De fokkerij is sterk afhankelijk van de hengstenhouderij dukt, kampioene van België kon worden. De trekpaardfokkerij blijft zodoende een zeer boeiende fokke rij. Sommige fokkers leggen zich daarbij ook toe op het verzorgen van spektakülaire demonstraties, zoals de stallen Brooymans uit Tholen en Smits uit Nuenen. Noord-Brabant vormt de grootste afdeling in K.V.N.T.-stamboekver- band.Zeelandneemtde2eplaatsinwat het aantal gedekte merriën en gere gistreerde veulens betreft. Het streekmuseum te IJzendijke heeft 1984 uitgeroepen tot het jaar van het Trekpaard, want dan bestaat het trekpaardenstamboek Zeeland 80 jaar en de K.V.N.T. 70 jaar, zodat het museum dan in het teken zal staan van het trekpaard. Was de trekpaar denfokkerij in Brabant en Zeeland in het verleden zowat de enige paar denfokkerij, nu kunnen we er voor eigenlijk alle paardenrassen terecht met zwaartepunten in de fokkerij van het Nederlandse Warmbloed- paard en enkele ponyrassen. Noord- Brabant is nu de een na grootste af deling van het Warmbloedpaarden stamboek (W.P.N.) dat al geruime tijd het grootste paardenstamboek van ons land is. Voor de specifieke rij paard fokkerij is Noord-Brabant al de eerste afdeling, want het aantal rijpaardhengsten is groter dan in Gelderland, dat zijn eerste plaats te danken heeft aan de omvangrijke tuigpaardfokkerij. Zeeland is sinds 6 jaar ook een zelfstandige afdeling en is zowaar al groter in omvang dan de IJsselmeerpolders. Rijpaard Het Nederlandse rijpaard staat thans internationaal sterk in de belangstel ling, omdat door deze fokkerij bij zonder goede springpaarden geleverd worden, tot de allerhoogste wereldtop toe. Met name de Amerikanen azen op elk goed jong springpaard en zijn bereid hiervoor veel geld te betalen, zodat de top van de Nederlandse springruiters momenteel niet de be schikking heeft over geroutineerde springpaarden, omdat de eigenaren bezwijken voor de dollars. Ook vanuit Zeeland stak dit voorjaar al een transport springpaarden de "streep" over. Nieuwe rassen Zo'n dertig jaar geleden deden ver schillende nieuwe ponyrassen hun intrede in Nederland. Toen kenden we al wel de Shetlandpony, die in stamboekverband gefokt werd en nu al geruime tijd het één na grootste paardenstamboek in Nederland vormt. Deze fokkerij is ook hier goed aangeslagen met name in Noord- Brabant, dat zowel kwalitatief als kwantitatief met Gelderland de be langrijkste plaats inneemt. De laatste jaren is de belangstelling ook voor het aangespannen 'rijden sterk toe genomen, evenals de fokkerij van de zogenaamde "mini-shetlander", de allerkleinsten beneden 86 cm. Aan de grote vraag hiernaar is niet te voldoen, zodat deze fokprodukten zeer goede prijzen opbrengen, waar door de shetlandponyfokkerij een nieuwe stimulans heeft gekregen. De nieuwe ponyrassen, zoals de Welshpony's - in verschillende sek- ties A, B. K en Cobs - de New Forest, de Dartmoor en de Connemara po ny's zijn hier nu ook ingeburgerd en van de Welshpony's (het derde stamboek in omvang) is Brabant ook weer een van de belangrijkste fokge- bieden. De New Forestpony's zijn uitstekende wedstrijdpony's met het gevolg dat deze pony's meer voor de sport dan voor de fokkerij worden ingezet. De Connemara's hebben in Zeeuws Alhoewel er met name in de ponyfokkerij een toenemend aantal fokkers een eigen liengst houdt, is de doorsnee fokker toch aangewezen op de hengstenhouders. Over het algemeen zijn die hier ook goed vertegen woordigd. Was vroeger het werkgebied van een hengstenhouder be perkt tot wat hij met zijn padhengsten kon bestrijken, tegenwoordig is zijn werkgebied sterk vergroot en hij bestrijkt nu gehele provinciën met zijn vrachtauto's en in een enkel geval zelfs heel Nederland. Dat dit aanzienlijke kosten met zich meebrengt laat zich verstaan. De kon- kurrentie is daarbij vaak groot, zodat de verdiensten veelal over zijn. Een zekere sanering is onvermijdelijk. Dat kan tot gevolg hebben dat fokkers in uithoeken of fokkers van rassen, die in een bepaald gebied nog sporadisch voorkomen, erg beperkt worden in de keuze van hun hengst. Om hierin te kunnen voorzien is sinds verleden jaar een proef gestart met het verzenden van sperma van uit het Dienstencentrum Proefbe drijven Paardenhouderij Nederland (D.P.P.N.) in samenwerking met de Faculteit der Diergeneeskunde Vak groep Verloskunde en K.I. in Utrecht in nauw overleg met de Bond van Hengstenhouders bij wel ke aktiviteit ook betrokken is de ver leden jaar opgerichte Stichting Paar den K.I. Zeeland. De inseminaties in Zeeland worden verricht op het sta tion van de heer A.Z. de Buck te Oostkapelle onder veterinaire ver antwoordelijkheid van de heer A.J.P. Bil. Waren verleden jaar uit sluitend de rijpaardhengsten van het D.P.P.N. voor deze proef beschik baar, nu is de proef uitgebreid met enkele hengsten van partikuliere hengstenhouders, waarbij ook een tweetal Friese hengsten (Franke, die al een aantal jaren in Utrecht voor K.I. gebruik wordt en Tjimme) een tuigpaardhengst (Pygmalion) en een harddraver (Keystone Master). De resultaten van deze proef leken verleden jaar zeer gun- stig. De nog niet talrijk voorkomende fokkers van tuigpaarden en Friezen in Zeeland hebben nu een ekstra moge lijkheid om hun fokkerij te bedrijven. Met een verdere ontwikkeling van de K.I. in de paardenfokkerij dient reke ning te worden gehouden. Aan de hand van de geleverde sportprestaties van de kinderen is zelfs al een hengst- index geïntroduceerd. De toene mende verwevenheid van sport en fokkerij wordt hiermee benadrukt. Paardensport en -fokkerij zullen daarom ook in de toekomst uitermate boeiend blijven. auteur: M. Sanders foto's: J.A. Kurz 9 Hier wordt bij het ringsteken een ring ter grootte van een trouwring in volle galop gestoken! 1 7 juni 1 983 Manifestatiebijlage Een machtige demonstratie met een 23-tal trekpaarden. Vlaanderen een heel belangrijk steunpunt in stal Van der Meijden, waar de belangrijkste bloedlijnen uit het geboorteland van de Connema- rapony's te weten Ierland aanwezig zijn. Maar ook de fokkerij van de tussenmaatse rassen - tussen pony en paard in - de Haflingers en de Fjor den paarden doet het hier goed. Ér is zelfs met name bij de Fjorden een behoorlijke eksportvraag zodat de fokkerij bepaald florissant is. Appaloosa's Een heel aparte plaats neemt de fokkerij van Appaloosa's in, de als een Dalmatiner hond gevlekte paar den en pony's, want deze kleurfok- kerij wordt in alle groottes bedreven. Voor liefhebbers van kleurfokkerij uiterst boeiend, ook omdat nog niet alles bekend is over de vererving van deze kleur en de fokkers weten dan ook niet welke kleur veulen hen te wachten staat. Met stukjes en beetjes wordt er iets over deze merkwaardi ge kleur bekend. Trouwens, we we ten nu ook, dat in de basiskleuren vos, zwart en bruin nog allerlei va riaties voorkomen. Dit is vooral in de Welshfokkerij het geval, maar ook bij de warmbloedpaardén, al zijn het dan nog uitzonderingen. Voor be langstellenden is er een standaard werk van J.K. Wiersema verschenen: Het paard in zijn kleurenrijkdom. Voor de veulenkontroles is dit ook bepaald onmisbaar. Nog'vaak wordt een paard als koffievos aangeduid, terwijl het een bruine is met tot zil- verkleur verkleurde staart en manen: een zilver-appel-bruine. Van de overige paarden- en pony- rassen willen we de Arabier en de Hackney nog noemen. Beide rassen zijn hier ook goed vertegenwoordigd. De Arabier wordt veel gebruikt voor de veredeling van rijpony's en de Hackney staat sterk in de belang stelling én diskussie bij de veredeling van tuigpaarden. Minder veelvoudig treffen we hier fokkers en harddra vers en Engelse volbloeds aan. Een toenemende belangstelling is er voor ons aloude Friese paard, zodat er zelfs al een fokvereniging Zuid Nederland is opgericht, die sinds en kele jaren een officiële fokdag met stamboekopnamen en primering in Esbeek organiseert. Ook op de Dag van het Paard zullen de Friese paar den zich presenteren met enkele aanspanningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 33