Gebruik van riienspuiten In 1981/82 minder investeringen en meer aflossingen in de landbouw Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes In de praktijk blijkt dat er bij rijenbespuiting vaak meer teleurstellende resultaten voorkomen dan bij volveldsbespuitingen. Er is een aantal faktoren dat een grote invloed heeft op het uiteindelijke resultaat van een rijenbespuiting. De ervaring heeft geleerd dat ér in de praktijk nogal wat fouten worden gemaakt. Het Konsulentschap voor de Ak kerbouw en de Rundveehouderij te Goes heeft in samenwerking met de "Kontaktgroep gewasbescherming Zuid-Beveland" het rijenspuiten nog eens kritisch bekeken. Het is zinvol de bevindingen hiervan in een bredere kring kenbaar te maken. Hoeveelheid vloeistof Bij het rijenspuiten wordt slechts een gedeelte bespoten van de totale op pervlakte. Hierdoor wordt naast een geringere hoeveelheid middel ook minder vloeistof verspoten. Voor dit doel worden daarom dopjes gebruikt met een geringe doorlaat. Deze klei ne spuitdopjes zijn gevoeliger voor verstopping waardoor aan de reini ging van de machine veel aandacht moet worden besteed. Oude spuit- machines die vaak worden gecom bineerd met een rijenspuit hebben in de leidingen dikwijls veel roest of andere verontreinigingen. Alle on derdelen loshalen en goed reinigen is dan noodzakelijk. Bij volveldsspuitmachines is de - pompkapaciteit voor het rijenspuiten meestal veel te groot. Voor een 12- rijige rijenspuit is slechts een hoe veelheid vloeistof nodig van 4 tot 6 liter per minuut. Bij snellopende pompen kan men door een lager toerental aan te houden de pompka paciteit wat verminderen. Een ande re mogelijkheid is om direkt na de pomp in de persleiding een kort- sluitleiding aan te brengen. Als hier in een knijpkraan wordt aange bracht, kan een groot deel van de pompopbrengst direkt worden afge voerd via de vulopening in de tank. Koncentratie van het middel en hoe veelheid vloeistof per ha Het middel "Betanal" kan gemak kelijk uitvlokken bij een lage kon centratie. Een oplossing van minder dan 2 l/i% (2 xh liter Betanal op 100 liter water) kan gemakkelijk proble men geven. In tegenstelling met wat men zou verwachten heeft "Betanal" de ei genschap dat door extra verdunning de oplosbaarheid terugloopt. In de praktijk zal men het liefst met slechts één stel spuitdopjes willen werken. De hierna volgende benadering is daarom gebaseerd op een "Betanal" oplossing. Andere middelen zullen dan geen problemen opleveren. Een volveldsbespuiting met "Beta nal" geeft in de praktijk geen pro blemen met uitvlokken van het mid del. De verklaring hiervoor kan zijn dat bij een dosering van 6 liter "Be tanal" in 200 liter water per ha reeds een koncentratie van 3% wordt be reikt. Als lh van de rijafstand wordt gespo ten is slechts 2 liter "Betanal" per ha nodig. Voor een koncentratie van 3% mag dan maximaal x 100 liter 66 liter vloeistof per ha worden gespo ten. Wanneer breder dan xh van de rijafstand wordt gespoten is ook meer middel nodig. De hoeveelheid vloeistof per ha kan dan ook hoger zijn. kan zijn dat de vloeistof door de ke gelvormige uittreding in alle richtin gen spuit. Vooral bij wat grotere bieteplanten en grotere onkruid- planten kan dit een voordeel zijn. Er is dan wat minder schaduwwerking. Een lagere druk dan 3 bar (atm.) is vanwege de verdeling bij wervel dopjes niet gewenst. Hoogteregeling door middel van twee tasters per rij De hoogte (h) van de spuitdop heeft invloed op de breedte (b) van de bespoten baan en op de dosering. Bij de juiste hoogte (h) zijn de breedte (b) van de baan en de dosering goed. Bij een kleinere hoogte (hj is de breedte (b') kleiner en de dosering hoger dan bedoeld. Bij een grotere hoogte (h'j is de breedte (b'j groter en de dosering lager dan bedoeld. per minuut. De spleetdoppen van het type 8001 E of LE 1-80 geven bij een druk van 3 bar (atm.) een opbrengst van 0,39 liter per minuut. Voor wer- veldoppen komt het type D 2-23 in aanmerking met een opbrengst >van 0,40 liter per minuut bij 3 bar (atm.) druk. Zie hiervoor tabel 2. Hoe verstopping te voorkomen? - Tracht de koncentratie van de "Betanal" te brengen in de buurt van 3% of hoger - Verspuit de klaargemaakte vloei stof in korte tijd, in 1 a 1 xh uur Tabel 2. De opbrengst per minuut en de hoeveelheid vloeistof per ha weer gegeven bij 6 km en 8 km per uur rijsnelheid bij twee typen spuitdoppen. type spuitdop opbrengst bij 3 bar vloeistof per ha bij 3 ba* (atm.) 6 km/uur 8 km/uur 8001 B of LE 1-80 D 2-23 ,39 l/«in. 0,4 l/min. 78 liter 80 liter 58 liter 60 liter Uit de gegevens van tabel 1 en tabel 2 kan men de keuze maken voor eigen omstandigheden. Stel daarvoor vast: a) de rijsnelheid b) het type van de spuitdop c) de spuitbreedte Met behulp van de tabellen 1 en 2 kan men dan berekenen hoeveel vloeistof men verspuit en wat de koncentratie van het middel zal zijn. Eigenschappen van de doppen Spleetdoppen verstoppen gemakke lijker dan werveldoppen maar heb ben een betere verdeling boven de rij. Het verstoppen van de doppen kan bij "Betanal" bespuitingen pri mair worden veroorzaakt door het uitvlokken van het middel. Immers bij andere middelen heeft men geen extra problemen. Door met een druk van 3 bar (atm.) te spuiten met spleetdoppen bleek de kans op ver stopping aanzienlijk af te nemen. De Breng bij het vullen eerst enige liters water in de tank, doe dan het middel in de tank. Daarna bijvullen met water - Als men uitvalt met spuiten, dan in de restvloeistof de koncentratie verhogen door toevoeging van Betanal - Het hoofdfilter van de spuitma- chine moet zijn voorzien van een fijnfilter (300 micron). Men kan ook het filter omkleden met een nylonkous - Op de voorzijde van de rijenspuit een extra fijnfilter aanbrengen (300 micron) - Om alle risiko's van verstopping te voorkomen kan men in de dopjes nog een extra filtertje monteren van 150 micron (100 mesh). Losgeraakte schilfertjes of roestdeeltjes worden dan in de dop nog opgevangen. Algemeen Vaak zijn de tegenvallende resulta ten bij rijenbespuiting het gevolg van: a. Men spuit een bredere strook dan waarop de hoeveelheid spuit- middel is gebaseerd, bijvoorbeeld 20 cm spuitbreedte in plaats van 16,7 cm. Dit betekent dan een 20% lagere koncentratie! b. De hoogteregeling van de spuit dop is slecht waardoor de inge stelde spuitbreedte per dop sterk wisselt. Vaak wordt met één sleepvoet per rij gewerkt, waar door in rijen waar trekkersporen voorkomen de hoogte-afstelling verandert en daarmee de spuit breedte. Een betere methode is een hoogteregeling met twee tas ters per rij, die beide zijden van de rij aftasten, het zogenaamde vorksysteem, c. Het te ver doorslaan van de spuitbomen. Bij een 12-rijige rij enspuit is het noodzakelijk dat de bevestigingsboom aan beide zijden wordt ondersteund door een steunwiel. Dit om het te ver doorslaan van de spuitbomen te voorkomen. De ervaring heeft geleerd dat rijen bespuiting op 8 van de rijafstand wel erg smal is. Als er 20 cm breed wordt gespoten (2/5 van de rijenafstand) kan men tevens een hogere koncen tratie bereiken. Een goede beoorde ling van de vloeistofverdeling op de rij kan men eenvoudig testen door op een droge betonplaat een spuitproef te nemen. Het scheefspuiten, meer of minder vloeistof op of naast de rij is dan gemakkelijk te konstateren door het sneller of minder snel opdrogen van de spuithaan. Reinig ieder jaar de gehele spuitmachine met RM 78 al vorens over te gaan tot het werken met de rijenspuit. De specialist Landbouwwerktuigen en Arbeid, ing. A. Remijn In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn de beschikbaar gekomen middelen in 1981/82 op de landbouwbedrijven, voor een groter deel gebruikt voor aflossingen van leningen en verbetering van de liquidi teitspositie dan voor nieuwe investeringen. Ondanks een gedeeltelijk herstel van de rentabiliteit liepen de investe ringen in de akkerbouw en veehouderij terug. Dat blijkt uit een publikatie van het Landbouw-Ekonomisch Instituut over de financiële positie van de landbouw. De publikatie bevat gege vens over inkomens, investeringen, financieringsmiddelen en vermo genspositie van de landbouwers in 1981/82 met vergelijkbare cijfers over de drie voorafgaande jaren. Tabel 1. Koncentratie bij diverse hoeveelheden vloeistof op een spuitbreedte van resp. 1/3 en 2/5 van de rijafstand, uitgaande van 6 liet middel per ha. concentratie in de vloeistof hoeveelheid 2 liter middel op 2,4 liter middel op 1/3 van de rijafstand (16,7 cm) 2/5 van de rijafstand (20 cm) 50 liter per ha 496 4,8* 60 3,5* 4* 70 2,9* 3,4* 80 2,5* 5* 90 2,2* 2,6% Uit tabel 1 blijkt dat door iets breder te spuiten gemakkelijker een hogere koncentratie is te bereiken. Ook door sneller te rijden zal men de koncen tratie kunnen opvoeren. Men ge raakt dan namelijk per ha een gerin gere hoeveelheid vloeistof kwijt. Bij een rijsnelheid van bijvoorbeeld 6 km per uur en 70 liter vloeistof per ha is voor een 12-rijige spuit per minuut slechts 600 10000 x 70 liter 4,2 liter vloeistof verspoten. Per dop is dit slechts 0,37 liter per minuut. Bij 8 km per uur komt dit neer op 0,47 liter 14 hogere stroomsnelheid van de vloei stof door het spuitgaatje verkleint dan blijkbaar de kans op verstop ping. Werveldoppen hebben een minder goede verdeling op de rij. In de praktijk wordt nogal eens het type D 2-13 gebruikt. Gebleken is dat dit type een zeer slechte verdeling op de rij geeft. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat het wervelplaatje slechts één wervelkanaaltje heeft. Dit type dop is dan ook niet genoemd in tabel 2. Een voordeel van een werveldopje Investeringen sterk teruggelopen De bedrijfsinvesteringen bedroegen in 1981/82 gemiddeld ƒ29.000,- per bedrijf. Dat was 10.000,— minder dan in het voorgaande jaar en 27.000,— minder dan twee jaar eerder. Het totale bedrag van de be drijfsinvesteringen in de landbouw liep met 0,8 miljard terug naar 2,1 miljard gulden in 1981/82. Vooral de investeringen in grond en bedrijfs gebouwen zijn sterk gedaald. In grond werd in 1981 /82 350 miljoen geïnvesteerd (-44%) en in bedrijfsge bouwen 630 miljoen (-43%). Meer afgelost op leningen De beschikbaar gekomen eigen fi nancieringsmiddelen (besparingen, afschrijvingen en vermogensmuta ties zoals erfenissen en WIR-bedra- gen) bedroegen in 1981/82 gemid deld 52.000,— per bedrijf. Dit is ƒ20.000,— meer dan in 1980/81. Deze toename is vooral een gevolg van de hogere besparingen. Van de beschikbaar gekomen mid delen is 16.000,— aangewend om leningen af te lossen en werd 13.000,— aangehouden om de li quiditeitspositie te verbeteren, zodat er voor financiering van investerin gen 23.000,— beschikbaar was. Spreiding in inkomen blijft zeer groot In 1981/82 waren de inkomens beter dan in de drie voorafgaande jaren. Het ondernemersinkomen (- inko men dat de boer uit zijn bedrijf heeft verkregen door inzet van eigen ar beid en eigen kapitaal) bedroeg ge middeld 42.400,—Dit was 20.000,— hoger dan in het vooraf gaande jaar toen het inkomen tot een diepte was gedaald. Het be steedbaar gezinsinkomen was nave nant hoger. De spreiding van de in-, komens bleef echter groot. Ook in dit relatief gunstige jaar heeft 14% van de ondernemers nog geen positief inkomen kunnen verwerven. In 1980/81 was dit 26%. Landbouwbedrijf: waardevol bezit met laag rendement Ondanks een verdere daling van de grondprijzen is in 1981/82 de totale waarde van de landbouwprijzen vol gens de bedrijfsekonomische balans gelijk gebleven. Zowel in 1980/81 als in 1981/82 was dit gemiddeld 1,2 miljoen per bedrijf (op bedrijven met minstens 71 resp. 74 sbe). In 1981/82 was dit voor 26% gefinancierd met verpachtersvermogen waarde van de gepachte grond en gebou wen), voor 18% met vreemd vermo gen en voor 56% met eigen vermo gen. Het rendement van het in de land bouw geïnvesteerde vermogen (met uitzondering van het verpachters vermogen) dat in 1980/81 gemiddeld -0,8% bedroeg, is in 1981/82 verbe terd tot 1,5%. In deze publikatie zijn niet alleen gegevens van alle bedrijven te zamen vermeld, maar tevens zijn de bedrij ven ingedeeld naar diverse gezichts punten zoals bedrijfstype, bedrijfs omvang en naar leeftijd van de on dernemer. Landbouw-Ekonomisch Instituut (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 30,75 op girorekening no. 41.22.35 t.n.v. het Landbouw-Eko nomisch Instituut te Den Haag. Ver meld dient te worden: "Zend Publi katie No. 3.127".) 1 7 juni 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14