Handelshuis van Eek Zevenbergen vierde eeuwfeest Landbouwschap vraagt Lubbers EG-financiering veilig te stellen Suiker Unie had in 1982 recordproduktie Direkteur van Eek Ridder Orde Oranje Nassau Netto winst CSM 17,5 miljoen Sluiting suikerfabriek Zevenbergen tevens afsluiting 130 jaar industriële verwerking suikerbieten In 1883 kocht beurtschipper Antonie L. van Eek een pand aan de Zuidhaven in Zevenbergen. Hij begon daar voor eigen rekening land- bouwprodukten als granen en veevoeders te verhandelen. Nu anno 1983 bestaat dit familiebedrijf nog steeds en zelfs onder dezelfde naam. Kleinzoon Antonie L. van Eek mag zich direkteur noemen van dit bloeiend handelsbedrijf dat is gehuisvest in een modern bedrijfs- en kantoorpand aan de Huizersdijk nog steeds te Zevenbergen, en dat gespecialiseerd is in de handel van granen, zaden en peulvruchten. Een eeuwfeest derhalve dat vrijdag 10 juni jl. gevierd werd in de bedrijfsge bouwen. Hoogtepunt voor bedrijf en familie was de onderscheiding van direkteur A.L. van Eek tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen werden hem in het bijzijn van honderden genodigden opgespeld door de burgemeester van Zevenbergen, dr. AJ.D. Seelen. Direkteur A.L. van Eek (2e van r.) stralend middelpunt tijdens het eeuwfeest. Dubbele felicitaties van honderden genodigden voor én het jubileum van het bedrijf en zijn Koninklijke Onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer van Eek kreeg de onder scheiding aldus de heer Seelen voor zijn uitzonderlijke verdiensten voor zowel het bedrijf als voor de branche in zijn totaliteit. Hij wees er in zijn toespraak verder op dat direkteur A.L. van Eek de leiding van het be drijf meer dan 30 jaar geleden heeft overgenomen en het sindsdien door een goede en efficiënte bedrijfsvoe ring in stand heeft gehouden en met de moderne ontwikkelingen mee heeft doen groeien, tot een hyper modern bedrijf dat zaken doet met 33 landen over de gehele wereld en met een personele bezetting van ca. 10 werknemers in de winter tot ruim 20 in het drukke seizoen in de zomer. De heer van Eek heeft (had) in de graanhandel o.m. de volgende funk- ties Lid en voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Exporteurs van granen, zaden en peulvruchten (later opgegaan in de Federatie van Nederlandse Handelaren in granen, zaden en peulvruchten waarvan van Eek eveneens voorzitter is geweest). Hij was voorts lid van het bestuur van het Nederlands Bureau voor de uitvoer van peulvruchten en zaden en bestuurslid en voorzitter van de Stichting "Arie Poortman Fonds" dat zich inzet voor branchegenoten die in moeilijkheden zijn geraakt. De Het ziet er naar uit dat de huidige inkomstenbronnen van de EG na dit jaar niet meer voldoende zullen zijn om het bestaande beleid voort te zetten, laat staan om nieuwe initia tieven te nemen of de uitbreiding van de Gemeenschap met Spanje en Portugal te betalen. De regeringslei ders zullen in Stuttgart proberen hiervoor een oplossing te vinden. Er ligt onder meer een voorstel van de Europese Commissie om de EG meer geldmiddelen te verschaffen door de lidstaten een hoger percen tage van hun btw-opbrengsten te la- Het suikerrendement liep in verge lijking met 1981 enigszins terug het geen samenhangt met de mindere kwaliteit van de bieten en met het streven naar een beperking van de campagneduur tegen de achtergrond van de verder gedaalde wereld marktprijzen voor C-suiker. De opbrengstwaarde per ton bieten werd gunstig beïnvloed door de ver hoging van de interventie-waarde voor gegarandeerde suiker, door de stijging van de pulpopbrengsten en doordat meeropbrengsten van sui kerspecialiteiten eveneens een suc cesvolle ontwikkeling doormaakten en in tegenstelling tot de voorgaande jaarrekening op een vol jaar betrek king hebben. Deze gunstige invloeden werden overtroffen door de negatieve effec ten van het gestegen aandeel van C- heer van Eek heeft zich als woord voerder voor zijn branche ook inge zet waar het de afkondiging betreft van talrijke verordeningen en uit voeringsbesluiten in het kader van het EEG-beleid. Ook in de Zevenbergse samenleving heeft hij zich in enige gemeentelijke commissies verdienstelijk gemaakt. ten afdragen dan het huidige maxi mum van 1 procent. Het Landbouw schap acht verruiming van de in komsten eveneens noodzakelijk. Het Landbouwschap heeft premier Lubbers er in de brief op gewezen, dat het voorstel van de Commissie een goedkeuringsprocedure van en kelejaren moet doorlopen. Er zuilen daarom voorzieningen worden ge troffen om de financiering van het EG-beleid ook voor de naaste toe komst veilig te stellen. Als dat niet gebeurt zal het funktioneren van de Gemeenschappelijke markt en de suiker, de daling van de wereld marktprijs, de toename van de pro- duktieh'effing op B-suiker van 32 tot 39,5 procent en de scherpe teruggang van de melasse-opbrengst. In ver band hiermede daalde de gemiddel de bietenprijs per ton netto bij een suikergehalte van 16 procent van ruim 100,— over 1981 tot rond 93,— voor de leveringen in de campagne 1982. De voordelen uit deelnemingen be liepen 6 miljoen tegen ruim 4 miljoen in het verslag 1981. Op de resultaten drukt een vennoot schapsbelasting van 8,5 miljoen tegen 7.3 miljoen in 1981. Het jaarverslag maakt melding van de verkoop na de balansdatum van het belang in C.S.M.. waarbij een positief saldo boven de aankoopprijs werd behaald van enkele tientallen miljoenen guldens. Het eeuwfeest werd door honderden belangstellenden bijgewoond. Na mens de landbouw sprak de heer Wijne uit Zevenbergen. Deze bena drukte de goede relatie die er over en weer bestaat tussen het handelshuis van Eek en de boeren. De familie van Eek kreeg talrijke geschenken aan geboden. voortzetting van het Gemeenschap pelijk landbouwbeleid ernstig wor den bemoeilijkt. De dreigende budgettaire proble men van de EG zijn onder meer een gevolg van de gestegen kosten van het Europese landbouwbeleid. Ook naar de mening van het landbouw schap moet hiervoor een oplossing worden gevonden. Het beteugelen van de landbouwuitgaven kan van wege de gevolgen voor het inkomen van de boer echter slechts geleidelijk gebeuren. In de brief aan premier Lubbers wijst het Landbouwschap er verder op, dat het Europese land bouwbeleid een belangrijke funktie vervult voor de sociaal-economische ontwikkeling binnen de EG. De Europese Commissie heeft voor gesteld om de lasten van de Ge meenschap "eerlijker" over de lid staten te verdelen door rekening te houden met relatieve welvaartsver schillen. Daarbij zou ook gekeken moeten worden naar hun aandeel in de EG-landbouwproduktie. Het Landbouwschap is tegen een derge lijke aanpak. Bovendien zou daar door de groei van de EG-landbouw- uitgaven niet worden opgelost, aldus het schap in de brief aan premier Lubbers. In de eerste helft van het lopende boekjaar, dat loopt van 1 oktober 1982 tot 30 september 1983, is een netto winst door de CSM behaald van 17,5 miljoen (tegen 15,6 mil joen in de overeenkomstige periode van het vorige boekjaar). De stijging van het resultaat is toe te schrijven aan verbeterde bedrijfsuitkomsten van het suikerbedrijf en de levens- middelengroep, waarin begrepen de CCA. Verwacht mag worden, dat in het tweede halfjaar ongeveer evenveel winst zal worden behaald als in de eerste helft van het lopende boek jaar. De suikerproduktie van het lopende boekjaar overtreft alle voorgaande rekords. Nadat in het vorige boek jaar in Nederland voor het eerst meer dan 1.000.000 ton suiker werd geproduceerd, kwam de produktie in het lopende boekjaar met 1.130.000 ton nog weer ruim 8% hoger uit. Het grootste deel van de produktiestij- ging is toe te schrijven aan de uit zonderlijk grote suikerproduktie per ha. De C§M produceerde 429.000 ton, waarvan 101.000 ton C-suiker is. Van laatstgenoemde hoeveelheid wordt op aandrang van de EEG-kommissie 18.000 ton in voorraad gehouden voor verkoop in 1984. Op deze hoe veelheid is de EEG-regeling voor vergoeding van bewaarkosten van toepassing. De burgemeester van de gemeente Zevenbergen dr. A.J.D. Seelen heeft het bericht van de sluiting van de Suikerfabriek aldaar per 1 januari 1988 voor Zevenbergen een zwarte, zeer zwarte dag uit de geschiedenis van Zevenbergen genoemd. De gemeente sluit daarmee een belangrijk deel van haar historie af want het was hier dat in 1858 de eerste suikerfabriek in ons land werd gesticht door de heer de Bruin uit A msterdam genaamd "De Azelma". Dat Zevenbergen en zijn omgeving altijd sterk verbonden zijn geweest met de teelt en de verwerking van bieten mag blijken uit het feit dat in het dorp ooit liefst 4 suikerfabrieken hebben gestaan. Om deze band nog es te onderstrepen heeft een comité onlangs nog een beeldje opgericht vlak bij de suikerfabriek die gesloten wordt. Het in brons gegoten beeldhouwwerk beeldt de peeënsteker uit. Met de sluiting van de Coöp. suikerfabriek wordt in Zevenbergen een historie van precies 130 jaar afgesloten. Nederland moet eind deze week op de topconferentie van Europese regeringsleiders in Stuttgart al het mogelijke doen om de toekomstige financiering van de Europese Gemeenschap veilig te stellen. Als dat niet lukt zal de Nederlandse economie, waarvan de land- en tuinbouw een belangrijk onderdeel is, daarvan zeer negatieve gevolgen onder vinden. Dit heeft het landbouwschap geschreven aan minister-president Lubbers. Suiker Unie verwerkte tijdens campagne 1982 rond 5,2 miljoen ton bieten ofwel 33 procent meer dan in 1980 en 12 procent meer dan in 1981. De suikerproduktie steeg tot ruim 700.000 ton tegen 547.000 ton in 1980 en 656.000 ton in 1981. Het zojuist verschenen jaarverslag over 1982 meldt, dat de exploita tierekening niet zonder meer vergelijkbaar is met die van het jaarver slag 1981 dat een half jaar omvatte. Het in 1982 behaalde saldo van 14,9 miljoen kan worden vergeleken met een saldo op jaarbasis van 13,6 miljoen. 4 17 juni 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4