Tussen de regels Q^JT) "We staan klaar zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Dereguleren Levenswijze Noodenting varkens in Midden-Brabant tegen varkenspest Sterke inkrimping aardappelareaal in West-Duitsland mm mm VRIJDAG 15 APRIL 1983 tuinbouwblad Met steeds meer ongeduld wachten de boeren op het moment dat ze nu eindelijk eens aan de slag kunnen. Liet het weer ons aanvankelijk doen geloven in een vroeg voorjaar, de niet aflatende stroom van buien de laatste weken afgewisseld met veel te weinig uren zonneschijn, gooide roet in het eten. Het wordt nu toch nog laat. Ook de pootaardappelen moeten de grond in. Het is te hopen dat het weer spoedig omslaat, zodat we kunnen beginnen. We staan klaar..... Ook deze week kon er vanwege de vele regenbuien nog niet echt begonnen worden met de voorjaarswerkzaam heden. En het ziet er zelfs naar uit dat de meeste boeren nog even geduld zullen moeten hebben. In ieder geval wordt het beter weer - dat staat vast- alleen weten we nog niet wanneer. Ik hoor dat er boerinnen zijn die van de gelegenheid gebruik maken door hun mannen klussen te laten opknappen die anders waarschijnlijk weer zouden blijven liggen. Ook hoor ik dat er boeren zijn die de tijd doden met het verzinnen van (neven-)aktiviteiten die mogelijk wat ekstra inkomen kunnen opleveren. Soms blijkt het geld voor het oprapen te liggen maar dat is wel een uitzondering. Behalve bezuinigen heeft onze regering nog een andere hobby namelijk dereguleren. Dereguleren staat voor het vereenvoudigen, versoepelen of schrappen van over heidsregels en procedures. Dereguleren is niet hetzelfde als decentraliseren of privatiseren al kan er wel samen hang zijn tussen al deze toverwoorden. Ook is deregule ren niet hetzelfde als ontregelen maar als je niet oppast is dat er wel het gevolg van. Dereguleren is al helemaal niet het zonder meer afschaffen van regels, hoe aantrekkelijk dat op het eerste gezicht soms ook mag lijken. Het is daarom van groot belang eerst goed na te gaan wat de gevolgen zijn van maatregelen op dit gebied. In dit ver band is het bijzonder teleurstellend dat de land- en tuin bouw niet is vertegenwoordigd in de verschillende kom missies die de regering moeten adviseren over de wijze waarop de deregulering moet worden aangepakt. Alsof de land- en tuinbouw geen regels en procedures zou kennen. Op onze laatste Z.L.M. studiedag kwam "buro- kratie" (ambtelijke bemoeienis) er niet voor niks als een van de grootste knelpunten voor de bedrijfsvoering uit. Het is daarom zeer terecht dat het Landbouwschap de minister van Landbouw er op heeft gewezen dat de land en tuinbouw rechtstreeks bij de operatie "dereguleren" moet worden betrokken. Het Landbouwschap heeft daarbij aangegeven op welke terreinen er in de praktijk zoal knelpunten kunnen bestaan. Dat zijn er nogal wat, eigenlijk te veel om op te noemen. Heel belangrijk is ook of een bepaalde wettelijke regeling naar de letter of naar de geest wordt toegepast. Met een beetje praktische benadering is er al veel te bereiken, ook zonder dat de bestaande regels gewijzigd worden. Dat geldt niet alleen voor het rijksnivo maar ook voor de provinciale- en gemeentelijke regelgeving en -uitvoering. De kunst is eigenlijk alleen om het juiste evenwicht te vinden tussen leven en laten leven. Dereguleren is daar om niet zozeer een kwestie van "ontregelen" maar vee leer een levenswijze. Waarvan akte. Oggel. Staatssecretaris A. Ploeg (landbouw) heeft na overleg met o.m. het Landbouwschap besloten in een bepaald gedeelte van Noord-Brabant noodentingen te laten uitvoeren tegen varkenspest. Dit aangezien de varkenspestsituatie in Noord-Brabant en Limburg zich ongunstig blijft ontwik kelen. In het noodentingsgebied zullen vanaf 14 april a.s. alle 1 min. varkens ouder dan 2 weken worden ingeënt. Deze startenting wordt gevolgd door een na-enting van alle nieuw geboren biggen boven de leeftijd van 5 weken en de eventuele nieuw aangekochte dieren. Tot een nader te bepalen bedrag komen de kosten van deze enting voor rekening van het rijk. Noodentingsgebied De grenzen van het gebied waarbinnen geënt gaat wor den, lopen als volgt: De weg vanaf de grenspost Poppel tot rondweg Tilburg, vandaar rijksweg Tilburg-Den Bosch tot afslag Nijmegen, vervolgens de rijksweg Den Bosch-N ijmegen tot afslag Heesch/Oss, vandaar de we gen Heesch via Nistelrode, Uden en Veghel tot aan de Zuid-Willemsvaart, vervolgens de Zuid-Willemsvaart van Veghel tot Helmond. Vanaf Helmond de nieuwe autoweg Helmond-Eindhoven tot de randweg in Eind hoven deze randweg in zuidwestelijke richting volgend tot de afslag Valkenswaard en de weg Eindhoven-Hasselt tot de grensovergang bij Lommei. Vervoersverboden Vanaf de start van de enting geldt in het noodentingsge bied een totaal vervoersverbod voor alle zich daar op de bedrijven bevindende varkens. Voor l?et beneden de grote rivieren gelegen overige deel van Noord-Brabant geldt, dat fok- en gebruiksvarkens de provincie niet mo gen verlaten. Vervoer binnen dit gebied is dus wel-toe gestaan. In de provincie Limburg wordt het eerder ingestelde vervoersverbod voor fok- en gebruiksvarkens gehand haafd. Voor vervoer binnen de provincie kan de district sinspecteur van de veterinaire dienst ontheffingen verle nen. Geënte fok- en gebruiksvarkens zullen overeenkomstig de daarvoor geldende EG-bepalingen niet worden geëx porteerd. Na de startenting mogen zij slechts binnen het entgebied worden verplaatst, voor zover toestemming is verleend door de districtsinspecteur. Deze kan ook toe stemming verlenen om fok- en gebruiksvarkens van bui ten het entgebied na de startenting in het gebied te bren gen. De export van slachtvarkens vanuit Noord-Brabant en Limburg zal met ingang van 14 april a.s. weer zijn toe gestaan. Slachtvarkens uit het noodentingsgebied mogen echter pas met ingang van 1 mei worden geëxporteerd. Naar verwachting zal de export van vlees afkomstig van geënte dieren geen belemmering ondervinden. Afvoer tot 14 april In verband met het totale vervoersverbod in het nooden tingsgebied met ingang van 14 april is het gewenst hier alle slachtbare fok- en gebruiksvarkens voorzover nodig voor deze datum af te voeren. Voor fok- en gebruiksvarkens in Noord-Brabant en Lim burg bestaat vanaf 28 maart j.l. echter een vervoersverbod. Dit verbod blijft tot 14 april van kracht. Houders van fok- en gebruiksvarkens kunnen voor het transport van deze dieren tot die datum ontheffing aanvragen bij de veteri naire dienst van het ministerie van landbouw en visserij in het district Noord-Brabant, p/a gemeentehuis Bladel, tel. 04977 - 4040 of 4221. Over dit noodentingsprogramma heeft intensief overleg plaatsgevonden met de Europese Commissie in Brussel. Deze heeft zich met het programma kunnen verenigen. Ook in 1983 heeft de inkrimping van het aardappelareaal in Duitsland zich voortgezet. Volgens voorlopige ramin gen zou de met aardappelen beteelde oppervlakte dit jaar 2% kleiner uitvallen dan vorig jaar. In 1982 daalde het areaal reeds van 246.000 ha in 1981 tot 238.000 ha. In 1977 bedroeg het aardappelareaal nog 400.000 ha en in 1963 nog ruim 1 miljoen ha. Het hoofdelijk gebruik is voorlopig becijferd op 74 kg. In 1978 was dat nog 90 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1