VOO It III? Vit Oil \Y Kom in de kas en ga eens de boer op bij boeren Hoe gaan we met macht om? Landelijke Handwerk- tentoonstelling - Goes Papieren, papieren, een huis vol papieren! 16302 kg melk in één jaar onder redaktië van de Redakliekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Qeersdijk. Onder bovenstaand thema organiseerde het prov. bestuur van de bond van plattelandsvrouwen in Noord- Brabant de kaderdag voor leden van afdelingsbesturen en de diverse commissies. In haar openingswoord vergeleek de presidente Mevr. Middelkoop-van der Ploeg het werk in de bond en vooral het opstellen van een goed jaarprogramma met het maken van een grote legpuzzel. "Ik heb bewon dering voor al die leden die meewerken aan de bondspuzzle en die alle stukjes bij elkaar zoeken, zodat het een goed geheel wordt". Ook vroeg zij zich af in hoeverre we macht of onmacht bezitten om de doelstelling van de bond waar te maken en tevens rekening te houden met de verlangens van de leden! Vrouw en macht "Macht is een heel ingewikkeld be grip". begon Anja van Servellen. landelijk consulente, haar inleiding deze ochtend. "Macht is zo'n bekend woord en we gebruiken het zo ge makkelijk in het dagelijks spraakge bruik. Vrouwen associeer je echter nietzozeermetdemacht.'tZijn meest al de mannen die het machtsspel spelen". Zij noemde enkele kenmer ken van macht. Macht is overal. Macht is vanzelfsprekend. Het kan zowel positief als negatief gebruikt worden. Positief bijv. is de macht van een politieagent die door zijn aan wezigheid voorkomt dat mensen te hard rijden of het rode stoplicht ne geren. Negatiefis het wanneer macht gepaard gaat met geweld of dwang, zoals in.dictatoriale systemen. Na het dieper ingaan op machtsver houding en machtsfactoren kwam mevr. van Servellen tot het thema "Vrouw en macht". Een veel ge hoorde stelling is dat vrouwen in de samenleving geen macht hebben. Vrouwen zitten meestal op posten waar weinig invloed aan verbonden is: de verzorgende sector, de admi nistratieve sector. Banen dus waar veel uitvoerend werk gedaan wordt. Mannen nemen vaker posities in waar de besluiten vallen, zoals o.a. directeursposten en ministersposten en op afdelingen waar verder veel vrouwen werken is er meestal een mannelijke chef. Hebben mannen dus meer macht in de openbare sfeer, in het gezin, persoonlijke relaties en directe leefomgeving krijgt ook de vrouw meer invloed. Invloed In het bestuur van vrouwenorgani saties krijgt zij door veel informatie te verwerken deskundigheid en for mele macht, n.l. beslissingsinvloed. Erg belangrijk is hier om die macht goed te gebruiken. Ook is het nodig een goede machtsverhouding tot stand te laten komen. Daarbij is ei genwaarde. zelfvertrouwen, het er kennen van je eigen macht (zonder schuldgevoel) en kiezen hoe jij die wilt gebruiken, noodzakelijk. Even als het afleggen van verantwoording, zodat er een democratisch proces ontstaat. Anja van Servellen besloot haar bij zonder boeiende inleiding met de woorden: "Ik hoop dat ik een bij drage heb geleverd, hoe macht te gebruiken en er mee om te gaan in besturen. In groepjes hebben we daarna heel diepzinnig zitten discus- sjëren over de inleiding. Hierbij kwamen vooral veel persoonlijke er varingen op tafel. Op ingevulde flappen kwam tot uiting dat "macht" De Landelijke handwerkcommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, organiseert ieder jaar, telkens in een andere pro vincie, een grote handwerktentoonstelling. Vooraf vindt per provincie een selectie plaats, waardoor de landelijke tentoonstelling een weer gave wordt van het provinciale werk. 10.00-21.00 uur, donderdag 2 juni toch een beladen begrip is. Velen vertaalden het liever door leiding of soms zelfs tot samenwerking. De in leiding inspireerde ieder tot naden ken! Werkplan In het middagprogramma werd het werkplan van het prov. bestuur be sproken. Iedereen die maar wilde, kreeg verder de gelegenheid om haar respectievelijke plannen van haar activiteiten te spuien. Al met al kun nen we vaststellen dat degenen die er niet waren, heel veel gemist hebben. Degenen die wel van hun belang stelling getuigden, keerden beladen met een tiental-stellingen over vrou wen, macht en vrouwenorganisaties huiswaarts. Daar kunnen we bij het invullen van: eens, oneens, nog geen mening, al het gebodene van deze dag nog eens overdenken en onze eigen mening en bepaling onder de loep nemen. Bij het verlaten van "Zidewinde" ont dekten we ook nog dat moeder natuur op de tweede lentedag dit jaar haar macht enigszins negatief gebruikte. Onweer, regen en storm raasden over ons heen. Helaas, zij hoefde aan ons kleine mensjes geen verantwoording af te leggen van haar "machtsver- toon Riet Spoor. Dit evenement is niet alleen bestemd voor de leden van de Plattelands vrouwenorganisaties, maar voor iedereen die geïnteresseerd is in of zich bezig houdt met het werken met textiel. De tentoonstelling wordt dit jaar in Zeeland gehouden van 31 mei - 3 juni 1983 in de Grote of de Maria Magdalena Kerk te Goes. Er zijn 2000 handwerken te zien in bijna 30 verschillende technieken. De openingstijden zijn: dinsdag 31 mei 13.00-21.00 uur, woensdag 1 juni 10.00-21.00 uur, vrijdag 3 juni 10.00-17.00 uur. De entree voor de tentoonstelling bedraagt: voor leden 3.— en voor niet-leden 5,— Er zijn dagelijks demonstraties in enkele technieken. Voor meer informatie kan men zich wenden tot: Mevrouw D.W. Achter- berg-Emmerzael, Rijksstraatweg 21, 4254 XA Sleeuwijk. tel. 01833-1273 of Mevrouw R.D. Koster-Scheele, Espenlaan 1, 4334 BX Middelburg, tel. 01180-25186 Wie zou niet aan zo'n variatie op het liedje van Lenny Kuhr denken als je bezig bent weer eens je paperassen te ordenen? Nauwelijks ben je een commissie, een werkgroep of een bestuur bin nengestapt of de papierstroom breekt los. Nu is het natuurlijk on mogelijk om goed op de hoogte te blijven van de zaken waarmee je te maken hebt zonder schriftelijke in- formatie. Het is alleen zo jammer dat deze stukken vaak veel te uitgebreid zijn en als je ze goed leest zitten ze vol met herhalingen. Het is waarschijnlijk een hele kunst om met een eindeloos lijkende woordenstroom heel weinig te zeg gen of te schrijven. Vele instanties verstaan deze kunst uitstekend en het toppunt van overlappingen ontstaat er als een nota is samengesteld door verschillende personen. Zou er in de toekomst wat veranderen als er meer vrouwelijke notaschrijvers aan bod komen? Over het algemeen zijn de stukken die vrouwen schrijven korter en bondiger. Maar ja, deze nood kreet wordt, denk ik. door niemand gehoord. Een dikke enveloppe valt zojuist in mijn brievenbus. Het blijft dus voorlopig: een huis vol papieren. M.B. de Vos-Hartog Lanze, een koe uit Nedersaksen heeft het gepresteerd om in 365 da gen een hoeveelheid melk te produ ceren van 16.302 kg. Dat betekent een recordproduktie van deze 8-jarige elite koe die gefokt werd door Kurt Schwarze uit Barn- stedt, district Verden. De gemiddel de melkproduktie per dag lag rond de 45 1. Dat kan op 9 april, wanneer boe ren en tuinders hun bedrijven weer openstellen om eenieder die benieuwd is naar het reilen en zeilen op een agrarisch bedrijf rond te leiden en om alle vragen die opkomen te beantwoorden. In het hele land zullen op die zater dag na Pasen, maar ook op ande re dagen later in het jaar. de deu ren van boeren- en tuindersbe- drijven opengaan. Zo'n dagje-uit is niet alleen gezellig, maar ook leerzaam. Men kan immers zelf van dichtbij ervaren hoe het nu toegaat bij al die mensen die voor ons dagelijks voedsel zorgen. Dit is dé kans om te zien hoe tomaten worden gekweekt, hoe bloemen geplukt, gesorteerd en verpakt worden, hoe koeien worden ge molken met grote melkmachines, hoe vee wordt gevoederd met be hulp van komputers. Al is het nog vroeg in het jaar. toch zijn er ook al enkele akkerbouwers die tonen hoe zij met hun machines en ge wassen omgaan. Allemaal werk zaamheden waarvan men vaak wel heeft gehoord, maar waarvan men het fijne niet weet. De boe ren en tuinders die deze dag hun deuren open zetten zullen zich mét hun familie en medewerkers inzetten om de bezoekers precies uit te leggen hoe het toegaat op hun bedrijf. Het zal niet moeilijk zijn de be drijven te vinden die gastvrijheid bieden aan de bezoekers. Men zal overal bewegwijzeringsborden langs de weg zien met "Open Dag" of "Kom in de Kas". En let ook op de vrolijke affiches die met "Welkom bij boeren en tuinders" aan duidelijkheid niets te wensen over laten. Kinderen, maar ook volwasse nen. zullen genieten van dë jonge dieren. Laat ze aan planten en vruchten ruiken bij de tuinders. Bekijk de werktuigen en gereed schappen eens goed en let op de versieringen die eert boerderij vaak heeft. Praat vooral met de boeren, tuinders -en hua mede werkers, stel gerust vragen. Men heeft immers niet voor niets de gelegenheid geboden om kennis te maken met hun wereld. De 3 CLO Altena-Biesbosch houden op zaterdag 2 juli open dag. In Noord-Brabant worden door alle 17 kringen van de NCB open dagen georganiseerd. De eerste open dag is op zondag 15 mei. Alle sektoren behalve akkerbouw doen mee. Op zaterdag 25 juni en zondag 26 juni zijn in West-Bra bant en Zeeland ook akkerbouw bedrijven te bezoeken. Open dagen ook in het buitenland Niet alleen boeren en tuinders in ons land. maar ook de Europese kollega's zijn overtuigd van het nut van het gastvrij open zetten van deuren voor stedelingen. In september 1982 werden in zo'n 500 belgische dorpen open dagen georganiseerd. De belangstelling daarvoor was indrukwekkend. De National Farmers Union is medio vorig jaar met een kam- pagne gestart om kontakten tus sen landbouw en de andere sek toren van de maatschappij in Groot Brittannië te bevorderen. Ook in Duitsland dringt het tot de georganiseerde landbouw door dat public relations aktiviteiten voor de landbouw onontbeerlijk zijn. De Stichting Public Rela tions Land- en Tuinbouw ontving in de afgelopen maanden een drietal duitse delegaties en infor meerde deze over het agrarische P.R.-werk. Open dagen Op Walcheren kunt u allereerst (vanaf 09.45 uur) terecht bij de vei ling Middelburg (Braakmanstraat 11waar zal worden gedemonstreerd hoe de veilingklokken werken. Tij dens deze demonstraties kunt u ook zelf d.m.v. een druk op de knop be slag leggen op - kleine - partijen fruit. Natuurlijk staat de koffie op de vei ling klaar. Hierna kunt u terecht op de bedrijven van A. in 't Anker. Veerseweg 85 in Veere. M.A.J. Wik king, Strandweg la in Koudekerke. J. Verhage, Laurens Stommesweg te Middelburg, Fa. de Boks. Nadorst- weg 73 te Middelburg. W. Marinis- sen. Nieuwenhovenseweg 1 te Mid delburg en P. Ton, Nadorstweg 10 te Middelburg. Rondom Breda kunt u het beste eerst naar de veiling aan de Heilaarstraat 265 gaan waar programmaboekjes met alle adressen en informatie over de deelnemende bedrijven klaarlig gen. Tevens kunt u daar een door het Centraal Buro van de Tuinbouwvei lingen verzorgde produktenshow bewonderen en een honderdtal in zendingen voor de fruitmandenwed strijd, gehouden door de Stichting Nederlandse Fruitexpress. Hierna kunt u een bezoekje brengen aan de tegenover de veiling gelegen Proef tuin Noord-Brabant waar op 8 ha grond en onder 9.000 m2 glas onder zoeken worden verricht. Te voet kunt u dan verder naar de volgende be drijven: Fam. Goos (tomaten op steenwol). Fam Kleemans (anjers en freesia's), gebr. Beekers (chrysan ten), fam. De Craen (sla en spinazie), fam. Lambregts (komkommers op steenwol), fam. Lips (perkgoedkwe- kerij), fam. Beekers (ijsbergsla), fam. v. Meer (aardbeien) en de fam. Aerts (vleestomaten op steenwol). Wan neer uw interesse dan nog verder reikt kunt u de auto weer ophalen van het parkeerterrein van de veiling en twee wat verder liggende bedrij ven bezoeken. Rondom Asten kunt u terecht op de bedrijven van: J. Verspeek. Wed. H. Verspeek, H. v.d. Aa, S. v.d. Helm. J. v.d. Heuvel, L. v.d. Boer, M. Wijnen en gebrs. Aarts. 22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 22