De eigen weg zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Onderwijs Plattelandsorganisatie Voorjaarswerkzaamheden sterk vertraagd: Aanhoudend slechte weer zet boeren onder spanning V erzekeringsnieuws VRIJDAG 6 MEI 1983 69e JAARGANG NO. 3680 Z i n tuinbouwblad Bij alle sombere berichten over de moeilijkheden waarmee de boeren als gevolg van het slechte voorjaarsweer bij het zaaien en poten geconfronteerd worden, kan een kleine tegenwicht in de vorm van dit uitbundig voorjaarsplaatje een riem onder het hart zijn. De lente.is er en de zomer komt, laten we erop vertrouwen dat de natuur alles weer recht zal zetten. Het wordt er bepaald niet gemakkelijker op om onder werpen te vinden die geschikt zijn om er in deze rubriek over te schrijven. Er is nauwelijks of geen aktiviteit: niet in de praktijk vanwege de aanhoudende regen maar ook niet in de vergaderzalen. Voor ons sekretariaat is dat eigenlijk nog een geluk bij een ongeluk omdat we onze handen al vol hebben met de voorbereidingen voor de grote Z.L.M.-Manifestatie volgende maand. Het gaat na tuurlijk veel te ver om te spreken van een "dreigende ramp voor de landbouw" zoals deze week een regionaal dagblad breeduit meldde maar reden tot zorg is er be paald wel. Kortheidshalve verwijs ik wat dat betreft naar de reakties van het dagelijks bestuur en de praktijkschrij vers elders in dit blad. Laat ons het beste er maar van hopen. Zoals gezegd: ook in de vergaderzalen is het rus tig. Er wordt wel vergaderd maar er komt maar weinig uit. De kampioenen in dit verband zijn de E.E.G.-ministers van Landbouw: minister Braks houdt inmiddels al reke ning met een prijsdaling voor de gegarandeerde produk- ten. Onder meer vanwege de bezuinigingen staan ook de overige aktiviteiten op een laag pitje. Een en ander heeft natuurlijk gevolgen voor de agenda's van het Land bouwschap en de landbouworganisaties. In Z.L.M.-ver band is daarom besloten de voor deze week geplande vergadering van het hoofdbestuur te laten vervallen. Dat moet zo nu en dan kunnen. Anderzijds zullen we de vrij komende tijd ook moeten gebruiken om met elkaar de situatie te bespreken om zo mogelijk nieuwe gedachten te ontwikkelen die van belang kunnen zijn voor (de) toe komstige ontwikkelingen in de land- en tuinbouw. In deze tijden moet je meer dan ooit je eigen weg zien te vinden. Het landbouwonderwijs staat volop in de belangstelling. Vooral ook de lagere en middelbare landbouwscholen hebben dit jaar weer zeer veel nieuwe aanmeldingen ge kregen. Sommige scholen zien zich zelfs genoodzaakt een leerlingenstop in te voeren wegens plaatsgebrek. Deze (hernieuwde) belangstelling voor het landbouwon derwijs is natuurlijk wel plezierig maar er zitten ook schaduwkanten aan. Nu er sprake is van een algehele recessie en daarmee gepaard gaande grote werkloosheid komen de enorme prestaties die de land- en tuinbouw als geheel (al jaren) levert meer in de belangstelling te staan. De buitenstaander trekt hieruit al gauw de konklusies als zou het in de land- en tuinbouw "dus" goed gaan. Dat brengt menigeen op het idee om dan maar "de landbouw in te gaan". De vraag is echter of voor deze "nieuwe" boeren en/of tuinders wel plaats is in die zin dat er een redelijke boterham verdient kan worden. Het lijkt mij dat deze vraag vooralsnog zeer genuanceerd beantwoord dient te wordenIk kom daar te zijner tijd nog wel op terug In het verleden heb ik meermalen beweerd dat de Z.L.M. naast boerenbelangenorganisaties (vanouds) ook een plattelandsorganisatie is, dat wil zeggen dat een organi satie als de Z.L.M. ook verantwoordelijkheden heeft met betrekking tot de ontwikkeling van het platteland als zo danig. Vorige week zei de (scheidende) presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noord-Brabant bij haar afscheid dat de plattelandsorganisaties naar haar mening meer zouden moeten samenwerken om de ont wikkeling van de mensen die op het platteland wonen en werken te stimuleren. Ik ben het met die gedachte vol komen eens. Met deze presidente zou ik daarom willen pleiten voor meer kontakt tussen de plattelandsorganisa ties op met name plaatselijk nivo: dus (om te beginnen) meer kontakt tussen de afdelingen van de plattelands vrouwen, de plattelandsjongeren (P.J.Z.) en de afdelin gen van de Z.L.M. We hebben daarom staande de ver gadering afgesproken die gedachte binnenkort eens diepgaand met elkaar te bespreken om te proberen daar aan inhoud te geven. Wellicht dat de kennismaking dan reeds de komende winter kan plaatsvinden. Ook hier kunnen wellicht hele mooie dingen uitgroeien. Oggel Het dagelijks bestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (Z.L.M.) is bezorgd over de gevolgen van de aanhoudende natte weersomstandigheden waardoor zeer veel boeren hun zaai- en pootgoed nog steeds niet aan de grond hebben kunnen toevertrouwen. Hoewel de gevolgen (nog) niet te voorspellen zijn moet voor de suikerbieten op basis van de ervaringscijfers re kening gehouden worden met opbrengstderving. Mede gezien het teleurstellende prijsverloop van de zoge naamde vrije produkten (aardappelen en uien) van de oogst 1982 staan de boeren ekstra onder spanning. Naast de akkerbouw ondervinden ook de veehouderij en de tuinbouw problemen door de aanhoudende regen. Veel veehouders moeten het vee op stal houden om vertrap ping van het grasland te vborkomen. In de fruitteelt is men niet gerust op de vruchtzetting bij de peren terwijl ook de ziektebestrijding problemen geeft. In de akker bouw komt ook de onkruidbestrijding in de knel. Natuurlijke risiko's Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. konstateert dat de huidige situatie andermaal aantoont hoezeer de land- en tuinbouw te maken heeft met natuurlijke risiko's die men niet in de hand heeft. In het beleid wordt met dergelijke risiko's overigens veel te weinig rekening gehouden'Een en ander geldt met name voor het (Brusselse) prijsbeleid en het fiskale beleid. Voor deze week voorspelt het KNMI nog niet veel verbe tering. De temperaturen zullen wel oplopen tot ca. 15 k 16 graden C maar het weer blijft onstandvastig met grote kans op buien, zo meldt de KNMI-dienst in Zierikzee. (Voor een overzicht van de gezaaide en geplante arealen in de diverse regio's zie elders in dit nummer. We verwijzen u uiteraard ook naar de rubriek "Uit de praktijk"). ft Door de natte en koude weersomstandigheden hebben de meeste boeren hun aardappelen nog steeds niet kunnen poten Met rasse schreden naderen wij het vakantieseizoen 1983. En of men dan verre reizen gaat maken of in de buurt blijft, u dient dan wel een aantal voorzieningen te treffen. U leest daarover uitvoerig op de bekende pagina's 6 en 7. Dus geen kaartje op uw voordeur met het opschrift "we zijn 14 dagen met vakantie naar Spanje", of we zijn tot die en die datum bij Tante Jo in Groningen. Zo'n mededeling (komt nog regelmatig voor) is dan uiteraard bestemd voor de P.T.T., kennissen die wel eens kunnen aanwippen en andere huisbezorgers maar kan ook door ongewenste lieden gelezen worden. Zoiets zou moeten kunnen, net zo goed als je fiets even buiten laten staan zonder met een levensgrote ketting middels een boom of paal te zijn verbonden. Maar helaas, de realiteit is anders. Een artikel, dat de vorige keer is blijven liggen, handelt over de total-loss van uw auto; een onderwerp waarover nog al eens misverstand bestaat. Vervolgens wordt aandacht geschonken aan de Fiskale Oudendagsreserve (F.O.R.). Waar wij ditmaal ook de fruittelers op willen wijzen is het verzekeren tegen ha- gelrisiko. Met name de professionele fruitteler kan niet zonder een hagelverzekering. Dat risiko is voor hem te groot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1