Naar de boerderij Boer Ooms Boer Ooms De boerderij De boerderij Naar de boerderij Het melken van een koe K.I. zl.m Kinderkrant Boer Ooms is een puur melkboerde- r'j De boer melkt die koeien 2 keer per dag. Er worden ongeveer 80 kalfjes per jaar geboren. De melkwagen komt 3 maal per week de melk op halen. Hij heeft één bok en een paar kippen. Het gras wordt in een kuil gedaan en dicht gestopt. Dat noemen we kuilgras. De boer heeft 2 tractors en een paar karren. We hebben ook een stier gezien. Hij had ook een kalfje, die was een dag van te voren geboren, toen onze klas kwam. Een koe wordt gemolken. Eerst worden de zuignappen aan de sperten ge daan. Het werkt zo: van binnen is alles rubber, de speen past precies rond het rubber, dan komt er lucht bij, die doet dan hetzelfde als vroeger met de hand. Het rubber trekt aan de speen en de melk komt eruit. De melk gaat langs een buis naar de melktank. Patrick, klas 5b, Albert Plesmanschool, Hoogerheide Wij zijn op 19 januari naar de boer derij van boer Ooms geweest met de klas). Boer Ooms heeft ongeveer 130 koei en, waaronder zo'n 60 melkkoeien. Hij heeft ons een soort tank laten zien waar de melk in terecht komt. Om de 3 dagen wordt de tank ge leegd. Als de boer z'n melk niet goed is, kan hij een hoge boete krijgen. We heb ben ook nog een kalf gezien van één dag oud. De boerin voerde hem met de fles. We hebben ook nog ligboxen stal gezien. Er was een kalf dat aan je hand likte. We hebben ook de schuur met werktuigen gezien, daar stonden tractors. Bij de boerin in de keuken kregen we nog chocolademelk. Hans Barto, klas 5b, Albert Plesmanschool, Hoogerheide Op donderdag 20 januari zouden wij met de klas van meneer Oerlemans naar de boerderij gaan. De boerderij is van de boer en boerin Ooms. Wij kwamen er rond kwart over elf aan. De boerderij stond op de Putseweg 15 in het begin van Ossendrecht. Er waren 6 onderdelen. Bij elk onder deel mocht je zö'n 10 min. blijven kijken. Kees Koorman. Danny Isen- doorn, Esther van aalst, Winanda Raats. Briggite de Jongen Ik (Marcel Machielse) begonnen bij onderdeel 2, het melkhuis. De boer was net be zig om de melktank schoon te ma ken. Daarna, toen wij dat hadden gezien, gingen wij kijken hoe een koe Wij zijn met de klas naar de boerde rij van boer Ooms geweest. De klas was in 6 groepen verdeeld. Er waren 6 moeders, die de kinderen bij zich namen. De meester liep op de boer derij rond. De boerderij was ook in 6 delen verdeeld. We begonnen met de hulpstukken en de tractor. Toen we daar weg gingen, gingen we naar de 2, 3 en 4-jarige kalveren. Er was 1 stier bij. Als kalfjes ouder wer den. moesten ze opschuiven en de 4-jarigen moesten naar de melkstal. Na de kalveren van 2, 3. 4 gingen we naar de boerin om chocolademelk te drinken. gemolken-werd. Daarvoor hadden ze ook allerlei ingewikkeld apperatuur. Daarna gingen wij naar onderdeel 3, de loopstal. Daar was ook van alles te zien. zoals: koeien die aan herkauwen waren, pakken gedroogd hooi en mais, en je zag ook een koe plassen en de rook kwam er van af. Nadat we dat had den bezichtigd, gingen we naar on derdeel 4. de werktuigen. Daar had je van alles, zoals: grasmachine, in- kuilwagen. besproeiingswagen en tractorwielen en 3 tractors enz. Daarna gingen wij naar onderdeel 5, dat was natuurlijk weer even leuk als die andere. Naardat we de pinkjes hadden be zichtigd, gingen we naar onderdeel 6. de bijkeuken, daar konden we even uitrusten en aan de boerin van alles vragen (Je kreeg ook een lekker glas met chocomelk). Nadat gingen we naar onderdel. 1, de kalfjes. Dit on derdeel vond ik het prachtigst. Om 9 uur 's morgens was er een kalfje ge boren. Het lag onder een drooglamp. Er waren ook nog andere jonge kalf jes. Daarna gingen we naar huis (te fiets) en die zelfde middag hebben wij het er nog lang over gehad. Narcel Machielse klas 5b, Albert Plesmanschool, Hoogerheide Op donderdag 20 januari gingen wij naar de boerderij. Toen wij er waren moesten wij naar de loopstal en de voederkuilen. In de loopstal waren ongeveer 90 koeien. In de loopstal waren 3 koeien die in verwachting waren. In de loopstal was ook eten: het eten was gedroogd gras en gek neusde mais. In de stal liep er ook een bok rond. Na de loopstal moest ons groepje naar het materiaal en werktuigen toe. In het wèrktuigenhok waren 3 tractors. In het'materiaalhok waren allemaal spullen voor de tracors. Het volgende onderdeel was de pin de boerin. In de bijkeuken mocht je chocolademelk drinken, dat was heel lekker. Bij de boerin moest je vragen stellen. Na de boerin ging ons groepje naar de kalfjes. Dat was heel leuk. Sommige kalfjes hadden een nummer om hun nek hangen. Twee kalfjes lagen nog. Je kon-je vinger in hun bek steken, dan zogen er aan. Bij de kalfjes in de stal ston den 3 zakken met eten en er stonden ook weer bakken voor water. Na de kalfjes kwam het laatste on derdeel: het melkhuis. In het melk huis stond een hele" grote melktank, daar kon ongeveer 4200 liter melk in. Er stond ook nog een machine waar je de melktank mee aan móest zetten. In het tweede gedeelte van het Jfc.j* )oó9t\ 0.p woensdag 19 januari zijn we naar de boerderij geweest. We vertrokken om half elf. We gingen met de fiets. Toen we op de boerderij waren, ver deelden ze ons in groepen. We kre gen chocolademelk van de boerin. Na een tijdje gingen we naar de stal en daar lag een kalfje dat op dinsdag 18 jaauari geboren was. Het lag nog onder een warme lamp. Op het laatst gingen we naar de melkkoeien. Die mochten we voeren. Tussen de koeien zat een geitje en een kip. De boer melkte 6 koeien te gelijk. Op de boerderij hadden ze 130 koeien. 1 stier. 15 katten. 1 geit en 1 kip. Er waren nog 3 katten, maar die sliepen bij de koeien. Nicole Vriens, klas 5b, Albert Plesmanschool, Hoogerheide ken. Pinken zijn koeien, die noggeeri kalf hebben gehad. Bij de pinken stond ook een stier. Die stier moest de pinken bevruchten. De stier had een ring door zijn neus. Die ring diende voor als de stier driftig was. Bij de pinken stond ook een bak voor water, dat was bij de loopstal ook. Na de pinken was de bijkeuken van melkhuis moesten de koeien gemol ken worden. Waar de uier aan vast moest, mag je je vinger er in steken. Er stonden daar ook bakken voor het voer. En na het melkhuis gingen we naar huis. Ilse van de Aarsen, klas 5a, Albert Plesmanschool, Hoogerheide Daarna gingen we naar de pas-ge boren kalfjes. Er was er eentje bij. die was gisteren geboren. Er waren ook nog 3 zwangere koeien. We gingen daarna naar de melktank en naar gebouwen om te melken. Da.arna gingen we naar de koeienstal en daar mag je de dieren eten geven. Jorien, klas 5b Albert Plesmanschool, Hoogerheide k.i. betekent kunstmatige insematie. K.i. zorgt er voor dat de koeien kalf jes krijgen. De stier gaat op de rug vannamaak koe en brengt zaadjes over. Dan gaat er een man van k.i. naar een weiland. Daar doet hij zijn mouw omhoog en een plastik hand schoen aan. Dan gaat hij op zoek naar de baarmoedermond. dan doet hij er een lang rietje in. dan doet hij er een pompje op en de zaadjes zitten in de baarmoeder. Hij gaat naar de boer. Die schrijft het op, wanneer hij een kalfje kan krijgen. De boer helpt de koe, om om de pootjes van het kalf een touw te doen. dan trekt hij voorzichtig het kalf er uit. De moedermelk waar extra vitami nen en eiwitten in zit: het biest. De eerst 3 dagen krijgt het kalfje de moedermelk. Het kalfje gaat een tijd onder de verwarmingslamp. Je kunt merken dat het kalfje de tepels van zijn moeder zoekL Want als je je hand voor het kalfje houdt dan be gint het kalfje te zabberen. Esther van Aalst, klas 5a, Albert Plesmanschoo, Hoogerheide Het melken van een koe, ging vroe ger met de hand. De boer had toen een krukje om op te zitten en een emmer op de melk op te vangen. Van zo'n koe krijg je dan een emmer vol, die wordt dan leeg gekiept in een melkbus. De melkbussen worden dan opgehaald. De boer krijgt dan z'n geld en fabriek de melk, waar ie dan verder bewerkt wordt. Ook maakte de boer vroeger kaas, boter zelf. tegenwoordig gaat het melkerr van een koe volkomen machinaal, be halve dat de boer de zuigers op de uiers moet zetten. De koe komt bin nen, wordt door de boer zuigers op z'n uiers gezet en de zuigers zuigen de melk uit de uiers en belandt na een heel leidingenstel in de melk tank. Waar de melk koel gehouden wordt op 4 graden celcius. In zo'n t-ank kan dan 10.000 liter melk van 130 koeien. Daar doet de boer dan ook een maand over. Telkens komt dan ook om de maand1 een vracht wagen die de tank leegpompt en naar de fabriek gebracht, waar ze verder bewerkt zullen worden tot yoghurt, boter, kaas en dergelijke. Sander Hollings, klas 5b, Albert Plesmanschool, Hoogerheide 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 11