Bij beleid en belastingheffing wordt ten onrechte uitgegaan van optimale omstandigheden IN DE ZOMER TE WARM P IN DE WINTER TE KOUD POLYURETHAAN ISOLATIE BEDRUF Ledenraad Z.L.M. in Hulst: Met Van der Gijp Polyurethaan Isolatie/'pi ik schuim kunt U het weer aan IT ik schuim is toepasbaar op golfplaten, platte daken, steen, beton, hout, ijzer, glas etc. Eigenschap: beloopbaar, drukvast, waterdicht, géén onderhoud, rot en schimmelvrij. puk schuim bereikt en vult de kleinste hoeken en gaten en geeft daardoor de grootste energiebesparing. puk schuim, een investering met hoog rendement G PUR schuim KEERT DE TIJDEN Postbus 55, 4797 ZH Willemstad, Tel.01687 3613 3224 Tijdens de maandag 30 mei j.l. gehouden vergadering van de Ledenraad van de ZLM heeft de voorzitter van de akkerbouwkommissie de heer H.C. van der Maas in een notitie de start van het teeltjaar 1983 gekenmerkt als een calamiteit: "De weersomstandigheden hebben in ons werkgebied een achterstand doen ontstaan die een ongekende verkorting van het groeiseizoen betekent waardoor opbrengstderving van aanzienlijke om vang zeker is geworden". De hoop op kg-opbrengstkompensatie leek hem irreëel. Van der Maas zei dit alles evenwel te willen rekenen tot de normale bedrijfsrisiko's. "Met deze risiko's wordt echter op generlei wijze rekening gehouden door de beleidsmakers in Brussel en Den Haag als het gaat om markt- en prijsbeleid en om de belastingdruk. Het is onbehoorlijk beleid als de overheid met haar EEG-beleid en het belastingstelsel altijd maar uitgaat van optimale omstandigheden", aldus de heer van der Maas. akkerbouw De akkerbouwvoorzitter omschreef het resultaat van de recente Brusselse prijsbesluiten als: voor de boeren- portemonnaie "NIHIL". Verschil lende onderdelen van het marktbe leid worden door Brussel in de pu bliciteit gebracht onder het valse motto van strukturele overproduktie en de gemiddeld in 1982 ca. 9% ho gere boereninkomens. "Een sterk overtrokken, demagogische en op portunistische benadering. Immers voor wat de suiker betreft hebben we voor 1983 te maken met een areaal inkrimping en een opbrengstderving 'door late inzaai. Vrijwel zeker zullen deze overschotten volgens hem in één seizoen verdwenen zijn. Voor het granenoverschot geldt dat deze ont staat door import van graanvervan- gers terwijl bovendien het areaal graan in de VS inkrimpt. De 9% in komensstijging valt ook niet te rij men met de CBS gegevens die op een stijging van slechts 2% wijzen en de kosten met 6%! De heer van der Maas zette vervol gens enige grote vraagtekens bij de aansluiting van de EEG tot de Inter nationale Suikerovereenkomst de I.S.O. Dat de kosten van opslag jn het kader van deze overeenkomst zouden moeten worden gedragen door de producenten omdat deze bij een I.S.O. belang zouden hebben is volgens hem nog zeer de vraag. Bovendien, zo zei hij, moeten we iedere nog verdere vorm van zelffi nanciering in de suikersektor op principiële gronden zonder meer af wijzen. Daar komt nog bij, zo voegde hij er aan toe, dat er ook algemeen politieke belangen meespelen en al gemene politiek over boerenruggen bedrijven is een kwalijke zaak". De kommissievoorzitter sneed ook de bezuinigingsmanie van de over heid aan bij de financiering van voorlichting en onderzoek ten be hoeve van de akkerbouw. Hij be pleitte daarbij een nauwe samen werking tussen PAGV en de regio nale proefboerderijen. Voorts zei van der Maas van mening te zijn dat voordat het PAGV "kan" praten over een 50% bijdrage door het be drijfsleven er in een deel van het ta kenpakket een grondige sanering en kostenreducering plaats moet vin den. "Het mes zal scherp moeten snijden in overbodige ambtenarij en overlappingen en dubbeluitvoerin- gen". Er zal naar zijn mening priori teit moet worden gegeven aan een zo efficiënt mogelijk voortbestaan van de proefboerderijen eventueel deels ten koste van het PAGV". De praktijk zal liever enkele guldens opbrengen voor de proefboerderijen dan meerdere guldens voor het PAGV. Een onverhoopte bijdrage door de akkerbouwproducenten aan voornoemde voorlichtings- en on- derzoeksfacetten zal, zo besloot hij, per ha omgeslagen moeten worden en geïnd via het Landbouwschap", De ledenraad betreurde het stopzet ten van de E.G.-zaaizaadsteun voor 1984 voor de erwten en de veld bo nen. Er wordt op vertrouwd dat met een gewijzigde marktverordening die uitbetaling van dubbele steun moet voorkomen de regeling weer van kracht wordt. De vergadering onderstreepte het standpunt van de heer van der Maas dat alle bedrijfsgenoten bij zullen moeten dragen in het vergrote aan deel van het bedrijfsleven in de on- derzoeks- en proefbedrijven. De vraag wie die bijdragen zou moeten innen kon niet eensluidend worden beantwoord. Bij verschillende bedrijfsgenoten is het noodzakelijk om wijzigingen in het bouwplan aan te brengen in ver band met de aanhoudende slechte weersomstandigheden. Verplichtin gen binnen de teelt van suikerbieten en aardappelen dienen enerzijds met begrip voor de omstandigheden te worden gehanteerd en anderzijds moet worden voorkomen dat een oneigenlijk gebruik van ontheffin gen tot misbruik leidt. tuinbouw Ook de voorzitter van de Tuinbouw- kommissie de heer M.J. Goud wees op de vergadering van de Ledenraad op de problemen waarmee tuinbouw en fruitteelt als gevolg van het slechte weer te maken hebben gekregen. Bij de vollegrondsteelten is het gevaar aanwezig dat een verschuiving in teelten en opbrengsten resulteert in marktverstoring van de vrije pro- dukten. Ook kan daardoor desorga nisatie het gevolg zijn bij verwerking van diverse konserventeelten. T.a.v. de opname in het akkerbouwplan van tuinbouwprodukten - vanuit de kleinere bedrijven zeer begrijpelijk - wees de heer Goud erop dat een groter aanbod niet altijd door de markt tegen een bevredigende prijs kan worden opgenomen. Als voor beeld noemde hij het prijsverloop van de winterbloemkool. De bloei van de fruitteeltgewassen heeft onder minder gunstige weers omstandigheden plaatsgevonden. Voor een schatting van de oogst- grootte is het nog te vroeg. Van de oude oogst, zo informeerde de heer Goud de aanwezigen, moeten met name nog grote partijen Golden De licious worden geruimd. De peren zijn bij een vlotte afzet zo goed als geruimd. Ten aanzien van het bacte- rievuur merkte de kommissievoor zitter nog op dat de aangekondigde maatregelen ter bestrijding van het bacterievuur door het bedrijfsleven als een tussenstapje wordt be schouwd. "Uitgangspunt blijft een aktief opsporings- en opruimingsbe- leid in heel Nederland verplichtend voor alle gebruiksgerechtigden. veehouderij Ook de rundveehouderij heeft dit voorjaar te kampen met stagnatie van verschillende werkzaamheden ten gevolge van de vele regen die de laatste weken is gevallen. De heer W. van Veldhuizen de voorzitter van de veehouderijkommissie illustreerde dit met enige voorbeelden: zo is de grasgroei dit voorjaar laat op gang gekomen waardoor veel vee pas laat naar buiten kon. Op veel percelen is gras vertrapt. De voederwinning is sterk gestagneerd, en dit geldt ook voor de inzaai van mais. Door een latere inzaai moet gerekend worden met kwalitatief mindere opbreng sten. In de melkveehouderij, zo ver telde de heer van Veldhuizen, is sprake van oplopende voorraden boter en mager poeder hetgeen de kosten van het Brusselse zuivelbeleid sterk doet oplopen. De opbrengsten van de melkveehouderij zijn bevre digend maar de verwerkende indus trie heeft al te kennen gegeven dat de uitbetalingSprijs voor 1983 centen lager zal zijn dan voor 1982. In het EEG-beleid zal men daarop in moe ten spelen, zo meende van Veldhui zen. De kommissievoorzitter konsta- teerde dat de rentabiliteit in de var kenshouderij minimaal is. Gezien de 'afzet en de mestproblematiek vroeg van Veldhuizen zich af of een aantal investeringen in uitbreiding van de sektor wel verantwoord is. Wat de pluimveehouderij betreft is de situa tie nog niet veel verbeterd: zeer lage prijzen en een versterkt voortgaande sanering. Het moet als een slechte zaak worden aangemerkt dat de centrale slacht veeverzekering dreigt te worden beëindigd. Het risiko van "verborgen gebreken" komt daardoor weer meer bij de verkoper/veehouder te liggen. Voortgang over de bestaande gang van zaken met een heffing van het Produktschap voor Vee en Vlees is te prefereren. De wijziging op de wet op de Dier geneesmiddelen beoogt het gebruik kontroleerbaar te houden. Dat zal niet mogen betekenen dat een en ander resulteert in een bevoogding van de veehouder en een te grote bescherming van de dierenarts. Een ander aspekt waardoor de agra rische dierveredelingssektor ander maal in de belangstelling komt is haar veronderstelde aandeel in het verschijnsel "zure regen". Het moet van het grootste belang worden geacht dat hierover op korte termijn duidelijkheid komt. grondgebruik De ledenraad diskussieert uitgebreid over de voorstellen tót pachtverho- ging. In het landbouwblad van de vorige week is hierover reeds gepu bliceerd waarin de handhaving van het reeds eerder ingenomen stand punt wordt verwoord - verhoging normen voor grond met ca. 5% of hoger als de direkte eigenaarslasten meer zijn geste gen - verhoging voor gebouwen met reeële eigenaarslasten Overigens is de ledenraad overtuigd van de noodzaak van het instand houden instituut van de pacht. Een onderzoek naar de oorzaken van de vermindering van het pachtareaal is daarom gewenst. In individuele ge vallen kan worden gekonstateerd dat een pachter te snel bereid is om een hogere pacht te betalen dan op basis van de normen nodig is. Soms is meer tegënspel van de zijde van de pachter gewenst. Het funktioneren van de zogenaam de landbouwvrijstelling wordt de laatste jaren voortdurend door kleine wijzigingen beperkt. Het moet van groot belang worden geacht dat de werkelijke betekenis van de land bouwvrijstelling nog eens wordt geanalyseerd en dat er duidelijkheid en eenheid komt in de standpunten van de landbouworganisaties. De heer J. Nieuwenhuijse, voorzitter van de Commissie Grondgebruik bracht de voorgestelde verhoging van de pachtnormen ter sprake. Hij konstateerde dat de partijen binnen het KNLC moeilijk opéén lijn waren te krijgen. Toch is het gelukt met één standpunt naar buiten te komen. De commissie grondgebruik van de ZLM is van mening, zo zei Nieu wenhuijse. dat bij de vaststelling van de verhogingen uitgegaan moet worden van een reële kostenstijging van ca. 6%. Tot zijn vreugde stelde hij vast dat uitbreiding van het aantal kwaliteitsklassen uit het gezichtsveld is verdwenen. Hij vertelde dat het CLO-voorstel dat er nu ligt als volgt luidt: verhoging basispacht 8% met uitzondering van de rivierklei waar voor 12% geldt. De verhoging voor toeslagen en aftrekken voor ontslui ting, waterhuishouding en verkave ling zijn respektievelijk 5.— 10,— en 10.— met uitzondering van de zeekleigronden waarvoor geen extra verhoging geldt. De ver hoging voor de gebouwen (akker bouw) bedraagt volgens het CLO- voorstel 10% en die voor de gebou wen van de veehouderij 15%. De uitvoering van de motie Faber - met de opbrengst van te verkopen Do meingrond en natuurterreinen aan kopen - verstoort op gang gekomen ontwikkelingen. Vergroting of uit breiding van nabij gelegen te kleine bedrijven wordt dan bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt, zo stelde de kommissievoorzitter. Voor het Zuid westen van ons land met zijn opper vlakte domeingronden in Zeeland en in Noord-Brabant is dit volgens hem een stap terug wat ontwikkeling van marginale bedrijven betreft. "Het is beter op basis van vrijwilligheid in overleg met de pachter gronden te verkopen ter besteding van andere doeleinden". Met betrekking tot de landinrichting zei de heer Nieuwen huijse te kunnen konstateren dat on danks de vrij grote financiële beper kingen de vraag naar landinrichting groot is in ons land. Na Walcheren is voor Zeeland niets meer op het voorbereidingsschema geplaatst en voor Noord-Brabant zijn de laatste jaren nog enkele blokken opgeno men. Volgens de heer Nieuwenhuijse zal men zich in moeten stellen op kleinere blokken dan het voorgestel de om in de komende jaren enigszins kans te maken op het voorberei dingsschema geplaatst te worden. In ons werkgebied komen in 1983 voor stemming in aanmerking "Reek" 620 ha en Wolphaartsdijk 790 ha waarna met de uitvoering kan worden be gonnen. c, PUK schuim heefteen hoge isolatiewaarde en is niet schadelijk voor de gezondheid. Bel: 01687 3613 3224 of vraag informatie van der 10 iuni 1983 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5