vervolg vergadering hoofdbestuur Tilt 250 EC, het fungicide voor de graanteelt met breed werkingsspektrum Akkerbouw De voorzitter van de Akkerbouw- kommissie de heer H.C. van der Maas gaf een overzicht van de situa tie in deze sektor. Hij begon' met te konstateren dat het klimaat momen teel tegenzit. Weersvoorspellingen van meer regen op korte en middel lange termijn maken de kans op een laat voorjaar voor wat betreft het allergrootste gedeelte van de nog uit te voeren zaai- en pootgoedwerk- zaamheden (jammer genoeg) weer wat reëler. Het klimaat blijft ook tegen zitten, zo vervolgde hij. als het gaat om de prijsvorming van het gros van de ak- kerbouwprodukten. "Voor de inko- mensbepalers bij uitstek: konsump- tie-aardappelen en uien hebben we dit jaar voortdurend te maken met een respektievelijk "beangstigende" en "bedroevende" markt. de uienmarkt is voor dit seizoén een verloren zaak - een 'ekstra afzet-"wonder" zal nodig zijn om de prijsvorming van de aardappelen nog in gun stige zin om te kunnen buigen. "Als we de Nederlandse uien-afzet kansen op langere .termijn bezien, tegen de achtergrond dat onze na tionale produktie voor 905? geëk- sporteerd moet worden in volle kon- kurrentie met de totale wereldpro- duktie. dan zal het ons eens te meer overduidelijk moeten zijn dat "top kwaliteit alleen" de Nederlandse uienteelt in de toekomst nog over eind kan houden" aldus van der Maas. Hij noemde het een goede zaak dat "K.C.B." en "Produktschap voor Groenten en Fruit" in meer derheid besloten hebben dat de nieuwe internationale regels inzake de "verwering" van uien in de Ne derlandse kwaliteitsregeling worden opgenomen met ingang van het ko mende seizoen. De nieuwe (interna-, tionale) klasse II komt dan overeen met de huidige "klasse II NL". Alle kleinverpakte uien moeten dan voldeen aan de klasse II NL-nor- men. Aan de kwalijke situatie bij de kleinverpakking komt dan daarmee een einde. Een eerste aanzet op de weg naar de hantering van de klasse II NL als minimumkwaliteitseis is volgens de heer van der Maas hiermee gemaakt. Het dientengevolge noodzakelijk worden van de toepassing van de zogenaamde "snelle oogstmethode", gepaard aan betere bewaartechnie ken. zal hopelijk een versnelde en noodzakelijke sanering in de Neder landse uienteelt veroorzaken. Konsumptie-aardappelen Voor de konsumptie-aardappel af zetmogelijkheden op langere ter mijn. blijft (evenals bij de uien) uiteraard kwaliteitsbewaking en -verbetering voorop staan. Ook een ruim budget voor afzetpromotie (NIVAC) middels een grotere bij drage van telerszijde dan de huidige ƒ24.— per ha. moet volgens van der Maas op korte termijn weer be spreekbaar gemaakt worden. Immers, passief wachten op de (volgens insi ders) noodzakelijke areaalinkrim ping van 100.000 ha elders in de E.E.G., lijkt weinig reëel. De areaalvermindering over de laat ste 10 jaar in West Duitsland en Frankrijk van 'respektievelijk 10.000 en 15.000 ha blijkt zich namelijk sinds 1980 niet meer door te zetten! De heer Van der Maas zei vervolgens tot zijn spijt te moeten konstateren dat voor de Nederlandse akker- bouwsektor de recente herwaarde ring van de nationale munteenheden van het gros van de EEG-lidstaten. een onverdeeld onvoordelige zaak is: "We zullen de negatieve konsek- wenties ondervinden in de eksport- 10 konkurrentie voor konsumptie- aardappelen. Immers het "vermeen de" voordeel van de sterkere op waardering van de Duitse Mark valt dubbel en dwars weg tegen het na deel van de devaluatie van de Franse Franc en de Italiaanse Lire". Verder vervalt, aldus de kommissie voorzitter, het leeuwendeel van de in het vooruitzicht gestelde prijsverho ging voor voererwten als gevolg van deze monetaire ingreep. (Voor dit produkt en deze eiwitsteunregeling gelden natuurlijk geen Monetair Compenserende Bedragen). Voorts zullen voor de marktorde- ningsprodukten de positieve M.C.B.'s in de prijzenronde komen de maand deels weer al afgebroken moeten worden: terwijl verdere af braak binnen twee jaar voor de hand list. Mestaanwending Bij de vraag of de landbouw in de tekortgebieden mest uit overschot- gebieden zal aanwenden spreekt de prijs een hoofdrol. Er zal scherp worden gerekend naar de bemes- tingswaarde en welke maximale prijs inkl. uitrijden en/of bewaring kan worden betaald. Bij de voorlich tingsdiensten zijn hierover duidelijke gegevens en die blijken in de praktijk te kloppen met de prijsverhoudingen van de verschillende mestsoorten. Hoewel de positieve resultaten van de aanwending van drijfmest alom worden erkend staat de akkerbcfuw nog niet te trappelen van ongeduld voor een ruimer gebruik. Veehouderij In zijn overzicht van de situatie in de veehouderijsektor begon kommis sievoorzitter W. van Veldhuizen met de pluimveehouderij waar de eier- prijzen zich nog steeds op een laag nivo bevinden door een tegenvallen de eksport waardoor vraag en aan bod onvoldoende met elkaar in evenwicht zijn. De huisvestingspro blemen (oppervlakte per kip be schikbare kooiruimte) zal volgens v. Veldhuizen voor vele pluimveehou ders een verhoging van de huisves tingskosten -te zien geven. Indien er wettelijke regels komen zal dit voor de gehele EEG moeten gelden. In de slachtkuikensektor worden slechte prijzen gemaakt. Door het verdwijnen van slachterijen worden kontrakten opgeheven of niet nage komen. Dat er thans broedeieren voor de slachtsektor voor goede prij zen worden geëksporteerd geeft te denken... Varkenshouderij In de slachtsektor staan de prijzen onder druk; Ze blijven ver beneden de berekende kostprijs. De vraag naar biggen overtreft het aanbod dus een tekort aan biggen waardoor de niet gekontrakteerde biggen een be tere prijs maken. De gezondheids zorg is volgens de voorzitter van de veehouderijkommissie in de var- kenssektor zorgelijk door de steeds opnieuw uitbrekende varkenspest. De tot nog toe gevolgde methode van "stamp-out" heeft Nederland in naam vrijgehouden. De vraag is nu: "Zo verder of moeten er andere maatregelen genomen worden?" Er is door diverse instanties een be roep op de varkenshouderij gedaan om alles in het werk te stellen om de .varkensstapel gezond te.houden. De vraag kan gesteld worden of de hui dige gang van zaken een bewijs is van onvoldoende meewerken van het bedrijfsleven. Is er naast de vele goedwillenden een groep die onvol doende meewerkt? De mengvoederindustrie De heer v. Veldhuizen meldde ver volgens dat afspraken met Thailand betreffende de levering van tapioka leiden tot problemen in de meng- voedeëindustrie. Bevriezing van de hoeveelheid en een verdeling over 4 kwartalen zijn de gevolgen van ge maakte afspraken. Daar echter bij aanvang van het kwartaal de totale hoeveelheid binnënkomt, is er op het einde van het kwartaal een tekort hetgeen voor bepaalde industrieën tot gevolg heeft dat de grondstoffen voor b.v. 100 kg varkensvoeder 5.— hoger uitkomt! Een betere verdeling 'over het kwar taal zal volgens hem stabieler werken voor de diverse mengvoederindus trieën. Rundvleessektor In de rood- en witvleessektor zijn de prijzen tot nu toe redelijk, zo kon- stateerde de heer v. Veldhuizen. Probleem in deze sektor blijft vol gens hem het uitgangsmateriaal. Dit uitgangsmateriaal komt zeker voor de witvleesproduktie (kalvermeste- rij) voor het grootste gedeelte uit de melkveehouderij. Door verdere spe cialisering in een richting van de melkproduktie komt de bevleesd- heid in het gedrang. Voor de vlees producenten is het van groot belang dat vanuit de melkveehouderij vol doende en goed uitgangsmateriaal ter beschikking komt, aldus de voor zitter van de veehouderijkommissie. Tenslotte merkte de heer v. Veld huizen nog op dat de toenemende zuivelvoorraden weer een stimqlans geven om te gaan praten over allerlei productiebeperkende maatregelen en ook over hervormingsvoorstellen van het E.E.G.-zuivelbeleid. "Er zullen maatregelen genomen moeten worden, passend in het huidige zui velbeleid, waarbij op lange termijn gedacht kan worden aan een gelei delijker bijsturing ervan", zo besloot van Veldhuizen zijn overzicht. Tuinbouw De tuinbouwkommissie heeft zich er in zijn onlangs gehouden vergade ring over uitgesproken, dat uitstel van de kompartimenteringswerken van de Oosterschelde grote nadelige gevolgen zal hebben voor de zuid westelijke land- en tuinbouw. An dermaal is het grote belang onder streept van een goede zoetwater voorziening. Onderzoek naar de aanwendingsmogelijkheden voor opslag en gebruik van zoet water in zoetwaterbellen wordt toegejuicht. Met het Tuinbouwkonsulentschap te Goes zijn nadere afspraken gemaakt over de bloemzaadvoorlichting op Tholen en in andere gebieden in het Zuidwesten. Dank zij de positieve instelling mede van het gebied zelf kon deze aanzet worden gegeven. De bestrijding van het bakterievuur zal de aanhoudende aandacht van alle betrokkenen blijven eisen. De door het Landbouwschap opgestelde notitie met minimum voorwaarden zal daarbij als richtlijn dienen te worden gehanteerd. Fiscale zaken Het Z.L.M.-bestuur is van mening dat de 3-ledige functie van het on dernemersinkomen namelijk con sumptie, investering en reservering nog steeds niet uit de verf komt. Verder wordt gepleit voor een een voudige loonberekening. Besloten werd er op aan te dringen dat wijzi ging van het boekjaar soepel gere geld kan worden maar het gaat om de voorraadaftrek. Nu loopt men de kans dat bij wijziging van het boek jaar men met een dubbele belasting komt te zitten. voor de Z.L.M.-manifestatie 1983 verlopen naar wens. De minister van landbouw ir. Braks zal op 22 juni het eerste exemplaar van de "Kroniek 1945-1969 van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij en de Noord- Brabantse Maatschappij van Land bouw" in ontvangst nemen. Afscheid Eelkema Aan het slot van de hoofdbestuurs vergadering heeft voorzitter Doele- man afscheid met een woord geno men van ZLM-adviseur ir. L. Eelke ma. De heer Eelkema die binnenkort met pensioen gaat, is vanaf 1953 ve rantwoordelijk geweest voor de ruil verkavelingen. met name in Zeeland waar hij vele jaren werkzaam is ge weest. De heer Doeleman bedankte hem voor de bijzonder goede manier waarop hij het vele werk -vanuit het hart- heeft gedaan. "Het was Fijn om u als adviseur in het hoofdbestuur te hebben". De heer Eelkema ver klaarde in een korte reactie altijd getracht te hebben in de landbouw de zwakke plekken aan te willen ge ven om deze dan op adequate wijze te versterken. Hij zei het altijd zeer gewa ardeerd te hebben aan de tafel van het hoodbestuur te hebben mo gen zitten. Presentatielijst hoofdbestuur d.d. 31- 3-'83 A.J.G. Doeleman, voorzitter; Mr. J. Og- gel. algemeen-sekretaris; R. Hoiting, se- kretaris; L.J. v. Gastel (kring Schouwen- Duiveland); M.C.J. Kosten (kring Tho- len-St. Philipsland); H.C. v.d. Maas (kring Noord-Beveland); Boogaard, plv. (kring O. Zuid-Beveland); J. Nieuwen- huyse (kring W. Zuid-Beveland); C.J. Bierens (kring Walcheren): P. Risseeuw (kring W. Zeeuws-Vlaanderen); M. Boogerd (kring Axel): J. Scheele (kring Hulst): J.C. Geluk (kring W. Bra bant): Hartgers (plv. kring Langstraat); G.J. de Jager (kring Altena-Biesbosch); P.A. Hoogenboom (tuinbouw); M.J. Goud (tuinbouw); W. v. Veldhuizen (veehouderij): D. Hannewijk (veehoude rij); Flikweert (plv. plattelandsjongeren): Adviserende leden: Ir. L. Eelkema: mw. J. Donken: mw. C.L. Kloet: Z.L.M.-in stellingen: W.C. Sinke: J. Wierenga. KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen AKKERBOUW ZODRA DE UITSTOEUNG bij winter tarwe heeft plaatsgevonden en het gewas de hoogte in gaat, dient de C.C.C. toepassing plaats te vin den. Dit is stadium 5 van de schaal Feekes. De vroegste percelen heb ben dit stadium ongeveer bereikt. BIJ DE MODERNE teelttechniek van de wintertarwe met 3 maal stikstof kunt U eigenlijk niet meer buiten C.C.C. Het kost weliswaar zo'n f 40,— per ha aan middel, maar daarvoor verhoogt U sterk de be drijfszekerheid van Uw gewas. Bovendien kan meer stikstof ren dabel gemaakt worden. BIJ HET GEBRUIK VAN C.C.C. wor den halmleden verkort en verdikt. Het meeste effekt krijgt U met een vroege bespuiting, zodat de voet (onderste halmleden) van de plant verstevigd wordt, een vroege be spuiting geeft minder verkorting, dan een latere bespuiting in het seizoen, maar de versteviging van de plant is veel beter. BIJ HET RAS MARKSMAN kunt U de C. C. C. bespuiting beter achterwe ge laten. Het nog verder verkorten van dit ras geeft extra risico t.a.v. afrijpingsziekten. Bij Arminda en Citabel kunt U met 1 bespuiting volstaan. Okapi bijvoorbeeld 2 x behandelen met een tussentijd van 10 a 14 dagen. HOE GROEIZAMER HET WEER, des te groter is het effekt van C.C.C.. In een periode met schraal koud weer kunt U de C.C.C. bespüiting beter wat uitstellen. Wacht echter niet te lang en laat zeker Uw kans niet voorbij gaan want heel wat perce len zullen dit jaar gezien de standdichtheid de C.C.C. hard nodig hebben. RUNDVEEHOUDERIJ DE MELKPRODUKTIE PER KOE is een kengetal waar veel over wordt gesproken. Een begrip wat niet minder belangrijk is maar moei lijk meetbaar en waaraan gemak kelijk voorbij wordt gegaan, is de opbrengst van het grasland. De gemiddelde opbrengst van gras land varieert tussen de 8.000 a 9.000 kg VEM per ha. Een op brengstverhoging van 10% levert een extra inkomen op van onge veer f 300,— per ha. WIST U DAT JONGE KALVEREN da gelijks minstens 10% van hun li chaamsgewicht aan vocht opne men. Een verkeerde werkwijze is het om te trachten dit te bereiken door de kunstmelk extra te ver dunnen. Overige zaken De ledenraad van de Z.L.M. zal op 30 mei a.s. ontvangen worden door de kring Hulst. De voorbereidingen Tilt 250 EC is de handelsnaam van een nieuw door Ciba-Geigy te Bazel ontwikkeld systemisch fungicide uit de groep van de triazolen. Dit middel is een dezer dagen toegelaten. Het produkt onderscheidt zich door ener zijds een zeer breed werkingsspek trum en anderzijds een lange wer kingsduur. De werkzame stof is pro- piconazol. Een en ander werd bekend gemaakt op een perskonferentie die gegeven werd door Ligtermoet b.v. De stof bezit een lage giftigheid. De LD50 akuut oraal voor de rat be draagt 1517 mg/kg terwijl de LD50 akuut dermaal voor de rat meer dan 4000 mg/ kg bedraagt. Er moet reke ning gehouden worden met een lich te irritatie voor de huid en de ogen. Het is vrijwel niet giftig voor wild. Door Ligtermoet Chemie zijn sinds 1978 uitgebreide proefnemingen uit gevoerd. Daarnaast is het middel gedurende twee jaar door de Plan- tenziektenkundige Dienst beproefd. Gebleken is dat met TILT 250 EC, een emulgeerbaar koncentraat dat 250 gram werkzame stof per liter be vat, een uitstekende bestrijding wordt verkregen van de volgende ^ziekten: meeldauw (Erysiphe graminis) bij tarwe en gerst - bladvlekkenziekte (Septoria triti- ci) bij tarwe - bladvlekkenziekte (Rhynchospo- rium secalis) bij wintergerst - netvlekkenziekte (Drechslera te res) bij wintergerst - gele en bruine roest (resp. Pucci- nia striiformis en Puccinia recon- dita) bij tarwe en gele en dwerg- roest (Puccinia hordei) bij gerst. - kafjesbruin (Septoria nodorum) bij tarwe De dosering bedraagt in alle gevallen 0,5 liter per ha. Alleen indien een zware aantasting door kafjesbruin wordt verwacht verdient het aanbeveling om TILT 250 EC gekombineerd toe te passen met Ortho-Difolatan 4F (captafol) in 1.25 1/ha of Maneb-80 in 2 kg/ha. Naast een zeer goede bestrijding van alle bovengenoemde ziekten is in de proeven (zowel in kleine veldjes als op semi-praktijkschaal) steeds weer gebleken dat na toepassing met TILT 250 EC een duidelijk hogere opbrengst wordt verkregen dan met andere middelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 10