Onkruidproblemen in uien kunnen doeltreffend bestreden worden met Actoren Reglone. nieuws uit brussel Nederlandse boer zal ongeveer: quitte spelen J. Luiten De helpende hand van ICI Landbouwschap opgelucht over prijzenakkoord ICI Holland BV Landbouw Brussel - Nu over de EG-landbouwprijzen 1983/1984 dinsdagmorgen j.l. in alle vroegte vrij onverwachts een akkoord is bereikt, mag de Nederlandse boer erop rekenen dat hij het komend seizoen ongeveer quitte zal spelen. De belangrijkste produkten, melk en zuivel 1,5%), tarwe van minimum bakkwaliteit 13%) en suiker 23%) gaan meer in prijs omhoog dan in de oorspronkelijke plannen van de Euro pese Commissie was voorzien. De meeste overige produkten zullen zo'n 3 4% meer opbrengen. Gezien de huidige lage inflatie en rentestand en rekening houdend met een produktiviteitsstijging verwacht minister Braks, dat het gezinsinko men van de boer er niet op achteruit zal gaan. Het Landbouwschap denkt er anders over: het gaat er vanuit dat de boeren in ons land met deze prijsaanpassing de stijging van de kosten niet helemaal kunnen opvan gen. Het schap is overigens niet on tevreden over het Brusselse akkoord en is opgelucht dat uiteindelijk toch overeenstemming tussen de EG-mi- nisters is bereikt. De landbouwprijzen in de Gemeen schap gaan komend seizoen gemid deld met 4,2% omhoog, de laagste verhoging in de laatste tien jaar die in schrille tegenstelling staat met verhogingen van rond 10% de laatste twee jaar. De Nederlandse boer moet overigens genoegen nemen met aan zienlijk minder dan 4% door de af braak van onze positieve monetaire compenserende bedragen (mcb) met 2,65%. Het gaat hierbij om een stelsel van heffingen en restituties van de EG om de gevolgen van de- en reva luaties voor de agrarische sektor op te vangen. Door de Duitse mcb-afbraak voor de zuivel en de granen wat te beperken, kon er voor onze Oosterburen voor deze produkten toch nog een rede lijke prijsverhoging worden bereikt. De mcb-afbraak voor Nederland is wat minder, maar loopt wat die pro dukten betreft qua verhouding pa rallel: voor de zuivel gaat er 1,85% af en voor de granen 2,25%. De reste rende afbraak (respektievelijk 0,8% en 0,4%) volgt met ingang van het volgend prijsjaar. Door een zeer technische operatie met het Engelse pond (een andere waardering ten opzichte van de Europese rekeneen heid) maakte een wat forsere mcb- afbraak voor Duitsland mogelijk dan in het Luxemburgse compromis was voorzien. Acht van de tien lidstaten lieten tij dens de vijftien uur durende mara thon weten,dat er te praten viel over het aangepaste compromisvoorstel, zoals dat maandagnacht door de Europese Commissie op tafel was gelegd. Het week eigenlijk nauwe lijks af van het compromis, zoals dat eerder in Luxemburg was gepresen teerd. Alleen Ierland en Italië had den er problemen mee. Ierland zag een deel van zijn wensenlijst niet in gevuld en de Italianen hielden vast aan hun bizarre eisenpakket, waarin onder meer een vrijstelling van de EG-melkheffing en een aanzienlijk hoger steunbedrag voor stimulering van de rundvleesproduktie voork wamen. Nieuw compromis De Britten hadden al eerder ƒ25 miljoen losgekregen voor het struk- türeren van de vleeswarenindustrie in de varkenssektor. De Ieren meen den op grond daarvan ook wat bin nen te kunnen slepen, maar zij gin gen het eerst door de knieën. Ook de Italianen kregen hun zin niet. Wel was in het nieuwe compromis van de Commissie een extra bedrag voor Italië voorzien van 150 miljoen als startsubsidie voor een al bestaande rundvleesregeling. Een en ander was voor Italië aanleiding om het ak koord over de prijzen onder voorbe houd te accepteren; later bleek dat het totale pakket ook voor hen ac ceptabel is. Overigens hebben zij nog wel om een oude gunst gevraagd in de vorm van voortzetting van een programma voor nationale subsidie in de suikersektor. Op ondergeschikte punten mag dan van het commissievoorstel zijn afge weken, de EG-landbouwministers hebben niet besloten tot een hogere prijsaanpassing. Commissievoorzit ter Gaston Thorn had bij het begin van dit vierde prijzendebat niet al leen gewezen op de noodzaak om nu eindelijk besluiten te nemen, maar tevens op de zeer beperkte financiële ruimte. EG-landbouwcommissaris Paul Dalsager liet toen op voorhand geen misverstand bestaan over de onhaalbaarheid van de aanvullende wensen van de Italianen. Budget De nu aanvaarde landbouwprijzen hebben tot gevolg dat het EG-budget dit jaar extra wordt belast met onge veer 1.180 miljoen. Voor 1984 wordt deze belasting geschat op ƒ2.187 miljoen. Het akkoord van dinsdag betekent echter niet op nieuw een extra aanslag op de EG- kas. Dat komt enerzijds doordat de prijsverhoging anderhalve maand later wordt doorgevoerd (het nieuwe prijsjaar gaat 23 mei a.s. in) en an derzijds door de extra aanpassing van de mcb's. Minister Braks liet er na afloop van het debat geen twijfel over bestaan, dat de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken afgelopen weekend in het Duitse Gymnick een zeer positieve uitwerking heeft gehad op de tot dan toe geïllustreerde poli tieke onwil om een beslissing over de landbouwprijzen te nemen. Zoals bekend stond de financiering van de EG daarbij centraal. In elk geval is bij de regeringen toen de overtuiging gegroeid om over de landbouwprij zen snel zaken te doen op straffe van een vrij ernstige krisis in de EG. Braks zei nadrukkelijk, dat ondanks de vrij harde akties van Franse boe ren aan de grens niets extra's voor de Fransen in het prijzenpakket is op genomen. Bij de start van de Raad liet Braks zich ongemeen fel uit over de Franse protestakties, die meer weg hadden van molesteren dan van demonstreren. De Nederlandse minister van Land bouw en Visserij was tevreden met het eindresultaat. En niet in de laat ste plaats vanwege de "verstandige en reële" benadering van de kant van de Europese Commissie, die "qua prijsniveau én qua aanvullende maatregelen niet of nauwelijks van de realiteit is afgeweken". Hij noemde de prijsaanpassing toch nog "aan de hoge kant", alhoewel hij niet vermoedt dat de produktie verder wordt gestimuleerd. Vernietigend In Gymnich had minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zich al prikkelend uitgelaten over de EG- landbouwuitgaven. Als men er üiet in slaagt om die uitgaven te beperken en korrigerend op te treden dan is het gemeenschappelijk landbouwbeleid volgens hem een "zichzelf vernieti gend systeem". Braks vindt in elk geval dat de Commissie op de juiste weg is om meer evenwicht te brengen in de produktie en de budgettaire ruimte en de noodzaak van een zeer terughoudend prijsbeleid. Hij wees in dat verband op de effektieve toe passing van produktiedrempels (ex tra verlaging interventieprijzen) en handhaving van de medeverant woordelijkheidsheffing (melk). Het prijzenpakket biedt, zo ver klaarde Braks, geen oplossing voor de overschotproduktie in de EG. Hij sloot het overigens niet uit dat de verdere toepassing van de produk tiedrempels in de toekomst weieens tot een negatieve prijsaanpassing kunnen leiden. Met het oog op de ongunstige markten voor enkele produkten zei Braks dat hij van een aanhoudend terughoudend prijsbe leid en een beperking van het resti- tutiebeleid op den duur wel degelijk resultaten verwacht. "Dit is een be gin en tevens goede aanzet om de zaken beter in de hand te krijgen", aldus Braks. Op eventuele aanvul lende voorstellen (die de Europese Commissie heeft aangekondigd) ging hij niet in. "Ik wacht de voor stellen af. Ik zal ze daartoe zeker niet aanmoedigen", aldus Braks. 20 mei 1983 Actor en Reglone kunnen uitstekende diensten bewijzen bij de onkruidbestrijding vóór opkomst in de uienteelt. Als we te maken hebben met zowel grasachtige als breedbladige Actor: is een kant en klaar mengsel dient vóór opkomst te worden toegepast heeft een snelle werking op zowel grasachtig als breedbladig onkruid kan onder vrijwel alle weersomstan - digheden worden toegepast heeft geen nawerking via de grond Wijnhaven 107,3011 WN Rotterdam Telefoon (010) 140122 onkruiden dan is Actor het aangewezen middel. Bij breedbladig onkruid of wanneer er al enige uienplant jes boven staan verdient Reglone de voorkeur. Reglone: werkt voornamelijk tegen breedbladige onkruiden wordt bij voorkeur eveneens vóór opkomst toegepast verdort het aanwezige onkruid snel en grondig is veilig voor het volggewas is ook verkrijgbaar in voordelige 20 liter-verpakking. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 16