Regen en weer maar opnieuw regen "Stelenderwijs" zijn wat werkzaamheden uitgevoerd Van de konserventeelten i' nog bijna niets gezaaid! Voorjaar 1983 Nog steeds kommer en kwel! Voorjaar '83 in de rij der weerfenomenen! Het duurt vanaf maandag 16 maart tot nu vandaag - maandag 16 mei - al zo'n 9 weken. Hier en daar is er op ZUID-BEVELAND in de tussentijd wat geschied, maar met de suikerbie ten, de aardappelen en de snijmais zijn we er nog lang niet. We hebben perioden gehad dat er bijna overal ongeveer evenveel neer slag viel, soms zijn er ook plaatsen geweest waar in een enkele bui veel meer viel. De hoeveelheden neerslag per streek of per dorp variëren de laatste weken dan ook sterk. Daar door worden ook de ramingen van hetgeen al gezaaid is steeds moei lijker. Sommige bedrijven zijn klaar met het bieten zaaien, anderen moeten nog geheel gaan beginnen. Er zijn niet alleen grote verschillen tussen de bedrijven, maar dit geldt ook voor kort naast elkaar liggende polders, maar ook tussen de verschillende gebieden per loonwerker als ook tussen de verschillende dorpen. Geschat wordt dat nu zo'n 30 a 35% van de bieten gezaaid is. Het is toch een beetje gek als de ene bietenteler Sommigen beweren, dat het aan de maanraketten ligt, anderen zijn er van overtuigd, dat het komt door de naaktrekreatie, - die overigens op de ze manier doeltreffend geboycot wordt - wij willen ons verre houden van dergelijke spekulaties. U begrijpt we hebben het over het weer, het weer waar dezer dagen alles om draait. Voorjaar 1983 zal ook op NOORD- BEVELAND worden bijgeschreven in de rij der weerfenomenen, zoals daar zijn de barre winters van '90, '29, '41 en '63, de hete zomers van '47, '59 en '76 en de verschrikkelijke najaren van '60, '68 en '74. Ik weet geen voorbeeld van een dergelijk nat voor jaar als in 1983. Ook de zeer ouden in familie- en kennissenkring kunnen zich geen precedent herinneren. O ja, nog wel eens een blokje aardappels gezet in mei, een lapje bieten overge- zaaid begin mei, maar zoals nu, dat er boeren zijn die nog helemaal niks ge daan hebben, dat is nog nooit voor gekomen. Want hoe is de situatie vrijdag 13 mei - een beetje vroeg voor de editie van volgende week, maar in het weekend kunnen we misschien weer bieten zaaien - op Noord-Beveland. Er moet nog vlas en gerst gezaaid wor den, van de erwten en de zaaiuien - een slag in de lucht - nog een 40%, zo ook van de bieten. Vorige week zijn een 150 ha aardappelen gezet d.i. een procent of 12. We zagen hierbij de vreemdste methoden gebruiken, zoals het poten direkt in de ploegs- neden, het zeer ruig bewerken met een triltandkultivator waarbij de zo- des rond je oren vlogen. Het poten tussen vuistgrootte vette kluiten op een lapje dat toch met de voorraa- drooier gerooid gaat worden. En dan ging het bij een enkeling nog gewoon goed ook. Zoals we al aangaven zijn er kolle ga's die nog niks gedaan hebben, er zijn er ook die alles er al in hebben. We kunnen ons inziens vier faktoren aanduiden die deze verschillen ver klaren. 1) de hoeveelheid neerslag, die lokaal nogal varieert; 2) de per ceelsontwatering en het voorkomen van ingesloten laagten; 3) de zwaarte van de grond en 4) de mate van drif tigheid van de boer. Wij hebben de indruk dat dit jaar de laatste faktor - de driftigheid - overheersend is. nog klaagt dat hij nog bieten moet zaaien en dat een andere bietenteler reeds doende is om ze al na te lopen, om deze nog wat te verdunnen waar dit nog nodig is. Er moeten toch ook nog al wat uien gezaaid worden. Hierbij mag zeker niet in de grond geknoeid worden, houdt de struktuur goed, niet meer zaaizaad gebruiken,een extra stik stofbemesting moet men als onge wenst zien, wees verder uiterst voor zichtig met de chemische onkruid- bestrijding. Tracht groeiremmingen te voorkomen. Toch al reeds de eer ste kreten gehoord dat enkele telers geen uien meer uit zullen zaaien!! De kreten over de problemen met de nu te snel groeiende kiemen op het pootgoed zijn nog al wat het erger als het klagen over het late poottijdstip. Als de grond straks goed bewerkt wordt, behoeven we nog niet zo bang te zijn. Een ding moeten we in de gaten houden dat we door extra N te geven - dit geldt ook voor andere gewassen - een deel van de verloren gegane groeitijd in geen geval kun nen inhalen. Degene die wilde wachten tot het echt goed was heeft alleen de kans gehad begin maart en toen was het nog erg vroeg dus er was geen haast, daarna was het zo dat het eigenlijk nooit helemaal goed geweest. De "draziger" types hebben tussen de natte periodes min of meer goed hun werk kunnen doen. De langst werk bare periode die wij tot nu toe no teerden was 2 xh dag ergens in april waarbij dan nog een halve zaterdag en een hele zondag was. De boer is dit jaar een brandweerman, die met zijn helm op in de kazerne zit te wachten op het alarm: De grond is grijs en de lucht ook. Vrouw, kinderen, personeel, huis dieren en vooral de belastinginspek- teur hebben het meest te lijden onder de luimen van de boer/brandweer man maar misschien is dat allemaal geklaag van weelde, de termijnmarkt voor november reageert hevig, dus wie weet? Overigens zijn wij van mening, dat het wel aan Jan Pelle- boer zal liggen Wanneer we ons overzicht uit de praktijk van THOLEN EN ST. PHILIPSLAND beginnen, met de konstatering dat er sinds onze vorige bijdrage in deze rubriek nog steeds vrijwel niets is gezaaid en gepoot, al leen hier en daar tussen de buien door, dan is dat met een blik op de kalender die 16 mei aanwijst, een schier niet te bevatten situatie. De spanningen waaronder de boeren en tuinders thans leven en zo nu en dan een beetje werken (of misschien beter gezegd knoeien) tart haast iedere beschrijving. Het is gewoon hopeloos! Als Ing. J.M. v.d. Weele in zijn stuk in ons blad van 13 mei j.l. adviseert om in ieder geval te wachten tot de grond goed droog is en toch vooral niet te knoeien dan slaat hij zeker de spijker op z'n kop! Maar wat wil je, als je zolang moet wachten dan heeft de volgende (plens)bui zich weer al aangediend! Na de eerste helft van maart is er nauwelijks nog goed werk geleverd kunnen worden en toch zit er bij dit Er zijn wat aardappelen gepoot va riërend van 0 - 15%. Pas beginnen als de grond daarvoor voldoende be kwaam is. Tracht de struktuur zo goed mogelijk te houden om daar door een voldoende bewortelings- diepte te waarborgen. Bij de wintertarwe zijn bij nogal wat tarwetelers de CCC bespuitingen als ook de MCPP toepassing tegen kleefkruid de mist ingegaan. Ook diegenen die de N in 3 keer wilden geven, hebben nu al moeite met de 2de gift. Misschien is het doen sa mengaan van de 2de en 3de gift door de vele neerslag wel noodzakelijk geworden. Op een aantal percelen is al met Gramoxone of met Round Up tegen het veelvuldig voorkomende onkruid gespoten. Mogelijk door de daarop volgende regen niet altijd afdoende. Bij alle bewerkingen zal dan toch blijvend aandacht aan de onkruid- bestrijding besteed moeten worden. Op dit moment is er circa 10% van de snijmais gezaaid, andere jaren zijn we op dit moment ongeveer klaar. Bij de vroegst gezaaide suikerbieten zijn er jammergenoeg enkele perce len met wat problemen rond de op komst. Wat bietekevertjes, wat rit- naalden, wat wortelband, soms wat zwakke plantjes die dan nog wegval len. Ook bij de opkomst van het blauwmaanzaad zijn 'er wat proble men. Het is niet te hopen dat er nog veel overgezaaid moet worden. Veel ver anderingen in het opgestelde zaaiplan zijn ook niet gewenst en is een on plezierige zaak. Toch gaat de animo om nog zomertarwe, haver, vlas, blauwmaanzaad, plantuitjes, zaaiuien en erwten te zaaien iedere dag achteruit. Suikerbieten, aardappelen en snijmais hebben nog de minste problemen evenals bruine bonen, stamslabonen en knolselderij. kleine beetje werk wat er zo nu en dan nog is gebeurd wel eens wat re delijks tussen, wat de opkomst be treft, maar ook voorbeelden van minder geslaagde resultaten zijn he laas royaal voorhanden. Gelukkig zijn we niet alleen die met deze problemen worstelen. De voor uitzichten voor de totale oogst ver wachting, behalve dan voor gewas sen die reeds omstreeks half maart in de grond zaten, is bepaald niet hoog gestemd, terwijl de stemming wat dat betreft, met iedere bui minder wordt. Misschien kan de prijs dan straks nog wat goed maken en aan deze hoop houden we ons voorlopig nog maar vast! Diverse kollega's die nog erwten en blauwmaanzaad moeten zaaien denken al aan vervangende gewas sen, maar dikwijls passen andere ge wassen niet of nauwelijks in ons bouwplan. Ook voor zaaiuien wordt het erg laat en wij denken dat alle uienzaad dat nu op de bedrijven staat, zeker niet in zijn geheel gezaaid zal worden. Het blijft sukkelen met de weersom standigheden. We schrijven nu half mei op WALCHEREN en nog steeds moet een groot gedeelte van zaaien en poten plaatsvinden. Wat er gedaan is tot op heden heeft stelenderwijs plaatsgevonden. De eerste 15 dagen van mei noteer den we 46 Zï mm regen en hagel. Deze hoeveelheid viel in 11 dagen. Gemiddeld per dag heus niet zoveel. Misschien wel ongeveer gelijk aan de verdamping. Maar dan nog wordt het er niet droger op. Ware het niet dat er nog zoveel gezaaid moest worden, dan zou je het voor de ak kerbouw zeker ideaal weer noemen. Zoals gezegd, stelenderwijs tussen de buien door zijn er wat bieten gezaaid en ook andere gewassen. Alle be werkte grond is nog niet ingezaaid. Soms is men net aan zaaien toe en regent men er weer af. Dat betekent dan weer langer wachten alvorens de reeds bewerkte grond weer bewerk baar is. Voor gewassen als blauw maanzaad, vlas en uien wordt het nu toch wel erg laat. Er is met dergelijke late zaaidata weinig of geen ervaring. Voor aardappelen heeft men wel onderzoek gedaan, o.a. op de proef- boerderij "Rusthoeve". Van andere gewassen is er niet zoveel duidelijk gericht onderzoek gedaan. Er zijn wel wat praktijkervaringen, o.a. uit de verkavelingstijd. Veelal betrof dit inzaai na pas uitgevoerde egalisatie werkzaamheden. Vergelijk met de huidige situatie wat de toestand van de grond betreft gaat dus niet op. Er zijn ook bruine bonen gezaaid. Een gekke situatie dus, dat men op een wat droger perceel wel op tijd Ondertussen tiert het onkruid welig op onze akkers. Vanwege de slechte omstandigheden blijft het resultaat van de chemische onkruidbestrijding onder de maat. Vooral de veel voor komende kamille blijkt heel moeilijk te bestrijden, in het hartje blijft de plant bijna altijd leven. Diverse middelen zoals Reglone, Gramoxone, Actor en Round-up worden gespoten, wij hebben nog niet kunnen bepalen welk middel het meest effekt sorteert. We weten on dertussen wel dat we meerdere per celen nu al voor de 2de keer moeten spuiten, hetgeen ondertussen al een flinke schadepost oplevert. Hoewel onze pootaardappelen al we ken buiten staan, gaat de scheutvor- ming onverdroten door. Bijna alle partijen zijn ondertussen al omge stort, dikwijls al via transporteur en boxenvuller of aardappelstortbak, maar ook hier blijft grote waakzaam heid van scheutvorming en schimme laantasting geboden. De zon komt hier thans weer door, laten we daaruit maar moed putten om weer verder te gaan, misschien is ons volgende overzicht wat optimis tischer van toon! bruine bonen kan zaaien, terwijl men niet toekomt aan gewassen die ei genlijk al boven hadden moeten staan. De wintertarwe groeit nog steeds goed. Dit geldt ook voor het graszaad en het grasland. We prijzen ons momenteel gelukkig dat er van deze gewassen een flinke oppervlak te in ons gebied voorkomt. Overigens zijn de problemen ook voor de rundveehouderij levens groot. Op sommige bedrijven zijn de dieren weer opgestald vanwege het gevaar voor "trappen" van de zode. De grasgroei is zeer goed, maar het is te nat om te maaien zowel voor kuil als voor stalvoedering. Op sommige bedrijven is de voorraad wintervoor echter op. Dus toch maaien of wei den. Verder is het onmogelijk om het systeem van groeitrappen bij het be weiden toe te passen. Ook voor de snijmais wordt de zaaidatum sterk verlaat. Dit gewas wil ook bij een latere zaaidatum nog wel zeer goed groeien, maar we moeten toch wel rekening houden met een wat lagere, droge opbrengst. Of krijgen we in de. nazomer nog zoveel zonneschijn dat ook het drogestofgehalte nog goed wordt? Dit zou ook gunstig zijn voor alle andere "late" gewassen. We blijven hopen. De akkerbouwers die winterbloem kool hebben geteeld konden de oogst hiervan ongestoord afwerken. Alleen de veelvuldige regenbuien gaven stagnatie. Verder lijkt deze teelt ge zien kwaliteit en prijs tot goede re sultaten te hebben geleid. Wat zal ons de tweede helft van mei brengen? Er zullen toch wel beslis singen genomen moeten worden. Kunnen we onze oorspronkelijke plannen nog uitvoeren, of wordt het een groot areaal bruine bonen en gras voor voederwinning? Op het moment van dit schrijven geeft het journaal van zeven uur eindelijk betere weersvooruitzichten aan. Als deze voorspelling waarna we ook in het LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA al weken naar uitzien nu ook maar uitkomt De toestand wordt voor de veehou derij langzamerhand ook knap lastig. Verschillende bedrijven hebben alles weer opgestald, en moesten zomer- stalvoedering toepassen, wat onder meer normale omstandigheden niet nodig geweest zou zijn. Anderen hebben hun laatste resten ruwvoer op moeten maken. Ik ver moed dat de krachtvoerleveranciers de beste zaken gedaan hebben. Want je moet toch wat, om de melkgift enigszins op peil te houden. Het moment van maaien is er ook weer en om een goede kuil te maken moeten we toch wel enkele dagen goed drogend, vast weer hebben. Anders moeten we toevoegingen ge bruiken, maar dat werkt ook weer kostenverhogend, en dat is wel het laatste, wat we kunnen gebruiken. In de akkerbouwsektor is het nog mise rabeler gesteld. Er moeten hier nog veel bieten gezaaid worden. Terwijl de poters in de zak staan te gröeien, dat is ook niet de juiste plaats. Van de konserventeelten is nog zo wat niets gezaaid. De wintertarwe staat over het alge meen zwaar genoeg. De bespuitin gen geven ook veel moeite, terwijl op veel percelen de 2e stikstofgift nog niet gegeven is. Al met al zou een week goed weer de toest d op onze bedrijven aanmerkelijk kunnen ver beteren. Laten we daarop hopen en laten we trachten ons goede humeur te bewa ren, zodat er door de slechte weer somstandigheden geen druk komt te liggen op ons zelf of op onze gezin nen. Ik hoop, dat als dit blad verschijnt, we geen tijd zullen hebben om het te lezen.... De bestrijding van het welig groeiende onkruid gaat niet altijd zonder problemen. Zoals op bijgaande foto blijkt moest op 7 mei een sproeima- chine door twee andere trekkers van een perceel bouwland worden ge sleept. Dit lukte pas, toen eerst de inhoud van de nog bijna volle tanks overgepompt was in een andere sproeier. 20 mei 1983 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7