Grondbewerking en zaaitijd van mais Gedragsproblemen bij landbouw huisdieren geven nadelige konsekwenties voor praktijk Ophokplicht duiven in Noord-Brabant Dr. ir. J.H.M. Metz: Verhoeven b.v. te Leende nieuw MF- en Komatsu-dealer Mais vraagt evenals de meeste andere gewassen een bezakte bouwvoor. Natuurlijk bezakte grond is het meest ideaal maar daar komt in de praktijk niet veel van terecht. Vooral ten behoeve van de mais moet er tot laat in het voorjaar drijfmest uitgereden worden. Om toch te kunnen zaaien op bezakt, althans aangedrukt land heeft het wiel aan wiel aanrijden enkele jaren geleden vrij algemeen ingang gevonden. De hierbij optredende wielsporen geven echter aanleiding tot een behoor lijke verdichting van de grond. Een goede en snelle doorworteling van de grond door het jonge maisgewas wordt hierdoor sterk afgeremd. Cranendonck 'In één werkgang ploegen, aandrukken en zaaiklaar maken schraling van de grond hoeft op te gewenst zijn indien verdichtingen in treden. Zo'n diepere bewerking kan de ondergrond voorkomen. Een die- Overbezetting van de vreetruimte bij melkkoeien en de huisvesting van varkens op kale vloeren en het aanbinden van deze dieren geeft ge dragsproblemen bij landbouwhuisdieren en in het verlengde daarvan heeft dit nadelige konsekwenties voor de praktijk.Dit was de kern van een lezing die dr. ir. J.H.M.Metz, wetenschappelijk medewerker van de Vakgroep Veehouderij van de Landbouwhogeschool te Wageningen, hield op de algemene vergadering van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West-en Midden-Nederland vrijdag 25 februari j.l. te Alphen aan de Rijn. Het gebruik van de vorenpakker. Op de meer gespecialisseerde akker bouwbedrijven op de zandgrond heeft de laatste jaren het gebruiken van een vorenpakker vrij algemeen ingang gevonden. In één werkgang, dus tegelijk met het ploegen, wordt de grond aangedrukt en zaaiklaar gemaakt. Er ontstaan geen verdich tingen omdat de vorenpakker de grond regelmatig over de hele bouwvoor aandrukt. De voorkeur wordt gegeven aan een dubbele vo renpakker die desgewenst uitgerust wordt met een ^erkruimelrol of een egge. Met deze grondbewerking wordt bij voorkeur gewacht tot kort voor het zaaien. Het zaaibed krijgt dan niet de kans te ver uit te drogen en er kan tot het laatste moment drijfmest aangewend worden. De vastetandcultivator In plaats van de ploeg komt de laat ste jaren de vastetandcultivator in combinatie met vorenpakker en ver- kruimelrol in gebruik. Deze combi natie maakt een diepere grondbe werking mogelijk zonder dat ver- De heer Metz konstateerde dat het welzijnsonderzoek thans door de overheid in samenwerking met het bedrijfsleven zeer wordt gestimu leerd. Wel dreigt het gevaar dat men steeds maar onderzoeksresultaten laat verzamelen maar dat daarmee door de overheid en de praktijk niets wordt gedaan. "Doeltreffend hande len is geboden want het gaat er geenszins om om de belangen van de veehouders te schaden. Integendeel, het gaat erom de ernstige aanpas singsproblemen bij de dieren door verbeterde huisvesting en behande ling te ondervangen zodat daarvan ook de boer profiteert", aldus dr. ir. Metz. Huisvesting varkens De heer Metz noemde centrale knel punten rond het welzijn van varkens de huisvesting op een kale vloer en het aanbinden van de dieren. Deze factoren treft men dikwijls in combi natie met elkaar aan bij zeugen in het kraamhok en de aangebonden drachtige zeugen. In het kraamhok geven zulke omstandigheden aanlei ding tot de ontwikkeling van ge stoord gedrag, zoals zeer vaak wisse len van liggen en staan, het veelvul dig schrappen met de voorpoot over een kale bodem, stangbijten of het intensief bewroeten van allerlei de len van de stalinrichting. Ten op zichte van het vrije strohok vertonen zeugen in een kraamhok met kale bodem ook een verlaagde produktie van antistoffen in het bloed. Via de biest beïnvloedt dit de weerstands- opbouw bij pasgeboren biggen. Een verbetering van situatie voor aange bonden varkens is te bereiken door niet van een kale bodem uit te gaan maar enig stro of ander instrooima- teriaal te verstrekken. Vleeskalveren Bij vleeskalveren in individuele houten boxen concentreren de wel zijnsproblemen zich volgens de heer Metz op een te beperkte ligruimte met storingen in het liggedrag, het gebrek aan oriëntatie in de omgeving en het gemis van sociaal contact. Momenteel is de groepshuisvesting van vleeskalveren in onderzoek. Dit systeem levert voor het welzijn van het kalf aanzienlijke verbeteringen op. Een beperking is echter dat dik wijls navelzuigen en urinedrinken optreedt. Dit euvel zal verholpen moeten worden, wil men de groeps huisvesting routinematig kunnen toepassen. Overbezetting melkvee in stal. Een nieuw probleemveld betreffen de het welzijn van melkvee betreft de overbezetting van ligboxenstallen. Wanneer er meer koeien in de stal worden gedaan dan er ligboxen zijn. dan neemi de ligtijd van de ranglage dieren bijna evenredig met de om vang van de overbezetting af. Ook treedt er meer agressie op in de kop pel: de dieren proberen elkaar uit de ligboxen te verjagen. Een volgend effect is dat meer dieren overgaan tot pere bewerking vraagt echter wel veel trekkracht. De meeste loonwer kers beschikken hier wel over en dat maakt deze methode van grondbe werking tot een typische loonwerkers aangelegenheid. Verdichtingen in de ondergrond zijn overigens ook goed op te heffen door op de ploeg on- dergrondwoelers te monteren. Wat leert het onderzoek? Op proefboerderij "Cranendonck" werd in 1981 door ing. L.M. Lumkes van het PAGV een uitgebreid on derzoek naar grondbewerking voor snijmais gedaan. Hierbij werd met de vorenpakker zowel achter de ploeg als in combinatie met de vastetand cultivator in één werkgang een goed zaaibed.voor mais verkregen. De ge middelde opbrengst van deze proef was 17,6 ton drogestof per ha. Door een diepere grondbewerking met de vastetandcultivator werd een diepere beworteling bereikt en de opbrengst steeg tot 18,6 ton d.s. per ha. Ook in 1982 heeft men op Cranendonck er varen dat een diepere grondbewer king zinvol kan zijn. Achterblijven in groei en ontwikkeling van de mais op bepaalde perceelsgedeelten als ge volg van droogte bleek zijn oorzaak te hebben in het vóórkomen van ploegzolen die een diepere beworte ling van de mais verhinderden. De zaaitijd van mais Bij zaaitijdenproeven op Cranen donck werden in '81 en '82 drie zaaitijden aangehouden t.w. 25 april, 5 mei en 15 mei. Er werd een van de damslapen, dat wil zeggen liggen in het looppad. Lang gedwongen staan valt de koeien zwaar, afgezien nog van de extra problemen die dit op roept bij zieke en kreupele dieren. Op grond van de beschikbare on derzoeksgegevens wijst Metz iedere vorm van overbezetting van ligboxen af. Overbezetting vreetruimte Overbezetting van de vreetruimte levert ook problemen op. Wanneer koeien gedwongen worden na elkaar te eten vanwege een te gering aantal vreetplaatsen, ziet men als reactie meer onderlinge agressie in de kop pel, zowel bij de vreetplaats als in de loopruimte. De voeropname van ranglage dieren neemt af, en dat heeft nadelige gevolgen voor de pro duktie. Dit op zichzelf betekent al dat overbezetting van de vreetruimte In aansluiting op een berichtje varnde vorige week wordt het volgende mee gedeeld: De duivenhouders in Noord-Brabant zijn verplicht in 1983 hun duiven zodanig opgesloten, te houden dat uitvliegen op of over gronden van anderen wordt verhin derd in de periode van 15 maart tot 1 juni. Deze verplichting geldt niet voor de tijd gelegen tussen 6.00 en 8.00 uur en tussen 18.00 uur en een half uur na zonsondergang. De verplichting geldt evenmin voor zaterdagen, zondagen en de algemeen erkende feestdagen. Naast de postduiven kunnen de ver wilderde duiven ook schade veroor zaken aan landbouwgewassen. Wanneer er geen ophokplicht geldt voor de postduiven is bestrijding van de verwilderde duiven een probleem omdat een jager terecht bevreesd is dat hij daarbij postduiven afschiet. Nu in een bepaalde periode een op hokplicht voor postduiven van kracht is, is het mogelijk dat de jager in deze periode de verwilderde dui ven bestrijdt zonder dat hij in bete kende mate het gevaar loopt dat hij postduiven afschiet. De agrariërs in Noord-Brabant kun nen van deze gelegenheid gebruik maken om de jachthouders te ver zoeken om extra aandacht te beste den aan de bestrijding van verwil- vroege/middenlate en een van de middenlate/late rassen gezaaid. Zaaitijdenproeven^ staan uiteraard nogal onder invloed van het weer waardoor de resultaten van jaar tot jaar sterk kunnen wisselen. De op 5 mei gezaaide mais gaf in deze twee jaren de beste opbrengst. Het vroe- ge/middenlate ras gaf bij zaaien op 25 april 5% opbrengst minder. Zaai en op 15 mei gaf eveneens 5% minder opbrengst. Zaaien op 25 april gaf bij het middenlate/late ras echter de zelfde opbrengst als zaaien op 5 mei. Zaaien op 15 mei gaf bij dit ras ech ter 14% minder opbrengst. Hier komt in feite naar voren datgene wat eer der al bekend was. Middenlate/late rassen vragen nl. een wat vroegere zaai, dan de vroege/middenlate ras sen en bij laat zaaien dient men zeker geen middenlaat/laat ras te gebrui ken,. Enkele praktische ervaringen bij dit onderzoek zijn: - later zaaien geeft een langer en hladrijker gewas, - laat zaaien verhoogt de kans op le gering. - laat zaaien geeft een lager drogestof gehalte. - vroeg gezaaide mais kan iets beter tegen droogte, - wat de opbrengst betreft kan het effect van laat zaaien niet gekom- penseerd worden door laat oogsten. CRA Waalre, C.M. van Nostrum. dr.ir. J.H.M. Metz voor de boer onaantrekkelijke as pecten heeft. Produktieverlies lijkt alleen te voorkomen, wanneer de krachtvoergift hoog is en de koeien voor hun totale voeropname minder op het gebruik van het voerhek zijn aangewezen, aldus de heer Metz. derde duiven. Het is wel nodig dat de jachthouder vooraf een opdracht ex. art. 54 van de Jachtwet vraagt bij de direktie Faunabeheer. Brinkmann Niemeijer N.V., Zutphen, importeurs voor o.a. Mas- sey-Ferguson en Komatsu grond- verzetmaterieel melden een dealer en service overeenkomst gesloten te hebben met Verhoeven b.v. te Leen de (N. Br.) voor het komplete pro gramma grondverzet materieel ge voerd door B N. Hiermede komt een einde aan een jarenlange samenwerking tussen B N en Th. van de Vrande te Beek en Donk op het gebied van de verkoop en service van de bekende Massey- Ferguson graaflaadkombinaties. Een aktiviteit die, voor het Zuiden des Lands, naast het komplete Ko matsu programma, in de toekomst in handen zal zijn van Verhoeven b.v. te Leende. Op de C R. Waiboerhoeve worden proeven genomen met de opfok van kalveren in éénlingboxen en in groepsboxen met voeding van kunstmelk in een emmer of vat met kunstspeen. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 16