De Z.L.M. Manifestatie '83 in Kruiningen J-, Kunstmatige bestuiving gras met helicopter vanuit de Z.L.M. gezien m zuidelijke landbouw maatschappij Nieuwe ontwikkelingen Z.L.M.-kroniek Suiker Unie koncentreert produktie; Vestiging Zevenbergen na campagne 1987 dicht. -;7y?v, land- en VRIJDAG 17 JUN11983 69e JAARGANG NO. 3686 z I m tuinbouwblad Als de resultaten van de eerste proeven daartoe aanleiding geven, zal de graszaadteler in de toekomst gebruik kunnen gaan maken van een nieuw hulpmiddel om de opbrengst van zijn gewas te verhogen. Het graszaadbedrijf Barenbrug Holland b.v. heeft namelijk dinsdag j.l. bij wijze van proef op een tweetal bedrijven in West-Brabant een helicopter ingezet om de natuur een handje te helpen met de bestuiving van de bloempjes in het gras. De laatste voorbereidingen worden nu afgerond van het vele werk wat er verzet is bij het organiseren van de Z.L.M.-dagen. Wij zijn verheugd dat het opnieuw gelukt is na vijf jaar een manifestatie te organiseren. De mani festatiekommissie heeft de afgelopen tijd veel werk ver- zet. En zonder iemand tekort te willen doen willen wij de sekretaris van de kommissie, de heer Wim Sinke, noe men. Wij doen dat nu, omdat het de laatste keer zal zijn, gezien zijn leeftijd, dat de heer Sinke de spil bij het organiseren van tentoonstellingen zal zijn. Wij zijn er trots op dat dezer dagen onder zijn leiding met een betrekkelijk kleine staf van medewerkers georganiseerd kunnen worden. Na alle problemen, vooral door de uitzonderlijke weers omstandigheden dit voorjaar, is het goed daar ook af stand van te nemen. In onze organisatie hebben wij dat gedaan met de voorbereidingen van de Z.L.M.-dagen. En nu nodigen wij u met uw gezin uit de manifestatie één of meerdere dagen te bezoeken. Van het programma kunt u kennis nemen o.a. via het uitgebreide programmaboekje Bedrijven en instellingen maken ruim gebruik van dc gelegenheid hun produkten of dienstenpakket aan u te tonen. Het is bijzonder nuttig dat wij binnen ons werkge bied de gelegenheid hebben kennis te nemen van nieuwe ontwikkelingen en daarover rustig met deskundigen van gedachten te wisselen. De belangstelling van de veehouderij is bijzonder groot om hun beste dieren te tonen. Men kan met elkaar ver gelijken en anderen tonen wat met de fokkerij mogelijk is. Veel inzendingen ook van vleesproducenten. Verschil lende bedrijven hebben zich op de vleesproduktie ge specialiseerd. Op deZ.L. M .-dagen kunnen wij daar kennis van nemen. Woensdagmiddag wordt in aanwezigheid van genodig den het eerste eksemplaar van de Z.L.M.-kroniek aange boden aan de minister van Landbouw, de heer ir. Braks. 25 jaar ontwikkeling van de land- en tuinbouw na de oorlog blijft hiermee voor de geschiedenis bewaard. Een periode van 25 jaar waarin bijzonder veel veranderingen hebben plaatsgevonden. Woensdagavond hebben onze leden en belangstellenden gelegenheid het koncert, verzorgd door het Zeeuws Or- Ongewijzigd beleid, dat wil zeggen het zo goed mogelijk instandhouden van de zes fabrieken, zal in de negentiger jaren leiden tot een onrendabele situatie. Teneinde verzekerd te zijn van een redelijke bietenprijs voor de akkerbouwers, van een voor Nederland verant woord bietenareaal en van het veiligstellen van werkgele genheid zal de suikerproduktie in vijf fabrieken moeten worden gekoncentreerd en zal een fabriek (Zevenbergen) na campagne 1987 worden gesloten. Tot deze konklusie komen bestuur en direktie van de Coöperatieve Vereniging Suiker Unie u.a. te Breda na een diepgaande studie, waaraan twee jaar is gewerkt en waarin het investeringsbeleid voor de jaren 1983 tot en met 1990 is aangegeven. Suiker Unie houdt in haar lange termijnplan rekening met handhaving van verwerking van ruim 62 procent van de Nederlandse bietenoogst en met een investeringsbedrag van 700 miljoen gulden. Na bestudering van vele kombinatiemogelijkheden en va rianten is gekozen voor het volgende programma: - dfe fabriek Dinteloord zal in dagkapaciteit worden ver groot met 2.000 ton tot ruim 13.000 ton en tegelijker tijd gemoderniseerd; - de kapaciteit van de fabriek in Groningen wordt met 1.500 ton opgevoerd tot rond 13.500 ton; - de fabriek Puttershoek wordt verder aangepast, krijgt een nieuwe diffusietoren en een verbeterde bietenont vangst; - de fabriek Roosendaal krijgt naast andere investerin gen een nieuwe diffusietoren; - in de fabriek Sas van Gent worden noodzakelijke in vesteringen doorgevoerd; - de fabriek Zevenbergen wordt na campagne 1987 ge sloten. In de vestiging Zevenbergen werken thans 194 vaste per soneelsleden. Suiker Unie, die het voorgenomen besluit voor advies heeft voorgelegd aan de centrale ondernemingsraad, en haar medewerk(st)ers en de vakverenigingen over de voornemens heeft geinformeerd, heeft reeds op 13 juli 1981 meegedeeld, dat bij sluiting van een der fabrieken als uitkomst van de lange termijnplan-studie geen gedwongen ontslagen zullen plaatsvinden. Uitgangspunt hierbij is, dat de betrokken medewerkers bereid zijn elders binnen het Suiker-Unie concern zinvolle arbeid te aanvaarden. De suikerfabriek in Zevenbergen die gesloten wordt. kest in de Grote Kerk te Goes bij te wonen. Het is goed dat wij als Z.L.M. meer kunnen zijn dan alleen een belangen organisatie voor de boer en tuinder. Wij rekenen erop dat velen met hun aanwezigheid in de Grote Kerk hiervan ook blijk geven. Op deze avond wordt tevens de bijdrage van de Z.L.M. voor de uitbreiding van het orgel in de Grote Kerk in Goes officieel overgedragen. Op zaterdag wordt in samenwerking met de dag van het paard een aantrekkelijk programma ter afsluiting van de Manifestatie aangeboden. De fa. Meijer heeft met het openstellen van haar gebou wen voor een unieke tentoonstellingsruimte gezorgd. De Z.L.M. met haar medewerk(st)ers en de Z.L.M. Mani festatiekommissie rekenen op uw belangstelling. Zeker ook voor belangstellenden van buiten de landbouw is het de moeite waard een bezoek aan de manifestatie te brengen. Wij hopen u op de Z.L.M.-dagen te mogen ontmoeten. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1