Vanuit de bus zicht op omvangrijke stagnatie Korte tips voor akkerbouwgewassen bij laat zaaien of poten (II) Tijdens rondrit door Kring Hulst: Verwerking aardappelen Werklozen helpen boeren Braak land Wintertarwe Suikerbieten Poot- en konsumptie-aardappelen Natuurlijk is het toeval maar vanaf de dag waarop de ZLM maandag 30 mei j.l. in de kring Hulst zijn Ledenraad heeft ge houden is het weer omgeslagen. Hebben we bijna iedere dag de zon gezien. Tijdens de rondrit die met twee redelijk gevulde bussen door het gebied van de Kring werd gemaakt, kwam de stagnatie van het werk in volle omvang aan het licht: talrijke akkers lagen er nog braak bij, meer of minder sterk begroeid met groen of doodgespoten onkruid. Op veel percelen diepe sporen gedeelte lijk gevuld met water. In de reeds begroeide akkers kale verzopen' plekken. De tocht begon 's middags na de vergadering in "Den Dullaert" in Hulst. Van het "oudland" rond Hulst ging de rit naar de enige jaren geleden afgesloten ruilver kaveling van "De Koewacht". Hier komt, zo vertelden de des kundige .gidsen van de kring, overwegend het kleine gemengde bedrijfstype voor. Meer naar het noorden langs de boorden van de Westerschelde in het jongere ge bied is de struktuur anders: gro tere bedrijven overwegend puur akkerbouw met een enkele var kens- of kippenhouder. In het hele gebied treft men zeer ver spreid fruitleeltbedrijven aan. De gemiddelde grootte van de be drijven is ca. 24 ha gerekend over de hele kring. Langs De Koe wacht kregen de leden een - zij het vluchtige - indruk van de vlasteelt met name over de ver werking want veel jong vlas was -er helaas op het veld nog niet te zien, moest in een aantal gevallen zelfs nog gezaaid worden. Na de Rijksweg Axel-Hulst te zijn over gestoken kwam het gezelschap in de wat jongere gebieden met een enigszins grootschaliger karakter. Ook hier weer hetzelfde beeld met veel nog niet ingezaaide of beplante akkers en hier en daar een perceel gras dat allang had moeten worden gemaaid. Langs de Nijs- en Hooglandpolder waar een verkaveling plaats zal vinden, ging het via Kloosterzande naar de Kruispolder niet zover van het Belgische Doel waar het fruit- teeltbedrijf van de heer Verhaert het eerste rustpunt vormde. In een kort humoristisch maar vooral nuchter toespraakje "Ik heb liever dat u vragen stelt dan zal ik wel antwoorden, ik ben niet zo'n spreker", vertelde Verhaert enige hoofdlijnen van zijn be drijfsvoering. Hij bleek een voor stander te zijn van het 5- rijensysteem ondanks enige na delen. Het voordeel van een ho gere produktie weegt daar, zo zei hij, wel tegen op. Bij het runnen van het bedrijf dat liefst 20 ha groot is (17 ha appels en 3 ha pe ren) wordt hij geholpen door twee medewerkers. Een ander belangrijk aspekt voor het bedrijf is dat het zeer weinig problemen heeft met nachtvorst dank zij de relatief warme Westerschelde zo dicht in de buurt. "Voor ons een zeer belangrijk voordeel". Wat dè bedrijfsopvolging betreft zei hij in een onzekere situatie te verke ren. Potentiële opvolgers genoeg maar of ze op een bepaald mo ment hun baan - nu alle buiten de agrarische produktiesfeer - ter zijner tijd zullen willen ruilen voor een verdere toekomst in de Kruispolder was voor vader Ver haert nog een open vraag. "Maar dat zien we dan wel", zo besloot de fruitteler. De rit ging vervol gens even naar de dijk. Daar kon een blik worden geworpen over het ongerepte Verdronken Land van' Saeftinge. Goed op schema arriveerde het gezelschap even later bij de Mouterij van de fa milie Menu te Kloosterzande. De heer Menu ontving de Ledenraad hier bij een groot tableau in de bedrijfshal, waar hij als een vol leerd leraar gewapend met een aanwijsstok onderricht gaf in het procédé van de moutbereiding. Een toelichting die goed in de smaak viel en veel verhelderde. Na een wandeling door de fa briek werd het bezoek besloten De heer Menu (r.) legt het moutproces uit. Enige leden van de Ledenraad op het erf van het fruitteeltbedrijf van de heer Verhaert. met een ontvangst in de uiterst gezellige "huisbar" van het be drijf waar mevrouw Menu en haar zoon de gasten persoonlijk verwelkomde. Een uiterst gepaste afsluiting van een exkursie in de naar alle waarschijnlijkheid oud ste Kring van de ZLM die de al even oude faam van de kring als zijnde "instruktief, uiterst gezel lig en ongedwongen" opnieuw volledig waarmaakte. J. Wierenga Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand april door de industrieën 81.000 ton aard appelen is verwerkt tot pommes fri tes, puree, chips en andere con- sumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 mei 1983 gekomen op 336.000 ton, tegenover 325.000 ton in 1982 en 287.000 ton in 1981. De gemeente Avereest is van plan mensen zonder werk in te scha kelen voor tijdelijk werk op boe renbedrijven. Het gaat om werk dat normaal door machines wordt verricht. Maar door de zware regenval in de afgelopen maand zijn de landerijen voor machines ontoegankelijk en zijn de boeren gedwongen werk zaamheden met de hand uit te voeren. Zij hebben daar over het algemeen te weinig mensen voor. Vandaar dat de standsorganisa ties verheugd zijn over het idee van de gemeente Avereest, wer klozen - met behoud van uitke ring - hen een handje te laten helpen. De Sociale Dienst van Avereest verwacht dat de hulp aan de boeren ongeveer een maand zal duren. De hulp ge schiedt overigens op basis van vrijwilligheid. Donderdagavond bespreekt de gemeente een en ander met de landbouworganisa tie - de CBTB Overijssel hoopt dat meer gemeenten bereid zijn op deze wijze de landbouw voort te helpen. De Rijkskonsulent van de komplementaire sociale voor zieningen in Overijssel staat in middels positief tegenover het inschakelen van werklozen voor dit doel. In de week van 30 mei tot 5 juni is er veel gebeurd, maar door de zware buien is het werk toch weer ernstig gestagneerd. Er zijn een aantal zaken, die uw aandacht vragen. Wij zijn er ons van bewust dat het belang van deze tips voor ieder erg verschillend kan zijn en de reaktie dus ook. Er liggen een aantal percelen die nog niet konden worden ingezaaid, ge poot of geplant. De soms zeer sterke bezetting met grote onkrufden kunt u bij droog weer mogelijk vernietigen door een intensieve bewerking. Houdt de bandenspanning zo moge lijk op 1 BAR (atm.). Een chemische bestrijding met 2 Vi - 3 liter Round-up per ha duurt vrij lang en is kostbaar. Voor effekt is 2 a 3 dagen later inwerken in de plant nodig. Het geeft een goede doding op langere termijn. Bij wortelonkruiden of aardappelopslag minstens 4 dagen wachten. Gramoxone en Reglone geven op grote onkruiden onvol doende resultaat. DN BP in olie al leen toepassen als nog aardappelen worden verbouwd. Afhankelijk van de grootte van de onkruiden 10-15 liter per ha. In verschillende percelen Marksman zijn haardjes van gele roest gekon- stateerd. Kontroleer uw Marksman percelen. Neemt u haardjes van gele roest waar, dan spuiten met Bayleton (werkt het best) of Corbel. Eventueel 2 kg Maneb toevoegen. Laat uw laatgezaaide bieten niet op vreten door thrips of bietenkevertje. Kontroleer uw gewas, let op het voorkomen van luis of made van de bietevlieg. Grotere onkruiden kunt u na op komst van de bieten nog bestrijden met 5 liter Betanol 3 kg Goltix als de biéten 2 echte blaadjes hebben. Bij 4 echte blaadjes 6 1 Betanol 2 Zi 1 Tramat of Nortron. Het sukses zal wisselend zijn. Vraag daarover indi vidueel advies. Is het droog weer, dan kan schoffelen ontzettend veel opknappen. Door rijenfrezen kunt u de nog aan wezige grote onkruiden bij drqpg weer wel wegwerken. Let er op, de aardappelen komen snel boven. Een bespuiting in konsumptie-aardappe len met een bodemherbicide tegen onkruid mag tot aan de opkomst. Staan er graspollen of grote onkrui den, dan aan de bodemherbicide Gramoxone of DNBP in olie toe voegen. Later kunt u een bestrijding herhalen als tussen rijenbespuiting. U kunt tijd winnen door eerst te po ten en daarna kunstmest te strooien. Pas op de laat gepote aardappelen snel een Phytophthora bestrijding toe en kombineer deze bespuiting dan met een luisdodend middel tegen toprol. Pootaardappeltelers krijgen van de NAK bericht over luisbestrijding. Gaat u dit jaar eigen pootgoed telen, spuit dan direkt na opkomst tegen luis met een systemi- sche insekticide. Vergeet niet te se- lekteren. Denk om de bezwaren van bewaring in kombinatie met kon sumptie-aardappelen Bewaar de certifikaten in verband met Phoma nakontrole. Pas op de laatgepote aardappelen snel een Phytophthora-bestrijding toe 10 juni 1983 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7