'r Ons tweede bezoek aan de fam Verdurmen Ons tweede bezoek aan Boer Verdurmen Ons tweede bezoek aan de fam. Verdurmen dinsdag 8 mrt M. Verdurmen bij ons op bezoek Meneer Verdurmen vertelt op school Boer Verdurmen een middagje op school fVVYYWV-T) mVYYYA Ons tweede bezoek, aan de Gastheer Bert Verdurmen Boer Verdurmen bij ons op school Rond snuffelen op de boerderij ons 2e bezoek aan de fam. verdurmen Boer Verdurmen komt op bezoek Ons tweede bezoek aan de familie Verdurmen. Dinsdag 8 mrt. verslag: boer verdurmen op school Meneer Verdurmen op school M. Verdurmen bij ons op bezoek in de klas Dinsdag 8 mrt, we gingen op de fiets naar de familie Verdurmen. We kwamen daar aan en mochten overal even rondkijken. Daarna splitsten we ons in twee groepen, de ene groep ging met meneer Verdur men mee de andere met mevrouw Verdurmen. Wij gingen met meneer Verdurmen mee. die ging eerst in de grote schuur kijken. We mochten op het stro springen om de schuur van Boven te bekijken. Daarna gingen we naar het andere deel van de schuur. Daar stond een wagen met kunstmesf, een boxevuller, bascul en een ventilator. Daarna gingen we naar het wagenhuis.' Toen we klaar waren wisselden we van groep. Wij gingen met mevrouw Verdurmen kijken naar het woon huis, de garage en de vroegere bak- keet. Toen we die gezien hadden kregen we limonade en mochten we vragen stellen. Daarna zijn we naar school teruggegaan. Mariska Rijk R.K. basisschool klas 6. 1 woonhuis 2 bijgebouwtje (garage, bakkeet) 3 schuur 4 wagenhuis 5 schapenwei 6 tuin Dinsdag 8 maart hebben we een be zoek gebracht aan de fam. Verdur men. (ons 2e bezoek) We gingen er op de fiets naar toe. Toen we er wa ren, mocht je eerst 20 min. rond de boerderij lopen, en overal kijken. Desirée en ik gingen samen. We kwamen in een schuurtje naast de grote schuur. We hadden afgespro ken als meneer Bogers na 20 min ons zou roepen dat we dan niet gelijk zouden komen. Maar het duurde nog lang voordat de 20 min. om waren, dus gingen we nog maar een eindje lopen. Toen de 20 min. bijna om waren gingen we samen vlug naar het schuurtje. Meneer Bogers riep ons allemaal bijeen. Maar wij kwa men niet. Bijna iedereen begon ons te zoeken. Desirée wou toen terug dus ben ik ook maar mee gegaan. Daarna moest de ene helf fliet men. Verdurmen mee en de andere helft met mevr. Verdurmen mee. Het was een gezellige middag. Anne-Marie den Boer klas 6 R.K. Basisschool - Hansweert Vroeger deden de mensen het met pijl en boog het vee vangen. Meneer Verdurmen heeft 7 ha suikerbieten. 6 ha aardappels, 3 ha vlas, 3 ha erwe- ten. 21 ha wintertarwe. Boer Ver durmen zijn bedrijf had vroeger 26 stukken land. En nu zijn dat nog maar 5 stukken grond. Boer Verdur men had het over een gemengd be drijf dat betekent, die boer had vee en heeft land met gewassen. Hij had het ook over prijs vastheid van som mige gewassen. B V. aardappelen 12 a 13 cent per kilo. De gerst wordt het meest verbouwd voor bier. In de We kregen filmpjes te zien over: De geschiedenis van de mens als jager, landbouwer en stadsbewoner. Geschiedenis van de akkerbouw. Akkerbouw in Nederland. Het werk van de akkerbouwer. Enige verwer kingen. De. weg van de aardappel. Van tarwe tot brood. En onze voe ding. Meneer Verdurmen vertelde ook over zijn eigen bedrijf zoals hoeveel hectare hij had, dat was: 8 hectare suikerbieten. 6/7 hectare aardappelen. 3 hectare vlas. 3 hectare erwten. 19 hectare wintertarwe. Dat was samen 40 hectare groot. Hij verteld: "Vroeger waren er geen tractors. Paarden en ossen ploegden op het land. Ze moesten toen alles met 4. 5 of 6 tot 8 man doen. Meestal met het hele gezin. Om de gewassen te Uiten groeien strooide de boer mest van de koeien op het land. Nu ge bruiken we kunstmest. Dat doen we, omdat we anders veel te weinig ge wassen hebben. Verdurmen's bedrijf is 40 ha. Vroe ger werd dat in 25 stukjes land ver deeld. Nu van 6 tot 8 stukken land. Dat ligt aan de machine's. Om de grond gezond te houden doen ze maar om het jaar verschillende groenten kweken. Het bouwplan is, waar je al je groenten verbouwt. Zo iets heet een ruilverkaveling met rechte sloten er tussen als grens. Een vruchtwisseling is (zoals ik daarnet al geschreven heb) om het jaar wissellen met vruchten. Ook hebben we nog dia's gehad. 14 Jacco van Damme, 6e klas R.K. Basisschool Hansweert S3 aia Dinsdag 8 mrt: We kwamen om half 2 aan op de Annahoeve van Boer Verdurmen. We werden in 2 groepen gesplitst. De ene groep ging met mevr. Ver durmen De andere met men. Verdurmen mee We schreven een heleboel op. Vlak voordat we naar huis gingen kregen we nog limonade. Carlo v/d Borgt R.K. Basisschool Hansweert derde wereldlanden hebben ze geen suikerbieten - hoe komen zullie aan de suiker. Nou er is in de derde wereldlanden wel suikerriet en daar maken ze suiker van. De ui is 2.000 a 3.000 jaar oud het is een van de ge zondste gewassen. Ook worden uien gebruikt voor in Yerseke want de mosselen liggen in de stukken uien. Aan ui zit een pittige smaak. Het graszaad kan jaren blijven staan en dan worden ze overgepot naar Plat- soenen enz. Ronald Klaasse R.K. Basisschool te Hansweert. We gingen er op de fiets naartoe En toen we er waaren, mocht je 20 min even overal rondneuzen, om de vragen te beantwoorden die we meekregen. En toen mocht de ene groep bij mevrouw verdurmen mee, en de ene groep bij meneer (Bert) Verdurmen mee. En die probeerden ook een paar vragen te beantwoor den. En zo kregen we dus gauw onze kaart vol. Désiréé Hoogesteger klas 6 R.K. Basisschool Hansweert Op donderdagmiddag 20 januari 1983 is boer Verdurmen een mid dagje bij ons op school geweest. Hij heeft ons verteld over zijn.eigen be drijf. De boer heeft zelf 40 ha grond verdeeld in: 8 ha. suikerbieten, 3 ha. vlas, 3 ha. erwten. 7 ha. aardappelen, en 19 ha. wintertarwe. Ook heeft hij wat verteld over nu en vroeger. Het bedrijf van meneer Verdurmen is 40 ha groot. verdeeld in: 8 ha suikerbieten - 7 ha aardappelen - 19 ha wintertarwe - 3 ha bonen - 3 ha vlas. De boer heeft ons ook dia's laten zien en heeft erbij verteld wat het alle maal betekende. Ook heeft hij laten zien hoe het vroeger en nu gaat met werken. met vriendelijk groeten Erwin de Keijzer R.K. Basisschool. Hansweert Op Woensdag 8 maar zijn we weer naar meneer Verdurmen geweest. We mochten eerst overal even kij ken. We hadden een heleboel vragen op een papier staan. We moesten proberen uit te vinden om achter de vragen te komen. Daarna is één groep met mevrouw Verdurmen meegegaan, en de andere groep met meneer Verdurmen. De familie Ver durmen heeft ons bijna alles gezegt over hun boerderij. Toen we bijna alles gezien hadden ging de familie Verdurmen de vra gen beantwoorden die we nog niet hadden ingevuld. Wij zijn er achter gekomen hoe oud de boerderij was, hij was van het jaartal 1907. Daarna hebben we een glaasje limonade ge dronken en zijn toen naar huis ge gaan. vriendelijke groeten Erwin de Keijzer R.K. Basisschool, te Hansweert Vrijdag 20 januari kwam meneer Verdurmen op onze schoof. Hij ver telde wat over zijn bedrijf dat 40 ha groot is. Toen liet hij Dia's zien over het boe ren bedrijf van vroeger en nu. Het grote verschil was datje vroeger b.v. 20 kleine stukjes en nu 5 grote stukken grond had. Verder werd vroeger alles met de hand gedaan en had men nog niet van die grote en dure machines. V roeger Mensen leefden van jacht primitieve middelen b.v. houten ploeg Middelen zijn beter omstreeks 1880-1900 kleine stukken land Nu Moderne bedrijven grote machines nemen plaats in van mens grote stukken grond Jürgen van Eijkeren R.K. Basischool Hansweert. We gingen om kwart voor twee weg. We reden door de tramper naar Schore. We kwamen aan op de An nahoeve van de familie Verdurmen. De hond kwam grommend naar ons toe. We mochten eerst een kwartier rondkijken toen we dat gedaan had den moesten we terug naar meneer Bogers. We werden in twee groepen gesplitst de ene ging met meneer Verdurmen mee de andere met me vrouw Verdurmen. Ze vertelde ook dat de schuur in 1907 is gebouwd. En het huis in 1911 door A.C. Witcam. Hoe komen we aan de naam Anna hoeve dat komt van a.c. Witkam hij had zeven dochters en heeft zeven boerderijs gebouw naar de dochters namen. Toen kregen we nog een be kertje limonade en gingen we weer weg. Ronald Klaasse klas 6, R.K. basisschool Hansweert 20 januari is boer Verdurmen bij ons op school geweest om te praten over zijn bedrijf en heeft dia's De grote van zijn bedrijf: ongeveer 40 ha. hij heeft ook gezegd wat kavel stuk grond Door verkaveling het bouwplan verschoven. bouwplan op het land gewassen planten. Hij zij dat vroeger De mens elkaar hielpen met wer ken op het land Met elkaar afspraken maaken. Dus die doet dat en hij dat enz. gemengtbedrijf hele gezien moest helpen als er veel werk was op het land. 1 sPeculaTieve uien, erwten, aardappelen Dia's gewassen Prijs "vaste" gewassen winter gerst brouwerijen zomer gerstveeteeld Suikerbieten suikerindustrie F.ric clement We zijn 8 maart 1983 naar de boer derij van meneer verdurmen gegaan op de fiets, we mochten eerst 20 min rondkijken en toen kregen we een Papier met vragen mee. En mocht je er zelf al een paar proberen op te losen. Dan zijn we in alle schuren wisten kijken. Toen de 20 min om waren moesten we met zijp allen bij eMcaar komen. Toen moest er een groep met meneer verdurmen mee en een met mevrouw verdurmen mee. in het romeins staat er in de muur a.c. Witkam toen kregen we nog limona de en toen gingen we naar huis. Eric clement R.K. bassischool hansweert Donderdag 20-1-'83 kwam men. Verdurmen op school hij vertelde over zijn bedrijf. Toen liet hij ook een diaserie zien waarbij hij iets vertelde Het ging over: l landbouw vroeger, ruilverkaveling, wintertarwe, gerst, aardappelen, maïs, suikerbieten, uien. graszaden, kunstmest, machi nes van allerlei soorten, dorsen, enz. 2 watverbouwd men. Verdurmen: wintertarwe, gerst, aardappelen, vlas, suikerbieten 3 bouwplan w'at voor gewas op welk land Carlo v/d Borgt R.K. Basisschool Hansweert Lang geleden deden de mensen met pijl en boog op de dier jag^n om hun kost te verdienen. Men maakte de dieren tam voor het flees én melk. Begin deze eeuwen waren er tal van kleine akkerbouw bedrijven. Het waren vaak gemengde bedrijfjes. Die gemengde bedrijfjes zijn er bijna niet meer. Granen, aardappelen en sui kerbieten zijn de belangrijkste ak kerbouwgewassen in ons land. Gerst wordt verwerkt in bierbrouwerij, de levenmiddelenindustrie en in vee voer. Einde Désiréé Hoogesteker klas 6 R.K. Basisschool te Hansweert

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14