Gewestelijke Raad Noord-Brabant verdiept zich in probleem zuiveringsslib De Landbouwschool te Schoondijke. Konkurrentiekracht loonbedrijven valt mee ingezonden Overeenstemming herziening verzekeringsplicht slachtdieren Door deregulering moet ruimtelijke ordening aandeel leveren in economisch herstel. Boval- vergadering: De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap Noord-Brabant heeft op 23 februari j.l. vergaderd. Daarbij is o.m. gesproken over de slibproblematiek. Op verzoek van de direkteur van de Gemeenschappe lijke Technoligische Dienst van de Waterschappen De Aa, De Dommel en De Maaskant zal er regionaal overleg plaatsvinden tussen het Landbouwschap en de drie genoem de waterschappen aangaande de problematiek van het zuiveringsslib. Hoewel het Landbouwschap afwij zend staat tegenover de aanwending van dit slib op de landbouwgronden, kan gekonstateerd worden dat de laatste jaren circa Va deel van het ge produceerde slib op landbouwgron den terecht, komt. Landbouwveiligheid De Kommissie Landbouwveiligheid zal tesamen met de Arbeidsinspektie tijdens de werktuigendagen in Liempde een veiligheidsstand in richten en bemannen. Er zal aan dacht worden besteed aan kantelbe- veiliging van trekkers, veiligheidsas- pekten motorkettingzaag, persoon lijke beschuttingsmiddelen en de Arbeidsomstandighedenwet. Bedrijfsgezondheidszorg in de agrarische sektor Door de Hoofdafdeling Sociale Za ken van het Landbouwschap worden een vijftal experimenten opgezet om een beter inzicht te krijgen in de re laties tussen de werkomstandighe den en de gezondheid in de verschil lende agrarische sektoren, te weten tuinbouw, bloementeelt, loonwerk, fruitteelt en intensieve veehouderij. Het onderzoek in de intensieve vee houderij is gepland in de omgeving van de Bedrijfsgezondheidsdienst te Cuijk/Boxmeer en zal betrekking hebben op 200 personen, die werk zaam zijn in de varkenshouderij. Agglomeratie Eindhoven Het Dagelijks Bestuur van de Ag glomeratie Eindhoven heeft het voor stel gedaan om regelmatig overleg te voeren met het landbouwbedrijfs leven over aktuele zaken van land bouwkundige ruimtelijke aard. De Gewestelijke Raad heeft besloten om aan deze uitnodiging gevolg te geven. Benoemingen De heer J. Ronnes te Vortum-Mul- lem (Voedingsbond F.N.V.) zal bij het Dagelijks Bestuur van het Land bouwschap Den Haag worden voor gedragen ter benoeming als plaats vervangend lid in de Sociale Kom missie van de Gewestelijke Raad. Jaarverslag van de Advieskommissie Agrarische Bouwaanvragen 1982 De Gewestelijke Raad heeft kennis genomen van het jaarverslag van de Advieskommissie Agrarische Bouw aanvragen 1982. Gekonstateerd kan worden dat het aantal bouwaanvragen na enkele jaren van daling in 1982 is gestegen. Hetzelfde geldt ook voor het aantal aanvragen dat betrekking heeft op nieuwe bedrijven. Opvallend is dat, hoewel de meeste aanvragers een agrarische afkomst hebben, een zeer groot deel van de aanvragers van nieuwe bedrijven een beroep heeft buiten de landbouw en geen land bouwkundige opleiding heeft. Even eens wordt gekonstateerd dat de aan vragen voor nieuwves'iging van inten sieve veehouderij komen uit de gebie den met de grootste mestoverschotten. Bestemmingsplannen - In het kader van het vooroverleg met de PPD en/of gemeenten is ontvangen het bestemmingsplan "Buitengebied" van de gemeente Raamsdonk, het algemeen struk- tuurplan van de gemeente Hel mond en het bestemmingsplan "Spinder" van het stadsgewest Tilburg. - Tegen de bestemmingsplannen "Buitengebied" van de gemeen ten Schijndel en Uden zijn be zwaren ingediend bij de Raden van de betreffende gemeenten. - Tegen het vastgestelde bestem mingsplan "Buitengebied" van de gemeente Best zijn be zwaren ingediend bij Gedepu teerde Staten. Inrichting - Van de Voorlopige Kommissie Nationale Parken is ontvangen de globale Inrichtings-. en Beheers- visie met betrekking tot het Na tionaal Park de Biesbosch. - De stemming van de ruilverka veling Haagsche Beemden Oost (650 ha) heeft op 3 februari 1983 plaatsgevonden. Deze ruilverka veling is aangenomen met 68 stemmen met 431,5 ha voor en 41 stemmen met 115,5 ha tegen. - De Voorbereidingskommissie voor de ruilverkaveling Auverg- nepolder is door de C.C.C. be noemd. Beheer - Het beheersplan De Rietmus- schen (gemeente Nuenen) is Velen ervaren thans het ruimtelijk beleid vooral als een verzameling van regels, die leiden tot knelpunten. Het ruimtelijk bestuursrecht doet denken aan een strak keurslijf. En dat staat een flexibel handelen in de weg, ook voor het bedrijfsleven. De nieuwe voorzitter van de Raad van advies voor de ruimtelijke orde ning (RARO). de heer H. Wiegel, schetst in de inleiding van het jaar verslag 1982 dat een bezinning op de ruimtelijke doelstellingen en instru menten geboden is. Maar hij waar schuwt tevens voor overdreven ver wachtingen, die velen van 'deregule ring' koesteren. Deregulering in de Met de konkurrentiekracht van de loonbedrijven bleek het nogal mee te vallen. Alleen de akkerbouwbedrij ven beneden de 50 ha hebben door gaans voor twee personen te weinig werk. Deze schaffen dan tamelijk grote machines aan, waarmee ze te vens werk verrichten voor de buren. Daarmee is de machine beter renda bel en heeft de tweede persoon werk. Voor het loonbedrijf betekent dit echter een oneerlijke konkurrentie, omdat meestal beneden de Boval- tarieven wordt gewerkt. Ook het gekombineerd gebruik van (grotere) machines door de boeren doet de loonwerkers konkurrentie aan. Vooral de aardappeloogst wordt dikwijls in kombinatie uitgevoerd, omdat dit volgens de heer Nijenhuis werk van een lagere waarde is. Die lagere waarde had niet zozeer be trekking op de aard van het werk. doch op het feit dat er in de tijd van vastgesteld door het bestuur van S.B.L. Het koncept-ontwerp beheers plan De Vilt (gemeente Boxmeer) is door de P.C.B.L. vastgesteld. - Voor de beheersgebieden binnen de ruilverkaveling "Nispen-Schijf (dal van de Molenbeek) is de Be schikking Bijdragen Probleemge bieden van toepassing verklaard. In deze gebieden kunnen "berg- boeren" overeenkomsten worden afgesloten. Waterzaken - Van de Rijkswaterstaat, direktie Beneden-rivieren, is ontvangen het koncept-ontwerp waterkwali teitsplan Beneden-rivieren 1984 - 1994. Wat Noord-Brabant betreft heeft het plan betrekking op de rijkswateren rondom het Land van Altena, in en rondom de Biesbosch en het Hollands Diep. In het rapport worden de funkties van het water en de huidige en toekomstige kwaliteits eisen van de betreffende wateren aangege ven. Omdat de strekking en de gevolgen van een aantal voorstel len nog niet geheel zijn te over zien zal een reaktie opgesteld worden met een aantal vraagpun ten. zin van herbezinning betekent ook. dat waardevolle zaken behouden blijven. De overbodige franje kan echter verdwijnen. Dit jaar nog zal een eerste advies van de RARO over deregulering worden uitgebracht. In een bijlage bij het jaarverslag is een poging gedaan om de hoofd stromen in de discussie over de structuur van de ruimtelijke plan ning inzichtelijk te maken. Al geruime tijd ondervindt de huidi ge planningstructuur (terechte) kri tiek. Mede met het oog op de dere gulering leek het nuttig om de lo pende discussies hierover in beeld te brengen. de aardappeloogst weinig andere werkzaamheden op het akkerbouw bedrijf voorkomen. Dit in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de bietenoogst, die samenvalt met het ploegen en het zaaien'van het graan. Het antwoord op de vraag of sa menwerking een bedreiging is voor het loonwerk luidde een voorzichtig neen, omdat de ekonomische voor delen van samenwerken - ook op de meest geschikte geachte en onder zochte middelgrote bedrijven - in re latieve zin beperkt zijn en de aan sa menwerking verbonden bezwaren dan gemakkelijk de doorslag kunnen geven om niet aan samenwerking te beginnen. "We dienen hierbij overi gens wel te bedenken dat ze met el kaar blijven konkurreren, hetgeen kan resulteren in veranderingen in de bedrijfsvoering van zowel de boer als de loonwerker. Goed vakmanschap is en blijft ook Aande vooravond van haar 40-jarig bestaan wendt de Commissie van Advies van de R.M.A.S. te Schoon dijke zich tot de Zeeuwse boeren stand. Op zich een uitzonderlijke zaak. Nu er echter in de dagbladpers nogal wat negatieve berichtgeving is geweest over de school wil de Com missie middels dit artikel wat kant tekeningen plaatsen. Voor de opna me in de landbouwbladen zijn we de organisaties zeer erkentelijk. De grieven die we in de dagbladen tegenkwamen vatten we als volgt sa men: 1. het aantal zittenblijvers is zeer hoog en 25% van de leerlingen verlaat voortijdig de school; 2. de Inspecteur en de Commissie zijn niet bereikbaar voor de ou ders van de Jl^rlingen; 3. de leiding van de school is onder de maat, er wordt te spoedig en te zwaar gestraft. Puntsgewijze geven we commentaar. 1. We bezien de cijfers van de zit tenblijvers en de voortijdig-ver- trekkenden over een periode van de laatste vijfjaar. Van 1977 tot 1982 was de bezet ting van de eerste klas achtereem volgens: 24, 25, 28, 20 en 30 leer lingen. Het aantal zittenblijvers was over die jaren 0, 13, 2 en 6 leerlingen. Het aantal voortijdig-vertrekken- den in die periode 0, 2, 1, 0 en 0 leerlingen. Zij die overstapten naar de driejarige opleiding in Goes zijn uiteraard niet meege teld. Voor de tweede klas, de ex amenklas, was de bezettingsgraad achtereenvolgens 14, 19,20, 16 en 16 leerlingen. Daarvan zakten 0, 0, 2, 1 en 6 leerlingen. Voortijdig vertrokken 0, 1,0, 1 en 1 leerling. Er waren dus vier jaren met zeer bevredigende resultaten en 1982 was een jaar waarbij het aantal gezakten en doublerenden boven het landelijk gemiddelde lag. Ook dient bij examen-beoorde lingen het "niveau" te worden bewaakt, een ondermaatse leer ling krijgt geen diploma. 2. De Commissie en Inspectie vor men geen klankbord voor de ou ders. Wie zal dat beoordelen? Het wordt in ieder geval wel gepro beerd. Zelfs onze privé-woningen worden daarvoor beschikbaar gesteld. Als echter de ouders niet of niet geheel worden gehono- Aan een jarenlang slepend konflikt tussen partijen over het verplicht verzekeren van slachtdieren lijkt een eind te komen. De woordvoerders van de verschillende groeperingen in het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pw) toonde zich ver voor de loonwerker noodzakelijk om zich aan te passen aan de verande ringen welke zich in de landbouw voordoen en de sterke konkurrentie positie welke het loonwerk thans in neemt, te handhaven", aldus ir. van Nijenhuis. De Boval heeft in de agrarische sek tor een totale omzet van bijna 1 mil jard gulden, behaald door 1664 le den, dat is gemiddeld 600.000 gul den. Volgens het Landbouwschap hebben 1150 loonwerkers (waar schijnlijk meest niet-Boval-leden) een omzet van minder dan ƒ85.000,— per jaar. Hoewel de Bo val slechts ruim 50 procent van alle loonwerkers in Nederland als lid heèft ingeschreven, vertegenwoor digt dit waarschijnlijk zo'n 80 pro cent van de omzet. reerd in hun wensen, verlangens of klachten, heeft dan de Com missie gefaald als klankbord? 3. De grief dat de leiding van de school onder de maat blijft is zeer ernstig. Het leiden van een school is geen sinecure. Strafmaatrege len zijn nu eenmaal onontkoom baar. Hoe, waar en op welke wij ze is erg moeilijk, maar gelukkig niet gedelegeerd naar één per soon. In het algemeen, en ook te Schoondijke, worden strafmaat regelen genomen door het gehe le personeel in overleg met de Commissie van Advies. Met betrekking tot zulke maatre gelen was er te Schoondijke steeds volledige éénstemmigheid. Het is echter wel de directeur die de straf moet aanzeggen. Hij wordt vaak tot zondebok ge maakt en op hem komt in hoofd zaak de kritiek. Dat de resultaten aan school ondermaats zijn moe ten we bestrijden. Een stukje geschiedenis leert ons dat. In 1975 was er voor de school een dieptepunt. Het aantal aan meldingen was zo laag, (3 of 4) dat geen nieuwe klas werd be gonnen. De Commissie (trou wens ook de organisaties) hebben zich toen zeer beijverd voor het behoud van de school. De ijver werd beloond, een nieuwe direc teur werd benoemd, we hadden de tijd mee, het aantal aanmel dingen nam gestaag toe en liep op tot 30 in 1982. Ook voor de nieu we cursus is er weer perspectief, want nu, 12 maart, zijn er reeds 24. Kennelijk is er in de streek toch vertrouwen in de school, we kregen nieuwe kansen en krijgen die nog. De Commissie vraagt bij voortduur de Zeeuwse boerenstand zich positief op te stellen rondom de school van Schoondijke. Negatieve, niet onder bouwde kritiek kan op korte tijd af breken wat in jaren werd opgebouwd. Wij danken de lezer voor de welwil lende aandacht en wijzen er tenslotte op dat op 25 mei a.s. het 40-jarig be staan van deze kleine school, de kleinste in zijn soort, op luisterrijke wijze wordt gevierd. En daarbij bent U hartelijk welkom! Namens de Commissie van Advies, C.J. Almekinders, voorzitter. W. Menu, vice-voorzitter. P.S. Dekker, secretaris. heugd in de 9 maart j.l. gehouden openbare bestuursvergadering met de gevonden uitweg uit het konflikt. Minder gelukkig is het pw-bestuur met de trage ontwikkeling op EG- beleidsniveau in het kader van het verhandelen van vlees en daarmee bereide produkten, afkomstig van niet gekastreerde mannelijke var kens. Tot nu toe verplicht de EG de varkenshouders de mannelijke die ren op een leeftijd van twee a drie weken te kastreren. Er zit weliswaar wel enig schot in de EG:gedachten- ontwikkeling om dat kasteren niet meer nodig te maken, maar het duurt allemaal wel erg lang. Met name bij de buitenlandse afzet van vleeswaren waarin dit vlees dan kan worden verwerkt vreest het pvv-bestuur nog langdurige handelsbelemmeringen. Vandaar dat van de kant van het be drijfsleven liever gepleit wordt voor toestemming tot verhandeling en verwerking van vlees van niet gekas treerde dieren tot een gewicht van 80 kg, dan dat wij méér vragen en niets krijgen. Onder voorzitterschap van de heer M. van Rijsbergen hield de Boval donderdag haar jaarvergadering in één van de vergaderzalen op de Flevohof. 's Middags hield de heer H.J. Nijenhuis van het Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen een met veel cijfermateriaal doorspekte inleiding over de plaats van de loonbedrijven, speciaal op de akkerbouwbedrijven. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5