Werktuigdagen Liempde 1983 M.A.S. en Praktijkschool Schoondijke vieren samen jubileumfeest Deeltijd-opleiding Middelbare Agrarische School Dordrecht Demonstraties Paarden Met zeer afwisselend programma: Z.L.M.-manifestatie Kruiningen 23, 24 en 25 juni in de richting waarin de fokkerij zich momenteel beweegt. In de stand Varkensfokkerij wordt informatie gegeven over de lopende praktijkproeven met varkens van het Finse Landras en het ras Duroc. Voor hêt eerst in de historie van de Werktuigdagen in Liempde zullen er paarden op de tentoonstelling te zien zijn. Gezien de rol van het paard in het verleden en tegen de achtergrond van zijn funktie nü op het agrarisch bedrijf, heeft de organisatie Liempde besloten een kleine werkkommissie in te stellen, die het paard zal intro duceren op de Werktuigdagen. Dat gebeurt allereerst in een speciale voorlichtingstent waar 23 paarden komen te staan. Centraal in die tent staan een voorlichtings- en doku- mentatieblok, waaraan meewerken de afdeling voorlichting en onder zoek Paardenhouderij van het Proefstation voor Rundvee, Paarden en Schapen te Lelystad, het Warm bloed Paardenstamboek in Neder land en de beroepsmatige hippische opleiding te Deurne. Op het grote demonstratieterrein - waar ook de werktuigen worden getoond - zullen de paarden zich eveneens presente ren tijdens een drie kwartier durende demonstratie, die zowel 's morgens als 's middags wordt gegeven. Zoals gezegd is Liempde in de eerste plaats een werktuigententoonstelling en ondanks de eerder beschreven "verbreding" blijft dit duidelijk te zien. Het overgrote deel van de deelnemers aan de tentoonstelling sleept een enorme hoeveelheid ma chines naar Midden-Brabant en dingt aldus naar de gunst van de in vesteerder. Omdat de intensiteit van de ver schillende merkkleuren niet altijd een maat is voor de prestaties van de verschillende machines, heeft de or ganisatie - in samenwerking met de konsulentschappen voor land- en tuinbouw - besloten de demonstra tieruimte aanzienlijk uit te breiden. Voor de tuinder zijn er demonstraties met machines voor vollegronds- groenteteelt, de sierteelt en de fruit teelt. Voor de akkerbouwer wordt er o.a. gedemonstreerd met volvelds- spuiten en machines voor .rijen- en strokenbespuiting. Er wordt speciaal aandacht besteed aan de verschil lende gemonteerde banden. In navolging van de Landbouw RAI heeft de voorlichting ook in Liempde meer (overdekte) ruimte gekregen, waardoor er voor de bezoekers ook hier voldoende mogelijkheden zijn deskundig advies in te winnen bij vaak belangrijke beslissingen. Ook de verschillende vertegenwoordigde bankinstellingen zullen een belang rijke stem hebben in de uiteindelijke beslissing. L. Tholhuysen De voorbereidingswerkzaamheden voor de Werktuigdagen in Liempde zijn weer in volle gang. Op het tien hektare grote terrein van het land goed Velder zijn de vele deelnemers druk doende met het opbouwen van de verschillende stands en de eerste machines "worden al aangevoerd. In ruim twee weken wordt een enorme grasvlakte omgetoverd in wat in landbouwkringen "Liempde" wordt genoemd. In vergelijking met voorgaande ja ren, toen de beurs slechts twee dagen duurde, hebben de organisatoren van en de deelnemers aan de dertig ste tentoonstelling in Liempde 50% meer rendement uit hun inspannin gen nu het evenement drie dagen duurt. Deze dag extra zal ook voor de be zoekers plezierig zijn. Er zal minder gedrang zijn bij de stands en de standhouders zullen meer tijd heb ben de geïnteresseerde bezoekers te woord te staan. Hoewel het accent van de tentoon stelling uiteraard op de werktuigen ligt, valt op dat andere aspekten van de landbouw hun aandeel in deze manifestatie gaan opeisen. Hoewel Meer overdekte ruimte voor de voorlichting.. er ook bij vorige gelegenheden op de Werktuigdagen in Liempde levende have te zien is geweest, zal toch dit jaar speciale aandacht gevraagd worden voor de veehouderij. Door het inrichtend comité van Liempde is dit jaar extra ruimte beschikbaar gesteld voor de expositie van paar den, varkens en rundvee. De rundveeinzending omvat ca. vijf tien fokkoeien en wordt verzorgd door de Provinciale Bond voor de Rundveeverbetering in samenwer king met de regionale bonden. De inzending staat dus in het teken van de rundveeverbetering en met name In het Zeeuws-Vlaamse Schoondijke bestaan en staan naast elkaar de Rijks Middelbare Agrarische School en de Landbouwpraktijkschool "Prins Willem". De Middelbare Agrarische School bestaat 40 jaar en de Praktijkschool heeft reden om het zilveren jubileum te vieren want deze vorm van onderwijs bestaat dit jaar een kwart eeuw. De Praktijk school is voortgekomen uit de MAS en de verhouding tussen beide scholen is uitstekend. was de. aanmelding van leerlingen zelfs beangstigend laag. Gelukkig is dat de laatste jaren vrij snel in posi tieve zin veranderd en voor het kd- mend kursusjaar heeft men zelfs een rekord aantal leerlingen van 40 in kunnen schrijven. De festiviteiten op 25 mei kunnen in twee delen worden opgesplitst: 's avonds is er in de loods van de Daar beide scholen een jubileum kunnen vieren was er dus geen en kele reden om dat niet samen te doen. Integendeel. Voor een geza menlijke aanpak pleitte ook de schaarse financiële ondersteuning van het Rijk voor de bekostiging van de festiviteiten en twee kunnen meer dan één. Dankzij vooral de gelde lijke ondersteuning van koöperaties, organisaties, gemeenten en grote be drijven in het Zeeuws-Vlaamse kon een programma worden opgezet dat gezien de onderdelen waaruit het is opgebouwd wel móét slagen: zo is er het edukatieve element, de voorlich ting voor de landbouw, de politiek en niet te vergeten de humor. Landbouwpraktijkschool De Landbouwpraktijkschool heeft zich eigenlijk al sinds de oprichting voortdurend kunnen verheugen in een zodanig grote belangstelling dat telke jare individuen en groepen studenten moesten worden afgezegd. De leerlingen - per jaar zijn het er duizenden die uit het gehele land en uit België (15%) komen - doen er gedurende enige dagen of enige we ken een kursus "Koncentratie van ervaringen" op. Dat wil zeggen op de Praktijkschool worden de leerlingen als het ware in het omgaan van machines e.d. in korte tijd erva ringen bijgebracht die een boer in 40 jaar in de praktijk heeft opgedaan. De excentrische ligging (Schoondij ke is één van de twee praktijkscholen op het gebied van landbouwtechniek die ons land heeft) speelt daarbij in feite geen rol. M.A.S. De oudere Middelbare Agrarische School is het niet altijd zo voor de wind gegaan. Enige jaren geleden De Middelbare Agrarische School. De grote hal van de Landbouwpraktijkschool. U weet het al: "Er is bijzonder veel te zien". Bovendien is het Z.L.M.- gebeuren van oudsher het ontmoetingspunt, soms na jaren tussen Min- derhoud en van Gastel, of Dekkers en Poissonier, of Dieleman en Cop- poolse, Verlare en Veldhuizen enz. KRUININGEN 1983: De plaats om weer eens bij te praten... Praktijkschool een reünie van oud personeelsleden, van oud-leerlingen en van relaties. Deze feestelijke bij eenkomst is alleen toegankelijk voor genodigden. Show landbouwhuisdieren Het middagprogramma begint met een rede van ir. G. Braks minister van landbouw waarbij ook de Com missaris van de Koningin dr. C. Boertien en ir. D. Luteijn als lid van het dagelijks bestuur van het Land bouwschap aanwezig zullen zijn. Dit deel van het middagprogramma zal worden afgesloten met een lichtvoe tige voordracht in het Zeeuws- Vlaamse dialect door mevfouw E. Schippers-le Bleu. Om en in de beide scholen die ruimtelijk aan elkaar grenzen zal vervolgens een aantal aktiviteiten plaatsvinden. Zo zal er een wedstrijd worden gehouden in het herkennen van landbouwgewassen, zaden en onkruiden. Voorts is er een diawed strijd over kennis van de eigen streek. Van groot belang is de show van landbouwhuisdieren die geheel ver zorgd wordt door leerlingen en oud leerlingen van de MAS. Deze show is bedoeld om de agrariërs kennis te laten maken met een aantal nieuwe mogelijkheden tot verbreding van de inkomensverwerving en wel op het gebied van de dierlijke produktie. In samenwerking met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst in Goes, met enige konsulentschappen en met de RAK wordt informatie gegeven over achtereenvolgens: de bijenhou- derij, de nertsenhouderij, het houden van konijnen, de verschillende vor men van pluimveehouderij, en met de rundvleesproduktie. Het middagprogramma - waar ieder welkom is - vindt plaats in de grote loodsen van de Praktijkschool en in en rond de gebouwen van de Middel bare Agrarische School. In de ver schillende loodsen zijn ook nog in formatiestands van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, de Bonden van Plattelandsvrouwen en er kan ook kennis worden gemaakt met de mogelijkheden van automatisering en met de komputer in de landbouw. J.W. Voor een deeltijd-opleiding tot het diploma van een Middelbare Agra rische School heb ik veel belangstelling. Graag word ik op de hoogte gehouden omtrent de start van zo'n soort opleiding aan de M.L.Tu.S. te Dordrecht. NAAM Geboortejaar Adres Woonplaats Codenummer Telefoon Mijn belangstelling gaat uit naar: Akkerbouw Veehouderij Groenteteelt Bloementeelt Datum van invulling: Handtekening: Kruisje(s) plaatsen S.V.P. 12 Vrijdag 6 mei 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 12