VOO It ml VltOIIW Wat de Polder U biedt p.j. zuid geluid Nationale ploegwedstrijden 1983 Ook de P.J.Z. op de Z.L.M.-manifestatie Afscheid voorzitter Jaap Flikweert. H et mooie stadje Willemstad viert in de zomer 1983 zijn 400 jarig bestaan. Dit stadje ligt aan de rand van de polder de Ruigenkil. De Ruigenkil is een mooie polder met goede grond en veel oude boerderijen. Heel wat van die grote oude boerenbehuizingen zijn in goede staat bewaard en worden bewoond door de gezinnen die de land en tuinbouw of veeteelt als beroep hebben. IA f bant Nationale trekkerbehendigheids- wedstrijden Oud Spul uit de p.j.z.-agenda redaktie henk tegels 1 k onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond \4 I van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg J. 4494 PB Geersdijk. De drie plaatselijke landbouworganisaties N.C.B. C.B.T.B. en Z.L.M. wilden ook mee werken om de feestvreugde van hun stad te verhogen. Op 11 juni organiseerden zij een open dag. Met als motto "Wat de polder u biedt". Al hebben degenen die deze organisatie op zich namen niet kunnen bevroeden dat op 11 juni ^3 de polder nog zo weinig aan groen zou bieden. Andere jaren zijn de polders rond deze tijd helemaal groen en is het een feest om op een open dag van het ene naar het andere bedrijf te rijden. Maar toch was er al heel wat te zien. 50 Bedrijven werkten mee. We hadden al in ons achterhoofd om speciaal de vrouwen te vragen over het aandeel dat zij hadden bij deze hele onderneming. Want een onderneming is en blijft het. Je bedrijf voor iedereen, open en bloot, een hele dag. Nummer 1, C.A. Knook, een veeteeltbedrijf Vanaf het oude huis en schuur wap pert onze Nederlandse driekleur vrolijk in de wind. De oude fruitbo men passen wonderwel bij dit geheel en ook de ren met kloek en kuikens horen erbij. In de wei voor het huis. lopen 25 goede melkkoeien. Mevr. Knook is druk in de weer, loopt van huis naar schuur, maar wil toch wel antwoorden op onze vragen over haar aandeel in dit bedrijf en voor deze dag. Wegens familieomstandigheden hadden zij pas voor een week beslo ten om mee te doen aan deze open dag. Dat hield dan wel in dat in één week tijds er wel veel gepoetst en geschuurd was. De stal moest schoon. Het gras moest ingekuild. Maar ook het gewone werk waar toch al een dagtaak aan vastzit moet Op een terrein in Zuidelijk Flevo land tussen een nieuw aangelegd bos zullen dan de trekkers van de deel nemers weer hun voren trekken. Er wordt geploegd in verschillende ca tegories Rondgaand, tweeschaar, wentel, drie- en meerschaarwentel, praktijkschaal (breedvorig etc.) en ouderwets. In totaal zullen 90 deel nemers hun best doen in hun cate gorie de hoogste plaats te behalen. Op zaterdag 10 september zijn ook weer de Nationale Trekkerbehen- digheidswedstrijden. Nadat de deel nemers in een" theorieronde hun kennis op het gebied van verkeers- en wetskennis hebben getoond, moeten de deelnemers een viertal parcours rijden. Korte parcours, waarin praktijksituaties met ver schillende moeilijkheidsgraden voorkomen. Deze situaties variëren van het aankoppelen van een werk tuig in de hefinrichting tot het rijden met vierwielige wagens. Ook wordt aandacht geschonken aan het ma- gebeuren, "Ik ben boerin in hart en nieren, maar het hele gezin moet meehelpen. We hebben een echt gezinsbedrijf'. Dat gebeurt dan ook. Dochter Lian voorziet ons van een bekertje ge koelde melk zo uit de tank en zegt de boerderij hardstikke leuk te vinden. Maar ja, hij is in de toekomst voor broerlief. Die runt nu met vader het gemengde bedrijf. Als We het erf af rijden naar nummer 2 schiet ons de uitspraak van Mevr. Knook doo het hoofd "Op ons bedrijf moet het hele gezin meewerken, je moet samen het werk doen". En werk is er. De kippen die links en rechts in de oude schuur hun eieren weg leggen. Ze moeten worden opgezocht. Twee dagen in de week wordt er melk aan huis ver kocht. Huis en Hof, ze vragen veel onderhoud waar moeder de vrouw een groot aandeel in heeft. nouvreren met grote landbouwkip- pers. Vanuit de trekker is weinig di- rekt zicht, zodat er op spiegels achteruit gereden moet worden. Op dezelfde zaterdag zullen ook le den van de vereniging voor oude traktóren laten zien, dat er met het oude spul nog goed te ploegen is. In wedstrijdverband knappen de gloei- kopmotoren en petroleumtrekkers over het land. En zonder moderne hydraulische techniek tonen zij hun vakmanschap. De deelnemers voor de Nationale Wedstrijden zijn de kampioenen van provinciale wedstrijden. Deze zomer en de komende herfst zijn er ook weer provinciale wedstrijden. Kwaliteit en vakmanschap staan hoog in het vaandel van de wedstrijden. Denk je zelf dat je het wel aardig doet, dan moet je beslist eens deelnemen. Weet je niet wat er precies van je verwacht wordt, dan moet je in ieder geval eens gaan kijken. Hans Spieker. De volgende De volgende is weer een fam. Knook. Weer een grote oude boerderij. Prachtig gelegen, onder aan de dijk tussen veel groen. Ook hier een drukke mevr. Knook. De loods is in gericht met de produkten van het land. De oude kannen met fluite- kruid en bloemen uit de tuin passen er wonderwel bij. Hier wordt gewe ven en gesponnen. De schapenwol wordt een draad. Het lint van het vlas wordt gesponnen om later in het weefsel te gebruiken. Wegens het natte en late voorjaar was ook hier het werk opgeschoven. De heer Knook moest naar het land en zo doende was het grootste aandeel van het werk naar de vrouw des huizes geschoven. En er was veel werk ver zet. Als we rond lopen zien we alle gewassen die de polder biedt, netjes in potten gekweekt 't zaad erbij en Vier jaar lang heeft Jaap deze funktie met veel enthousiasme en inzet ver vuld. Vandaar dat het Dagelijks Bestuur gemeend heeft om dit af scheid niet zo maar voorbij te moe ten laten gaan. Daarom zal er op 21 juni na de hoofdbestuursvergadering waar het voor dient, hoe of het groeit en wat de naam is. Buiten staan de machines die gebruikt worden om deze gewassen te zaaien en te oog sten. Jn de grote schuur worden de scha pen geschoren. Mevr. Knook draagt een grote pan dampende soep aan met de nodige lunchpakketten. Alle medewerkers en medewerksters lus ten wel wat. We vragen niet, we be grijpen dat het aandeel van de vrouw hier groot was. Nummer 3: Fam. Nieuwkoop Mevr. Nieuwkoop ontvangt ons in de fruitteeltloods van het bedrijf. "Nee, ik werk niet mee in het bedrijf. Vier kindere en geen hulp". O ja, wel meeplukken in de herfst. Dunnen als het nodig is". Op deze open dag ontvangt ze de mensen, legt uit en demonstreert de sorteermachine. Terwijl manlief in de boomgaard de rondgang bege leidt. Dank zij het natte voorjaar is de vruchtzetting aan de Goudrenette en Cox Orange niet best. Terwijl de peren een goede oogst beloven. Als ik Mevr. Nieuwkoop op deskundige wijze de vragen van de bezoekers hoor beantwoorden dan weet ik dat ook zij, al noemt ze het zelf niet zo, wel degelijk het bedrijf mee in stand houdt. Champignonbedrijf Op het Champignonbedrijf van de Heer Looman werkt Mevr. Looman volledig mee. Ook deze dag, waar zij uitlegt. In de cellen groeien de champignons als toefjes slagroom op de donkere grond. Het snijden vraagt veel werk en omdat de champig- nongs hard groeien moet er soms tot 's avonds laat gesneden worden. Za terdag en zondag doen ook wel eens mee, al proberen ze zo veel mogelijk de piek van het snijden in het week end te vermijden. Ook hier een vol ledige inzet van het gezin. Een fami- op informele wijze afscheid geno men worden van Jaap. Deze bijeen komst zal gehouden worden in de Blauwe Hand, Blauwe Handstraat 32 te Bergen op Zoom. Aanvang plm. 21.00 uur. Al degenen, die Jaap bij zijn afscheid nog een keer de hand liebedrijf waar het hele gezin moet meewerken om de kost te verdienen. Met de smaak van een rauwe cham pignon met een sausje nog in onze mond, (tussen twee haakjes erg lek ker) komen we op het vijfde en laat ste bedrijf. Roozendaal aardappelhandel b.v. Hier is alles groot. Een grote vierriji- ge tandemkar staat op het erf. Een zeer groot aantal kilo's kan hier mee vervoerd worden. In de loodsen staat de aardappellijn. Uit de kar of uit de bunker over de sorteerbanden om netjes in afgewogen zakjes te belan den. Een bedrijf dat het belangrijkste produkt uit "Wat de polder u biedt" verwerkt. De jonge mevr. Roozendaal zegt niet mee te werken in dit omvangrijke geheel. Ze heeft nog ander werk. Ze werkt wel mee aan de boekhouding. Ook heeft ze samen met haar man de bijdrage voor het boekje van deze dag opgesteld. Terwijl, ze verschil lende bezoekers van een drankje voorziet, vertelt ze dat het reuze ge zellig is om aan deze dag mee te hel pen. Ze prijst ons de gepofte aard appels van het ras Bintje aan, die met kruidenboter inderdaad heerlijk smaken en werkt zonder dat ze er zelf bij stilstaat mee om de goede naam van land en tuinbouw te verhogen. Samenvatting van deze dag. Veel werk is er verzet. Groot was het aandeel van de vrouwen in deze be drijven. Ze werken zonder loon en zonder sociale voorzieningen mee om de naam van onze landbouw hoog te houden. Ik wil het werk van de boeren hoog houden maar vergeet niet de vele gezinsbedrijven waar dankzij de vrouw een behoorlijk in komen binnenkomt. Ons platteland heeft veel aan hen te danken. Sien Ovefbeeke. 18 juni Afd. Zevenbergen organiseert In samenwerking met de K.P.J. een zeskamp, waaraan ook andere P.J.Z. en K.P.J. afdelingen kunnen deelne men. Plaats: het terrein van de Vriendschap aan de Achterdijk. Afd. West Zeeuws Vlaanderen houdt een schuurfeest voor de donateurs. Ook weer in de schuur v.d. Heer J* Smidt. 21 juni Vergadering van het Hoofd bestuur. Na afloop van deze verga dering om plm. 21.00 uur zal er af scheid genomen worden van Jaap Flikweert, onze voorzitter. 25 juni De afdelingen Noord-Beve land en Goes organiseren in aan sluiting op de Z.L.M.-manifestatie een grandioos schuurfeest in de koö- peratieloods te Wemeldinge. (Aan het kanaal bij de Vlaake brug). Aan vang 21.00 uur. 2 juli Landelijke Sportdag te Rid derkerk. 9 juli Schuurfeest Tholen 16 juli Schuurfeest Schouwen-Dui- veland willen schudden zijn van harte wel kom. Voorafgaande aan deze afscheidsbij eenkomst zal er een korte hoofd- bestuurs-vergadering gehouden worden. Een van de belangrijkste agenda-punten op deze vergadering zal zijn de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Enige kandidaat voor de ze funktie is Tonny Gubbens uit Oud-Vossemeer. Misschien staat dus de komende jaren een vrouw aan het hoofd van de P.J.Z.de eerste uit de geschiedenis van onze vereniging. Henk Tegels Hoewel bij de meeste boeren nog steeds de gedachten zijn bij het zaaien, denkt het Nationaal Ploegkomité al weer over ploegen. Dit jaar worden de Nationale Ploegwedstrijden voor de 32e maal gehouden op vrijdag en zaterdag 9 en 10 september. Zoals natuurlijk iedereen al lang weet, wordt op 23 - 24 en 25 juni in Kruiningen de Z.L.M.-manifestatie gehouden. Ook de P .J.Z. zal op dit evenement vertegenwoordigd zijn. In hal C is stand 9 voor de P.J.Z. gereserveerd. In deze stand wordt informatie gegeven over het werk, dat de P J.Z. doet. Dit werk kan verdeeld worden in twee groepen: het algemene werk en het agrarisch werk Zoals bekend is wordt het agrarisch werk i.s.mrde K.P.J. en de C.P.J. gedaan door het Z.A.J.K. Het ZAJ.K. zal dan ook ruim in de P.J.Z.- stand vertegenwoordigd zijn. Dus ook daarover kan men allerlei infor matie verkrijgen. Het algemene werk krijgt ook ruime aandacht. Alle aspecten van dit werk, zoals de sport, de vorming en de ontspanning komen hierbij aan bod. Omdat het bieden van ontspanning een van de belangrijkste aspecten van het werk van de P.J.Z. is, hebben we voor de "uitbeelding" daarvan een speciale attractie. In de stand zullen twee home-trainers (Fietsen) opgesteld worden, die verbonden zijn met een klok. Hierdoor is het mogelijk om een kompetitie op te zetten wie het snelst kan Fietsen. Verder zal er informatie gegeven worden over hoe de P.J.Z. precies in elkaar zit en hoe de lijnen met onze landelijke organisatie, de P.J.G.N. lopen. Al met al genoeg reden om de P.J.Z.-stand in hal C te bezoeken. Ook de afdelingen Goes en Noord- Beveland van de P.J.Z. willen hun steentje bijdragen aan de Z.L.M.- manifestatie. Zij organiseren daartoe op zaterdagavond 25 juni een groot schuurfeest. Dit feest wordt gehou den in de koöperatieloods te We meldinge, aan het kanaal vlak bij de Vlaake brug. Dit feest begint om 21.00 uur. Wil je een keer een hele dag uitgaan op Zuid-Beveland, dan is de kombinatie bezoek Z.L.M.-ma nifestatie plus bezoek schuurfeest natuurlijk een mooie gelegenheid daartoe. Een paar maanden geleden heeft de voorzitter van de P.J.Z., Jaap Flikweert, te kennen gegeven, dat hij op de hoofdbestuursvergadering van juni af zou treden. Statutair is het ook niet mogelijk om deze funktie langer te vervullen. 13 17 juni 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13