"Het land lijkt meer op schorren dan op een akker Dagelijks bestuur K.N.L.C. op bezoek bij de Z.L.M. R. van Gorsel te Oud-Vossemeer op Tholen: Het voorjaar van 1983 wordt ge kenmerkt door het ontbreken van perioden van 1 a 2 weken droog weer. Daardoor moesten zaai- en pootwerkzaamheden van de boe ren in ons werkgebied, in ons land en in grote delen van de EEG zo zeer uitgesteld worden dat er een benarde situatie dreigt te ontstaan. Over enige weken verstrijkt de tijd waarbinnen de voorjaarswerk zaamheden dienen te worden afge rond. Zaai- en pootwerkzaamhe den nadien geven ernstige reduk- ties van de opbrengsten te zien. Wij hebben willekeurig in ons werkge bied enige boeren opgezocht en de reakties van enige kollega's via de telefoon opgevraagd. Hier de weerslag daarvan, (red.) De heer R. v. Gorsel in een gewas goede aardappelen. "Dit is op Tholen helaas een hoge uitzonde ring, de meeste akkers zijn net schorren... Naast de schuur van landbouwer M.A. Geuze te Oud-Vossemeer op Tholen was dinsdag en woensdag j.l. wel een heel onge bruikelijk tafereel te zien: op het erf een grote aardappelstortbak met daarachter een zeefband. Rondom zakken met pootaar- dappelen die één voor één in de stortbak worden 'gerold door de heer Geuze. Zijn echtgenote wrijft de kiemen van de aardap pelen en buurman Rien van Gorsel vangt de van kiemen ont dane Bintje-pootaardappelen weer op in een speciaal voor deze situatie in elkaar gelaste oude opzakinrichting van een zakken- rooier die na bewezen diensten allang afgedankt was en ergens in een hoekje stond te roesten. De heer Geuzë gunt zich een mo ment rust en zegt: "Ja, dit is toch wel een uniek gebeuren. Dat we om deze tijd in het voorjaar de aardappelen om moeten zetten omdat ze te ver zijn uitgesproten. Extra werk en extra kosten en de kwaliteit van het pootgoed wordt er natuurlijk ook niet beter op". De heer Geuze is een van de vele boeren die als gevolg van de zeer ongunstige weersomstandighe den vrijwel al zijn aardappelen nog boven de grond in steeds maar opnieuw nat wordende zakken heeft staan. Twintig ton pootgoed moet hij over de stort bak draaien om die binnenkort - naar hij vurig hoopt - op zo'n tien hektare uit te kunnen zetten. Buurman van Gorsel die hem bij dit karwei helpt, heeft op 9 maart al 2 ha vroege aardappelen ge- 13 plant (Doré) om die aan de vei ling af te leveren. Schorren Van Gorsel is daar achteraf zeer mee ingenomen want die staat er nu zeer goed voor. Maar na 9 maart heeft ook hij geen kans meer gezien de resterende hekta- res nog te bewerken en van poot goed te voorzien. Enige dagen geleden dacht hij het te kunnen proberen en vol goede moed ging. hij met trekker en machine naar het land om bieten te zaaienNog maar goed en wel op het land aangekomen moest hij de poging opgeven en trekker en machine laten staan: "Veel te nat. Ik weet niet hoe het elders is maar hier op Tholen en St. Philipsland lijkt het land op veel plaatsen meer op schorren dan op akkers. Veel land is hier dichtgeslibt en na een flin ke bui staan er meteen weer plas sen. Als het eind van deze week nóg niet is verbeterd dreigt hier een noodsituatie want in feite heb je dan nóg een week nodig en dan zitten we op eind mei en is het te laat". Van Gorsel noch Geuze zeggen te zullen wachten tot het land er optimaal voor ligt. Knoeien Als het enigszins kan gaan ze er tegenaan. Maar ze wachten wel zo lang mogelijk want de toch al slechte struktuur van de grond wordt er met knoeien natuurlijk alleen maar slechter op. "En als het er straks na dat geknoei in zit en het blijft van de zomer een aantal weken droog dan heb je nog niets want dan komen de bieten, uien en erwten niet door die harde korst of ze verdrogen". Zij hopen na het zaaien en poten op een vrij natte zomer en een gunstig najaar. Dat zou nog iets goed kunnen maken en de prijzen natuurlijk ook nog. Lakoniek De heer M.J. Stoutjesdijk in de Peukepolder op Tholen heeft ook nog niet veel kunnen doen. Hij moet nóg zaaien: 20 ha bieten, 5 ha erwten, en 3 ha uien en ca. 18 ha aardappelen moet hij nog po ten. Wintertarwe en graszaad zit bij hem goed. Hij blijft onder de gegeven omstandigheden vrij rustig en zegt nogal lakoniek: "We maken als boeren wel es va ker tegenslagen mee. Je kunt er verder toch niets aan doen. Bovendien heb ik veel andere za ken aan mijn hoofd zodat ik er ook niet zozeer mee bezig ben. Hoewel, onwillekeurig zit je er natuurlijk toch wel mee". Hij be nut de gedwongen pauze in het voorjaarswerk en last een soort sleep in elkaar met daarachter aan vastgekoppeld een aantal tanden. Een bui "Dit is een eigen ontwerp waar mee ik het land voor bieten en uien naar mijn idee goed klaar kan maken. In één werkgang sleep ik het eerst glad en daarna maak ik de grond met de tanden eventjes los, zo maar een paar centimeters. Vooral bij dit soort extreme situaties lijkt me dat een goede oplossing", aldus de heer Stoutjesdijk. Overigens zit hij wat de struktuur van de grond en de hoeveelheid neerslag betreft nog niet zo slecht. Er zijn in de Peu lepolder geen plassen, zo zegt hij, maar steeds als het land weer zo'n beetje klaar ligt dan krijgen we weer een bui. Je kunt gewoon niet beginnen". Zaaibed Hij vraagt zich overigens af wat er terecht komt van wat de laatste weken gezaaid is. Het is toch steeds te koud geweest en als er straks een droge periode komt dan kan dat nog wel eens tegen vallen. "Ik heb zo'n idee dat de gene die wacht en een goed zaai bed krijgt nog wel es goed zou kunnen komen te zitten. De struktuur in de Peukepolder is nog steeds goed, zo zegt hij. Maar op ideale zaai- en pootomstan- digheden kun je natuurlijk niet meer wachten. Zodra het een paar dagen droog is geweest en de situatie is redelijk wel dan begin ik natuurlijk direkt want de tijd gaat wel dringen. Overigens merkt hij nog op dat aan het eind van het jaar pas zal blijken wat goed geweest is en wat niet en daarbij spelen de prijzen voor de produkten natuurlijk ook een rol. Karweitjes De heer Schippers uit Kats op Noord-Beveland laat zijn hu meur door de omstandigheden niet bederven. "Ik denk er wel voortdurend aan want we (de heer Schippers vormt met de he ren Breure en de Regt een kom- binatie) moeten nQg 37 ha aard appelen planten en nog 8% ha bieten zaaien, maar je kunt er verder toch niets aan doen". Schippers doet wat karweitjes en maakt een groot paneel met elektrische schakelaars klaar voor het koelhuis. Reeds 2 keer heeft hij de pootaardappelen overge- stort om de kiemen in bedwang te houden. "Morgen voor de derde keer, zo zegt hij en als het dan droog blijft gaan we misschien vrijdag poten. Drie ha heeft hij erin en die staan goed. Van de nog te planten aardappelen vct- wacht hij zonder meer een gerin gere opbrengst maar hoeveel minder valt niet te zeggen want dat hangt natuurlijk sterk af van het weer van de zomer en in de herfst. Datzelfde geldt ook voor andere nog te zaaien gewassen zoals bieten e.d. J. WIERENGA De heer M.J. Stoutjesdijk van Tholen blijft rustig. Hij gebruikt de tijd om een aangepast werktuig in elkaar te lassen. De heer Schippers uit het Noord- Bevelandse Kats bij al twee keer van kiemen ontdane pootaardap pelen. Het dagelijks bestuur van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité (K.N.L.C.) heeft op maandag 16 mei een werkbezoek gebracht aan het werkgebied van de Z.L.M. De gebruikelijke rond rit ging deze keer door West Zeeuws-Vlaanderen. In de rondrit was een bezoek op genomen aan de vestiging van de aardappelafzetorganisatie voor Zuid-West Nederland b.v. te Breskens en aan het akkerbouw bedrijf van de voorzitter van het K.N.L.C. ir. David Luteijn te Zuidzande. 's Avonds was er een gezamenlijke bijeenkomst van de dagelijkse besturen van het K.N.L.C. en de Z.L.M. waarbij vanuit de Z.L.M. tal van zaken ter sprake werden gebracht: Veel aandacht werd er besteed aan de gevolgen van het aanhoudende slechte weer voor de land- en tuinbouw. Ook tijdens de rondrit werd duidelijk dat er langzamer hand sprake is van een alarme rende situatie die gemakkelijk dramatische vormen kan aanne men. In West Zeeuws Vlaanderen is er dit voorjaar drie maal zoveel regen gevallen als vorig jaar (62 mm tegen 188 mm nu). Andere zaken die tijdens de bespreking aan de orde kwamen waren onder meer: de nieuwe pachtnormen, de wildschadeproblematiek, de wijziging van de wet uitkering wegen, de zogenaamde adminis tratieve ruilverkaveling, art. 6 lid 4 van het pachtnormenbesluit in zake de vervangingswaarde, de toepassing van de hinderwet en de konsekwenties van de bezui- De dagelijkse besturen van het K.N.L.C. en de Z.L.M. op het bedrijf van de voorzitter van het KNLC ir. D. Luteijn (wijzend in het midden). nigingen op de sociaal-ekonomi- sche voorlichting (s.e.v.). De exkursie werd begeleid door het (dagelijks) bestuur van de kring West Zeeuws Vlaanderen van de Z.L.M. Tijdens de rit ga ven de heren P. Risseeuw, Iz. de Hullu, A. Dhondt en J.I. Ris seeuw uitleg. Na afloop bleek het gezelschap zeer erkentelijk voor de perfekte organisatie van de exkursie. Overigens maakten de kringbestuursleden van de gele genheid gebruik om bij het K.N.L.C. krachtig te pleiten voor een betere verkaveling in West Zeeuws-Vlaanderen. Ir. Luteijn zei in zijn slotwoord zich duidelijk bewust te zijn van de enorme spanning waaronder de boeren momenteel staan. Daarbij komt dat Nederland in Europees verband vrij kwetsbaar is. In na tionaal verband echter zal de georganiseerde landbouw zich sterk moeten maken voor de in vulling van de kollektieve lasten verlichting op een aantal specifie ke punten. Tenslotte zei de heer Luteijn te geloven dat de Neder landse land- en tuinbouw het ook op de langere termijn zal moeten hebben van de gezondheid en de kwaliteit van de produkten. 20 mei 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13