De Grevelingen Betere beloning, verbeteren positie vrouw, verschillen verkleinen jr—kontakt Nieuwe Kern en Keur Stagemogelijkheden in Australië/Nieuw Zeeland, Canada/Amerika Kongres Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt uit de p.j.z.-agenda Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland De aantrekkelijke kanten van de arbeid in land- en tuinbouw moeten worden verbeterd. Eigen baas zijn, afwisseling in het werk, werken in en met de natuur en het agrarisch bedrijf staan hoog in het vaandel van agrarische jongeren. Dat bleek op het kongres van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt dat op 17 maart 1983 in Amersfoort werd gehouden. Agrarische jongeren in Nederland sloten met het kongres hun jaarthema gezinsbedrijven af. JbïhsüdSL. I REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ. JEUGDWERKBURO ZEELAND. KORTE KERKSTR. 10, 4461 JE GOES j l—-K De Grevelingen is een onderwerp dat de Rak-Schouwen-Duiveland al 6 jaar lang met golven bezig houdt. Op 't moment verkeren we weer in een dergelijke golf. Direkte aanleidingen daarvoor waren een bezoek van de 6 studenten waarmee we gezamenlijk een onderzoek naar de voordelen van zoet water voor de Schouwse landbouw gedaan hebben, uitstel van de wer ken aan o.a. de Philipsdam en de diskussie die plaatsvond binnen het Grevelingenschap i.o. Groeiende behoefte zoet water Zaterdag 12 maart waren alle 6 (in middels ex-)studenten weer op ons eiland. Met hen hebben we gekon- kludeerd dat de behoefte aan zoet water in de 5 jaar tussen het onder zoek en nu alleen nog maar toege nomen is. Het areaal vollegronds- groenten is van jaar tot jaar groeien de en juist die produkten zijn erg af hankelijk van zoet water. Dat is vorig voorjaar wel gebleken, toen percelen witlof, winterpeen en spruiten over- gezaaid moesten worden en de op brengsten van b.v, tulpen door de droogte sterk achterbleef. In de toekomst zal de behoefte alleen nog maar groeien. We zien dat veel "kleine" bedrijven toch overgeno men worden vanwege de werkloos heid buiten de landbouw. Die be drijven zullen in de toekomst voor hun inkomen steeds meer afhanke lijk worden van vollegrondsgroenten en dus van zoet water. Beslissing zoet-zout afhankelijk van financiële positie Uitstel van de werken aan de Phi lipsdam betekent direkt uitstel van de beschikbaarheid van zoet water. Afgezien daarvan blijkt uit alles dat er vanuit Den Haag niet veel geld meer te verwachten valt. Een beslis sing over de beschikbaarheid van zoet water op ons eiland zal afhan kelijk gemaakt worden van de fi nanciële positie van de overheid en niet een beslissing gestoeld op dui- Het eerste deel gaat over gezondheid en alcoholgebruik. Er wordt vaak getoast met de kreet "Proost, op je gezondheid". Dat is vast goed be doeld. Maar wat als je daarna nog een eind in de auto moet rijden? Dan loopje risico's. In een interview lees je meer hierover van iemand die daar zelf aan de lijve mee te maken heeft gehad. Feitelijke informatie over de werking van alcohol in je lichaam en een alcoholspel sluiten die gedeelten af. Aan het voedsel watje eet is ook een onderdeel gewijd: wederom een in terview en enkele practische tips hoe je gezonder kunt eten. Het derde deel is gewijd aan ziek zijn en medicijnen. Een interview en een pragrammatip voor je afdeling kun je in dit gedeelte vinden. delijk beleid. Iedere variant van pijp leidingen en kanalen is duurder dan een zoete Grevelingen. In de loop der jaren zijn er werken uitge voerd die gericht waren op een zoute Grevelingen. Dat omdraaien zal geld kosten èn dat blijkt nu op. Grevelingenschap Tot slot is er nog het Grevelingen schap in oprichting. Dat zal een be stuurslichaam worden die de Greve lingen gaat beheren en inrichten. Men mag daar 2 miljoen per jaar voor besteden. Het geld is blijkbaar nog niet helemaal op. In het schap zitten vertegenwoordigers van aan de Grevelingen grenzende gemeen tes. Men is daar druk bezig met kon- cept beheersplannen. Laatst lazen we in de krant dat een aantal al ver geten was dat de beslissing zout-zoet nog genomen moet worden. Minister Braks zal binnenkort bij het schap op bezoek komen om een aantal oerossen los te laten. Die oer ossen moeten de heren gaan helpen beheren. Genoeg aanleiding dus voor de RAK om er weer eens aandacht op te ves tigen. Op dit moment is een werk groep van onze leden bezig de pro cedure over de beslissing nauwgezet te volgen. Er zal meer nodig zijn om onze belangen te verduidelijken, de tijd nadert om onze oerossen in de strijd te brengen. Peter de Koeyer Het laatste onderdeel van Kern en Keur is gewijd aan gevaarlijke stof fen en asbest in het bijzonder. Feite lijke- informatie over deze stof. Een rollenspel waarbij ook de KPJ/PJG- afdeling een belangrijke rol heeft, sluit dit hoofdstuk af. Ook in je eigen afdeling kan men het onderwerp "ziek zijn", en medicij nen gebruiken. Al is dit vaak niet eenvoudig. In het boekje staat hier over: Het is niet eenvoudig om een goeie afdelingsaktiviteit te organiseren rond die thema's "ziek zijn" en "me dicijnen". Toch zijn er mogelijkhe den. Wat een flinke dosis inventivi teit en organisatievermogen moet het kunnen lukken. Man, vrouw en kinderen moeten op het ogenblik in de landbouw mee werken om een redelijk inkomen te halen. Agrarische jongeren vinden dat alle meewerkende gezinsleden recht hebben op een behoorlijke be loning. Een vorm van produktiebe- heersing in d,e hele E.G. is noodza kelijk om uit de tredmolen van meer produceren lage prijzen en het ver richten van niet-betaalde arbeid door gezinsleden te komen. Een grote meerderheid was voor produktiebeersing met daaraan ge koppeld een prijsverhoging. Over de- invulling verschilden de meningen. Op het middenbedrijf moeten de produktiefaktoren arbeid, grond en kapitaal redelijk worden beloond. De jaarlijkse kostenstijgingen moe ten worden goed gemaakt door prijsverhogingen. Verder werd ge pleit voor 10 dagen gratis bedrijfs- verzorging voor vakantie en studie om de sociale positie op gezinsbe drijven te verbeteren. Deze 10 dagen zouden ook drie jaar opgespaard moeten kunnen worden voor het maken van een studiereis. Streven naar gelijkwaardige positie Het al of niet meewerken van de echtgenote of partner en kinderen moet een vrije keus kunnen zijn. Het hoofdzakelijk door mannen bezoch te kongres was van mening dat ge streefd moet worden naar een ge lijkwaardige positie van man en vrouw op het bedrijf. Een wettelijk erkende beroepsstatus voor de mee werkende vrouw en aanpassen van de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet en fiskale winsttoedeling zijn noodzakelijk. Bij alle bedrijfs- Programma's "Reis rond de Wereld" Austra lië/Nieuw Zeeland, Canada/Ameri ka. Vertrek begin oktober, terugkomst eind november. Tijdens de heenreis worden bezoeken gebracht aan Thailand en Singapore. In "beide landen zullen voor de deelnemers rondleidingen en agrarische exkur- sies worden georganiseerd. De deel nemers die voor de eerstvolgende 6 maanden in Australië zullen verblij ven gaan direkt door naar een agri cultural college om daar een 5- daagse introduktiekursus bij te wo nen alvorens naar de gastgezinnen te gaan. De mensen die Nieuw Zeeland als eindbestemming hebben reizen via Sydney 1 dag stopover) naar een agricultural college in Nieuw Zee land. Ook hier zal een 5-daagse kur- sus worden bijgewoond alvorens naar de gastgezinnen te gaan. Allen zullen omstreeks april in kleine groepen vanuit Nieuw Zeeland via de Fiji eilanden en Hawaii naar Ca nada of de V.S. reizen. Ook hier zal weer een introduktiekursus wérden georganiseerd. verzorgingsdiensten moeten voor agrarische vrouwen dezelfde moge lijkheden komen om hen voor be drijfstaken te vervangen. Agrarische jongeren pleiten ook voor meer in vloed voor vrouwen in organisaties. Beiden zouden lid moeten kunnen worden van een standsorganisatie. In koöperaties dient vertegenwoordi ging en stemrecht gekoppeld te wor den aan het bedrijf. Het kongres wilde ook meer mogelijkheden voor vrouwen om M.A.S. voor volwasse nen en andere opleidingen te volgen of om zich bij te scholen. Het kongres stak ook de hand in eigen boezem. Men wil in het agrarisch jongeren werk de verdeling van zeggenschap en verantwoordelijkheden van man nen en vrouwen op het bedrijf kri tisch onder de loep nemen. Verschillen verkleinen Het landbouwbeleid moet anders. Het uit elkaar groeien van grotere en kleinere bedrijven moet een halt worden toegeroepen. Meer kansen dus voor kleinere bedrijven, de ver schillen tussen de bedrijven in om vang en inkomensmogelijkheden wil men verkleinen. Kleinere bedrijven die behoefte hebben om te groeien zouden de kans moeten krijgen te groeien naar een middenbedrijf. Om de positie van de kleinere bedrijven te verbeteren dienen prijzen te wor den afgestemd op het middenbedrijf en dienen de mogelijkheden van produktie-uitbreiding beperkt te worden. Vrijkomende produktiemo- gelijkheden wil men over bedrijven verdelen waarbij kleinere bedrijven de mogelijkheid krijgen te groeien naar een doelmatig bedrijf. Een rui- Gedurende de stages kan men een goede beloning verwachten. 6 tot 8 maanden Australië of Nieuw Zeeland Vertrek voor de 6 maanden stage is oktober en voor het 8 maanden sta- ge-programma begin augustus naar Australië of Nieuw Zeeland. De reis gaat direkt naar het stageland en na de introduktiebijeenkomst gaat men voor de resterende tijd naar een gastgezin. Voorlichtingsbijeenkomst! Op 2 mei a.s. zal er in Amersfoort om 10.00 uur bij restaurant "Kobus a.d. Poort", Utrechtsestraat 49, een voorlichtingsbijeenkomst worden ge houden voor deze programma's. Met behulp van dia's en oud-deelne mers zal een uitgebreide toelichting worden gegeven. Geinteresseerden in deze programma's zijn van harte wel kom. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot: .Stichting Uitwisseling, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. Tel.: 02208-6144. me meerderheid wil ook vrijkomen de grond op de eerste plaats ten goe de laten komen aan kleinere bedrij ven door maximum normen in de Wet Agrarisch Grondverkeer. Men wenst ook een snelle invoering van deze Wet. Verder zou rentesubsidie en W.I.R. op investeringen meer ge richt moeten worden op kleinere le vensvatbare bedrijven. Prioriteiten van de landbouwvoor lichting dienen volgens het kongres gelegd te worden bij die bedrijven waar de technische resultaten achterblijven. Belemmeringen voor jongeren van kleinere bedrijven en jongeren met alleen lager beroepsr onderwijs om vergaderingen en kursussen te bezoeken dienen weg genomen te worden. Kortom: op verschillende manieren wil men proberen de verschillen tussen gro tere en kleinere bedrijven te verklei nen. Verschil van mening was er over wat men verstaat onder kleinere le vensvatbare bedrijven. Daarover is nog meer diskussie nodig. Bedrijfsovername Opnieuw kreeg het N.A.J.K. de op dracht hard te werken aan maatrege len om de bedrijfsovername te ver lichten. Het kongres nam geen ge noegen met het noemen van één speerpunt. Men herhaalde de drie speerpunten: een achtergestelde lening met la gere rente; overname tegen agrarische waar de; W.I.R. in alle gevallen van over name. Agrarische jongeren eisen nu maat regelen, men trappelt van ongeduld! Henk Weinans 8 APRIL - Afdeling Zevenbergen or ganiseert met de KPJ een yoga- avond. Aanvang 20.00 uur. Plaats "De Zevensprong". Afdeling Oost Zeeuws-Vlaandercn de dames van deze afdeling kunnen een bezoek brengen aan een schoon heidsspecialiste in Terneuzen, aan vang 20.00 uur. Afdeling Tholen/St. Philipsland houdt een algemene ledenvergade- ring. 16 APRIL - P.J.Z.-puzzelrit. Start om 17.00 uur in Tholen (stad) op de parkeerplaats aan de Doelweg/In schrijfgeld 7.50 per auto. Na afloop wordt er bij mooi weer een over heerlijke barbecue georganiseerd (bij Camping "Oude Kempen" te Stavenisse). Afdeling 's Heer Abtskerke/Nisse e.o. houdt op 16 april een gourmet avond in zaal Irene te 's Heer Abts- kerke. Aanvang 19.30 uur. Opgave bij Janet (01103-1368). 19 APRIL - H.B.-vergadering in do Blauwe Hand. Blauwe Handstraat 32 te Bergen op Zoom. Aanvang 19.45 uur. 22, 23, 24 APRIL - Afdeling West Zeeuws-Vlaanderen, houdt een uit wisseling met de Gelderse afdeling Ruurlo. Gevraagd logeeradressen. Opgave bij het bestuur. 24 APRIL - Afdeling 's Heer Abts kerke/Nisse e.o. neemt deel aan een volleybal-toernooi in Kapelle. Je kunt je tot 12 april opgeven bij Janet (01103-1368). De nieuwe "Kern en Keur", kaderblad van de PJGN en de RPJN is weer uit. Deze keer gaat het over Gezondheid, alcohol, auto's, voedsel, medicijnen en giftbelten. In de inleiding staat het volgende hierover. Je gezondheid heb je voor het grootste deel zelf in de hand. Als je niet aan sport doet, veel te veel en te vet eet, avonden achter elkaar tot diep in de nacht bier zit te drinken, dan heb je geen top-konditie; dat is gemakkelijk zat. Na een stukje hardlopen bijvoorbeeld om de trein te halen loop je te hijgen als een afstands karrepaard en lopen de straaltjes zweet over je rug. Het staat als een paal boven water: je manier van leven heeft invloed op je gezondheid. Het tegenovergestelde van gezond zijn is ziek zijn. Buiten de dingen waar je zelf voor kiest - zoals (veel) eten, (niet) aan sport doen zijn er dingen in de samenleving die ook gevolgen kunnen hebben voor je gezondheid. Denk maar eens aan kerncentrales, oorlog, gifvondsten, zure regen en ga zo maar door. Zoals jullie al wel begrepen zult hebben, gaat dit Kern en Keur nummer over het onderwerp gezondheid en de verschillende kanten die daaraan zitten. De I.A.E.A. (International Agricultural Exchange Association), een organisatie die gevestigd is in Copenhagen organiseert stagemogelijk heden in Australië, Nieuw Zeeland, Canada en Amerika. Het vertrek en terugkomst vindt plaats per groep. In het land waar de stages plaats vinden wordt een introduktiebijeenkomst gehouden. Er is een supervisor aanwezig die de stagiaires op de bedrijven zal bezoeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19