de nar kas weekstaat energieverbruik Bloeisnelheid Venlokas achter Goede pereoogst op Zuid-Beveland Wat zal het worden? Kontakten Duffhues: Desnoods rentesubsidie weg Een gat in aanvoer groenten Het zonnetje is van achter het wol kendek tevoorschijn gekomen. Vanaf zaterdag 4 juni is het weer gelukkig verbeterd en standvastiger geworden. Heel de agrarische sektor heeft er met smart op zitten wachten. De overvloedige regenval heeft in iedere sektor van de landbouw zijn sporen achter gelaten. Ook de fruittelers zijn niet gespaard gebleven. Zo gemakkelijk wordt ge zegd, daar heb je in de boomgaard geen hinder van, toch wel, diepe sporen in de grasmat zijn het bewijs van de overvloedige regenval. De grasbanen zijn op plaatsen volledig vernield. De bespuitingen werden vaak uitgesteld met de hoop, mor gen, dan zal het weer wel iets verbe teren, dacht iedere teler, maar in- Met de intrede van juni is dan nu ook wat meer groeiweer in ons THOOL- SE DISTRIKT gekomen. Nog door enkelen moest vorige week nog wat worden gezaaid of gepoot. Voor velen zijn de afgelopen maanden, voor wat betreft het werk, een zéér moeilijke tijd geweest, en soms erger dan een boze droom. Een feit is echter, dat wij weer verder moeten, omdat ieder jaargetijde zijn eigen aandacht van ons vraagt. Praktisch overal heeft dé struktuur van de grond zéér veel geleden, en het vereist onze volledige aandacht, om hier wat aan te doen. Met het soms nu hard drogend weer, is het dikwijls kort dag, om de bovengrond met schoffelen weer wat toonbaar te maken. Dikwijls moeten nu ook be slissingen worden genomen, om een nog kortgeleden onkruidbestrij- dingsbespuiting weer gedeeltelijk te niet te doen, met schoffelen van de grond. Zo mogelijk moet worden voorko men, dat het gewas in de beton komt te staan. Ideaal zou wel zijn, dat er deze zomer regelmatig een buitje re gen viel, zodat de beworteling van het jonge gewas zich voldoende kan ontwikkelen. Anderzijds is men verplicht, om al het mogelijke te doen, om de natuur een handje te helpen, met aangepaste werkzaam heden. Afhankelijk van de grond soort, en het al of niet pech hebben, Na een drukke winterbloemkool- oogst die op WALCHEREN redelijk tot goede resultaten heeft gegeven, is er in de oogst een lelijk gat gevallen en dus ook in de aanvoer van groente in onze streken. Er is over de oorzaak hiervan genoeg geschreven en ge praat; het weer is hier helemaal de oorzaak van. De prijzen van oude produkten zijn op gelopen tot ongekende hoogte, een voorbeeld hiervan is prei wel in bijzonder; er wordt prei verhandelt tot ver boven de 2,— per kg waar van de kwaliteit gewoonweg mini maal is. De groenteprijzen hebben hierdoor de landelijk kranten weer eens gehaald en uit die berichten kunnen we dan vernemen dat er ho ge prijzen betaald moeten worden voor de konsument, en dat er toch voor dc telers weinig is te verdienen. Voorjaarsgroente is door het weer slecht gegroeid. Er staan perceeltjes andijvie en bloemkool, die eigenlijk beter weer omgefreesd kunnen wor den. Het zal een jaar worden met veel najaarsgroente, wanneer de zomer nog wat mee zit. Witlofwortelen zul len dit jaar ook laat beschikbaar ko men, want zo ver ik van die zijde kan vernemen zijn er op Walcheren niet voor 1 juni gezaaid, en dit gewas moet toch een zekere groeiperiode achter de rug hebben om hiermee wat resultaten te bereiken. De tijd voor het zaaien van winterbloem- koolplanten gaat eind deze maand aanbreken. Het dient met de nodige zorg te gebeuren om goed materiaal voor handen te krijgen. Rassenkeuze is er genoeg de laatste jaren. Er kan met direkt na het zaaien een plensbui is een zéér groot gedeelte van de grond verziekt, door het slechte weer. Dankzij de nu gunstige temperatu ren, staat toch het gezaaide vlug boven de grond. Sommige bloem zaadsoorten en ook het witlof, reeds binnen een week. Het is niet alleen dat de vollegrondsbedrijven schade ondervinden van het ongunstige weertype, ook in het staand glas gaat alles nog niet naar wens. Zo is de produktie van de snijbonen stukken achter op voorgaande jaren, zodat een opvolgende teelt' hiervan ook in het nadeel zit. Het is ook wel aan te nemen dat veel vroeggestrooide stik stof naar diepere lagen is gezakt. Misschien dat een nu vlug uitge voerde tweede stikstofgift de nog kleine wortels van de diverse gewas sen, een groeistimulans kan geven. Al met al, zal het toch een zorgenjaar blijven, om één en ander goed tot zijn recht te laten komen. Het doet vreemd aan dat de één nog aan het aardappelpoten is, een ander op hetzelfde moment alweer aan het aardappelrooien is. Vanzelfsprekend is de produktie nog niet groot maar met een prijs van rond twee gulden per kg komt men toch aan een ver antwoorde opbrengst. Ook in de vroegste teelt is een achterstand in de groei ontstaan, vanwege het ongun stige weer, met hier en daar wat ver zopen plekken. Overjarige bloemza den staan reeds in volle bloei, en dat geeft iedere teler weer moed, om te blijven geloven dat zomer en najaar ook bij wat grotere oppervlaktes aan te planten bloemkool, toch een goe de oogstspreiding worden verkregen. We moeten de selektie C van de ZGO missen dit jaar, want die staat niet op de bestelkaart vermeld. Ho pelijk komt er volgend jaar weer wat zaad hiervan ter beschikking, want het is .toch een ras die vele konkur- renten kan weerstaan. Wanneer eventuele nieuwe telers en ook de meer geoefende, moeilijkheden of onzekerheden hebben bij het opstel len van een oogstplanning, dan zal men er goed aan doen eens kontakt op te nemen met onze bedrijfvoor- lichter. Hij zal u zeker op de goede weg helpen. Wat dit betreft wordt er in onze streek naar mijn mening wel eens te weinig met de bedrijfsvoor- lichter gepraat over allerlei zaken. Het kan ieders bedrijf een hele ver betering bezorgen. Schroom niet hem er bij te roepen. Laat het geen man zijn die alleen in een noodo plossing geroepen wordt, maar een graag geziene gast op uw bedrijf. Op de veiling hebben we een dezer dagen afscheid genomen van de di- rekteur, de heer Mes. Het is jammer dat zijn loonpost te zwaar ging druk ken op de veilingresultaten. Hopelijk zal de gekozen oplossing tot tevre denheid van zowel teler, aanvoerders als kopers. We zullen de heer Mes missen zowel op de veiling als op de bedrijven want met de laatste hield hij voortreffelijke kontakten wat mijns inziens een goede zaak is. Vanaf deze plaats wil ik de heer Mes nog vele goede jaren toe wensen! tegendeel, ieder gunstig uurtje moest worden aangegrepen om het spuit- schema bij te benen. Maar gelukkig, het weer is verbeterd en de ontwik keling in de natuur verloopt nu ook razendsnel. De spintbestrijding verdient alle aandacht. Afgelopen week is op veel bedrijven de tweede bestrijding uit gevoerd, omdat het aantal overge bleven spintmijten te groot was, de eiafzetting komt dan vlug op gang, met het risiko, dat je heel de zomer achter de ontwikkeling aan blijft hollen. De warme zomer van 1982 is zeker debet aan het grote aantal spinteieren dit voorjaar. De rijsnel heid en de hoeveelheid water zijn bij de spintbestrijding van groot belang om een zo goed mogelijk resultaat te verkrijgen. De eerste tekenen van de vruchtzetting zijn zichtbaar. Aan- Qr 'AxS nog veel goed kan maken. Hierop zullen wij het dan ook maar houden. Ir. W.F.S. Duffhues, direkteur Akker- en Tuinbouw van het mi nisterie van Landbouw, kan in stemmen met het op den duur af schaffen van de rentesubsidierege ling en de saneringsregeling. "Het geld dat vrijkomt moet dan wel vrij besteedbaar blijven voor de andere beleidsinstrumenten", zo zei hij tijdens de onlangs in Wageningen gehouden Tuinbouwdagen 1983. Duffhues noemde de zware aan slag op het landbouwkundig on derzoek, zoals die al enige tijd dreigt, rampzalig. De steeds op nieuw en vooral bij het ministerie van Financiën opduikende aan vallen op de voorlichting zijn een slechte zaak en getuigen van een weinig praktijkgericht denken, al dus de Tuinbouw-direkteur. vankelijk leek de knopzetting bij de peren matig en dan in het bijzonder bij het ras Konference. De zetting is bij de meeste telers goed te noemen. Konference staat er dik en stevig op. Bij de nog jonge virusvrije Konfe rence is de rui ingezet, zodat we hier voorzichtig moeten zijn met schat tingen. Alle pererassen zijn prima bezet met peren. Wisselend zijn de Doyenné du Cornice en Triomphe de Vienne, deze twee pererassen zijn bijzonder gevoelig voor beurtjaren. Bij de appels zijn de eerste tekenen van de Goudreinetten zeer slecht. Niet fruittelers hoor je dan meestal zeggen: dat zeggen ze ieder voorjaar, maar bij de Goudreinetten zal het beslist niet meevallen. Of alleen het slechte bloeiweer de oorzaak is, is moeilijk te zeggen, de knoppen wa ren door de overvloedige oogst van 1982 ook iets zwakker. Opvallend zijn die percelen met tussen rijen Benoni als bestuiver. Hier is de zet ting op het late hout goed, de kg-op- brengst valt dan vaak tegen per ha maar er is een oogst en dat zit er op de meeste bedrijven niet in. Opvallend is verder de slechte blad stand van de Cox. Hiervan is de lange natte en koude periode beslist de oorzaak. Magnesium gebrek is op de meeste gronden duidelijk waarneem baar. Bespuitingen met Bitterzout kunnen de bladstand verbeteren. Voor de bloei beginnen met deze bespuitingen is noodzakelijk om re sultaten op de langere termijn te boeken. Voorspellingen over de oogstgrootte van de overige appelrassen is in dit stadium moeilijk, zodat we hiermee wachten tot de volgende keer. Door het slechte weer hebben de bloeiende boomgaarden dit voorjaar niet de aandacht gekregen die ze verdienen. Bijna ongemerkt - althans voor de niet-telers - is de bloei voorbij gegaan en zijn bloemen omgezet in kleine vruchtjes. Mag deze fraaie opname een kleine kompensatie zijn? Op dit moment staat in de venlokas bij Denarkas de 18-de tros in bloei. In de geïsoleerde kassen is dat de 17-de tros. Dat de bloeisnelheid, en trouwens ook de afgeoogste trossen in de geïsoleerde kassen wat achterlopen op de venlo kas, is tijdens de laatste vier weken tot stand gekomen. Aanstaande dinsdag 6 juni zullen de tomatenplanten gekopt worden, waarna de produktie op 20 juli afgerond zal worden. Daar het weer nu wat aangenamer is geworden, zijn er in de kas een paar dingen veranderd. Tijdens de periode met zon en straffe wind moesten de luchtramen aan de windzijde begrensd worden en toen de zon eenmaal goed doorkwam, bleek dat de minimumbuis en de daar aan gekoppelde CO2 voorziening geen effekt meer leek te hebben, hoewel dat ook weer niet helemaal zeker is. Daarom stopt deze regeling nu als de luchtramen 50% geopend zijn. Nu ook de nachten wat warmer worden, sluit het energiescherm alleen nog maar, wanneer de nachttemperatuur buiten onder de 13 gr.C. komt, uiteraard met een vochtkier op 88% R.V. De stooktemperatuur is nog steeds 19 gr.C. op de dag en 16 gr.C. 's nachts. De vochtinvloed werkt. Het energieverbruik bedroeg deze week 5392 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. 22 d.d. 27-5 3-6 acrylpl. m.scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 45 52 59 44 52 66 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 28-12-1982 1870 2200 2052 1788 2110 2262 oogst in kg/100 m2 1112 1129 1165 1194 1319 1270 gemiddeld vruchtgewicht in gram 69,- 70,7 70,8 68,4 71,2 73,3 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur gemiddelde windsnelheid 13,7 gr.C. 3,2 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 10 juni 1983 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19