De paardensport en -fokkerij in Noord-Brabant en Zeeland bloeien als nooit tevoren! In onze regio's bloeit de paarden sport als nooit tevoren. Elk week end kan men een keuze maken uit verschillende wedstrijden. Een heel verschil met een jaar of dertig geleden. Toen was men heel ge lukkig met vijf zes wedstrijden per seizoen. Toen hadden we nog geen ponyklubs. Toen dacht maar een enkeling aan samengestelde wedstrijden voor ruiters, maar niemand droomde al van samen gestelde wedstrijden voor aange spannen paarden, laat staan voor vierspannen paarden of pony's. Toen dacht ook menigeen dat de ringrijderij op z'n laatste benen liep. Gelukkig is deze mooie fol kloristische sport behouden ge bleven en vooral op Walcheren goed georganiseerd met verschil lende klassen met promotie en degradatie, vergelijkbaar met voetbal. De Walcherse ringrijders verzorgen nu in heel Nederland demonstraties opongezadelde trekpaarden! Maar ook het ring steken met "sjezen" staat sterk in de belangstelling en voor goed bruikbare rijtuigen wordt vlot goed geld betaald. Jammer dat er in het verleden zoveel tot kachel hout zijn geslagen. Wat zou er nu een belangstelling bestaan voor een rijtoer zoals die in 1884 werd aangeboden. Het paard..... dat edele dier.. 8 Fokkerij en sport gaan hand in hand Dat fokkerij en sport hand in hand gaan is in zijn algemeenheid zeker afzet voor het leven, want de door snee fokker vindt er geen bevrediging nee fokker vindt er geen bevrediging in om een veulen voor de slager te fokken, al is dat soms onvermijdelijk. Omgekeerd is de sport sterk afhan kelijk van de produkten die de fok kers afleveren. Enige jaren terug werd alles wat rijp of groen was ge dekt. Het evenwicht was verstoord. Gevolg: stagnerende afzet, lagere prijzen en daardoor een nogal aan zienlijke teruggang van het aantal dekkingen. Nu zijn we weer op een punt aangekomen, dat er in de naaste toekomst wel eens een te geringe aanwas zou kunnen zijn. Of mis schien komt dat niet zozeer door het te geringe aantal dekkingen, maar eerder doordat er toch een te gering percentage veulens de voljarige leef tijd haalt. Want ook in de fokkerij Een vierspan Shetlanders van Stad de Ligny Serooskerke. 1 7 juni 1 983 Manifestatiebijlage weg te denken en overtreffen al op diverse plaatsen in aantal de paar den. De ponywedstrijden kennen naast de gebruikelijke klasseindeling (B, L, M en Z), ook een indeling naar de stokmaat (hoogte) van de pony in kategorie A (de kleinsten), B. C en D (de grootsten tot 1,48 m.). Tuigpaarden en hackney's Zorgden de beide bonden van de Landelijke Rijverenigingen vanuit het verleden al voor toevoer van rui ters naar de nationale en internatio nale top, straks gaat dit ook gebeuren voor de tuigpaarden en de hackney's. Want de belangstelling voor tuig paarden en hackney's groeit met na me in Brabant bijzonder snel. Zee land staat op dit punt nog in de kin derschoenen. Mogelijk kan de de monstratie met tuigpaarden op de Dag van het Paard in Kruiningen een stimulans vormen. Andere vor men van aangespannen rijden ko men ook steeds meer in de belang stelling, zowel rekreatief als bewust Nu bloeien niet alleen de ringrij- dersverenigingen, maar ook de lan delijke rijverenigingen en pony klubs, die in Zeeland en West Brabant verenigd zijn in de gewestelijke Bond van Landelijke Rijverenigingen van de Koninklijke Federatie en in over ig Brabant in het gewest N.C.B. van Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke rijverenigingen. Nog steeds blijft het aantal van deze or ganisaties groeien. Naast individuele wedstrijden in dressuur, springen en samengesteld zijn er in klubverband wedstrijden voor vier- en achttallen dressuur in verschillende klassen. Ook het mennen heeft tegenwoordig een vaste plaats in het programma maar dit gebeurt alleen nog indivi dueel en niet in (clubverband. Dat lijkt nu nog iets voor de toekomst. Ook betrekkelijk nieuw zijn de vol tige wedstrijden, een erg mooie tak van sport voor de jeugd, waarvoor nu ook al landelijk kampioenschappen zijn te behalen. De pony's zijn in de landelijke ruitersporten niet meer W. Vos te Gapinge demonstreert hier techniek, taktiek en inzicht. ren in de ban. Steeds weer ziet men met hooggespannen verwachtingen uit naar de geboorte van het veulen, ook al is men er zich van bewust dat die verwachtingen niet altijd gereali seerd kunnen worden. sportief. We vinden in Brabant de wereldkampioen van de samenge stelde wedstrijd voor vierspannen, de heer T.R. Velstra, naast jeugdige amateurs in Zeeland met vierspannen Shetlanders. Ook ontstaan er klubs van aangespannen paarden die ritten organiseren. De automobilist merkt dit zelden, want de autowegen wor den vermeden. De paarden- en ponysport zit nog duidelijk in de lift en groeit zowel in omvang als in verscheidenheid. We denken hierbij ook aan de jacht- ritten te paard achter de meute, die in de herfst en winter in Noord-Bra bant verreden worden. Sport zonder goede instruktie is ondenkbaar. Ge lukkig zijn er twee goede opleidings centra .voor instrukteurs en wel het Hippisch Centrum te Deurne met Velstra als direkteur en Het Federa tiecentrum Ermelo met Ruiterkamp als inspekteur. Deze laatste opleiding vindt plaats in samenwerking met de Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rijverenigingen en de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen. Beide centra liggen in een schitte rende omgeving en door beiden is veel ervaring opgedaan met het or ganiseren van allerlei wedstrijden. heeft er een verschuiving plaatsge had van het boerenbedrijf naar de burgerfokker met een stukje land. Het aanhouden van een veulen tot bijvoorbeeld de vierjarige leeftijd kost ruimte die er eigenlijk niet is. Voor een bepaalde groep fokkers en voor bepaalde fokprodukten zouden opfokbedrijven een uitkomst zijn. Toch vrees ik dat deze bedrijven er niet zullen komen, omdat de kosten die aan de opfok verbonden zijn dan zo duidelijk verrekend moeten wor den. Het opfokken van een paard (of pony) kost meer dan menigeen zich realiseert. We zullen ons echter in dit artikel maar niet teveel gaan verdie pen in de ekonomie. dat zou toch maar een beperkte groep lezers aan spreken. De poëzie van de paardenfokkerij blijft boeiend en trekt steeds weer nieuwe liefhebbers en houdt oude Paarderassen Welke paarderassen treden er in Zeeland en Brabant speciaal op de voorgrond zal men zich misschien al afvragen. Wel, de trekpaardfokkerij is nog steeds een specifiek gebeuren in deze provincies. De fokkerij is weer lo nend en het aantal dekkingen neemt weer toe. Het Belgische en het Ne derlandse stamboek erkennen nu over en weer. hetgeen de handel be vorderd heeft. De kwaliteit van het Nederlandse trekpaard staat op een zodanig hoog peil dat" Margriet van Malland. een Nederlands fokpro-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 32