Iets groots Begrip Kick Een grote klapper Openluchtspel Andere route... Sambal Zo herinnert hij zich nog goed de tentoonstelling van 1946 die toen overigens onder regie stond van Anton Brusket wiens rechterhand de jonge Sinke toen was. "Onze Z.L.M.-staf was nog klein zo net na de oorlog en de tentoonstelling werd toen 'gekombineerd met het 100-jarig bestaan van de ZLM dus dat moest iets groots worden. Moet je voorstellen waar je dan tegen aan loopt: Zo hadden we bijv. geen punaises. De meest eenvoudige dingen waren niet verkrijgbaar. Dan leer je natuur lijk wel snel beslissen en impro viseren. Dat geloof je zeker wel?" Van 1946 tot en met 1959 sprak men overigens nog van de zgn. "ZLM-dagen" waarbij volgens een rouleringssysteem ieder jaar weer een andere Kring van de ZLM de beurt kreeg. (Alleen in het rampjaar 1953 is geen ZLM- dag gehouden.) In 1959 besloot het hoofdbestuur van de ZLM Terug kijkend stelt de sekretaris van de ZLM-tentoonstellingen vast dat hij altijd erg goed heeft samen gewerkt met de kring voorzitters en de comité-leden. Wat hij ook kwijt wil is dat hij altijd erg veel begrip heeft on dervonden van de standhouders en ook veel medewerking want het was natuurlijk lang niet altijd eenvoudig. Daarbij komt in zijn herinnering terug de manifestatie in 1978 toen men erg slecht weer trof. "Wel dan moet je improvi seren en een beroep doen op be grip van belanghebbenden als de standhouders en de begeleiders van de dieren en natuurlijk van het publiek. Maar als het dan voorbij is en het is goed gegaan, dan heb je een heerlijk gevoel. Dat geeft vëeT voldoening. Al die jaren heeft Sinke van de opeenvolgende hoofdbesturen bij de organisatie een grote mate van vrijheid gekregen. "Maar daar zonder zou het natuurlijk ook niet zijn gegaan. Je moet als organi sator durven beslissen en de zaak moet op een bepaald moment echt doorgaan. Voor ieder wisse wasje vragen om toestemming geeft een onwerkbare situatie. Natuurlijk krijg je op den duur wel het gevoel van hier beslis ik zelf en daar moet overleg over worden gevoerd. Gelukkig heb ik niet veel verkeerde beslissingen genomen". En dan nu zijn laatste grote krachtsinspanning: de "Z.L.M.- Manifestatie 1983" waaraan hij weer met evenveel plezier werkt. Werk dat lééft voor hem en waar- van de charme is dat wat eerst op I papier in lijntjes, getallen, en j overzichten staat, steeds meer gestalte krijgt en steeds tastbaar der wordt. En dan die kick als het allemaal voorbij is en goed is af gelopen. Maar hij heeft geen tijd om daar nu al aan te denken. J. Wierenga Maar één keer op z'n praatstoel zegt hij zich te realiseren dat dit de laatste Manifestatie is die hij organiseert "en dan is het toch wel aardig om nog es even terug te kijken. Eerlijk gezegd, geeft hij toe, ben ik gezien mijn leeftijd en de steeds toenemende drukte die iedere expositie weer met zich mee brengt, toch wel blij dat dit de laatste keer is. Ik word ouder. Nee, een volgende manifestatie zou ik niet meer aan durven. Ik ben bijna 62 en het is zo'n half jaar van tevoren eri ook op de dagen zelf toch wel veeleisend. Maar laat er geen misverstand over bestaan, ik ben erg blij dat ik het altijd heb kunnen doen. Het waren dynamische jaren, je be leefde veel, ontmoette veel men sen, kreeg veel vrienden. Dat laatste scheelde vroeger altijd veel bij de organisatie. Ik hoefde vaak maar even iemand te bellen en bepaalde zaken kwamen voor elkaar. Maar dat even een beroep doen op kennissen en vrienden is de laatste paar manifestaties minder geworden omdat het om de vijfjaar is, de kontinuiteit is er uit". Vroeger werd er elk jaar een manifestatie gehouden weet Sin ke als geen ander. Wim Sinke (2e v.l.) wijst op de niet al te beste toestand van het keuringsterrein, dat hij samen met enige leden van het organisatiecomité inspekteerde (l. de heer Quist, rechts voorzitter K. Dees en 2e v.r. de heer AKik.) om de tentoonstelling om het jaar te gaan houden, dit omdat de or ganisatie zulke grote vormen aannam en de kosten zo hoog opliepen dat het vasthouden aan de jaarlijkse traditie onverant woord was. Inmiddels was Wim Sinke be noemd tot permanente tentoon- stellingssekretaris omdat de or ganisatie een steeds professione lere aanpak vereiste. Dat was ook echt geen overbodige luxe want met de ontwikkeling van de landbouwmechanisatie moest een steeds groter aantal stand houders onder dak gebracht wor den. Wim Sinke: "En toen kwam de allergrootste tentoonstelling die we als ZLM ooit gehad heb ben: dié van 1968 toen we gelijk ook ons 125-jarig bestaan hebben gevierd. Om krachten, geld en tijd te reserveren hebben we de twee daaraan voorafgaande^jaren maar overgeslagen. Wat een gro te klapper in en rond de gebou wen van "DE WP" (de Wilhel- minapolder). De allergrootste tentoonstelling met een werktui genpark niet af te zien zeg... en een standhouders ik geloof zo'n 250 stuks. Geweldig was dat en wat een organisatie. Daar heb ik natuurlijk ontzettend veel ge leerd. dat begrijp je wel". Een andere expositie die Sinke zich nog goed kan herinneren is die van 1961 toen hij samen met de inmiddels overleden Karei Briels in de Kamperlandse Dui nen een spektakelstuk van jewel ste opvoerde in de vorm van een En dan het bezoek van (toen) Koningin Juliana in 1968. "Wat een werk had ik daaraan. Einde loos kwamen dan weer mensen van de politie, dón weer van de Rijksvoorlichtingsdienst en dan weer van het Kabinet van de Commissaris van de Koningin. Allemaal om precies vast te stel len waar zij langs moest lopen, waar ze moest gaan zitten, waar ze even stil zou blijven staan enz. enz. en ik moest iedere keer maar weer mee. Tot vervelens toe. En wat bleek toen ze werkelijk op het terrein kwam? Wel, ze nam een totaal andere route en in feite bleken toen al die kontröles en die 'repetities voor niets te zijn geweest...." "Wim C. Sinke kan de laatste maanden nauwelijks een paar minuten vinden voor iets wat niets met de manifestatie te ma ken heeft: óf hij is onderweg, óf hij is in Kruiningen, zit te bellen, is in bespreking of zit in een apart kamertje te rekenen, te tellen of te kontroleren. Een zeer druk baasje die. zo is duidelijk te zien, het klappen van de zweep kent en als een ervaren regisseur alle touw tjes van de organisatie voor de komende Manifestatie strak in handen houdt. Toch wist ik hem in een verloren uurtje "voor een gesprek te strikken. Wim Sinke die voor de Z.L.M. zo'n twintig tentoonstellingen heeft georganiseerd gaat zitten en kijkt me met een bescheiden lach om zijn mondhoeken aan: "Moet dat nu zo nodig. Ik heb het druk genoeg mét andere dingen". Het bezoek van Hare Majesteit Koningin Juliana was een geweldige ervaring maar heeft Wim Sinke ook veel hoofdbrekens gekost. landbouw aanschouwelijk wérd gemaakt door een optocht van liefst 400 traktoren! Wim weet nog goed dat het enthousiasme van Briels hem vaak overdonder de: "Zo realiseerde ik me ineens dat als die straaljagers door de ZLM moesten worden betaald, de zaak wel es een financieel fiasko zou kunnen worden dus ik geschrokken geinformeerd bij de Koninklijke Luchtmacht. Daar bleek tot mijn geruststelling dat Briels inderdaad de zaak goed had voorbereid en dat we niets hoefden te betalen". maar als je er bij bent dan geniet je: Daar speelde de Amsterdamse Politiekapel o.l.v. Kapitein Pink- se. Na afloop van het concert gingen we eten in een Chinees restaurant en op een gegeven moment, vertelt Sinke met kuilt jes in zijn wangen van ingehou den plezier, adviseerde voorzitter J.P. van Dijke kapitein Pinkse om er toch vooral veel sambal op te doen en deze ging daar serieus op in. Nou, lacht Sinke, die moet in brand gestaan hebben. Dat kan niet anders. Maar hij liet niets merken, dat niet". Leuke voorvallen heeft Sinke na tuurlijk in al die jaren genoeg beleefd en gelachen is er natuur lijk ook vaak. Zo herinnert hij zich nog 1959 in Aardenburg. "Zo maar een klein voorvalletje openluchtspel. Een imposante opvoering waarbij straaljagers van onze luchtmacht de oorlog moesten uitbeelden, waar de toe schouwers werden herinnerd aan de watersnoodramp en waar de opkomende mechanisatie in de 17 juni 1 983 manifestatiebijlage 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 29