijk landbouwbeleid". Enerzijds schetst men hier in de enorme kos tentoename (30 procent) dit jaar, die het gevolg zou zijn van wat genoemd wordt de "politieke compromissen" van de ministers gedurende door de voorbije jaren. Anderszijds stelt de Commissie nadrukkelijk vast. dat niet geraakt mag worden aan de be ginselen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Concreet wordt vervolgens voorgesteld om: - De komende jaren een meer voorzichtige prijspolitiek te voe ren, eventueel aangevuld met uitbreiding van de specifieke hulp voor kleine bedrijfjes, zoals die sedert vorig jaar in de vee houderij al geldt; - Het opleggen van een specifieke heffing, die het de modernste (dus met name Nederlandse) veebedrijven onmogelijk maakt de melkproduktie verder uit te breiden; - Een snellere afbraak van de mo netaire compensaties; - Een systematisch onderzoek van de landbouwuitgaven om aldus na te gaan of bijkomende bespa ringen mogelijk zijn. Uiteindelijk doel van de hele opera tie aldus de Europese Commissie "Dat de ontwikkeling van de land bouwuitgaven achterblijft bij die van de inkomsten van de Gemeen schap". Dit bleek maandag en dinsdag in Luxemburg bij de vergadering van de landbouwministers die inmiddels nu precies twee jaar over dit vraag stuk hebben gesproken. Ten aanzien van de noodzakelijke wijzigingen in het gemeenschappelijk tuinbouwbe- leid, met name voor de zuidelijke EG-landen, zijn de bewindslieden niet tot definitieve besluiten geko men. Maar volgens direkteur-gene- raal A. de Zeeuw staat men nu toch wel dicht bij een akkoord, al moeten we hier aan toevoegen dat bewinds lieden uit andere landen hierover wat minder optimistisch leken. Het wachten is volgens De Zeeuw nog slechts op de komende Italiaanse verkiezingen. Daarna zouden de mi nisters dan kunnen besluiten om aan de vooravond van de toetreding van Spanje en Portugal (in 1986?) de bestaande regeling voor de referen- tieprijzen in de tuinbouwsektor strakker aan te halen en verder de omstreden producentenverenigingen van tuinders vaste vorm te geven. Mede op Nederlands verzoek wordt in dat kader nu geprobeerd om ook de bloemen onder het referentie stelsel te brengen en de reeks verder met enkele groentesoorten uit te breiden. Citrusvruchten vormen in dit geheel nog wel een knelpunt. Ten aanzien van de producenten-vereni gingen, die het in de handelbrengen van tuinbouwprodukten gaan rege len, is men het er over eens geworden dat ook de niet georganiseerde tuin der gebonden zal worden. Vastge legd moet echter nog worden onder welke omstandigheden dit gebeurt. Zo'n vereniging van producenten krijgt bijvoorbeeld de bevoegdheid om ook ten aanzien van de niet-le- den de ophoudprijzen verbindend te verklaren. Problematisch ligt volgens De Zeeuw ook het punt van de be moeilijking van de invoer van goed kope tuinbouwprodukten. Opslag Belgen De Belgen, Luxemburgers en Ieren krijgen vanaf volgende week tussen tijds 1,2 procent verhoging van hun prijzen voor zuivelprodukten en rundvlees, via een afbraak van mo netaire compensaties. Voordeel van de operatie ten aanzien van België- Luxemburg voor ons land is dat bin nen de Benelux voortaan voor de genoemde produkten geen monetai re compensaties meer gelden. Zodat het handelsverkeer een wat meer normaal verloop kan krijgen. De Italianen stuitten op Brits en Neder lands verzet toen zij vroegen om via afbraak van monetaire compensaties ook hiin wijnprijs tussen nu en de cember met ruim zes procent te ver hogen. Toch kregen zij hun zin. Zo dat opnieuw de problemen die een bepaalde sektor heeft via Europese monetaire regelingen te lijf worden gegaan. Het is een wat vreemde be nadering, die echter meer en meer ingang vindt, recentelijk nog met het varkensvlees in Frankrijk. Granen in veevoeders Gesproken is ook over het plan om twee tot drie miljoen ton tarwe uit de Europese overschotten in veevoeders te gaan verwerken. Dit om de Ame rikanen wat ter wille te zijn en dit graan niet op de wereldmarkt af te zetten. Sommige landen willen die tarwe tegen extra lage prijs hebben. Andere (Nederland, Engeland) staan op het standpunt dat het een kwestie van inschrijving moet worden. Italië en Ierland krijgen achtereenvolgens 450 duizend ton en 50 duizend ton van die tarwe uit andere interventie- bureau's overgeheveld. De minister raad maakte tenslotte kennis met de zojuist benoemde Michael Jopling (53), opvolger van Peter Walker als Britse landbouwminister. Hoewel He- reboer (200 ha) en landbouwinge nieur van afkomst gaf de bewinds man bij zijn kennismaking met de pers in Luxemburg aan, dat hij op dit moment toch nog wel wat ver af staat van de dagelijkse problemen van het boerenbestaan waarmee hij de afge lopen negentien jaar weinig te doen had, zoals hij tenminste zelf ver klaarde. Opmerkelijk is tenslotte dat niet meer wordt gesproken over het aan leggen van een absoluut plafond voor de landbouwuitgaven. In de Brusselse wandelgangen sprak men al van 16,5 miljard Europese reken- eenheden (circa 42 miljard gulden) voor 1984. In plaats daarvan kiest de Europese Commissie nu dus voor een bestrijding van de overschotten. Volgens de heer De Zeeuw zal bij ongewijzigd beleid de kostentoena me zo fel verlopen, dat de Europese Gemeenschap, zeker wanneer de markten niet meewerken, volgend jaar al financieel vastloopt. De Zeeuw betwijfelt, op grond van zijn ervaringen op dit terrein, of de Eu ropese leiders overigens wel tot maatregelen komen voordat "die zaak pas echt helemaal in de puree zit". (Jan Werts, Luxemburg) De Europese ministerraad wordt het voorlopig niet eens over een ge zamenlijke aanpak van de minimum-maten voor legbatterijen. Welis waar groeit er enige consensus, maar Italië en Ierland weigeren mede werking. Het ziet er naar uit dat andere landen daarom het voorbeeld van Nederland en West-Duitsland gaan volgen en zelf een wettelijke regeling zullen opstellen. Daarmee is op Europees-niveau voorlopig de zaak besloten. Pas over anderhalf jaar zal "Brussel" een rapport op stellen omtrent mogelijke vooruitgang bij het streven om het welzijn van de batterij-kip te verbeteren In de tweede helft van juni (20 t/m 24) gaat een Nederlandse overheids- delegatie in Parijs praten over weg- vervoerproblemen tussen Nederland en Frankrijk. Namens de Neder landse handel en industrie heeft de verladersorganisatie EVO een be roep op minister Smit-Kroes gedaan bij deze gelegenheid van de Franse overheid strenge waarborgen te ver langen voor de veiligheid van men sen, materieel en lading op Frans grondgebied. De organisatie meent dat aktiviteiten als blokkades, het loslaten van vee uit de wagens en het op de weg gooien van lading, alsmede de be dreiging van chauffeurs onvoldoen de door de Franse overheid zijn tegengegaan. In de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees laaide woensdag de diskussie over de levende export, vooral van varkens, weer even op. Aanleiding was een opmerking van de heer R.J. Gijsen die bezorgd was over de snelle levende export. Als vertegenwoordiger van werknemers organisatie zag hij met deze levende export naar zijn mening te veel werkgelegenheid verdwijnen. In de daarop volgende diskussie wees de heer L. de Wijze erop dat veel varkens van Nederland als het ware doorgeschoven worden naar België, van waar weer veel levende export plaatsvindt, naar de regio Parijs. De heer J. Oostrom nam onmiddel lijk stelling tegenover de opvattingen van de heer Gijsen. Hij meende dat zonder de levende export de mesters aanmerkelijk la gere prijzen zouden ontvangen, waarbij hij stelde dat dit verschil wel tot 50 cent/kg zou kunnen bedragen. Inderdaad gaan de laatste tijd veel van alle bloemen die op de wereld worden gekweekt. 66 procent uit Nederland afkomstig is. Op de tweede plaats - en ver achter ons land - staat Colombia met een aandeel op de wereldmarkt van tien procent. In het jaarverslag voorspelt de veiling dat er zich in' de komende jaren "grote veranderingen in het aange boden assortiment" zullen aandie nen. Dit vloeit voort uit de bij de telers sterk aanwezige overtuiging dat zo goed mogelijk moeten worden gereageerd op wat de consument thuis in de vaas wil, aldus de veiling. De bloemenveiling in Aalsmeer, de belangrijkste van de wereld, heeft 1982 afgesloten met een nog niet eerder bereikte omzet van 1.070 mil joen gulden. Dit staat in het vrijdag verschenen jaarverslag. Dit resultaat is tien procent hoger dan dat van 1981. Van de totale bloemen- en plantenomzet in Nederland neemt "Aalsmeer" nu 42 procent voor haar rekening. De uitvoer van bloemen en planten is met dertien procent ge groeid tot ruim 2,5 miljard gulden. Dit betekent volgens de veiling dat varkens, vooral zeugen, naar België, waar men een hogere prijs wil beta len dan in Nederland, waarvan de Nederlandse mesters dan weer pro fiteren. Waar zou men met de overproduktie in Nederland heen moeten, als er geen levende export plaatsvond, al dus de heer Oostrom. De heer J. Louwes zag ook de groei van de levende export met lede ogen aan. Door de levende export zal er in Europa geen varken méér geslacht worden, aldus de heer Louwes, die dan maar voorbij ging aan de steun aan het prijspeil die de levende ex port oplevert. De heer Joh. de Veer, vertegen woordiger van de KNLC gaf toe dat de levende export nu eenmaal hoort bij een open markt. Hij meende dat grote prijsfluktuaties gevaarlijk zijn voor een kontinue verwerking. Hij was gelukkig met de partikuliere op slag die, zoals de heer de Wijze stelde mogelijk is zolang er "centjes" zijn. Hij relativeerde het "grote" opgesla gen kwantum van 66.000 ton, dat in verhouding tot de EG produktie toch maar zeer bescheiden is.... vdw 17 juni 1983 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5