Voeding ooien blijft belangrijk erf en akker Portugal - kleur en afwisseling Eindeloos geduld Agrarische studiereizen 1983: Verminderde invoer vroege aardappelen in Duitsland Australië gaat meer tarwe telen Zuidafrikaanse maisoogst mislukt Gewijzigd exportpatroon aardappelen Het is belangrijk om vanaf het begin de voeding van de lammeren in de gaten te hóuden. Meestal zijn de eerste weken doorslaggevend. Lam meren die in het begin goed groeien zullen meestal een voorsprong houden. In de eerste weken is de groei afhankelijk van de melkgift van de ooien. Ofschoon tijdens de drachtigheid een goede voeding nodig is voor een goede melkgift, betekent dit niet dat daarna de voeding kan worden verwaarloosd. Een goede weide met voldoende voorjaarsgras is voor melkgevende ooien, de beste voeding. Als de wei den de eerste weken niet voldoende gras leveren, is bijvoeren van de ooi en met krachtvoer noodzakelijk. In dien het gras als gevolg van sterke regenval langdurig nat blijft, is het aan te bevelen wat droog voer, zoals hooi te geven. Reeds in de derde week begint de melkgift te dalen. Om te zorgen dat de lammeren snel blij ven groeien moeten zij in toenemen de mate ander voer gaan opnemen. Vanaf de tweede levensweek gaat het lam aan de topjes van het gras knab belen en spelenderwijs grassprietjes opnemen. In deze fase heeft het geen zin meer om de ooien bij te voeren, het komt de lammeren immers niet meer ten goede. Als er te weinig gras is, is het beter de lammeren naar be hoefte apart bij te voeren. Beweiding Indien de weide uitsluitend met schapen wordt beweid, kunnen in een normaal voorjaar gedurende de maanden april en mei per hektare naar schatting 16 schapen met hun lammeren worden gehouden. Ooien bijvoeren is dan meestal niet nodig. In de tweede helft van juni neemt de grasgroei meestal af. Deze periode valt samen met een grotere behoefte aan voedsel bij de lammeren, zodat er meer weiland nodig is. Het is aan te bevelen het land te verdelen in 3 of 4 percelen, zodat men kan ontwei den. Stikstofbemesting kan dan per perceel worden geregeld. Indien er meer gras groeit dan voor de dieren nodig is, moet het overtollige gras worden weggemaaid. De lammeren gedijen namelijk slecht in te. lang gras. Het gras mag op het moment van inscharen niet langer zijn dan 15 a 17 cm. Eventueel overtollig gras moet worden verwijderd. Geduren de de weidetijd is het van belang de klauwen regelmatig te kontroleren en zonodig bij te snijden. Bestrijding maagdarmwormen Van groot belang is het om een te sterke besmetting met maagdarm wormen te voorkomen. Dit kan ge beuren door een juiste beweiding. Het is daarom van belang te weten welke percelen sterk en welke min der sterk met wormlarven zijn be smet. Op percelen, waarin vorige zomer of herfst lammeren zijn geweid, kunnen dit jaar veel overwinterde wormlar ven op het gras zijn. Omstreeks juli sterven deze larven af. Na deze da tum zijn deze weiden veilig voor de lammeren. Uit eieren, die in het voorjaar opnieuw met de mest van de ooien op het land komen, ont staan in de loop van juni wormlar ven, waarvan de aantallen in juni en augustus een hoogtepunt bereiken. Het is daarom beter op dergelijke percelen na juni geen lammeren meer te houden. De bestrijding van maagdarmwor men geschiedt in.het kort als volgt: - Ontworm de ooien ter beperking van de voorjaarsbesmetting van het weiland direkt na het werpen. - Weidt de ooien met hun lamme ren tot half juni op die percelen, waarop de vorige nazomer en herfst geen lammeren zijn ge weid. - Speen de lammeren op een leef tijd van 10-12 weken. Ontworm en verweidt ze vervolgens op die percelen, waar in het voorjaar geen moederschapen met lam meren zijn geweest. Wegens gebrek aan ruimte kan dit schema niet altijd precies gevolgd worden. Getracht moet worden dit zo goed mogelijk te benaderen. Per celen met een overwinterde besmet ting zijn in de eerste helft van het weideseizoen onveilig. In de tweede helft worden de percelen met een voorjaarsbesmetting onveilig. De grens ligt ongeveer in juni. H.J.C.M. Sturkenuoom, Proefsta tion voor de Rundveehouderij te Le lystad gazijn hebben. Soms komen er onder delen aan waarvan niemand zich meer iets herinnert. Die zijn dan zo ongelooflijk lang onderweg geweest dat inmiddels het betreffende apparaat reeds als schroot op de oud ijzer hoop ligt. Dat was laatst het geval, iemand had een kist vol onderdelen in Enge land besteld voor een bepaalde statio naire dorsmachine. Na een jaar onge veer arriveerde het spul in Dar es Sa laam maar toen waren de bijbehoren de documenten zoek geraakt. Dat ver oorzaakte een heleboel geharrewar Het is op het ogenblik op de boerderij een beetje de komkommertijd. De bo nen zijn gezaaid, de mais is nog een maand of twee af van het oogsttijdstip. Veel mensen zijn nu op vakantie ter wijl de rest zich bezig houdt met het opknappen van de oogstmachines. Dat is evenwel min of meer onder druk gebeurd, 't Duurt toch nog twee maan den eer we gaan oogsten verklaren ze dan hogelijk verbaasd om zoveel haast. Van de vier oogstmachines hebben ze er nu twee weer wat opge kalefaterd. Met de andere twee zitten ze in hun maag, want er zijn geen on derdelen voor beschikbaar. Vorig jaar hebben we voor duizenden dollars on derdelen ontvangen. Helaas was daarvan een deel onbruikbaar omdat men een verkeerd onderdelenboek had gebruikt. Daar viel niks meer aan te doen. Sterker nog met die luchtvracht zending uit de States kwamen ook twintig komplete banden met velg in cluis in ons bezit. Dat hadden we he lemaal niet nodig. We hadden alleen maar banden en binnenbanden be steld. De typiste had een fout gemaakt en er een volledig wiel van gemaakt. Maar de kosten waren voor de koper. Nou was die bestelling nog redelijk snel in ons bezit, want na slechts zes maanden arriveerden de goederen op de farm. Toch op de keper beschouwd nog een ergernis om zenuwziek van te worden als men bedenkt dat dit een spoedbestelling was. Luchtvracht wordt soms een lachwek kende farce. Hoe dat kan??? We weten het ook niet maar dat het gebeurt is maar al te jammerlijk waar. Zo be stelden we in december persoonlijk een video set en een volledig muziekaf- speelapparatuur met stereo boxen voor het bedrijf, dit alles in het kader van "houdt het werkvolk tevreden". Het werd besteld en waarschijnlijk zelfs betaald waarna het per lucht vracht zou worden verzonden. Nu drie maanden later weten we nog steeds niet waar die zaken uithangen. Of het 22 april 1983 A ugustino, een monteur, wacht al 15 maanden op onderdelen voor de County trekker. bedrijf nu wel of geen video heeft daar zal het niet van vallen of opstaan, er ger wordt het wanneer het onderdelen voor belangrijke machines zijn. Toen we in oktober vorig jaar onder delen lieten bestellen door een collega die hiervoor speciaal naar Nederland ging wreven we ons in de handen want nu zouden we zeker binnen de kortste keren rond zijn. Maar ook daarvan hebben we nog steeds geen schroef ge zien. Er is nu een kontainer onderweg met daarin de broodnodige zaken. Het moet echter allemaal op rolletjes lopen willen we alles eind april in ons ma- Voor de agrarische studiereis naar Portugal, 11-18 mei 1983, is nog een aantal plaatsen beschikbaar. Deze 8-daagse exkursie brengt u per vliegtuig naar Lissabon, waar u logeert in een eerste klas hotel (alle kamers met eigen badkamer), van waaruit de exkursies in Lissabon en de exkursies naar het platteland worden gemaakt. LISSABON is een mooie, ruim aan gelegde stad met zeer veel prachtige bezienswaardigheden. Het land schap in de nabije en wat verdere omgeving is mooi en boeiend door de enorme afwisseling: de kuststre ken bieden een geheel ander aanzien dan het binnenland. Maar overal bloeien bomen, struiken en planten volop. Overgoten met zonnestralen zult u in Portugal genieten van een "vroege" zomer (maar het zal er be paald nog niet "heet" zijn). Naast de bezichtigingen van Lissa bon staan exkursies op het program ma naar Setübal, Arrabida, Alcaijo- vas, Evora, Estremoz, Queluz en Sintra met bezichtiging van de pa leizen; Cascais en Estoril, Caldas da Rainha, Obido, Alcoba^a met het Cisterciënzer klooster, Nazaré, het beroemde vissersdorp; en enige uit gebreide bezoeken aan agrarische bedrijven van o.a. Nederlandse fa milies. IN UW EIGEN TAAL KUNT U VEEL TE WETEN KO MEN OVER DE PORTUGESE LANDBOUW. Belt u spoedig op voor nog meer in formatie over de 8-daagse agrarische studiereis naar Portugal, het land waar u gastvrij en vriendelijk ontvan gen wordt! 085 - 512087 of 01100 - 21010, de heer W. Sinke. bij de douane. Nadat er nog een half jaar was verstreken bereikten ons ein delijk de onderdelen. Toen was 't niet meer nodig want juist die dorsmachine was nu dusdanig in verval geraakt dat alleen nog een hobbyist met een eind loos geduld het ding weer zou kunnen laten draaien. Dat alles is dan om er de haren bij uit het hoofd te trekken. Nu zitten we popelend te wachten op de aankomst van een maaidorser. Of dat ding er nog zal komen om ook nog enig zinnig werk in de komende oogst te gaan verrichten is een grote vraag. De bestelling was reeds in oktober ge- Tot 24 maart werden dit jaar in Duitsland ongeveer 6500 ton vroege aardappelen ingevoerd, wat ruim 1130 ton minder is dan de in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Bij de vroege aardappelen is de rode Spunta uit Syracuse het hoogst ge waardeerd bij de konsument. Dan komen de Sieglinde-aardappelen uit Sicilië. Italië is, zoals steeds de grootste leverancier van vroege aardappelen. Belangrijke hoeveelheden werden en worden ook aangevoerd uit Israël en Marokko. Daarnaast komen kleinere hoeveel heden uit Cyprus en Spanje. Voor 1983/84 is in Australië een uit breiding van het tarwe-areaal met 1,6 miljoen ha tot een rekord van 13.15 miljoen ha uit te breiden, aldus mededelingen van het Australian Bureau of Agricultural Economics. Normale weersomstandigheden in acht genomen kan dat leiden tot een tarweoogst van 16.44 miljoen ton. In 1982/83 leverde de tarweoogst in Australië slechts 8.8 miljoen ton op. In 1981/82 was er van een rekord- oogst van 16.33 miljoen ton sprake. Ongunstige weersomstandigheden zouden in 1983/84 de produktie tot 10.75 miljoen ton kunnen drukken. plaatst met naam en toenaam. Het probleem scheen nu weer te zijn dat de maismaaibalk uit een ander land moest komen dan de, rest van de ma chine. Aan de andere kant zou men toch zeggen, wanneer iemand zo een bestelling bij een- leverancier plaatst dat die zich dan de benen uit het gat zou lopen om alles zo snel mogelijk voor elkaar tg krijgen want de betaling is ten alle tijde zeker. Toch schijnbaar niet. Dit samen gevoegd met onbe kwame vakmensen kan er dan toe lei den dat er op het ogenblik een Cater- piller D5 met slechts 3000 uren op de klok reeds meer dan 14 maanden ka pot staat. Dat al onze trekkers alleen maar starten wanneer ze van een heu veltje af kunnen rijden en geen van allen enige vorm van verlichting heb ben. Dat leidt er ook toe dat onze Ford County eveneens al meer dan vijftien maanden hulpeloos zonder motorblok in de werkplaats staat te verpieren met niet meer dan 600 uur op de klok. De onderdelen zijn besteld, ze zijn onder weg, maar ze zijn de weg kwijt, ver dwaald.... Schrijfkouter De maisoogst 1983 in Zuid-Afri- ka zal naar voorlopige raming niet meer dan 4,7 miljoen ton opleveren. Het is de kleinste oogst sinds 10 jaar. Vorig jaar le verde de maisoogst nog 8,3 mil joen ton op, overigens nogal wat minder dan de rekordoogst van 1981 die rond de 14 miljoen ton lag. De produktie dekt niet de bin nenlandse behoefte. De oorzaak van de mislukte oogst is de grote droogte in vele delen van de republiek. De binnenlandse behoefte wordt geraamd op minstens 6,5 miljoen ton. De overgangsvoorraden lig gen rond de 1,2 miljoen ton, wat betekent dat invoer noodzakelijk zal zijn om de behoefte te dekken. Vorig jaar nog was Zuid-Afrika 's werelds vijfde grootste maisex- portland, met een export van 5,5 miljoen ton in 1981/82. Tot eimd december werden uit Nederland ongeveer 20.000 ton aardappelen méér t^itgevoerd dan vorig jaar tot die datum. Daarbij is op te merken dat de uitvoer naar Groot-Britannië met ongeveer 20.000 daalde en die naar de lan den van het Oostblok met onge veer 19.000 ton ten opzichte van vorig jaar. Daar staat tegenover dat naar Italië 76.000 ton aardappelen konden worden afgezet vergele ken met 34.000 tot 40.000 ton in meer "normale" jaren. Naar Duitsland gingen 20.000 ton meer dan in de overeenkomstige pe riode van vorig jaar. De Neder landse aardappel heeft een sterke positie op de Duitse markt. Zelfs Berlijn wordt naar raming voor rond één derde met Nederlandse aardappelen voorzien. Overigens is de export van me ning dat te dikwijls kopers te weinig onderscheid maken bij de kwaliteit, althans wanneer het op de te betalen prijzen aankomt. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11