Hoofdbestuur KNLC vindt voorgestelde pachtverhoging onaanvaardbaar Boete-Heesters Beter transport met AJK. Beter loof kappen met Gruse. Westlandse bloemen voor gedupeerde boeren met welke risiko's zelfstandige land en tuinbouwondernemers te maken hebben: het belastingbeleid moet daar beslist rekening mee houden. Pachtnormen Abnormaal, en daarom dan ook onaanvaardbaar, vond het hoofd bestuur de verhoging van de pacht normen die de overheid komend na jaar wil toepassen en waarom advies Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité stond in zijn vergadering van 31 mei j.l. uiteraard stil bij de gevolgen van het abnormaal natte en koude voorjaar 1983. Het was nog niet overal "werkbaar" al waren er met name vanuit het Zuidwesten al weer hoopvolle geluiden. De situatie verschilt nogal van gebied tot gebied, zo was te horen, de akkerbouw op de zwaardere gronden liep de meeste vertraging op, wat later is in groter delen van het land ook de (melk)veehouderij in grote moeilijkheden gekomen. Vooral veel (poot)aardappelen konden nog niet worden gepoot, de vitaliteit van het pootgoed leed sterk. Vervuiling van het land levert een extra handicap op, rotting treedt al op, ziektebestrijding was onmogelijk. Van de eerste snede gras kwam, vooral ook kwalitatief, weinig terecht; het uitrijden van mest werd verhinderd. Als specifiek probleem werd met name vanuit Gelderland en Utrecht nog genoemd de hoge waterstand op de grote rivieren. De vollegronds- groenteteelt en bloembollenteelt hadden ook hun deel in de moeilijk heden. Het hoofdbestuur realiseerde zich dat niet te bezien is in hoeverre her stel zal optreden; toch kunnen al wel relatief lage hektare-opbrengsten worden voorspeld. In de afzet en verwerking (b.v. poot- en fabriek- aardappelen) treden nog bijkomen de nadelen op. De overheid zal er alvast op gewezen moeten worden dat straks soepelheid gewenst zal zijn wat betreft de betaling van belastin gen en sociale premies. Overigens is de situatie van dit voorjaar naar de mening van het hoofdbestuur uiter mate geschikt om te onderstrepen Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap was 25 mei j.l. op werkbezoek in het Noorden van het land om zich daar op de hoogte te stellen van de slechte situatie op de akkers en weiden. o Gruse aardappelloofklappers, aardappelpootmachines, aardappeltransportmachines, rijenschoffelapparaten Badalini balen laders o GTS bietensnijders, Cambridge walsen, Iandrollen, vorenpakkers o Maletti frezen o Horstine Farmery granulaatstrooiers o Kvemeland ploegen, kultivatoren, zaaibedkombinaties, schijveneggen, silo- en bietenvorken o SMB veegmachineso Nokka wegschaven, bomensleeptang o Hankmo messeneggen o Hezo weidesiepen o AJK mengmestverspreiders o Isaria zaaimachines o Stanhay zaaimachines Industrieweg 9 - 3812 RX Amersfoort Tel. 033 - 630434 - Telex 79120 Kipwagens van 4 tot 25 ton. Enkele as of tandemas. Geveerd of gestuurd. Aftakasaandrijving. Hydraulische steunpoot. Silage-opbouw. Handrem of hydraulische remmen. Openslaande deuren of automatisch achterschot. Werkbreedte 3,00 m. Door de speciale klepelvorm is het benodigd vermogen zeer laag. Diepteïnstelling met twee grote luchtbandwielen. van de georganiseerde landbouw is gevraagd. Na de forse verhoging van 1977 is in de stijging van eigenaars- lasten e.d. geen motief te vinden om nu b.v. de maximale pachten voor los land met 15% en enkele toeslagen voor externe produktie-omstandig- hedén met 25% te gaan verhogen. De meningen over wat het dan wel moest zijn, liepen uiteraard uiteen. Maar het hoofdbestuur kon zich vinden in het tegenvoorstel dat in de advies-organen op dit punt naar vo ren was gekomen: 8% verhoging voor alle grondsoorten en kwaliteits klassen (behalve de rivierkleigron den: daarvoor 12%). Toeslagen (eventueel) aftrekken wegens exter ne produktie-omstandigheden zou den 10,— per ha omhoog kunnen (voor ontsluiting 5,— zij' het dat zeekleigronden daar deze keer eens van verschoond moesten blijven. Een verhoging van de bedrijfsge bouwennormen met 10% voor ak kerbouw en 15% voor veehouderij en gemengd bedrijf werd genoeg ge vonden (voorgesteld is 17 en 20%). De grote verschillen in de ontwikke ling van de waterschapslasten hebben doen suggereren om in de Pachtwet te bepalen dat de verpachter de stij ging ervan direkt zou moeten kunnen doorberekenen. Het hoofdbestuur was het daar nog niet over eens en wilde eerst graag een grondige studie. Landbouwprijzen De extra kosten en lagere opbreng sten die met het koude, natte voor jaar samenhangen deden het hoofd bestuur ook kritisch staan tegenover de uitkomst van het E.G.-prijzeno- verleg 1983/84. Voor de Nederland se boer wordt de gemiddelde kos tenstijging er in elk geval niet door goedgemaakt, meende het hoofd bestuur; met zo'n schriel prijsbeleid is onvoldoende weerstand op te bouwen. Betreurd werd, dat een re sultaat moest worden verkregen, via een niet meer begrijpelijk te maken gescharrel met z.g. monetaire com penserende bedragen; het voortbe staan van de gemeenschappelijke markt is op een weinig fraaie wijze gered. Het hoofdbestuur realiseerde zich terdege dat in feite de E.G.- landbouwministers de problemen voor zich uit schoven. Grote zorg behield het daarom wat de toekomst betreft. Vooral met be trekking tot de financiering van een redelijk en doelmatig landbouwbe leid. Het is onbegrijpelijk en ontoe laatbaar dat regeringen (ook de Ne derlandse?) zonder meer voorop stellen dat in elk geval de uitgaven voor het E.G.-landbouwbeleid ver minderd moeten worden. Voor 1983/84 is nu zeker een efficiënt marktbeheer nodig; bij tarwe, mager melkpoeder, boter, rundvlees, om enkele belangrijke produkten te noemen. Het Bestuur van de Bloemenvei ling Westland heeft aan honderd gedupeerde boerengezinnen uit geheel Nederland bloemen aan geboden, "omdat het slechte voorjaarsweer uw bedrijf schade berokkent en onze bloemenbe- drijven bevredigende prijzen voor de snijbloemen uit de kas". De Bloemenveiling Westland brak in mei dan ook alle omze trecords. In mei 1983 werd 115 miljoen gulden omgezet tegen over 86 miljoen in mei 1982 (een stijging van 33 procent). Datzelfde weer zorgde echter voor grote problemen bij de kol lega's uit de akkerbouw- en vee- houderijsektor. Daarom heeft het veilingbestuur tot deze symboli sche steun in de rug besloten. Via Fleurop krijgen honderd boeren gezinnen nu "een bloemrijk zon netje" aangeboden met de wens, dat het voor de rest van 1983 "goed agrarisch weer mag zijn". 8 10 juni 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8