VOO It BE VI'OII W Eindelijk zon Landelijke Handwerktentoonstelling: Een feest om te zien!!! uit de ZLM Manifestatie 23, 24 en 25 juni Kruiningen p.j.z.-agenda De grote landelijke Handwerk-tentoonstelling, die elk jaar in een andere provincie gehouden wordt, was dit jaar in Goes. Na welkomstwoorden van achtereenvolgens mevr. Nijssen-Schrier, presidente v.d. Pl.Vr. Zeeland en mevr. Saat, presidente van de landelijke Handwerkkommissie volgde een toespraak van mevr. Boertien-Velema, echtgenota van de Commissaris der Koningin in Zeeland, die de tentoonstelling opende door een enorme Zeeuwse Knoop los te maken. Als aandenken werd haar namens de provinciale hand werkkommissie van Zeeland door mevr. J. van Hoeven-Sijsouw een zelfgemaakte z.g.n. Ster van Bethlehem, quilt aangeboden, waar ze duidelijk verrast mee was. Over de tentoonstelling zelf is zoveel te vertellen, dat dat nauwelijks met een pen te beschrijven is. Van de 2000 stuks handwerken, die geselekteerd waren, uit alle provincies, was ieder stuk op zich een verhaal waard. Uit de reakties van de bezoekers bleek dit ook wel. Op flappen waren de mooiste opmerkingen geschreven zoals: fantastisch, - mijn handen gaan jeuken, - O, werd ik maar 250 jaar, dan kreeg ik alles misschien wel klaar!, - mijn rug wordt er warm van, - ik heb weer iets geleerd, - het mooiste wat ik ooit op een tentoonstelling zag, - een feest om te zien, - enz. enz. Nu de handwerken Wat iedere bezoekster opviel, was het vele kruissteekwerk, erg mooi! Zo is de merklap nooit weggeweest, en zél ook niet verloren gaan. Door de vaak eigentijdse aanpak is er een prachtig resultaat bereikt. Niet al leen op de klassieke merklap, maar ook op kledingstukken, tafellakens, kleedjes en allerlei gebruiksvoor werpen was kruissteek en toege paste kruissteek gewerkt. Toegepaste kruissteek wil zeggen alle steken, die in een vierkant geplaatst kunnen worden, dus plusjes, kastjes-, stik-, rijgsteek, holbein enz. Opvallend was het vele hardanger- werk. Hardanger, of wit en sneewerk, hetgeen ongeveer hetzelfde is, is eveneens een oude techniek, die weer erg veel wordt toegepast. Heel fijn, maar ook op grover materiaal, soms met kleur, maar meestal kleur op kleur, of één tint donkerder of lichter garen dan de stof. Erg veel bewondering hadden de "Quilts", dat zijn grote lappendekens in de meest uiteenlopende kleuren en motieven. Verder kledingstukken in alle soorten en maten, kussens, tassen, pannelappen, wandlappen, enz. enz., alles in de techniek "Quil ten of lapjeswerk". Soms met de naaimachine, maar vaak ook met de hand gemaakt. Heel nieuw waren de thema's, waarmee in verschillende provincies is gewerkt. In groepen aan dezelfde opdracht. Zo ontstonden blokken met foto's en werkbeschrij vingen. Eerst onderzoek van mate riaal enz., dan het werkstuk. Leuk om te doen en ook om te zien, hoe iets kan groeien. Niet om aan voorbij te gaan was het kantklossen. Fijn, grof, maar altijd erg mooi. Ook heel fijn was het "Open werk", Engels borduren, Richelieu en He- debó. Alle drie oude technieken, maar in kledingstukken en wand versieringen bijzonder mooi. Open naaiwerk, Perzich ajour en Point- de Saxe, apart of in kombina- tie. Zaansstikwerk en matelassé. Haak- en breiwerk, maar dan wel helemaal eigen ontwerp en mooi uitgevoerd. Doorstoppen, zwart-wit werk, frivolité, weven, schaduwwerk, filet, doorstoppen en werken op par kietengaas, batikken, zijde schilde ren, ruit, stip en streep veranderen, tapisserie en cuna. De karakterpoppen waren ook heel goed. Verder nog tennerif, band en draad op naaien, Schiemanswerk en macramé. Groepswerk was er ook, dit is één werkstuk waaraan minstens 5 personen gewerkt hebben. Waarschijnlijk zal ik nog wel wat vergeten zijn, maar er was ook zó veel! Alles was prachtig geëtaleerd. Kleur bij kleur daarbij de lichtval en de entourage in de kerk deden de werkstukken erg goed uitkomen. Iedere dag waren er demonstraties in allerlei technieken. Hiervoor was de belangstelling steeds enorm. De tentoonstelling werd bezocht door veel mensen uit de omgeving, maar ook grote groepen uit alle pro vincies. Volgend jaar is de tentoonstelling in Groningen. Belangstellende leden kunnen nu alvast beginnen te wer- keit aan de nieuwe opdrachten. De kursussen in de provincies Zee land en Noord-Brabant beginnen in het najaar weer. Inlichtingen bij de Provinciale Handwerkkommissies. A.L. van Veenendaal-Groenveld Een opname van een deel van vele tentoongestelde handwerk- en kunststukken in de Grote Kerk te Goes. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen., Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Na een lange periode van regen is de zon de vorige week definitief doorgebroken. Was het enkele weken geleden nog stil op het land, nu heerst er volop bedrijvigheid. In slechts enkele dagen is het voor- jaarswerk nu voor een zeer groot deel alsnog geklaard. Bijgaande foto's geven een indruk van deze drukte in Zeeland en West-Brabant. A kkerbouwer Peter Bogers uit Kruisland heeft dit jaar een beroep op zijn vrouw moeten doen om in snel tempo het land klaar te maken alvorens hij met zijn snarenpootmachine zijn aardappels voor de pootgoedteelt (Sintema) kan poten. Mevr. Bogers: "Ik vind het eigenlijk wel leuk eens wat anders te doen dan altijd het huishouden. Bovendien word ik nu een wat meer ge waardeerd" Foto's: Leo Tholhuysen 10 juni 1983 10 juni - Afd. Oost Zeeuws-Vlaande- ren organiseert een dropping in de omgeving van Zaamslag. Start om 22.00 uur bij het Wapen van Zee land. 12 juni - Afd. Zevenbergen gaat een dag naar de Biesbosch. Vertrek 12.00 uur vanaf de Grote Markt te Zeven bergen. 12 juni - Afd. West-Zeeuws-Vlaan deren organiseert tijdens de braderie in Sluis een plaatselijke Zeskamp. 18 juni - Afd. Zevenbergen organi seert in samenwerking met de KPJ een zeskamp, waaraan ook andere P.J.Z. en K.P.J. afdelingen kunnen deelnemen. Opgave en informatie bij Gerda Kavelaars, Achterdijk 111 ZevenbëTgsche Hoek (tel. 01680-24040). 18 juni - Afd. West Zeeuws-Vlaan- deren houdt een schuurfeest voor de donateurs. Ook weer in de bekende schuur te Retranchement. 25 juni - De afdelingen Noord-Beve land en Goes organiseren in aan sluiting op de ZLM-manifestatie een grandioos schuurfeest in de koöpe- ratieloods te Wemeldinge.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 22