Bloembollen barstens vol zomerkleuren Moeizaam worstelen de in het najaar geplante bloembollen zich boven de grond uit. Het tot nu toe gure en natte voorjaarsweer staat hun geldingsdrang danig in de weg. En terwijl de voorjaarsbloeiende bollèn hun strijd om het bestaan voeren, moeten wij ons alweer met een nieuwe categorie bollen en knollen bezig houden. Namelijk de zomer bloeiende bol- en knolgewassen die vanaf april geplant moeten worden. we varieieuen op. De meeste daarvan hebben opstaan de bloemen. En zijn ook soorten met trompetbloemen en met teruggesla gen bloembladen. In europese tui nen wordt nog veel de madonnalelie aangetroffen met prachtig witte bloemen en oranje meeldraden. In tegenstelling tot veel andere bollen en knollen is de lelie goed winterhard en kan daarom al in het najaar wor den geplant. Gewoonlijk worden ze pas in het voorjaar in de tuincentra Zomerbloeiende bol- en knolgewassen bloeihoogte cm plantdiepte Lelie Lelie Tigridia Freesia Dahlia Gladiool Dahlia Acidanthera Montbretia Begonia Anemoon Zomerbloeiende bollen en knollen veel minder bekend Hoewel het assortiment zomerbloei ende bol- en knolgewassen dat in ons land wordt gekweekt erg groot is en men ze in alle tuincentra te kust en te keur kan kopen, moeten we consta teren dat ze in onze tuinen nog maar spaarzaam worden aangeplant. Be kend zijn vooral de dahlia, de knol begonia en de gladiool. De andere soorten die vaak een kleurrijker of passender aanvulling bieden in bor der of perk gaan kennelijk gebukt onder het verschijnsel 'onbekend is onbemind'. Toch gaat van die min der bekende schoonheden een onge kende bekoring uit. Vaak zijn het planten afkomstig uit zonniger oor den. oorden waar men guller is met kleuren en waar de vormen weelde riger zijn. Dat exotische en kleurrijke kan heel interessant zijn. Aan de an dere kant moeten we er geen over dreven gebruik van maken. Juist dat bijzondere noopt tot bescheiden toe passingen en doordachte combina ties met andere tuinplanten. Velerlei toepassingmogelijkheden Sommige zomerbloeiende knolge wassen kunnen een prima aanvulling in borders zijn. Vooral in borders waarin voorjaarsbollen als tulpen, narcissen en dergelijke een vast plaatsje hebben. Als die zijn uitge bloeid kan hun plaats door zomer bloeiende soorten worden ingeno men. Als perkplant zijn er geschikte soor ten. om van te snijden kunnen we er in de snijbloemenhoek soorten van aanplanten en ook voor het aan brengen van losse groeperingen kunnen een aantal soorten dienst doen. Soorten die meer aandacht verdie nen. Zoals gezegd zijn er een aantal oner kende soorten zoals de knolbegonia als perkplant, en de dahlia's en gla diolen vooral als kleurige snijbloem. Om de onbekende wat beminder te maken zullen we aantal soorten be schrijven die Uw tuin een minder al ledaags tintje kunnen geven. Tigridia of tijgerbloem De Tigridia geeft zulke prachtige bloemen, dat iedere rechtgeaarde tuinliefhebber ze minstens eens ge probeerd moet hebben. Ze worden ongeveer 45 cm hoog en doen het op iedere redelijke tuingrond. Er zijn variëteiten met witte, rode en rose bloemen, met al dan niet donker ge vlekte harten. De bloem van de ti gridia springt wel wat zuinig om met haar schoonheid. Ze bloeit namelijk maar één dag. Elke plant geeft echter meerdere bloemen, die met tussen pozen bloeien. Als men een groepje van 10 tot '20 knolletjes ongeveer 10 cm uit elkaar plant, heeft men er ze ker in de warme maanden altijd wel een paar in bloei. De bloeitijd begint ongeveer in juli en duurt tot oktober. Aan de opbouw van blad en bloem is duidelijk te zien dat de uit Mexico en Guatemala stammende Tigridia tot de irisachtigen behoort. Eucomis of ananasplant. Tot de lelieachtigen behoort de Eu comis. Door de kroon van loofbla- den die zich bovenaan de steel met bloemen bevindt ook ananasplant genoemd. Het is vooral de decora tieve bloeiwijze en verder ook het blad. dat de sierwaarde van de Eu comis bepaalt. In tegenstelling tot de eerder genoemde Tigridia is de bloemkleur van de Eucomia weinig, spectaculair: wit-, lila- en groen achtig. De bloeitijd van de meeste soorten valt in de maanden augustus september. Het meest aangeboden wordt de Eucomis bicolor die onge veer 45 cm hoog wordt. Dit uit Zuid •ii De Eucomis of ananasplant is een zeldzame verschijning in de nederlandse tuinen. Het aanbod van deze bollen is niet groot zodat u er dus snel bij moet zijn in uw tuincentrum. In ternationaal Bloembollencen trum. Afrika afkomstige bolgewas voor de vorst rooien of zeer goed afdekken. Sparaxis tricolor Net als zovele bol- en knolgewassen stamt ook dit tot de irisachtigen be horende knolgewasje uit ZuidAfrika. De Sparaxis geeft met zijn warme rode, gele, paarse, witte en oranje tinten de tuin een fleurig aanzien. Omdat ze niet bepaald groot worden kunnen ze het best vooraan in de border worden geplant, waar ze in juni en juli bloeien. Plantafstand 4 cm. Ook hier geldt in het voorjaar planten en voor de vorst oprooien of vorstvrij afdekken. Galtonia candicans of Kaapse hya cint. Weer een echt bolgewas is de tot de lelieachtigen behorende Galtonia. Als je de bol goed bekijkt doet hij je aan een hyacint denken. Vandaar de bijnaam Kaapse hyacint. Het is een fors uitgroeiende plant met witte, hangende, welriekende bloemen aan stelen die wel ruim een meter hoog worden. Ze bloeien in augustus-sep- tember. Indien rn.en de bloemen na de bloei met rust laat, kan men in de buurt van de planten talrijke zaai lingen verwachten. 's-Winters goed beschermen. De grote bollen 15 cm diep en 20 cm uit elkaar planten. Montbretia De Montbretia's, die eigenlijk Cro- cosmia zouden moeten heten, komen ook uit Zuid Afrika. De hedendaagse Montbretia's bestaan uit groot- en kleinbloemige cultuurvariëteiten. De bloeiwijze is aarvormig met dus aan weerszijden bloemen in de kleuren rood, oranje of geel. De plant die wel onder de naam Crocosmia wordt verhandeld is Cro- cosmia masonorum, met een plant- opbouw als Montbretia. De crocos mia masonorum is echter groter en heeft de oranjerode bloemen aan één zijde van de steel geplaatst. De Montbretia's behoren tot de irisach tigen en worden tot 50 cm hoog. Ze bloeien in augustus - september en zijn uitstekende snijbloemen. Indien men ze 's-winters goed afdekt kan men jaren achtereen van een steeds groter wordende groep vrolijke zo merbloemen genieten. Lelie Als er bij één plantenaam sprake is van naamsverwarring is het wel bij de lelie. Met lelies bedoelen we hier de enige echte. De planten die tot het plantegeslacht Liljum behoren. Die echte lelie gaf zijn naam tevens aan de familie waartoe hij met vele an dere bollegeslachten zoals tulp, hya cint enz. behoort: de lelieachtigen of - Liliaceae. De echte lelies komen in het wild voor in verschillende gema tigde windstreken. Vooral aan de Westkust van Noord Amerika, Ja pan, China en Centraal Europa. In tensief kruisingswerk met vooral Aziatische soorten leverde veel nieu- Dahlia's zijn er in heel veel kleuren en vormen. Het zijn dankbare tuinplanten die u tegelijkertijd in tie tuin-en in huis, als snijbloemen, veel plezier zullen bezorgen. Internationaal Bloembollencentrum. Met de indrukwekkende bloemen van de gladiool kunt u in de tuin kleurenac - centen aangeven in alle kleuren van de regenboog. Plant de knollen in april op een zonnig, luw plekje. Internationaal Bloembollencentrum aangeboden. Vaak zijn de resultaten het eerste jaar nog niet geweldig. Van jaar tot jaar wordt dat echter beter. De lelie gedijt het beste op een plaats waar ze met rust wordt gelaten en op zo'n plek is het steeds weer een fan- tastisphe ervaring ze ieder jaar met meer bloemknoppen te zien terug komen. BEVELAND BV C.J. Nouse 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5