Algenextract zou kwaliteit tuinbouwprodukten aanzienlijk verbeteren Centraal Bureau voert eigen verpakkingsmerk in Afleveren frambozen rechtstreeks aan fabriek niet meer toegestaaan de nar kas weekstaat energieverbruik Botrytis aantasting gestopt Om misbruik tegen te gaan CVZ akkoord met CBT-afzetmethodenbeleid Witlofkommissie N.T.S. K.C.B. slaat perspektief Elstar mogelijk hoger aan dan van Jonagold. Ruim 80% champignons wordt verduurzaamd Dat de bloemkool uit Bretagne de laatste tijd een kwaliteitsverbetering te zien heeft gegeven, mag als bekend worden verondersteld, aangezien hierover regelmatig melding wordt gemaakt in de diverse vakbladen. Over het waarom leest men minder vaak. Algenextract blijkt het middel te zijn om de kwaliteit te verbeteren. Sinds kort heeft agrarisch Ne derland ook de gelegenheid om zijn produkten kwalitatief en kwanti tatief te verbeteren door de komst van een algenextract onder de naam Algan. Een en ander wordt gemeld door de importeur van Algan die in 's Hertogenbosch is gevestigd. heeft dan de opdruk van het ver pakkingsmateriaal een mislei dend karakter omdat de suggestie wordt gewekt dat het produkt via een veiling in de handelskanalen Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft een ei gen merk op eenmalige verpak kingen ingevoerd. Met behulp van dit CBT-merk wil het Cen traal Bureau ongewenst en on geoorloofd hergebruik van een malig verpakkingsmateriaal tegengaan. Aan de hand van dit op de verpakking aangebrachte merk kunnen veilingen en mede gerechtigden optreden in geval len waar inbreuk wordt gemaakt op dit merkenrecht. Direkteur ir. A.A.M. Sweep van Produktzaken van het CBT: "In het kader van het verpakkings- beleid van het Centraal Bureau heeft de aanvoer van een groot aantal produkten in eenmalig fust plaats. Het verpakkingstype is daarbij nagenoeg steeds door het Hoofdbestuur van het Centraal Bureau voorgeschreven en uit sluitend bedoeld als fust voor op Zo ziet het nieuwe "CBT-merk"eruit. de tuin te verpakken produkten die via de aangesloten veilingen worden verkocht. Met name bij enkele houten eenmalige verpak kingen vindt gebruik of herge bruik plaats voor verkopen bui ten de veiling om. Uiteraard moet dit gebruik en/of hergebruik als oneigenlijk en ongeoorloofd worden beschouwd. Daarnaast is gebracht". Naast het gebruik van het merk "CBT" op het verpakkingsmate riaal blijft het gebruik van ons produktkwaliteitsmerk "Meisje met de zon" bedoeld als merk ter onderscheiding van de kwaliteit van het produkt bestaan. Dit merk heeft een ander doel dan het merkteken "CBT". Voor zachtfruit (rode, zwarte en blauwe Ifessen, frambozen, bramen, kruisbessen en aardbeien), (kas en vollegrond) zullen in principe in de nabije toekomst geen andere ver koopmethoden zijn toegestaan dan het veilen met daadwerkelijke aan voer. Sleehts in uitzonderingsgeval len zal hiervan ontheffing worden verleend. Voor de telers aangesloten bij de Coöp. Vereniging Centrale Tuinbouwveiling Zeeland betekent dit dat bijv. het afleveren van fram bozen rechtstreeks aan de fabriek niet meer is toegestaan. Er zullen ook regels komen voor het vooraf afgeven van bepaalde produkten aan hande laren. Het bestuur van de CVZ zit daarmee op dezelfde lijn als het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen dat dit voorstel deed op een 11 april jl. ge houden vergadering van voorzitters van veilingen. Over de voorstellen van het CBT met betrekking tot het afzetmethodenbeleid was daar een grote overeenstemming. Het bestuur van de CVZ zal de leden van de ver schillende veilingen binnen afzien bare tijd in de gelegenheid stellen zich over het nieuwe afzet beleid uit te spreken. Gastveilers kleinfruit Verder was de vergadering unaniem van mening, dat er ook voor zacht fruit geen gastveilers aangenomen moeten worden, die voor meer dan f 10.000.— veilen of produktiewaar- de hebben. Deze mensen moeten door de veilingen worden geweigerd met hun produkten. Zij kunnen uiteraard wel lid worden. Algan is volgens dit Brabants bedrijf een groeistimulator die gewonnen wordt uit de bruine zeewieralgen, gekweekt langs de Noorse kust. Al gan is honderd procent organisch en bevat naast auxinen, gibberelinen bovendien geïsoleerde cytokininen en zo'n 70 spore-elementen. De cy tokininen geven de plant meer weer stand tegen ziekten en de auxinen en gibberelinen zorgen voor een groei- stimulans. Door de kracht en veel zijdigheid van Algan hetgeen te danken is aan de vele spore-elemen ten - wordt het produkt al in het groeistadium positief beïnvloed. De groei is in de kritieke groeifase snel ler en laat een meeropbrengst zien. Bovendien blijft het produkt langer houdbaar en is de kleuring beter. Men is tot deze conclusie gekomen na langdurige proeven in diverse landen. Na twee decennia van re search is Algan in de Verenigde Sta- De kommissievergadering van de Witlofkommissie NTS is dit maal in Friesland gehouden. Besproken is daarom de teelt van witlof in het Noorden van het land. Hierbij moe ten we dan denken aan een tweetal hoofdgebieden namelijk rondom veiling Berlicum en rondom veiling Groningen, waarbij moet worden opgemerkt dat in Groningen met 90 ha. meer witlof staat dan in Friesland met 60 ha. De teelt van witlof vindt in het noorden van het land vrijwel ten op de markt gebracht. Het succes was enorm: Produkten namen in kleur, omvang, en kwaliteit toe en de opbrengt steeg sterk. In Frankrijk wordt Algan onder andere in de wijnbouw gebruikt. De effectiviteit van Algan is echter het beste uit te leggen door een praktijkvoorbeeld van Zwitserse bo dem. In een bepaalde Zwitserse streek bleek witlof zeer moeilijk ge teeld te kunnen worden. Na gebruik van Algan bleek vooral een Hol landse witlofsoort het uitstekend te doen, ondanks de weinig geschikte bodemgesteldheid! Zo zijn er nog legio soortgelijke' resultaten te mel den. Algan is in principe toepasbaar op alle gewassen en teelten, b.v. grasland, tot 6% le snede en tot 40% meer opbrengst 2e snede c.q. bewei ding. (Wie wat meer wil weten over Algan tel.:073-131761). uitsluitend plaats op gezinsbedrij ven, die het witlof vrijwel voor 100% op de binnenlandse markt afzetten. Alleen witlof die in het westen van het land wordt geveild wordt voor een deel geëxporteerd. De witloftrek, vindt voor 25% plaats in water, voor 50% zonder dekgrond, voor 20% met dekgrond en 5% bui ten. De wortels worden voor 50% aan de hoop bewaard, voor 15% door luchtkoeling en voor 35% in koelcel len met een mechanische koeling. Zojuist is het jaarverslag van het kwaliteits Controle Bureau voor Groenten en Fruit verschenen. Daar in wordt onder het hoofdstukje fruit, op enige kwaliteitsproblemen bij Jo nagold ingegaan aansluitend daarop wordt iets gezegd over de Elstar. Wij wilden u de visie van het KCB op dit ras niet onthouden. "Een kwalitatief geheel ander ver haal is van toepassing op het ras El star. Dit ras mag dan een lagere op brengst per hectare geven en mis schien teelttechnisch wat moeilijker zijn, kwalitatief is het een voortref felijke appel. De aanvoeren betrof fen veelal heldere, goed gekleurde partijen van de klassen Extra en I. Slechts partijen die in oktober wer den aangevoerd, vertoonden meer dere malen rijpe en vettige appelen, waarschijnlijk te wijten aan een eth- rel-behandeling. Na deze kwalitatief wat mindere partijen werden echter kwalitatief uitstekende partijen aan gevoerd. Ook de kleur was een posi tief aspekt. Er werd wel beweerd dat Elstar meer kansen zou maken in Nederland dan Jonagold. Jonagold is een ras dat zeer goed te telen is in Zuidelijker gelegen teeltgebieden. Elstar kan juist onder de Nederlandse klimaats omstandigheden voortreffelijk ge teeld worden zodat de perspektieven voor dit ras misschien wel hoger moeten worden, aangeslagen dan vóór Jonagold." Tot zover het KCB over de Elstar. De Elstar als concurrent van de Jonagold De afgelopen week zijn er vooral in de geïsoleerde kassen wat witkoppen gesignaleerd. De lichte botrytis aantasting van vorige week lijkt gestopt. Bij de gekozen klimaatsinstellingen komt de gemiddelde kasluchttempera- tuur nu uit op 18-18,5 gr.C. en is het etmaalgemiddelde van de luchtvochtig heid 85-90%. De gemiddelde buiswarmte over 24 uur is ongeveer 40 gr.C. De watergift is afhankelijk van de instraling tussen de een en twee liter per plant per dag bij een voedingsnivo van 2 E.C. in de steenwol en 2,5 E.C. in de grondteelt (met gebruik van schoon regenwater). Het voedingsnivo in de mat is 2,3 E.C. bij een P.H. van 5,4. Het CC>2 gehalte in de kas wordt ook bij geopende luchtramen zoveel moge lijk op peil gehouden. Bij een konstante dosering van CO2 tot 800 ppm en iets geopende luchtramen is bij zonnig weer het CO2 nivo niet eens op de bui tenwaarde te houden en kan het nivo wel dalen tot 250 ppm, hetgeen illus treert hoe groot de CO2 behoefte kan zijn. Maar cle lage nivo's van 150 ppm van vorig jaar hebben we nog niet gezien, zodat in ieder geval het hele lage groeiremmende nivo nu met een optimaje CO2 dosering vermeden wordt. De stooktemperatuur is 19 gr.C. op de dag en 16 gr.C. 's nachts. De vochtin vloed werkt en tussen 12.00 en 16.00 uur is er een minimumbuis van 45 gr.C. om de ketel te laten draaien ten behoeve van de CO2 voorziening. Het energieverbruik bedroeg deze week 8669 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: Voor de Nederlandse champignon- telers is de verwerkende industrie een erg belangrijke afnemer van hun produkt. Van de totale handelspro- duktie, die in 1982 ca. 77 min kg be droeg, wordt namelijk jaarlijks ruim 80% verduurzaamd (lees: gesterilli- seerd in blik en glas). Echter een erg klein deel van de in Nederland geproduceerde champig nons in blik of glas - in 1981 (omge rekend) 58,5 min blikken 1000 ml - wordt ook in ons land geconsu- 22 april 1983 meerd: maar liefst ca. 95% vond z'n bestemming namelijk in het buiten land en dan voornamelijk in West- Duitsland. De Nederlandse consumenten aten dus in 1981 gezamenlijk ca. 3 min liter-blikken van eigen produktie en daar kwamen nog 1,7 min blikken uit import bij. In totaal zal het binnen lands verbruik in dat jaar dus op 4,7 min literblikken gelegen hebben. Omgerekend per persoon per jaar komt dit neer op ca. 330 ml. GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. 15 d.d. 8/4-15/4 acrylpl. m.scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 78 86 86 76 90 95 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 28-12-1983 1472 1733 1586 1402 1661 1744 oogst in kg/100 m2 217 253 197 231 300 267 gemiddeld vruchtgewicht in gram 66,- 68,1 62,5 73,1 77,6 74,- De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur gemiddelde windsnelheid 7,9 gr.C. 4,5 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17