Minister Braks krijgt meer begrip voor onmisbare funktie SEV as y mmmmin na an 1 Praktische benutting leidraad bij ontwerp nieuwbouw accountantsunie Gewestelijke Raad verontwaardigd over eindbeslissing verdrogingsschade Veerse Meer Bedrijfsleven vraagt minister beperkt enten van varkens te overwegen De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap nam woensdag 23 maart met verontwaardiging kennis van de door de Minister van Verkeer en Waterstaat genomen eindbeslissing inzake de schade die na het afsluiten van het Veerse Gat is ontstaan door verdronging van landbouw gronden rond het Veerse Meer. Deze beslissing houdt in, dat de door de betrokken landbouwers op grond van de Deltaschadewet reeds in 1972 ingediende schadeclaims eerst thans worden afgewezen en dat slechts op grond van onbehoorlijk bestuur, gezien de inmiddels verlopen langdurige periode, een tegemoetkoming, in de schade wordt uitgekeerd. Bij de aanvang van de openbare bestuursvergadering van het Land bouwschap 6 april j.l. heeft voorzitter v.d. Veen gezegd goede hoop te hebben dat de EG-landbouwministers deze maand een akkoord over de landbouwprijzen bereiken. Als de voorstellen inderdaad worden aan genomen betekent dit voor sommige sektoren een prijsbevriezing. Dat zal mede afhangen van de eventuele toepassing van produktiedrempels en de afbraak van de monetair compenserende bedragen (mcb). In tegenstelling tot minister Braks blijft het Landbouwschap van me ning, zo zei v.d. Veen, dat de voorgestelde prijsverhoging onder de maat (beheer, onderhoud en maatregelen ter beperking van de aanplant van erg gevoelige waardplanten) niet zijn beslag heeft gekregen. "Wij blijven van mening dat de aanplant van grofbladige cotoneasters en enkele meidoornsoorten verboden moet worden. Voor deze meidoornsoorten kan in landschappelijk waardevolle gebieden een uitzondering worden gemaakt. Het aanplantverbod zal volgens ons evenals de onder houdsplicht in koncentratiegebieden voor 1 oktober a.s. geregeld moeten zijn", aldus de voorzitter van het Landbouwschap. Omdat er voor de sektoren boom- en fruitteelt en uiteraard ook land schappelijk grote belangen op. het spel staan is voor 1983 met de over heid een akkoord bereikt over de. bijdrage van het bedrijfsleven waar het gaat om de bestrijdingskosten in tuinen van partikulieren buiten onze sektor. De bijdrage is maximaal 3 ton en het spreekt voor zich dat wij bij de wijze van besteding van de gelden een vinger in de pap willen hebben. In een brief aan de staatssekretaris hebben wij al laten blijken er vanuit te gaan, dat individuele boomkwe kerijen buiten de geprojekteerde koncentratiegebieden dezelfde be scherming wordt geboden als de be drijven erbinnen. Door de grote ver traging in de plannenmakerij is voor een effektieve bestrijding van de ge vreesde ziekte helaas nagenoeg een seizoen verloren gegaan. Indien 1 oktober a.s. de al genoemde maatre gelen worden doorgevoerd, dan kan komende winter een begin worden gemaakt met een preventief beleid, zoals dat altijd door het Landbouw schap is voorgestaan. Varkenspest De gezamenlijke inspanningen van het bedrijfsleven en de overheid om het aantal uitbraken van varkenspest aanzienlijk te verminderen, hebben niet het gewenste resultaat gehad, zo zei v.d. Veen. De Stichting Gezond heidszorg voor Dieren is met het georganiseerde bedrijfsleven en de Veterinaire Dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij tot de slotsom gekomen dat alle mogelijke middelen aangewend moeten wor den om de varkenspest onder de knie te krijgen. Dat houdt tevens in het enten in kleine koncentratiegebieden. Het Landbouwschap onderkent de noodzaak hiervan en weet zich ges teund door verzoeken van organisa ties van varkenshouders is. Bezuinigingen SEV De diskussie over de bezuinigingen heeft zich de laatste weken nogal toegespitst op de subsidie voor de sociaai-ekonomische voorlichting. De minister wilde in enkele stappen het overheidsaandeel terugschroe ven van ongeveer 85% naar 50%. Wij hebben daar tegenoveréesteld dat de overheidsvoorlichting en de SEV als één geheel moeten worden be schouwd. Van der Veen: "Wij hebben de laatste weken bij de minister meer begrip weten te kweken voor de onmisbare funktie van de SEV en voor de nood zaak dat de overheid hieraan een be langrijke financiële bijdrage blijft le veren. Het gesprek met de bewinds man over een exakte invulling van de bezuinigingsbedragen duurt nog voort. Het gaat om een zorgvuldige afweging van belangen en ik heb het gevoel dat de minister ons voor een deel tegemoet wil komen". Ook voor ruilverkavelingen zijn de gevolgen van de bezuinigingen niet mis. Dit jaar hebben we al te maken met het feit dat in het uivoerings programma 20% wordt gesnoeid. Daarnaast valt de komende jaren ook niet aan een verlenging van de uitvoeringsduur te ontkomen. De CentraaJ Cultuurtechnische Com missie (CCC) is unaniem van me ning, dat het ruilverkavelingspro gramma zoveel mogelijk in stand moet blijven. Daartoe is een aantal bezuinigingen voorgesteld op subsi die voor verbetering van wegen bij A2-werken, op mankracht en op de overdracht van SBL-gronden. Door middel van deze ingrepen kan een uitvoeringsprogramma worden gehaald van 36.000 ha per jaar met een uitvoeringsduur van 15 jaar. Dit betekent nog altijd, dat zo'n 10% minder nieuwe ruilverkavelingsge- bieden in uitvoering worden geno men. De heer v.d. Veen wees er nog eens op dat het budgettair netto-effekt van de bezuinigingen erg beperkt is. Volgens berekeningen zou slechts 25% van de aangegeven bezuinigin gen op de landinrichting als bespa ring van de overheid overblijven. Bacterievuur Het Landbouwschap betreurt het zeer dat de bestrijdingsmaatregelen voor bacterievuur zo Iaat aan het bedrijfsleven zijn kenbaar gemaakt. Deze laksheid heeft tot gevolg, dat een aantal preventieve maatregelen De raad toonde daarbij begrip voor het standpunt van belanghebbenden dat zij niet wensen te procederen tegen de staat. maar. zij het node. de aangeboden bedragen tot een totaal van plm. 430.000.— zullen aan vaarden. Gezien de eerder door de accountant van de Rijkswaterstaat uitgebrachte rapporten wordt hier door aan de' betrokken landbouwers een bedrag van rond 600.000,— onthouden. Op deze wijze worden de bezuinigingen van het betrokken departement kennelijk mede afge wenteld op de rug van een aantal boeren. Landschapsverzorging Met name van de zijde van de werk nemer is er op aangedrongen dat via de Stichting Landschapsverzorging Zeeland geen activiteiten door vrij willigers zullen worden uitgevoerd c.q. gestimuleerd die kunnen worden verricht door betaalde arbeidskrach ten. In het bestuur van deze stichting zal de raad vertegenwoordigd wor den door 2 leden. Aankoop gronden Het Kanaal door Zuid-Beveland ten Het nieuwe gebouw dat in steen wordt opgetrokken en ca. 1000 m2 in beslag neemt, bestaat uit slechts één bouwlaag. Dit heeft het voordeel dat alle aktiviteiten zich op de begane grond kunnen koncentreren rond een centraal opgesteld archief waar door de bereikbaarheid optimaal en de loopafstanden minimaal kunnen worden gehouden. De indeling is globaal als volgt: aan de voorzijde van het komplex zal de receptie ko men. Aansluitend in een boog om het centrale archief zijn verscheidene werkkamers en 5 spreekkamers voor bezoekers gepland alsmede een kan tine en een vergaderruimte. De twee direktiekamers bij de ingang kunnen tevens als vergader- en werkruimte noorden van de Vlaktetunnel zal zoals bekend, vooralsnog niet wor den verbreed. Hierdoor dreigt ver traging bij de uitvoering van de ruil verkaveling Kapelle-Wemeldinge te ontstaan, indien de voor de kanaal verbreding gereserveerde gronden niet tijdig worden aangekocht. Om een dergelijke impasse, te voorkomen heeft de Rijkswaterstaat op aan drang van de Gewestelijke Raad en de ruilverkavelingscommissie beslo ten om de betreffende gronden als nog aan te kopen. De raad stemde, in met de daaraan gekoppelde voor waarden nl. dat de gronden zullen moeten worden verworven op basis van onteigening én voor 1 september a.s. worden aangekocht. Aanleg Oester- en Philipsdam De Minister van Verkeer en Water staat heeft de reeds in het verleden genomen beslissing inzake de aanleg van de Oester- en Philipsdam ter discussie gesteld en aan de Raad van de Waterstaat het advies gevraagd omtrent de noodzaak van realisering van deze dammen. De Gewestelijke Raad is van mening dat een uitstel van de oorspronkelijke gedachte worden benut. Overigens zijn bij de hele opzet meervoudig en praktisch gebruik alsook soberheid de uit gangspunten geweest. Zo diende het geheel uit architektonisch en visueel oogpunt een verhoging te krijgen boven de ontvangsthal en de ar chiefruimte maar deze "loze" ruim tes worden wel benut als extra ar chief. Uit praktische overwegingen wordt het gebouw verwarmd door middel van hetelucht, aan te leggen door Zuidweg en Zwartepoort. Daardoor kan extra ruimte voor kasten worden vrijgehouden terwijl de heteluchtinstallatie tevens 's nachts kan worden gebruikt om het uiterst goed geisoleerde gebouw van verse lucht te voorzien. De wanden compartimentering grote nadelen zal oproepen voor de land- en tuinbouw. De raad spreekt de hoop uit dat in het advies van de Raad van de Wa terstaat aan deze negatieve gevolgen ruimschoot aandacht zal worden besteed en dat de Minister aan de hand van dit advies afziet van een uitstel van uitvoering van deze wer ken. Onderhoud wegen In het periodiek overleg met Gede puteerde Staten in het kader van het Landbouwcontact heeft de Gewes telijke Raad omtrent de bij de rege ring bestaande plannen tot over dracht van wegen van de water schappen naar de gemeenten onder meer opgemerkt dat het onderhoud van de wegen in het buitengebied in geen enkel opzicht in gevaar mag komen. Reden voor deze bezorgd heid is dat de doeluitkering voor dit onderhoud zal verdwijnen en nu reeds moet worden geconstateerd dat sommige waterschappen het (grote re) onderhoud uitstellen bij gebrek aan duidelijkheid omtrent de finan ciering in de toekomst. Bestrijdingsmiddelen In samenwerking met de Direktie Bedrijfsontwikkeling van het Minis terie van Landbouw en Visserij, de Inspectie Milieuhygiëne en de Pro vincie'zal getracht worden een actie te organiseren voor het inzamelen van restanten bestrijdingsmiddelen c.q. emballage. Het is de bedoeling deze aktie te houden in het najaar van 1983, daarbij aannemende dat de nodige financiële middelen be schikbaar zullen komen. bestaan voor een zeer groot deel uit schoon metselwerk. Hier en daar zal het plafond worden voorzien van schrootjes, alles zoveel mogelijk van brandwerend materiaal. De elektri sche installatie, waaronder een in tercom met in elk werkvertrek een luidspreker, zal worden aangelegd door de firma Gabrielse uit Goes. Onpraktisch Het bestuur van de Accountantsunie heeft indertijd tot nieuwbouw beslo ten omdat het huidige pand aan de Wijngaardstraat steeds moeilijker bereikbaar, en slechter bruikbaar werd. Dit laatste als gevolg van het ontbreken van allerlei voorzieningen en door de drie verdiepingen met het daarmee samenhangend verlies van loopuren. Zo is het archief over drie verdiepingen verdeeld. Berekenin gen toonden aan dat een grondige verbouwing en modernisering min stens evenveel zou moeten kosten als nieuwbouw. De direkteur van de Accountantsunie ZLM b.v. de heer B. Veerbeek deelde ons desgevraagd mede dat de nota's voor de 1800 ondernemers waarvoor de Accountantsunie kantoor Goes de boekhouding en of administratie ver zorgt, als gevolg van de nieuwbouw niet omhoog zullen gaan. De investe ring kan uit de bestaande marges en de reserveringen worden gefinan cierd. J. Wierenga Unaniem vragen betrokkenen uit de varkenssector het Ministerie van Landbouw en Visserij alles in het werk te stellen om uitbreiding van het - nu nog beperkte - aantal gevallen van varkenspest in ons land te voor komen. Afgelopen maandag werden al krachtige maatregelen van staats secretaris A. Ploeg afgekondigd, voor de provincies Noord-Brabant en Limburg. Het georganiseerde bedrijfsleven binnen het produktschap voor vee en vlees en* de stichting gezondheids zorg voor dieren acht, na rijp beraad, daarnaast het enten van varkens in gebieden waar de ziekte optreedt' waarschijnlijk onontkoombaar. Dit te meer omdat, ondanks alle zorg vuldigheid van overheid en bedrijfs leven, beperkte verspreiding tot nu toe niet kon worden voorkomen. Dit advies wordt op basis van zowel economische als veterinaire overwe gingen gegeven. Daarbij wordt zeker niet voorbijgegaan aan de gevolgen voor de direct betrokkenen. In het kader van het EEG-Landbouwbe- leid bestaan daarvoor namelijk na dere bepalingen. Het bedrijfsleven vraagt de autoriteiten deze nader te wegen. Aan de andere kant acht men het onverantwoord de tot nu toe ge volgde beleidslijn voort te zetten door een noodenting onder alle om standigheden te* blijven uitsluiten. Dit te meer omdat de huidige extra maatregelen waardoor het vervoer van varkens in Brabant en Limburg momenteel verboden is, van beperk te duur zijn. Het optreden van de ziekte, waarmee men ook elders in de EG kampt, is overigens een ramp voor betrokkene- ne, ook al worden financiële verliezen door de EG, onze overheid én het be drijfsleven beperkt. y aFV-.V3 S T Zo komt het nieuw kantoor van de Accountantsunie ZLM b.v. eruit te zien. Op 21 februari j.l. heeft de gunning plaatsgevonden voor de bouw van een nieuw kantorenkomplex voor de Accountantsunie ZLM b.v. te Goes. Het nieuwe gebouw zal neergezet worden op een terrein van 3000 m2 in het gebied Klein Frankrijk aan de ringweg noordwestelijk van Goes. Er komen 10 parkeerplaatsen. De eerste werkzaamheden zijn reeds begonnen en de nieuwe accommodatie zal eind oktober opgele verd moeten worden. De aanneemsom bedraagt ca. Y/i miljoen. Aan nemer en architekt zijn respektievelijk Maco b.v. te Middelburg en Van Doorn uit Goes. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 4