Parachutespringen op Zeeuwse Landbouwmanifestatie 23 juni 1983 om 10.00 uur Van Der Have en Suiker Unie met paperpot systeem op de Z.L.M.-manifestatie Nooit volleerd Nauwkeurig Vrije val 23 juni De Eerste Nederlandse Parachu tisten Klub is de oudste paraver eniging in Nederland met zo'n 300 350 leden. Vele sprongen zijn door deze leden gemaakt op allerlei niveau; per jaar zijn dat alleen al door de klub zo'n 4000 en in den lande worden er globaal een 40.000 gemaakt. Dit zijn nog al grote aantallen en daarom is het nogal bevremend dat over het# springen zo weinig bekend is. Als 't' spreekwoord "onbekend maakt onbemind" ooit van toe passing is, dan is het wel op de sport "Parachutespringen". Men kent het niet en dus is het levens gevaarlijk, onverantwoordelijk, spelen met je leven en wat dies meer zij. Toch zult u binnenkort aan den lijve kunnen ervaren, dat er springers aan veelkleurige, nauwkeurig bestuurbare para chutes voor uw voeten zullen landen en dat nog met veel ple zier doen ook. Mogelijk zal het u verbazen, maar van enige angst is in wat voor zin dan ook geen sprake: voorts zal blijken dat ze niet le vensmoe zijn, maar juist boorde vol levensenergie zitten. Nou, zal dan worden gezegd, dan zijn ze hardstikke maf en hebben geen enkel gevoel voor verantwoorde lijk. Ook hierin zult u teleurge steld moeten worden, want na de demonstratie op 23 juni zal u duidelijk worden dat die sprin gers mensen zijn als u en ik met juist een enorm gevoel voor ver antwoordelijkheid en discipline! Toch zijn de misverstanden over het sportparachutespringen be grijpelijk. Een mens heeft toch immers geen vleugels meegekre gen, zodat hij in de lucht niet thuishoort. Vanwaar dan toch dat enthousiasme over het parachu tespringen? Deze tak van sport is enorm fas cinerend en uitdagend en steeds weer een uitdaging blijvend om de prestatie te leveren en dat geldt voor de leerling met 1 sprong als voor de ervaren sprin ger met enkele lOOOden spron gen. Het is een sport die is weg gelegd voor een ieder met een gemiddelde gezondheid en in het bezit van - misschien wel wat meer dan de gemiddelde mens - een redelijk doorzettingsvermo gen, want, eerlijk is eerlijk, dat heb je in het begin van je spring- karrière wel nodig. Deze begrij pelijke en normale beginners angst verdwijnt spoedig en wordt ingenomen door vertrou wen in het springmateriaal èn in jezelf. Pas daarna zal het para chutespringen laten zien wat voor moois het heeft te bieden en het leuke is, datje nooit volleerd bent en altijd blijft bijleren. Het sport parachutespringen is een moder ne (in Nederland wordt pas sinds de 60'er jaren gereglementeerd - wedstrijd - gesprongen), tech nisch zeer hoogstaande sport, die zeer veel eisen stelt aan de beoe fenaren. Wedstrijden worden gesprongen op klub-, provinciaal, landelijk, en wereldniveau in de - als belangrijkste - wedstrijdon derdelen (groeps)precisie en re latief nauwkeurig. Het eerste onderdeel zal min of meer worden gedaan op de dag van de demonstratie voor uw neus. Dat is met één of meer springers uit een vliegtuig sprin gen op 1 kilometer hoogte om dan op een plaatje van 5 centi meter doorsnede te landen; kan nagegaan.worden hoe nauwkeu rig de moderne sportparachutes zijn te besturen. Het tweede onderdeel zal ver moedelijk ook kunnen worden getoond. Dit is het met 2 of meer springers - in Amerika zelfs wel met 70 man -, liefst tegelijk uit het Bij het parachutespringen gaat het de springers erom zo dicht mogelijk bij een plaatje te landen waarvan de plaats van tevoren natuurlijk bekend is gemaakt. vliegtuig te springen om dan in de vrije val allerlei verschillende, van te voren vastgestelde forma ties te maken. Dit geschiedt al leen als op voldoende hoogte het vliegtuig kan worden verlaten, minimaal 1700 meter. Om veilig voor u op het beoogde terrein te landen, moeten de parachutisten op minimaal 700 meter hoogte (te zien op hun hoogtemeters) de parachutes openen, hetgeen dus inhoudt dat elke hoogte boven die 700 meter "vrije vallend" kan worden overbrugd. In die vrije val ligt de parachutist op zijn persoonlijke luchtkussen op zijn gemak te vallen zonder dat hij ervaart dat hij met 200 kilometer omlaag suist; hij doet daar zijn oefeningen of ligt al te kijken waar hij dadelijk moet landen. In Nederland is de maximale af- springhoogte zonder last te krij gen van zuurstofgebrek gesteld op 15.000 foot; dat is ongeveer 4,5 kilometer. De vrije vallende pa rachutist is dan in ongeveer 70 sekonden aangekomen op 700 meter om daar zijn parachute te openen. De meest gebruikte hoogte is echter 10.000 ft 3 ki lometer, hetgeen goed is voor 45 sekonden vrije val. Op de dag van de demonstratie zal echter niet hoger worden gegaan dan 5000 ft 1700 meter (20 sekonden vrije val), omdat hoger geen enkel nut heeft, want dan is het voor u niet meer te zien; op 23 juni zijn wij er immers voor en moet een in druk krijgen wat het sportpara chutespringen is. Dan lijkt het nog juist in te gaan op hetgeen u op 23 juni kunt ver wachten en krijgt te zien. Om streeks 09.45 zal het vliegtuig van onze vereniging, een cessna 182 Skylane met rode vleugeltips voor de herkenbaaheid, overkomen boven het bedrijfsterrein van de firma Meyer aan de Stationsweg te Kruiningen. Op 2300 ft 700 meter zal allereerst een streamer worden geworpen recht boven de plaats waar zal worden geland. Een streamer is een stukje hout met 2 meter crêrepapier dat de windsterkte bepaalt en aan de hand van dit gegeven zullen de parachutisten in het vliegtuig dan bepalen waar zij vermoedelijk het vliegtuig zullen verlaten. Op dit vermoedelijke exitpunt zal dan nog een tweede streamer worden gegooid om te bepalen of dit goed is berekend; met andere woorden als het goed is, zal die tweede streamer op of in de nabije om geving van de landingsplaats op de grond vallen. Daarna klimt, het vliegtuig door tot maximaal 5000 ft, alwaar de parachutisten al dan niet tegelijk het vliegtuig zullen verlaten. Na 20 sekonden vrije val worden de parachutes geopend om daaraan in ongeveer 1 a 2 mi nuten keurigvoor uw voeten te lan den. Daarna zal het vliegtuig nog een keer laag overkomen bij wijze van groet om daii terug te keren naar zijn thuishonk, het vliegveld Seppe tussen Roosendaal en Bre da. Het enige wat dit kari verstoren is de weersgesteldheid: laag han gende bewolking en krachtige wind zijn soms geweldige dwars liggers. Onzerzijds zullen wij er echter alles aan doen om dit door te laten gaan en er voor u een on vergetelijke gebeurtenis van te maken. Wij hopen u dan ook op 23 juni in Kruiningen te mogen be groeten. Komt in elk geval in gro te getale kijken!!! H. Boerman Het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. Van Der Have B.V. en Suiker Unie zijn op de tentoonstelling present in een gezamenlijke stand. Het accent bij de presentatie zal komen te liggen bij het paperpot systeem dat door Van Der Have in Nederland geïntroduceerd is. De komplete lijn van een vulmachine tot en met de plantmachine wordt getoond. Het geheel wordt nog eens ondersteund door foto's en video beelden. Voorts zal bij de presentatie van Suiker Unie het accent liggen op de thema's grondontsmetting, vergelingsziekte, teeltwaarnemingen en de produkten, pulp, schuimaarde en suiker. Van Der Have Koninklijk Kweekbedrijf en Zaad handel D.J. Van Der Have B.V. toont zijn belangrijkste produkten in de gewasgroepen grassen, suikerbieten, maïs, uien, granen en groenbemes- tingsgewassen. Tevens is er uitgebreide informatie over de mogelijkheden van gras zaadkon traktteelt voor Vanderhave. Ook wordt getoond hoe de zaad- schoning in zijn werk gaat. Hiertoe wordt een miniatuur schoningsma- chine geïnstalleerd. Dat er bij Vanderhave veel aandacht wordt besteed aan de kwaliteitskon- trole van de zaaizaden, is te zien in een aparte hoek, waar analistes o.a. zuiverheidsonderzoek zullen ver richten. In een aparte open ruimte van 20 x 10 m buiten de gezamenlijke Suiker Unie/Vanderhave tent, toont Van derhave zijn kweekwerk met veel le vend materiaal van de verschillende gewasgroepen. Diverse types proef veldmachines worden hier opgesteld. Het persen van de bieteplantjes in de papieren potten gaat volledig ma chinaal. 4 17 juni 1 983 Manifestatiebijlage

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 28