Landbouwschap wil afspraken over verkoop domeingronden Ruilverkavelingsrente de Poel-Heinkenszand valt mee over geld en goed De landbouwstructuur vrijstelling De pachtwet in ML* 'v--- 'fifffffWB p er^z.1 JM de praktijk Lamsvlees (koteletten) heel fijn! Bodemkartering ruilverkaveling Walcheren Subsidieregelingen grondontsmetting tuinbouw nog open Brief aan ministers Ruding en Braks over motie Faber Verwerking aardappelen "Wat een rare wet is die pachtwet", zei Jan. Nu heb ik aan Piet monde ling grond in gebruik gegeven en nu blijkt mij dat die mondelinge over eenkomst van rechtswege voor on bepaalde tijd geldt, zonder dat ze kan worden opgezegd. Is dat zo? Ja, het staat in de wet! Wist je wel dat hetzelfde geldt, jndien er wel een pachtcontract is dat niet ter goed keuring is gezonden aan de Grond kamer. Nee, dat wist ik niet! Nou, dit moet 2 maanden na het sluiten van de pachtovereenkomst gebeuren. Wat zegje me nou? Kan ik als ver pachter bij mondelinge of een niet goedgekeurde pachtovereenkomst geen rechtsvordering instellen om de pachtprijs te betalen als de pachter kwaad wil? Ook dat staat in de wet. Hoe kan ik de fout herstellen? U kunt als eigenaar nog een pachtover eenkomst maken en die ter goed keuring inzenden bij de Grondka mer. Geldt die overeenkomst dan voor de wettelijke duur? Ja. Voor een hoeve 12 jaar. en voor los land 6 jaar. En hou er rekening mee dat de duur pas ingaat bij de aanvang van het pachtjaar volgende op dat, waarin de overeenkomst is ingezonden (dus in zenden in april *83; ingang 1 no vember 1983 tot 1 november 1989) ook al wordt de grond al van 1978 gebruikt zonder goedgekeurd con tract. In zeer bijzondere gevallen kan de Grondkamer bepalen dat de duur op een eerder tijdstip ingaat. Dit ge beurt alleen in gevallen waar men kan aantonen dat eerdere inzending van het pachtcontract niet mogelijk was. Heeft de pachter die een mon delinge of een niet door de Grond kamer goedgekeurde pachtovereen komst heeft voorkeursrecht van koop indien de verpachter de grond wil verkopen? Nee, de pachter heeft in dit geval geen voorkeursrecht van koop. Nu ik toch aan het vragen ben? Mag ik nog even? Ik heb een pachtcon tract vóór 1 jaar goedgekeurd door de Grondkamer. Dit contract wordt me nu opgezegd. Wat kan ik daaraan doen? Antwoord: Niets. In de pachtwet staat dat voor een goedgekeurd pachttermijn van één jaar of korter door de pachter geen verlenging kan worden gevraagd. Dank je: Helaas staat er in de pacht wet meer dan ik wist. Als ik het had geweten dan Vraag vroegtijdig advies, was mijn antwoord. J. Markusse Zoals reeds eerder bericht worden er op Walcheren allerlei gegevens ver zameld voor de voorbereiding van de ruilverkaveling. Zo is de Heidemij bezig met het opnemen van de hoog ten en de stichting voor Bodemkar tering met het opnemen van de bo dem. Deze opnamen worden uitgevoerd in opdracht van de Landinrichtings- dienst van het Ministerie van Land bouw en Visserij (Westsingel 58, Goes telefoon 01100-16440). Bij het opnemen van de bodem wor den op elke hectare 2 a 3 boringen tot 60 cm. diepte gelegd. Genoteerd worden de bouwvoordikte en zwaar te, het kalkgehalte, de humus, de grondwaterstand en dergelijke. Uit deze gegevens wordt een bodem- kaart met een schaal van 1:10.000 vervaardigd. De hoogtemetingen re sulteren in een hoogtekaart, ook met schaal 110.000. Volgens de plannen zullen de kaarten begin 1984 gereed zijn. Veel schapen worden gefokt voor de wol of de pels, maar de Texelaar wordt gefokt voor zijn vlees, wat buiten onze landsgrenzen zeer op prijs wordt gesteld, vooral in Frank rijk. Door de geringe afname binnen lands is de huisvrouw veelal niet zo bekend met de bereidingswijze van het lamsvlees. Maar meer en meer beginnen ook wij nederlanders het zeer fijne en smakelijke lams- en schapevlees te ontdekken, (ook komt er steeds meer voorlichting op dat gebied). Dit wordt mede veroorzaakt door de grote vraag naar lams- en schapevlees door onze gastarbeiders die zeer veel lams en schapevlees konsumeren. Hierbij komt dat lams vlees niet vet, heel fijn van struktuur, licht verteerbaar, zeer voedzaam en bijzonder snel gaar is. Let erbij in koop op, dat het lamsvlees mooi rood is en er fris uitziet. Per persoon hebt u het volgende no dig: 3 lamskoteletten, 3 plakken mager rookspek, 2 ons champignons, 250 gram roomboter, 1 ei. wat pa neermeel, zout, peper, knoflookpoe der en paprikapoeder. De bereiding: Wrijf de lamskoteletten goed in met het zout, peper, knoflookpoeder en de paprika. Klop het ei. Haal er de koteletten door en paneer ze (de pa neermeel goed aandrukken). Braad nu de koteletten in de roomboter snel aan twee kanten goed bruin, haal ze uit de pan en bak het spek en de champignons (laat ze heel) in de achtergebleven braadboter. Dresseer de koteletten op een schaal en leg op iedere kotelet een plakje rookspek. Garneer er de gebakken champignons omheen. Maak de ui teinden van het beentje schoon en doe er een papieren manchetje aan (sokje). Garnituren: parijse aardappeltjes, chips of puree. Broccoli, witte boontjes met verse peterselie of snij boontjes. M.A. v.d. Vliet Het gebruik van methylbromide als grondontsmettingsmiddel in de tuin bouw is sinds januari 1981 slechts onder bepaalde voorwaarden toeges taan. Ten einde andere methoden om grond te ontsmetten te bevorderen heeft het ministerie van Landbouw en Visserij begin 1982 een tweetal bij drageregelingen opengesteld. In to taal was daar 3,5 miljoen voor be schikbaar gesteld. Daarvan is nu nog ongeveer 1 miljoen over. Het Landbouwschap wijst tuinders en grondontsmettingsbedrijven erop. dat aanvragen voor beide regelingen nog tot 1 september a.s. kunnen worden ingediend, tenzij de be schikbaar gestelde middelen eerder zijn uitgeput. Bij de eerste bijdrageregeling gaat het om de aanleg van drainstoom- systemen en het ombouwen van mo biele stoomketels van olie op gas. Voorts is er een regeling, die bestemd is om de aanvoer van gietwater te scheiden van de afvoer. Er moeten duidelijke afspraken worden gemaakt over het totale bedrag, dat vrij moet komen bij de verkoop van domeingronden en met name landbouwgrond. De verkoop van landbouwgrond ten behoeve van de aankoop van natuur- en reservaatsgebieden is slechts aanvaardbaar indien deze in beperkte omvang plaatsvindt. Bovendien dienen bij ver koop strikte voorwaarden in acht te worden genomen, waardoor het bestaande struktuurbeleid niet wordt doorkruist. Dit heeft het Land bouwschap kenbaar gemaakt aan de ministers Ruding (Financiën) en Braks (Landbouw en Visserij). In een brief aan beide bewindslieden stelt het Landbouwschap, dat de vaststelling van het totale bedrag mede afhankelijk is van de toepas sing van het beleid in de Relatienota. De oppervlakte landbouwgrond, die als reservaat is aangewezen, is nu reeds ruim tweemaal zo groot als de In de loop van 1983 zullen alle eigenaren, die op 1 januari 1983 gronden op naam hebben, gelegen in de voormalige ruilverkaveling de Poel- Heinkenszand, voor het eerst ruilverkavelingsrente gaan betalen, al thans voorzover ten gevolge van de ruilverkaveling lasten zijn opgelegd. De tervisielegging van de voorlopige kosten heelt plaats gehad in juni 1981. Na die tijd hebben de kosten nog enige wijziging ondergaan door de bezwarenbehandeling, extra werken en nog andere zaken. Nutslasten 8'A% minder. Indien tijdens de bezwarenbehande ling bedragen op de voorlopige nota gewijzigd zijn, heeft elke reclamant een aangepaste opgave ontvangen. Voor elke eigenaar geldt nu dat op het hoofdstuk B ("het nut") van de laatst ontvangen opgave nog een correctie moet worden toegepast. De kosten die onder dit hoofdstuk ver meld staan, moet iedereen vermin deren niet 8 'AftDit komt omdat de z.g.n. puntwaarde van ƒ75,- uit eindelijk vastgesteld kon worden op ƒ68,81. Totale lasten voor het blok De ruilverkavelingslasten die door alle eigenaren gezamenlijk ("het blok") in 30 jaar moeten worden be taald, bedraagt 22 miljoen: De nutslast is daarvan 10 miljoen (45%); 12 miljoen gaat op aan ver- rekenposten als drainage, overbede- ling e.d. Dit betekent dat-ten opzich te vart de voorlopige kosten de ge middelde korting 3 }A% is. Let wel gemiddeld, het kan per eigenaar verschillend liggen. Kadaster stuurt nog definitieve kos tenopgave. Op verzoek van de Plaatselijke Commissie zal het Kadaster binnen kort de eigenaren zoals ze bekend waren op de z.g. peildatum van het plan van toedeling, nog een defini tieve kostenopgave toezenden. De genen die na de peildatum eigenaar zijn geworden, krijgen op verzoek (verzoek te richten aan het kadaster te Middelburg) deze kostennota toe gezonden. Onder de naam "overdrachtsbelasting" wordt een belasting geheven ter zake van de verkrijging van binnen het Rijk gelegen onroerende goe deren of van zakelijke rechten daarop. Zo luidt artikel 2 van de Wet op Belastingen van Rechtsverkeer. Gelukkig wordt deze belasting niet in alle gevallen geheven. In artikel 15 van deze wet worden een aantal vrijstellingen opgesomd. Eén ervan regelt de vrijstelling van landerijen tot. een oppervlakte niet groter dan de oppervlakte van nabu rige landerijen welke de verkrijger reeds gedurende tenminste vijf jaar in eigendom of erfpacht heeft, mits de verkrijging in het belang is van een verbetering van de landbouwstruc tuur. Over dit laatste wordt nogal gevarieerd gedacht en dat geeft dan weer aanleiding tot procedures. De volgende procedure werd tot aan de Hoge Raad gevoerd: Een vader was eigenaar van een ka omvang van de beheersgebieden. Het Landbouwschap vindt dit one venwichtig en vraagt zich af of niet te lichtvaardig tot aanwijzing van re servaatsgebieden wordt besloten. Bij de verkoop van domeinland bouwgrond dient als uitgangspunt te worden gehanteerd dat het bestaan de struktuurbeleid niet mag worden doorkruist. Dat betekent geen ver koop aan de hoogstbiedende, maar inschrijving tegen een eerder vast gesteld aanvaardbaar prijsniveau. Gegadigden kunnen dan worden geselekteerd op basis van dezelfde kriteria. die nu ook gelden bij het struktuurbeleid. Dit geldt dus zowel voor de verplaatsing van bedrijven uit ruilverkavelingsgebieden naar de polder als voor de verdeling van pachtvrijkomende bedrijven in de polder. Bedrijven die in de Noordoostpolder en de Wieringermeer pachtvrij ko men. moet primair gebruikt worden om de bedrijfsstruktuur van de overige bedrijven in dit gebied te verbeteren. Aanliggende bedrijven zouden, evenals thans het geval is, voorrang moeten krijgen om de grond te pachten, zo meent het Landbouwschap. Het Landbouwschap vindt dat bij de verkoop van landbouwgronden de volgende prioriteit moet worden aan gehouden: verkoop aan (erf)pachters op hun verzoek - verkoop van een beperkt aantal bedrijven in het uitgifteplan in Zuidelijk Flevoland verkoop van pachtvrijkomende be drijven. vel grond van 37 ha. welke kavel één geheel vormde. Eerst werd de gehele kavel aan de zoon verpacht en ver volgens werden 2 percelen van deze kavel aan de zoon verkocht. Een paar jaar later kocht de vader deze 2 percelen terug, daar de zoon een zeer grote bankschuld had en een faillis sement dreigde. De zoon werd weer pachter van de gronden. De vraag was of de landbouwstruc tuurvrijstelling van toepassing was op de door de vader van de zoon teruggekochte gronden. De hoofd- Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand fe bruari door de industriën 79.000 ton aardappelen is verwerkt tot pommes frites, puree, chips en andere kon- sumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 maart 1983 geko men op 161.000 ton. tegenover 157.000 ton in 1982 en 136.000 ton in 1981. ingenieur-directeur voor de landin richting en de inspecteur vonden beiden van niet. Het Gerechtshof oordeelde anders en stelde o.a. dat aan de hand van de vastgestelde fei ten de bedoeling tot verbetering van de landbouwstructuur voorzat. Door verkrijging van deze percelen (door de vader) werd de kwade kans uit gesloten. dat die percelen blijvend aan zijn aaneengesloten en één ge heel vormende kavel zouden kunnen onttrokken worden. De Hoge Raad bevestigde de uitspraak van het Hof en voegde daaraan toe, dat op deze wijze wordt voorkomen dat de be staande structuur in de toekomst mo gelijkerwijs zal verslechteren. Het valt op dat door de Hoge Raad onder "verbetering" wordt begrepen het wegnemen van de kans op verslech tering. Een belangrijke uitspraak, waarbij in de praktijk meer moge lijkheden zijn voor toepassing van de landbouwstructuur-vrijstelling. Déze vrijstelling is dus ook mogelijk, ook - al koopt men de gronden niet. om ze zelf te gebruiken. M.J. Robijn 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 3