De akkerbouw in Noord-Brabant en de Z L.M. -manifestatie Waar is het naar toe gegaan Blik naar de toekomst Resumé Blik op het verleden De ouderen herinneren zich nog wel de beelden van vroeger, waar de veulens dartelden rond de grazende fokmerries in het wei land bij de hofstede. Op de boerderij is het paard ge durende een periode van ca. 30 jaar (1935 - 1965) geleidelijk aan verdrongen door de trekker met toebehoren. Op het terrein van de bestrijding van onkruid en plagen, de plan tenveredeling en de teelttechniek zijn veel suksessen geboekt. De boer heeft daarmee ook zijn voor deel kunnen doen. Wat de mechanisatie betrelt kunnen hier worden genoemd het maaidorsen, de precisiezaai bij suikerbieten en stamslabon^n, de nauwere rijenzaai bij granen en tevens de sleufloze drainage. De overgang van dierlijke trek kracht naar mechanisering is voor tieproces beter te beheersen. In de loop der jaren is de oor spronkelijke korrelopbrengst van 5000 kg per ha ondertus sen al een heel eind gestegen in de richting van de theore tisch maximaal berekende ƒ7.500.- kosten per ha komt de jaarlijkse totale kostenpost voor een akkerbouwbedrijf van 35 ha uit op een bedrag van 262.500,-. In het alge meen mag men hierbij aante kenen dat de boer nog onvol- ir. J.A.H. Haenen deelte van het akkerbouwgebied heeft ruilverkaveling plaatsge vonden en op een nog groter ge deelte is de ruilverkaveling in Ruilverkaveling en landschapsbouw De suikerbieten brachten toen ca. 33 ton op met 15% suiker en de tarwe ongeveer 2100 kg per ha. In die tijd was de aanzet voor ingrij pende verbeteringen in de be drijfsvoering echter al gegeven. Enige voorbeelden als toelich ting: de rijenkultuur vond meer in gang en met nieuwe schoffel- apparatuur kon het onkruid beter worden bestreden wegens de uitbreiding van de suikerbietenteelt, die hoge eisen aan de grond stelt, en de verandering in de vruchtwis seling nam het gebruik van kunstmest toe het telen van zaaizaad en pootgoed voor vermeerdering kwam meer in de belangstel ling Het draineren, dat bij de aanleg hoge uitgaven vergt, vond echter minder toepassing dan voorstan ders aanvankelijk hadden ge hoopt. Uit het bovenstaande komt naar voren dat er toentertijd in de ak kerbouw ook al de nodige dyna miek zat. De op het bedrijf beno digde trekkracht c.q. energie werd geleverd door het trekpaard. De paardenfokkerij was bij dit alles de muziek van het bedrijf. i hand in hand de akkerbouwer inklusief gezin en bedrijf zeer ingrijpend ge weest. Paardeknechten en overig personeel hebben met het paard eveneens de boerderij verlaten. Het is goed hierbij te bedenken dat momenteel in de landbouw de eerste stappen zijn gezet op het pad van de mechanisering naar de automatisering. Bij wintertarwe, aardappelen, suikerbieten, gerst e.a. zijn in de zestiger jaren onder gun stige omstandigheden de maximale gewasopbrengsten berekend. Deze^ theoretisch berekende maximale gewas opbrengsten lagen toen glo baal gesteld twee keer zo hoog als de gewasopbrengsten in de praktijk. De akkerbouwer is in de zeventigerjaren bij de teelt van wintertarwe steeds meer gaan letten op het aantal planten per m2, het aantal aren per m2, het aantal korrels per aar en het korrelgewicht. Deze komponenten bepalen uiteindelijk de korrel-op brengst per ha. De Feekes- schaal met de diverse groei- stadia is in de praktijk even eens goed bekend. Kortom de akkerbouwer is er bij winter tarwe in geslaagd het produk- Paardenfokkerij, de muziek van het bedrijf korrelopbrengst van KX000 kg per ha. In vergelijking met wintertarwe is de stijging van het opbrengstniveau bij aard appelen, suikerbieten, gerst e.d. in de laatste jaren veel minder spektakulair geweest. In de toekomst gaat het er derhalve om bij deze gewas sen evenals bij wintertarwe het produktieproces beter on der de knie te krijgen. De ge wasopbrengsten per ha zullen dan ongetwijfeld sterk kun nen stijgen. De kosten op het akkerbouw bedrijf zijn in de loop der ja ren opgelopen. Uitgaande van doende op de hoogte is hoe deze' hoge kostenpost ver deeld is over werktuigen, be mesting, bestrijdingsmidde len, arbeid, loonwerk etc. op zijn bedrijf. In dit verband is het voor de boer en ook voor de boerin een goede zaak om in de naaste toekomst via het geautomatiseerde boekhoud systeem de kostenbewaking op hun bedrijf op de voet te volgen. De akkerbouw in Noord-Brabant is in beweging. In een groot ge- uitvoering of in voorbereiding. Efficiënt bedrijfsbeheer en goede verkaveling gaan in de praktijk gemakkelijk hand in hand. In de toekomst gaat het op het akkerbouwbedrijf nietzo zeer om meer hektares, maar veel meer om een beter bedrijfsbe heer. Dit laatste houdt tevens in een betere beheersing van het produktieproces en verhoging van de kwaliteit. De grilligheid van de natuur in de vorm van overmaat aan regen, hagel, kou of anderszins is echter nooit te voorzien. Dit kan het bestek geheel doorkruisen. Ir. J.A.H. Haenen 111111 Bij de rijenkultuur kon het onkruid met de schoffelmachine beter worden bestreden In het Gedenkboek van de Z.L.M., geschreven door Dr. P.J. Bouman, staat op pag. 462 het volgende: "De besprekingen wa ren in 1894 vooral gewijd aan de paardenfokkerij en de suikerbie tenteelt, twee bronnen van in komsten, die velen enige kom- pensatie boden voor de zware verliezen, geleden in de tarwe- bouw en veehouderij. Men kon nog niet weten dat de toen heer- i sende krisis haar dieptepunt had j bereikt en dat betere tijden voor j de deur stonden". Voor velen is de Z.L.M.-manifes tatie naast tentoonstelling tevens een ontmoetingsplaats. Vrienden en bekenden van weleer en nu be groeten er elkaar. Over de goede oude tijd, de huidige situatie en ook over de toekomst wordt dan heel wat afgepraat. Dit gebeurt met betrekking tot de akkerbouw ook in dit artikel. 10 17 juni 1983 manifestatiebijlage

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 34