De leuke donderdagmiddag z \0r> De boer op. 'xtjd om Umdten OnnelteS en CarinaV\e*s 6 FHm rOouri^^chool De laatste Kinderkrant De Boer op ❖4 z.l.m Kinderkrant We zijn donderdag 28 april naar Boer Haak geweest op de fiets, hij woont in Zaamslag. Eerst gingen we naar de schapen er waren ook lammetjes. Eén schaap had een keizersnee die was bijna helemaal paars. Toen gin gen we naar de paarden er was een witte en een bruine paard. Toen zijn we naar de koeien en kalveren in de schuur gegaan. Ik vroeg aan de boerin hoeveel liter melk een koe gaf 20 liter per dag antwoorde ze. Toen hebben we nog wat rond gelopen in de schuur en buiten. Ze hadden nog een hond, die heette Benno. En we zagen nog veel meer. Om 5 voor drie zijn we weer naar school gegaan. Corina Vink klas 5 "De Geule" We zijn 28 april naar boer Haak in Zaamslag geweest. Daar heeft de boerin ons een heleboel over de boerderij vertelt. Eerst gingen we naar de schapen. Ze hadden 40 schapen en 4 lammeren. Een schaap krijgt ieder jaar lammetjes, meestal 2. Soms ook 3, maar dan is er kans, dat er eentje verstoten wordt. Een schaap kan 5*a 6 jaar oud wor den. Om het schaap goed te verzor gen moet je af en toe de poten eens nakijken en de nagels knippen. Het voer bestaat voornamelijk uit gras, soms krijgen ze ook bix. Een schaap heeft een oornummer omdat de boer dan kan weten wanneer ze lammetjes krijgt. Ze is 145 dagen in verwach ting. Toen alle vragen waren gesteld gingen we naar de koeien. Ze liet ons daar ook zien hoe een melkmachine werkt. Een koe geeft ongeveer 20 liter melk per dag. Ze worden 2 keer gemolken, om onge veer 8 uur 's morgens en 6 uur 's avonds. Boer Haak had 30 koeien en 18 kalfjes. De kalfjes staan één dag bij hun moeder, daarna niet meer. Ze krijgen dan poedermelk. Een koe kan 10 a 12 jaar worden en het voer bestaat uit gras, krachtvoer en pulp. Pulp is gemalen bieten. Na de koeien gingen we naar de paarden. Bij de boerderij stonden er 2. Die waren niet van de boer zelf, maar van de veearts. De boerin ver telde ook wat over de paarden. Toen vertelde ze wat over de akker bouw. Ze verbouwen aardappelen, uien, bruine bonen, mais, tarwe, erwten en bieten. Het land wordt één keer goed bemest en daarna nog eens nabemest. Kunstmest en stalmest is even goed voor het land. Toen de boerin alles verteld had was het drie uur. Toen zijn we naar huis gegaan. Veerle Fruytier klas 5. De Geule. Deze Z.L.M.-kinderkrant zal de laatste zijn van een serie van 25 waarvan de eerste verscheen op vrijdag 16 maart 1979. De kopij voor de kinderkrant is altijd geleverd door kinderen die hebben meegedaan aan het Z.L.M./R.P.C.Z. scholenprojekt "de boer op". Dit projekt is gestart n.a. v. de Z.L. M. -manifestatie 1978 en zal worden afgesloten tij dens de Z.L.M. -manifestatie 1983, die zal worden gehouden op 23, 24 en 25 juni op de terreinen en in de gebouwen van de fa. Meijer te Kruiningen. In totaal zijn sinds 1978 zo'n 10.000 kinderen, verdeeld over bij na 400 klassen "de boer op" ge weest. Kinderen die weinig van het leven en werken van een boer wis ten en boeren die nooit hadden ge dacht dat kinderen zoveel konden vragen kwamen een stapje dichter bij elkaar. Het projekt werd al deze jaren op originele en deskundige wijze be geleid door de heer J. Eist geest van het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland. We gingen 28 april naar de boerderij van de familie Haak. We gingen er op de fiets naar toe. Het was een erg gezellige fietstocht. Eindelijk we zijn er. Toen we het erf op kwamen werden we verwelkomt door een nogal schreeuwende ruw harige duitse staander. Hij heet Benno. Toen me vrouw Haak kwam begon de rond leiding. ö3 nrnrxl txXrJtrU oV> 'O 10 juni 1983 1 Lu£L<-<jrorm LJOKrutc l-hozr^nhaiS lo^ïè^ytr. I. Eerst gingen we naar de schapen. En 2 schapen stonden buiten, verder hadden ze nog 40 schapen, in de wei stonden 2 schapen en 4 kleintjes Vaii die 4 kleintjes was er een zwart schaap. Die is vorige week donder dag geboren met de keizersnee. Die keizersnee hebben we gezien. Na zo'n 4 maanden worden de lam metjes (groot) geboren. Een schaap kan meer dan 5 jaar worden. En on geveef Vi meter ty^og worden. Ze hadden ook koeien. Een koe krijgt ongeveer 1 jongen heel soms 2 maar dat is heel zeldzaam. De boerderij is ongeveer 150 jaar Dus is hij gebouwd in 1833 Ze hebben daar 2 paarden. Ze zijn niet van hun dus weten we de namen niet. De ene was een bruine vos het was een merie. De grijze was een hengst. Ze waren allebij heel mooi. Kalfjes waren er ook. Toen we bij een stal kwamen zagen we 2 kalfjes. Ze droegen aan hun oor een nummer. 19 en de andere kalf nummer 17. In de 2de stal stond 1 kalfje die was heel lief. Die kon je zo aaien. Jacintha 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11