Bezuiniging 1986 en werkgelegenheidsgelden 1984 en 1985 Buitenstaander Maandelijks gesprek minister-jlandbouwschap Landbouwschap bepleit konstruktieve houding regering voor Europese integratie 'Üt Officieel Tijdens maandelijks gesprek met Braks: Ten behoeve van het mondelinge overleg dat 9 juni j.l. plaatsvond, heeft minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) mede namens staatssekre- taris A. Ploeg, de Vaste Commissie voor Landbouw van de Tweede Kamer notities toegezonden over de door het kabinet bijgestelde be zuinigingen op zijn begroting in 1986 van 132 min en over de beste ding in 1984 en 1985 van de werkgelegenheidsgelden ad. 175 min. Bezuinigingen Het kabinet heeft 4 februari 1983 besloten tot aanpassing van de bud gettaire taakstelling van het ministe rie van landbouw en visserij voor 1986. Deze is als volgt gespecificeerd: Algemeen ƒ21 min.; Landbouwon derwijs 20 min.; Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw 10,5 min.; Innovatiemaatregelen 12,5 min.; Voorlichting 6 min.; Keuringskosten ƒ7 min.; Landin richting 33 min.; Aankoop gronden voor natuurbehoud ƒ20 min.; Plan- tenziektenkundige Dienst ƒ2 min.; Totaal 132 min. Hoe te bereiken De ombuiging onder Algemeen be treft voor ƒ20 min. de post "knel punten land- en tuinbouw". De be schikbaarheid van die gelden na 1986 is nog onderwerp van gesprek. De maatregelen in het landbouwon derwijs zullen zoveel mogelijk spo ren met die van de minister van on derwijs en wetenschappen. Door beleidsombuiging met betrek king tot de regelingen voor bedrijfs beëindiging, rentesubsidie en glasaf braak zal 10,5 min. worden bezui nigd. Het bedrag van 12,5 min., dat als gevolg van het afschaffen van de bijzondere regionale toeslag (BRT) in de agrarische sektor voor 1986 was bestemd voor innovatiemaatregelen, wordt gebruikt voor de realisering van de ombuiging. De bijdrage in de kosten van de so- ciaal-ekonomische voorlichting wordt met 3 min., verlaagd. Een zelfde bedrag zal worden bezuinigd op de provinciale direkties voor de Bedrijfsontwikkeling en de Stichting Uitvoering Landbouwmaatregelen. Samen 6 min. De overheidsbijdragen in keurings kosten (inkl. bijdrage aan de Stich ting Gezondheidszorg voor Dieren en keuringen met betrekking tot plantenziekten) zullen in 1986 ƒ7 min. lager zijn. Deze bezuiniging zal naar verwachting kunnen worden ingevuld door middel van kosten besparingen binnen de diverse keu ringssystemen, waardoor het princi pe van 50% overheidsbijdrage per keuringsinstelling gehandhaafd kan worden. De bezuiniging op landinrichting zal in 1986 ƒ33 min. bedragen. De in vulling vindt plaats langs twee hoofdlijnen, t.w.: vermindering van de jaarlijks in uitvoering te nemen oppervlakte landinrichtingsprojekten afbouw van de subsidies in het kader van de "Waterschaps- en Gemeentewerken" voorzover het de verbetering van wegen betreft. Dit gezien het relatief lage ren dement ervan. In het kader van het regeerakkoord is afgesproken dat met ingang van 1984 20 min. op het relatienotabudget zal worden bezuinigd. Daar staat tegenover dat uitvoering zal worden gegeven aan de motie Faber door verkoop van Domeinlandbouw gronden en gebruik van daarmee vrijkomende gelden voor reservaat vorming in het kader van de Rela tienota. Het streven is erop gericht op deze wijze de aankoop van reservaten op reële wijze te kontinueren. De bezuiniging bij de Plantenziek- tenkundige Dienst zal worden opge vangen door verhoging van de mid delen. De tarieven voor het onder zoek van bestrijdingsmiddelen, zul len geleidelijk meer met de werke lijke kosten in overeenstemming worden gebracht. Ook de kosten van de administratie ve behandeling van toelatingsaan vragen en aanvragen tot wijziging" van een toelating zullen worden aangepast. Werkgelegenheidsgelden Zoals bekend zal besteding in 1984 en 1985 van de werkgelegenheids gelden 175 min.) geschieden in de sektoren: bosbouw; landinrichting; natuurbehoud; openluchtrekreatie. De te selekteren projekten zullen aan de volgende randvoorwaarden moe ten voldoen: de projekten moeten bijdragen aan versterking van de marktsek- tor; de uitvoering van de projekten zal zoveel mogelijk in handen van de partikuliere sektor geschie den; &e projekten, waarbij zoveel mo gelijk externe financiering (bij dragen van derden) plaatsvindt, hebben de voorkeur; de projekten moeten additioneel zijn; de projekten mogen niet konkur- rentievervalsend zijn; de projekten mogen niet leiden tot verdringing van reguliere werknemers; op de projekten dienen zoveel mogelijk langdurig werklozen te worden ingeschakeld. Voorts zal rekening gehouden wor den met een zoveel mogelijk even wichtige spreiding van de projekten over het land en van de uitgaven over 1984 en 1985. Een interne departementale werk groep heeft tot taak projekten te se lekteren en een snelle en doelmatige uitvoering ervan te bevorderen. In overleg met de minister van sociale zaken en werkgelegenheid zal defi nitieve selektie van projekten plaats vinden. Deze voorbereidingsprocedure is erop gericht om een aantal projekten zo spoedig mogelijk in 1984 te laten aanvangen. De werkgelegenheidseffekten kun nen ruwweg als volgt worden ge schat. Een investering van circa ƒ100.000,— in de onderscheiden sektoren levert direkt ongeveer 1 ar beidsjaar aan werk op. Daarnaast komt een afgeleide werkgelegenheid tot stand van circa arbeidsjaar. Voorts valt te verwachten dat derden ongeveer 'A zullen bijdragen aan de te financieren projekten. Aldus kan het uiteindelijke werkgelegenheids- effekt geschat worden op circa 3.000 arbeidsjaren. Voor de vier betrokken beleidster reinen zal de besteding van de be schikbare middelen zich op het vol gende richten. Landinrichting De uit te voeren werken hebben be trekking op: kavelinrichting, water beheersing, gemalen, kunstwerken. wegen, oeververdediging, beplantin gen, ontsluiting, baggerwerk, brug gen en dammen. it Bosbouw Ten aanzien van de projekten in de partikuliere bosbouw wordt, gelet op de kriteria, voorrang gegeven aan die (onrendabele) werkzaamheden die de rentabiliteit van het bosbedrijf duurzaam versterken. it Natuurbehoud De projekten hebben betrekking op: waterbeheersing, oeverbescherming, werkzaamheden aan wegen en bouwwerken en (bouwwerkzaam heden ten behoeve van natuur- en milieu-edukatieve voorzieningen. De uitvoering van de projekten zal geschieden in de marktsektor door inschakeling van aannemers- en kuituurmaatschappijen. Openluchtrekreatie De projekten hebben betrekking op: onderhouds- en beheerswerkzaam- heden in Nationale Landschappen, ruilverkavelingsprojekten (in sa menwerking met de Landinrich- tingsdienst), alsmede grondverzet- en bouwwerkzaamheden als aanleg van fiets-, ruiter- en wandelpaden, strandaanleg en overige ontslui tingswerkzaamheden. Het Landbouwschap is van mening dat de Nederlandse regering een konstruktieve houding aan moet nemen en initiatieven moet nemen om het Europese integratieproces te bevorderen. Waar het gaat om een verruiming van de middelen der Europese Gemeenschap wijst het Landbouwschap een strakke koppeling met een beperking van de EG-landbouwuitgaven af. Dit bleek tijdens het maandelijks onder-, houd tussen minister Braks en het dagelijks bestuur van het Land bouwschap, dat op woensdag 1 juni j.l. in Den Haag werd gehouden. De uitlatingen van staatssekretaris Van Eekelen (Buitenlandse Zaken) zijn bij het Landbouwschap slecht gevallen. In het bestuur van het Landbouwschap eerder die dag had voorzitter Jaap van der Veen die ir ritatie al onder woorden gebracht. Hij zei dat het de regering duidelijk moet zijn dat een sterke afgrenzing van de EG-uitgaven er toe leidt, dat het funktioneren van de EG in de waagschaal wordt gesteld. Het Landbouwschap zal zijn standpunt over uitbreiding van de EG-finan- ciën en het behoud van het gemeen schappelijk landbouwbeleid kenbaar maken aan premier Lubbers in ver band met de binnenkort te houden Europese Top in Stuttgart. Ondergeschikt Minister Braks gaf toe dat de uitla tingen van Van Eekelen de indruk zouden kunnen wekken, dat de re gering de landbouw ondergeschikt wil maken aan andere zaken. "Overwegingen van het regeringsbe leid zijn door hem nogal uitdrukke lijk naar buiten gebracht", zo ver klaarde Braks. Hij maakte er geen geheim van dat de regering op het ogenblik bedreigingen ziet voor de Europese Gemeenschap. Als voor beeld noemde hij de politieke op stelling van het Verenigd Konink rijk. De Nederlandse regering is voorstander van een verdere ont wikkeling van de Gemeenschap, waarvoor ook meer middelen be schikbaar moeten komen. Tege lijkertijd moet volgens Braks worden gekonstateerd dat een aantal instru menten van het EG-landbouwbeieid aan een heroverweging toe zijn. Het interventiemechanisme voor rund vlees en de passieve interventie van magere melkpoeder zijn daarvan voorbeelden, aldus Braks. De Nederlandse regering stelt aan uitbreiding van de EG-gelden zware voorwaarden, die de beheersing van de EG-landbouwuitgaven mogelijk, moeten maken. Braks noemde dat een absolute noodzaak en zei in deze geen passieve maar offensieve hou ding voor te staan. Hij voegde er aan toe dat de landbouwuitgaven van de Gemeenschap de eerste maanden van dit jaar met 35% zijn gestegen. Het EG-landbouwbeleid kwam tij dens het onderhoud "uitgebreid ter sprake bij een terugblik op de be sluitvorming over de EG-landbouw- prijzen van enkele weken geleden. De Voedingsbond FNV is op het ogenblik tegen een uitbreiding van de EG-middelen, daar eerst meer duidelijkheid wordt gewenst over het sociaal en regionaal beleid in de Ge meenschap. Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap zei voorts, dat de minister wat betreft de herindeling van het ministerie van Landbouw en Visserij in hoofdlijnen aan de wensen van het Landbouwschap voldoet. Enige onduidelijkheid bij het Land bouwschap bestaat nog over de taak verdeling in de provincies en het overleg met de Plantenziektenkundi- ge Dienst. Minister Braks lichtte toe dat de taakverdeling in de provincies nog nader wordt onderzocht. De toe lating van bestrijdingsmiddelen wordt gekoppeld aan de Direktie Voedings- en Kwaliteitsaangelegenheden. Het gaat hier echter om een nog nader uit te werken beleidsvoornemen, aldus minister Braks. bestemmings plannen OOSTBURG 2e planverandering bestemmings plan "Buitengebied". De burgemeester van Oostburg maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 28, lid 6, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zee land bij beschikking van 12 april 1983, nummer 1259/234, 4e afd. R.O., gedeeltelijk hebben goedge keurd het door de gemeenteraad op 15 juli 1982 vastgestelde bestem mingsplan "Buitengebied" 2e plan- verandering. Goedkeuring is onthouden aan een gedeelte van plankaart, blad 1. Ge noemde beschikking en het bestem mingsplan liggen met ingang van 3 juni 1983, gedurende een maand, ter gemeentesekretarie, bureau ruimte lijke ordening, Schouwburgstraat 2, Oostburg voor een ieder ter inzage. Zij die zich tijdig met bezwaren zo wel tot de gemeenteraad als tot Ge deputeerde Staten van Zeeland heb ben gewend, kunnen gedurende bovenvermelde termijn van een maand, bij de Kroon beroep instel len. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder, die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeu ring door Gedeputeerde Staten aan een gedeelte van plankaart, blad 1 De beroepschriften moeten worden gericht aan H.M. de Koningin en worden gezonden aan de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1, te 's-Gravenhage. Oostburg, 26 mei 1983. AXEL Wet ^grarisch grondverkeer Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend dat bij Konink lijk besluit van 15 december 1982, nr. 57, goedkeuring is verleend aan het besluit van de gemeenteraad van Axel van 28 september 1982, waarbij een gebied als bedoeld in artikel 3 van de Wet agrarisch grondverkeer (Stb. 1981, 248) is vastgesteld. Ik neem niet aan, dat de Staats courant tot uw dagelijkse lektuur behoort. Het is ook mijn favoriete dagblad niet, maar toch blader ik hem altijd - beroepshalve - even door. Je vindt er de meest uiteen lopende berichten in. Toespraken van ministers bij officiële gelegen heden, mededelingen van de Ka mers van Koophandel over wijzi gingen in het Handelsregister, naamsveranderingen ("dhr. Poep- jes, Richard wordt van Dijk, Dick"), bekendmakingen voor de scheepvaart en wat al niet meer. Soms tref je er heel onverwachte artikelen aan. Dat gebeurde bij voorbeeld vrijdag 22 april j.l., toen ik op pagina 3 las: Natuur- en landschapszorg op boerenbedrijf niet kansloos". Beschreven wordt een onderzoek, dat een groep Nij meegse sociologen heeft uitgevoerd onder 130 Twentse boeren. Er bleek uit dat de boeren het over- heidsstreven om de natuur- en landschapszorg in de bedrijfsvoe ring in te passen zeker de moeite waard vinden. Maar dan moet dat wel gebeuren in samenspraak met de individuele boer en zonder voor iedereen geldende richtlijnen. Een boer is best bereid wat te doen in de onderhoudssfeer, als je hem maar niet teveel aantast in zijn vrijheid van handelen, luidt één van de belangrijkste konklusies van het rapport. Geen nieuws, zult u zeggen. Inderdaad, maar blijk baar wel voor het officiële dagblad van het Koninkrijk der Nederlan den. Buitenstaander 4 10 juni 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4