De boer staat lager dan de koeien Boer van de Bosch Boer van de Bosch Sommige dingen waren wel ingewikkeld Na bijna een jaar krijgt het kalf een kalf De Moderne Boerderij Bezoek bij bort Kwekkeboom iSSSL. Melken De Melken Bij de boer Op de boerderij Naar boer Kwekkeboom We gingen dinsdag 22 maart naar een boer toe. De meneer was van plan om om de fiets te gaan, maar toen hij 'hoorde dat er hagel en natte sneeuw op komst was en het gevaar lijk op de wegen was, toen gingen we maar met de auto. We kwamen aan en daar zagen we een grote tank staan. Daar werd de melk tot 4 gra den celsius gekoeld. Als ze de koeien aan het melken waren, dan kwam die melk door een buis naar een reiniger en vandaar naar die koeler en daar werd hij bewaard. Zo konden daar acht koeien staan. De spenen werden nog schoongemaakt. Ze worden 2 keer per dag gemolken. Ze hebben ook een ding dat ze bij hun voeten moeten doen. Dan kunnen ze niet trappen. De boer staat lager dan de koeien. Dan kan hij er gemakkelijker bij. Daarna liepen we verder en za gen veel koeien die aan het eten wa ren. Er waren er ook een paar op vakantie. Sommigen kregen een kalf en moesten ergens anders staan. Ook veel kinderen probeerden hun hand in de mond van het kalf te stoppen. Het kalf begon dan aan de hand te zuigen. Er waren er ook die pas ge boren waren. Een kalf hebben we gezien dat was een uur oud was. We zagen ook heel gek voer. Toen zagen we een grote ton kunstmest en nog krachtvoer. We zagen ook scherp zand. Toen zagen we een traktor en grasmaaier en een machine die het gras ophaalt. En toen zagen we een grote hooiberg. Ook zagen we een soort klok, maar daar kon je op zien wanneer er een kalf geboren werd. Hij werkte heel erg modern. Hij had een eigen kamer. Hij had een kalen der en daar stond op welke dieren niks gegeten hadden. Hij had ook een schets van de dieren laten ma ken. EINDE. Marcel Heyblom De Regenboog, Oudenbosch Dinsdag 22 maart zijn we bij boer van de Bosch geweest. We zouden eerst met de fiets gaan maar omdat het zo hard waaide en regende gin gen we met de auto. Toen we daar binnen gingen stonk het wel een beetje maar dat hinderde niet. We moesten wel een beetje lachen want de koeltank was net een lach spiegel. Je buik was heel dik en je benen heel kort. Dus je begrijpt wel we hebben heel wat afgelachen. Toen we naar de stallen gingen was er een kalfje van een paar uur oud. Als je je hand in zijn mond deed ging hij er heel hard aan zuigen. Er waren ook stieren die waren heel wild. Toen het kwart over 4 was gin gen we kijken hoe ze de koeien zou den melken. Toen de koeien waren gemolken gingen we naar huis. Daniella De Regenboog, Oudenbosch Dinsdag 22 maart zijn wij naar boer van de Bosch geweest. We vertrok ken om half drie en gingen gelijk naar binnen toe. Toen hebben we gezien, dat er een hele grote koeltank was. Er kwam een pijpje van waar de koeien gemolken worden. Dat gaat dan naar de koelingstank. Als dat dan helemaal vol is, komt er een man met een melkwagen, en met een slang pompt hij dat allemaal in zijn wagen. (Zit dus koeling in). Toen zijn wij bij de koeien zelf geweest. Eerst zagen wij de koeien, die melk aan het geven waren. (Dat zijn er 90). Die liepen of lagen allemaal in ligbox- stallen. (Iedere koe heeft een speciaal dieet). Toen kwamen de koeien die op vakantie waren. Zij hadden of peneciline gehad of waren aan het kalveren. Er was ook nog een koe die maar een paar uur oud was. Er waren ook pinken. Toen hebben wij gezien hoe de koeien gemolken worden. Het stukje waar de koien op stonden, is hoger dan waar de boer staat, want dan hoeft de boer niet zo te bukken. De koeien worden met vierentegelijk gemolken. Terwijl dat gebeurt kun nen de koeien gelijk uit een speciale voerbak eten. Dan gaat er een spe ciaal apparaat aan en een stukje van de melkmachine gaat op de uiers. Dan komt er zo veel melk uit als maar kan. Dan gaan de koeien weer terug naar hun stallen. In ieder stal waar op de boer geen uitzicht heeft, zit een televisietje. Dan kan hij alles zien als er iets ge beurt. (bijvoorbeeld als er een koe geboren wordt dan kan hij zien, als er iets mis gaat of las er iets niet goed lukt). In het kantoortje van boer van de Bosch staat alles precies over iedere koe: hoe oud hij is, wanneer hij geboren is enz. enz. Daarna zijn wij weer vertrokken. Chantal Reynolds De Regenboog, Oudenbosch Gisteren zijn we naar de boerderij gegaan, omdat we met het projekt "De boerderij" bezig waren. Het was best interessant. Sommige dingen waren wel ingewikkeld bij voorbeeld de tank waar de melk in zit met al z'n buizen. Het was een moderne boerderij. De boer had ook kalfjes. Zelfs een kalfje dat pas een paar uur geleden geboren was. Het was nog helemaal nat. Er waren 2 stieren en een jong stiertje. Als je je hand in de bek van het kalfje stak ging hij er op zuigen. Toen gingen we naar de werktuigen kijken. Hij had veel soorten aanhang wagens. We zijn ook naar de boer zijn kantoo geweest. Dat had hij wel nodig voor allerlei zaken. Er waren ook koeien die vakantie hadden om dat ze een kalfje kregen. Hij had veel land, hoeveel weet ik niet. Op de boer zijn kantoor had hij een soort klok. Daar kan hij van alles zien. Hij had veel boeken waar iedere koe in stond. Om een uur of 5 zijn we weer naar school gegaan om onze fietsen te pakken en naar huis te gaan. Dorine de Melker De Regenboog, Oudenbosch Eerst word er een stier van goede af komst gezocht. Die gaat naar een spermabank naar (namaak). Als hij klaar is worden de zaatjes er uitge haald en gaan naar het kalf. Na bijna een jaar krijgt het kalf een kalf. En na een j aar word het kalf een kalf. En na een jaar word het kalf pink genoemd. Na twee jaar vaars en ze heeft een tweede baby kalf. Daarna is ze een volwassen koe. Als ze pink is word ze al gemolken. Als de koeien gemol ken worden en ze hebben nog eten te goed krijgen terwijl ze gemolken worden en als ze oud zijn gaan ze naar het slachthuis, maar de koeien hebben zendertjes en die zijn aange sloten op een coputer. Dus als ze nik gegeten hebben kunnen ze dat zien op een computer en als een koe niks heeft gegeten kunnen ze dat zien op de computer er zijn ook dieren die op vakantie zijn. krijgen wel wat minder eten anders zouden ze veel te dik worden Rudie De Regenboog, Oudenbosch Wij zijn 3-22 naar de boerderij ge weest, een Moderne Boerderij van J. van den Bosch. De koe wordt gemolken en die melk gaat door een voorkoeler. Er loopt door de buitenste buis nog een (boer) buisje en daar loopt de melk door, naar de koeltank. Om de drie dagen komt er een tank wagen om de melk te komen halen maar daar voor haalt hij er een monstertje met melk mee. Maar de koe moet ook kalveren an der geeft hij geen melk meer. Als de koe in verwachting is wordt hij apart gezet want anders raakt hij van streek. Een koe eet 80 kilo gras per dag en 16 kilo gewoon voer. Maurits, De Regenboog, Oudenbosch Op maandag 18 april zijn we bij de boer na het melken aan het kijken. We gingen op de fiets. Een droge koe kan geen melk ma ken. Eerst werden de tepels natgemaakt. En dan werden ze afgedraagd. En toen kwam er een slangetje op en toen ging de melk in werking, 's Morgens wordt een koe om zeven uur gemolken. En 's avonds om zes uur. Ronald, klas 5 School De Reburch Plaats Middelburg 'SSSf ,-^i ~Mfi)Hi 's' v v -V V - Op maandag 18 april zijn we naar het melken van de koeien wezen kijken. Er kunnen ongeveer acht koeien te- gerlijk gemolken worden. Een koe word 2 keer per dag gemolken rond de tijden: "zeven uur s' morgens en om half zes s'avonds. Een koe heeft ongeveer vierhonderd liter bloed nodig om één liter melk te maken. Een koe heeft 4 maagen, dat zijn de pens, netmaag, boekmaag en de lebmaag. De boer waar we zijn geweest heet boer Kwekerboom. Petra Braham, klas 5 De Zeeburch, Middelburg Wij_ zijn dinsdag 26 april naar boer Kwekkeboom geweest. Het was er erg leuk hij heeft ons laten zien hoe je kaas maakt. Hij heeft ook een win keltje waar hij de kaas verkoopt. Hij maakt alle soorten kaaS bijvoorbilt brandnetelkaas, knoflookkaas enz. We mochten ook een stukje proefen. Robert Kizilaan, klas 6 School De Zeeburch, Middelburg We zijn maandag 18 april. We zijn naar u geweest. Het was daar heel mooi. En de koeien hadden veel melken. En we hadden het gezien. U had 60 melkkoeien. We hebben de kaasmakerij ook gezien. En het was daar heel mooi. We kwamen in het grote schuur. En de grassen waren beetje lang. We hebben u gezien hoe koe gemolken word. Eerst worden de melken gekoeld. Naam: Halil U^ar klas: 5 School: De Zeeburch Plaats: Middelburg ^>3 Wij waren maandag 18 april naar boer Kwekkeboom geweest. Toen gingen we naar het melken kijken. We zagen de koeien toen melken. We mochten dan in die put staan maar we moesten wel heel stil zijn anders schrikken die koeien. Boer Kwekkeboom heeft in totaal 100 koeien en 83 meikoeien. Dinsdag 26 april gingen we naar de kaasmakerij kijken daar zagen we hoe ze kaas maakten. Die melk van de koeien gingen in de kaastobbe daar maak ten ze dus de kaas, toen gingen ze snijden toen maakten ze er balletjes van en lieten het toen pekelen in het zout. Dat lag er een dag of twee in. Toen gingen ze er een verflaagje overheen smeren en lieten dat toen drogen en dan was het klaar. Hij maakte heel veel verschillende kazen. We mochten toen een stukje kaas proefen dat was erg lekker. Dinsdag 3 mei kwam boer Kwekke boom naar onze school om dia's te laten zien. We zagen als toen nog een keer ik snapte het toen veel beter. Marjolein De Rijke, klas 6 De Zeeburch, Middelburg Dinsdag 22 maart gingen naar de boerderij en gingen we naar de lig- boxenstal. In de ligboxstal heeft elke koe een eigen plaats waar ze op be ton strooisel of rubberen matten kon gaan liggen. De eigen plek heet lig- box. In de ligboxenstal is ook loop ruimte. De koe is niet vastgebonden. Ze kan zelf kiezen tussen lopen of liggen. Naast de loopruimte is de voergang. Het voer wordt daar neer gelegd. Soms gaat dat via een tran sportband. In de Flevopolder, waar de modernést bedrijven staat, komen de koeien nooit meer buiten. En we hebben de traktor gezien. En die hadden drie stieren. En twee jon gen kalveren die net gebooren waar- en. En de melkwagen komt twee keer per week naar de boerderij, sommige koeien hadden vakantie en we hebhen giezien hoe de boer de koeien melkte. Ze kwamen in rijen en ze drigen niet en we haden bedankt en we gingen naar de school? Mohamed De Regenboog, Oudenbosch We zijn naar boer Kwekkeboom ge weest. Daar hebben we naar het melken gekeken. Toen we naar het melken keken ging opeens een koe schijten. Ze was een beetje zenuw achtig. Het kwam op m'n jas, en bij andere kinderen ook. Het kwam zelfs in een kind haar haar. We hebben het eraf proberen te halen. Verder waren de bezoekjes heel leuk. Sascha van Belzen, klas 6 De Zeeburch, Middelburg 14 10 iuni 1QR3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14