Appelsmaaktest valt opnieuw in de smaak Lake District, het mooiste deel van Engeland Resultaten Agrarische studiereizen 1983 Basisprijs appelen voor april vastgesteld Notitie methylbromide naar Tweede Kamer Slecht jaar voor glasspinazie Meitelling witlof Keukenhof in bloei De verschillende deelnemers lieten zich de appeltjes weer goed smaken. Op vrijdag 25 februari was het weer appels proeven geblazen. Opnieuw organiseerde het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen een appelsmaakproef op het ministerie van Landbouw en Visserij. Dit keer ging het niet om de beoordeling van een nieuw appelras, maar men wilde weten wat de beste oogsttijd was van de zogeheten Jonagold (een kruising tussen Jonathan en Golden Deli cious). In totaal meldden 100 "proefkonijnen" - waaronder de verslaggever MET NAME - zich voor dit experiment. 's Morgens kregen de deelnemers' drie stukjes appel van verschil lende oogstdata (5, 14 en 25 ok tober 1982) en een vragenlijst. Eerst moest men 'n aantal alge mene vragen - vindt u een harde appel lekkerder dan een zachte, welke kleur moet ie hebben etc. - beantwoorden voordat men naar de meer specifieke vragen kon over de stukjes appel, 's Middags werd dit ritueel herhaald met weer drie stukjes appel. Per plukdatum zijn er namelijk twee verschillende kleurstadia ge bruikt, 20-25% gekleurde en 75% gekleurde Jonagold. Dat het ex periment in twee fasen werd uit gevoerd was noodzakelijk, vol gens Wim Vesseur, medewerker van het bureau, omdat je na drie stukjes appel geen verschil meer proeft. Hij werd trouwens bijge staan door twee stagiaires. Harm Heijna (Hogere Tuinbouwschool in Den Bosch) en Jolande Sche per (Hogere Tuinbouwschool in Utrecht). Over de test zei Vesseur: "We proberen met deze test vast te stellen wat de beste oogsttijd is voor de Jonagold. De telers heb ben nu het idee dat de appel te laat, dus te rijp, wordt geplukt. De appels zien er dan een beetje vettig uit. Misschien kunnen we dank zij deze proef de telers een advies geven over het oogsttijd- stip". Bij het ter perse gaan van dit nummer werden net de uitslagen bekend. Alle appels zijn goed ge waardeerd, met erg weinig on derling verschil. Er zijn vrijwel geen smaakverschillen tussen ap pels van verschillende plukdata. Bij de eerste pluk (5-10-'82) was het percentage onvoldoende het laagst (10 en 11%). Ook zijn er nauwelijks smaakverschillen tus sen de 20% en de 75% gekleurde Jonagold. Gekonkludeerd kan worden, volgens de onderzoekers, dat de telers vroeg kunnen gaan plukken om te ver doorkleuren van Jonagold te voorkomen. Dit geldt in ieder geval voor dit sei zoen. (Uit: Met Name) De Engelse dichter Hunter Davies heeft gezegd: "In het miniatuur koninkrijk der natuur, genaamd ENGELANDS LAKE DISTRICT: malse weiden, statige kastelen, romantische valleien, plaatsen aan de oever van het meer, verborgen bergmeren... plotselinge watervallen... open heidevelden... beangstigend steile rotsen, geweldige sneeuw-be- dekte bergtoppen". Dat is het Engelse merengebied, in het midden van Engeland, klein maar zéér fijn. Lake District, Engeland, 13 -18 juni, 6-daagse bus/bootreis met komfor- tabele overnachtingen in luxe hutten (eigen douche en wc) aan boord, en in het typisch Engelse Bürnside Ho tel in Windermere in het hart van het Lake District. Programma met o.a.: bezoek aan een schapenfokkerij, rondleiding Bezoe kerscentrum in het landgoed Broek- hole, Windermere Stoomboot Mu seum, tochtje over het Windermere, Potloodmuseum, openluchtmuseum Dove Cottage, bezichtiging van de tuinen van Stagshaw, de zeer fraaie buitenplaats Holker Hall met park, Prioty Gatehouse, per stoomtrein van Lakeside naar Haverthwaite enz. Ontdekt u zélf de prachtige natuur van het Lake District. In verband met reservering van de luxe hutten aan boord, is aanmelding vóór 17 mei 1983 gewenst. Belt u voor nader overleg: 085 -512 087. En verder... Zwarte Woud, 27 mei - 2 juni, 7- daagse busreis, zes overnachtingen in eerste klasse hotel in Freudenstadt. Vanuit Freudenstadt worden inte ressante èn mooie exkursies gemaakt naar o.m. het bloemeneiland Mai- nau in de Bodensee, Baden-Baden, Strasbourg, het oude stadje Tri berg met beroemde waterval, het open luchtmuseum in Gutach enz. enz. Het Zwarte Woud biedt de kombina- tie van prachtig natuurschoon met oude steden. de brochure "AGRARISCHE STU DIEREIZEN 1983", kunt u opbellen naar het sekretariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, 085 - 512 087 (eventueel 084 - 427784). Hoge bergen, romantische valleien in het Engelse Lake District; Newlands. De Raad heeft voor de maand juni de basisprijs en de aankoopprijs vocrr appelen, andere dan persappelen als volgt vastgesteld: basisprijs 30,86 ECU 78,49) aankoopprijs 15,68 ECU 39,88) Deze prijzen, geldend per 100 kg., hebben betrekking op appelen van de variëteit Golden Delicious, kwa liteitsklasse I, grootte 70 mm of meer, aangeboden in verpakking. De prijzen gelden overigens exklu- sief verpakking. De basis- en aan koopprijs was aanvankelijk vastge steld voor de periode van 1 augustus 1982 tot en met 31 mei 1983, het normale verkoopseizoen. Gelet op de voorraadspositie heeft de Raad thans evenwel besloten ook voor juni een basis- en aankoopprijs vast te stellen. vdw Picardie, Noord-Frankrijk, 21 - 24 juni, 4-daagse busreis, verblijf in uit stekend hotel in St. Quentin; uitge breide bezoeken aan agrarische be drijven, en bezienswaardige oude steden waaronder Amiens, met zijn indrukwekkende kathedraal. Engeland, 4-12 juli, 9-daagse bus/bootreis; overnachtingen in luxe hutten (eigen douche en wc) aan boord, en in het stijlvolle, "typisch" Engelse Queen's Hotel in Chelten ham. Zeer afwisselend programma met bezoeken aan agrarische bedrij ven, tocht door Wales en door de Cotwolds, bezoek aan de Royal Agricultural Show in Kenilworth, de grootste landbouwtentoonstelling van Engeland. Voor uw aanmelding, voor nader overleg, of voor het aanvragen van Aangezien voor het telen van au gurk, komkommer, anjer, chrysant, fresia, gladiolekralen en zaaibedden in de boomteelt de grondontsmetting niet noodzakelijkerwijs door middel van methylbromide hoeft plaats te vinden, zal dit middel voor deze teelten vanaf 1 september 1983 wor den verboden. Reeds vanaf 1 juli 1983 zullen voor deze teelten geen "verklaringen van geen bezwaar" meer worden afgegeven. Hetzelfde zal, vanaf eind 1985, gelden voor de teelt van tomaat, paprika, aubergine en gerbera op bedrijven die zijn uit gerust met verwarmingsketels. In bijzondere gevallen kunnen indivi duele ontheffingen van het verbod tot het gebruik van methylbromide worden verleend. De staatssekretaris van landbouw en visserij, A. Ploeg, heeft mede namens de ministers van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer, sociale zaken en werkgelegen heid, alsmede namens de staatsse kretaris van welzijn, volksgezond heid en kuituur, de Tweede Kamer een dezer dagen de beleidsvoorne mens doen toekomen betreffende het gebruik van methylbromide als grondontsmettingsmiddel in de tuinbouw. Uitgangspunt van dit beleid blijft de volledige afschaffing van het gebruik van methylbromide. Voorlopig zal het uitreiken - onder strikte voor waarden - van "verklaringen van geen bezwaar" worden voortgezet. Op het ogenblik zitten we net na de overgang van de glasspinazie-aan- voer naar de aanvoer van de koude grond. Begin april loopt nl. de aan voer van spinazie onder glas af en begint men te oogsten van de volle- grond. Voor wat betreft de glasspinazie is het opnieuw geen best seizoen ge weest. Evenals in januari en februari werd er in maart meer aangevoerd dan vorig jaar. Tot eind maart bleef de middenprijs ruim 15% achter bij die van vorig jaar en wel 30% bij de veilingprijs die tot en met maart '81 werd behaald. In de Paasweek (laatste week van maart) trok de prijs wat aan. Door het koude en natte weer viel er een gat in de aanvoer tussen de laatste kasspinazie en de eerste van de vol- legrond. Daardoor werd de spinazie in de twee weken na Pasen met 270 ct/kg zeer goed betaald. Toen de vollegrondsaanvoer vanaf ca. 18 april goed op gang kwam daalde de prijs weer snel. (P.G.F.) Met ingang van dit jaar zal de wit- loftrek als proef'worden meegeno men met de meitelling, iets wat in 1981 ook heeft plaatsgevonden. Het is bij deze proef van groot belang, dat de verkregen gegevens uit de meitel ling voor (zowel de wortelteelt als voor) de trek van witlof betrouwbaar zijn. De uit de meitelling verkregen gegevens zijn van groot belang. In.de eerste plaats worden de gege vens van de meitelling gebruikt om een beeld van de sektor te krijgen en de omvang van de sektor vast te stellen, in dit geval van 4e volle- grondsgroenteteelt. De omvang of grootte van de sektor is medebepa lend voor het toekennen van de be schikbare voorlichting- en onder- zoekkapaciteit. Een tweede aspekt waarvoor de meitelling wordt gebruikt is voor het bepalen van Stichtingsnormen. Dus wanneer men in bepaalde gevallen een bedrijf wil stichten moet dit be drijf aan bepaalde grootten voldoen. Deze grootte wordt bepaald door het berekenen van s.b.e.'s. Hiervoor ge bruikt men alleen officiële s.b.e.'s, zoals deze ook in de meitelling wor den gebruikt. Een derde aspekt om witlof mee te laten doen met de meitelling is het belang dat naar voren komt wanneer men precieser weet hoe groot de sektor vollegrondsgroente is voor studies en allerlei rapporten zoals de tak visie. De New-Zealandse Tulip Queen Miss Janette Halbach (20 jaar) be zocht onlangs de Keukenhof. Het weer was helaas somber maar toch genoot zij van de bloemenpracht want de Keukenhof staat nu in volle bloei. Vrijdag 6 mei 1983 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15