Als de lente komt zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Unieke kalv er-vierling door wetenschap gekocht Zoet/zout z.l.m. mm 1 VRIJDAG 18 MAART 1983 tuinbouwblad Me dunkt dat menig landman de aanloop tot het nieuwe boerenjaar met gemengde gevoelens zal inzetten. Er zijn bepaald een aantal gunstige ontwikkelingen aan te geven maar (te) vaak staan daar minpunten tegenover. Gunstig zijn bijvoorbeeld de gedaalde rente, de betrekkelijk ge ringe inflatie en de verlaagde energieprijzen. Allemaal factoren waardoor de kosten worden gedrukt. Tege lijkertijd regent het uit Den Haag echter bezuiniging en voert Brussel een uiterst terughoudend prijsbeleid. Uit eindelijk zullen we blij mogen zijn als het een het ander in evenwicht houdt. Daar komt bij dat er aan de voordelen ook (grote) nadelen zitten. De lagere energieprijzen bij voorbeeld zijn nadelig voor de koopkracht van de olie producerende landen. Juist naar die landen heeft Neder land de laatste jareri een aanzienlijke exportpositie opge bouwd wat betreft landbouwprodukten. Nu reeds is de terugslag op deze markten goed te merken. En wat de dalende rente betreft: voorzover die veroorzaakt wordt door te weinig vraag naar geld is dat in feite een teken van armoede omdat er dan blijkbaar te weinig wordt geïn vesteerd. Hetgeen op langere termijn ongunstig zal uit pakken. Ook een eventuele omslag van inflatie naar de flatie is economisch gezien funest. Aan de andere kant is het weer een geluk dat de Europese Ministerraad van buitenlandse zaken deze week de suggestie van-de Euro pese Commissie om de nationale bijdragen aan de E.E.G.-kas mede afhankelijk te stellen van de nationale landbouwproduktie resoluut heeft afgewezen. Daar staat echter weer tegenover dat de spanning tussen de Vere nigde Staten van Amerika en de EEG. over het over en weer gevoerde landbouwbeleid weer enorm is toegeno men zodat ingrijpende beslissingen niet moeten worden uitgesloten. Dat het echter nog erger kan las ik onlangs in het hoofdartikel van La France Agricole (de Franse Boer derij). Daarin werd gesteld dat als men in Rusland op onze (kapitalistische) wijze granen zou gaan produceren een derde wereldoorlog dan een feit zou zijn omdat dan het economisch evenwicht in de wereld totaal ontregeld zou worden. Oppassen dus voor overproduktie. Niette min: wil ik deze optelsom van positieve en negatieve punten positief afsluiten. Want: DE LENTE KOMT ERAAN. Een heerlijk gevoel dat ik door niets en niemand Het percentage tweelingen bij runde ren bedraagt ongeveer 2,5%. De ge boorte van een drieling komt veel minder vaak voor. Dat er een vierling, levend en gezond ter wereld komt is een heel grote zeldzaamheid. Bij run dertweelingen bestaat de mogelijk heid dat de kalveren één- of twee-eiig zijn. Van alle tweelingen is waar schijnlijk slechts minder dan 1% één- eiig. Een dergelijk tweetal lijkt op el kaar als twee druppels water. Dit geldt voor alle eigenschappen die er felijk bepaald zijn, dus ook voor de bloedgroepen. Het bijzondere van de ze VIERLING is dat ze bestaat uit: TWEE-EENEIIGE TWEELIN GEN. Een ander aspect bij runder tweelingen, waarbij een mannelijk én een vrouwelijk kalf geboren wordt, is dat het vrouwelijk dier meestal 90%) onvruchtbaar is (kween). Bij deze vierling was de kans op on vruchtbaarheid der vrouwelijke die ren dus aanwezig. Met behulp van laboratoriumonderzoek bloedgroe pen en chromosomen) is tot nu toe niets van onvruchtbaarheid gebleken. Voör zover ons bekend is dit een UNIEKE situatie. De kans dat iets der gelijks zich opnieuw voordoet is haast uitgesloten. laat vergallen. Kortom laat ons maar lekker optimistisch beginnen. Vorige week zaterdag las ik in de P.Z.C. dat het (Zeeuwse) C.D.A.-Tweede Kamerlid Drs. Huib Eversdijk op een spreekbeurt in Bergen op Zoom zou hebben gezegd dat het hem bijzonder waarschijnlijk lijkt dat de Grevelingen zout blijft en dat dus het toekomstige Zoommeer het enige zoetwatermeer in Zuid-West Nederland zal worden. (Als het tenminste zover komt want de Oesterdam wordt - neem ik aan- ook wel uitgesteld). Als Eversdijk die opmerking inderdaad gemaakt heeft neem ik aan dat hij daarmee tevens de stemming in het C.D.A. heeft aangegeven. Gezien de bekende opstelling van de Partij van de Arbeid is een Zoete Grevelingen voor de landbouw dan inderdaad een verloren zaak. Nota bene terwijl de huidige Minister van Landbouw vorig jaar als C.D.A.-Tweede Kamerlid na een werkbezoek aan Zeeland nog publiekelijk zei dat de Grevelingen zoet moest wor den. Als de (politieke) beslissing over de Grevelingen inder daad al vast staat moet de landbouw naar mijn mening geen dag langer wachten om op een andere wijze zoet water te claimen. Ik heb daarover op deze plaats al eerder plannen geopperd. Maar een schandaal blijft het wel, dat wast al het zoute water van de Grevelingen niet af. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1