Aardappelen onkruidvrij met het betrouwbare en effektieve middel Pak onkruid aan met p Kalender voor het houden van schapen; de zorg rond de geboorte. "Kunstgebit" voor schapen Wijziging toelatingskriteria ooipremie Sencor is een onkruidbestrijdingsmiddel met een tweeledige werking: blad- en bodemherbicide tegelijk. Sencor werkt bovendien tegen breedbladige èn grasachtige onkruiden. Sencor kan worden toegepast op alle grondsoorten; vanaf het opruggen tot aan de opkomst van het gewas; op (nog) onkruidvrije grond èn op reeds gekiemd onkruid. Ing. HJ.C.M. Sturkenboom, Proef station voor de Rundveehouderij te Lelystad. Wanneer de lammertijd is aange broken, breken voor de schapen houder drukke tijden aan. Om on nodige verliezen te voorkomen is het van belang, dat de schapenhouder bij de geboorte aanwezig is. Het is een zware taak en om ook 's nachts toezicht te houden moeten vaak hulpkrachten worden ingeschakeld, waardoor de slaapkamer met de schapenstal verbonden blijft. Zorg ervoor dat hulp bij de geboorte met de grootst mogelijke zindelijk heid gebeurt. Houdt glijmiddel, ontsmettingsmiddel voor de handen, touwtjes (in een pot met desinfectie- middel) en jodium of heicos voor ontsmetten van de navel binnen handbereik. Na het aflammen een paar flinke stralen melk uit beide spenen trek ken en daarbij controleren of de melk goed is. Overtollige wol bij de uier eventueel wegknippen. Na het aflammen komen schaap en lamme ren enige tijd in een aflamhokje. Hoelang ze in het aflamhokje blijven is afhankelijk van het accepteren van het moederschaap van de lammeren. Overwennen van lammeren Moederloze lammeren en lammeren waarvan de moeder onvoldoende melk geeft moeten overgewend wor den. Van drielingen wordt het derde lam altijd afgenomen. Zorg dat de twee lammeren die bij de ooi blijven ongeveer even groot zijn. In het algemeen kan gesteld worden dat overwennen van lammeren de voorkeur verdient boven kunstmati ge opfok. Toch kunnen zich situaties voordoen waarbij kunstmatige opfok (zwoegerziektebestrijding) de enige oplossing is. Schapen herkennen hun eigen lam meren in de eerste plaats aan de geur. Bij het overwennen moet daar mee rekening worden gehouden. Twee nieuwe lammeren accepteert een ooi eerder dan één vreemd lam. Het over te wennen lam wordt goed ingesmeerd met vruchtwater en vruchtvliezen van het toekomstige moederschaap. Vang voor dit doel zo mogelijk het vruchtwater op. Het bij te wennen lam wordt het eerst bij de moeder gebracht en dan pas het ei gen lam. Oudere lammeren over wennen valt meestal tegen. In de praktijk wordt ook wel lam- adopters gebruikt. Het schaap wordt daarin met de kop vastgezet zodat het dier de lammeren niet kan zien of ruiken. In de meeste gevallen moeten de dieren zeker 4 a 5 dagen vaststaan voordat ze het lam accepteren. Kunstmelk voor foklammeren Bij zwoegerziekte vrij opfokken moet er geen schapebiest aan de lammeren worden verstrekt' daar de besmetting juist via de melk over gaat. De lammeren vangt men bij de geboorte op op een stuk plastic, waarna ze direct worden afgevoerd. Het jonge lam wordt drooggewreven en op schoon stro onder een lam ge legd. Na ongeveer een uur kan met een flesje koeiebiest worden ver strekt, zo mogelijk biest van de eerste maal melken omdat dit de meeste antistoffen bevat. Belangrijk is dat op het flesje en de lambar dezelfde speen zit. De lammeren leren dan eerder drinken. De eerste keer kan 100 tot 125 cc biest worden verstrekt. Het is noodzakelijk dat er voldoende koeiebiest aanwezig is. Koeiebiest kan bewaard worden in de diepvries en kan op lichaamstemperatuur worden gebracht in een warmwater bad. De eerste dag moet ongeveer 100 - 500 cc per lam worden ver strekt. Na een dag kan men overgaan op het voeren van kunstmelk. De hoeveelheid koeiebiest niet overdrij ven, omdat dit de kans op bloedar moede verhoogt. De lammeren kunnen gespeend worden wanneer ze een gewicht van 2,5 a 3 maal het geboortegewicht be reikt hebben. Ook wordt wel gezegd dat men kan spenen bij een levend gewicht van 14 kg of een leeftijd van 6 weken. Men kan dan abrupt stop pen met het voeren van kunstmelk, de melk mag niet verdund worden. De lammeren krijgen dan water, hooi en krachtvoer. Pas wanneer ze hooi en 500 gram krachtvoer opne men, kunnen ze in de weide cocidio- sebrok verstrekken. In de weide behoren de lammeren ongeveer 200 gram krachtvoer op te nemen. Meer is niet noodzakelijk. Bedenk bij deze wijze van opfok dat het gaat om lammeren die bestemd zijn voor de fokkerij en niet voor de slacht. Beweiding schapen en lammeren Kort na het aflammen is er in de meeste gevallen niet voldoende gras beschikbaar. Als het niet mogelijk is om de dieren binnen of op een uit loop te houden kan men de dieren op een perceel dicht bij huis laten lopen zodat ze bijgevoerd kunnen worden. Indien er voldoende gras beschik baar is (weidesnede) kunnen scha pen met lammeren ingeschaard worden. Regelmatig omweiden ver hoogt de graslandopbrengst en maakt de kans op besmetting met maagdarmwormen geringer. Tevens verdient het aanbeveling om een" zelfde perceel niet meer dan twee maal achter elkaar te beweiden. De heer Meppelder uit Gronin gen probeert Australië te verove ren met een kunstgebit voor schapen. "Eigenlijk is het geen echt kunst gebit, maar meer een beugel die in kombinatie met kunsthars de kwetsbare ondertanden van schapen bij elkaar houdt", legt Meppelder uit. Miljoenen scha pen over de hele wereld blijkefi, zegt hij, te lijden aan een gebrek dat "broken mouth" (kapotte bek) wordt genoemd. De tanden gaan los zitten of vallen uit. Het schaap kan niet meer goed eten waardoor niet alleen de konditie van de wol achteruit loopt, maar ook de vruchtbaarheid sterk ver mindert. "Broken mouth" treedt meestal op bij schapen die drie of vier jaar oud zijn. Dat is precies de leeftijd waarop de ooien, de vrouwtjes dus, tweelingen kunnen gaan werpen. De boeren hebben er dus alle belang bij dat de schapen op die leeftijd in topkonditie verke ren. Dankzij de ewe-splint, dat betekent ooiebeugel, lukt dat. In Engeland en in Schotland zijn de schapenhouders al overtuigd van het nut van de beugel die uitge vonden is door de tandarts Adam Thomson uit Edinburgh. In Groot-Brittannië zijn nu vijf teams bezig om die beugels aan te brengen", zegt Geert Meppelder. (Nieuwsblad van het Noorden) In het kader van de EG-schapen- vleesregeling staat de schapen houders die zich daartoe in 1982 hebben aangemeld, een forse pre mie per ooi te wachten om de in komsten-derving in het seizoen '82/'83 te dekken. Hoe hoog die premie zal zijn valt nog niet pre cies te zeggen. Aanvankelijk werd aangenomen dat dit rond 25,— per dier zou zijn. Maar aangezien het aantal aangemelde dieren aanmerkelijk lager is dan waarvan werd uitge gaan, kan dit wel tot ƒ75,— a 100,— per ooi oplopen werd door een woordvoerder van het ministerie van landbouw en vis serij opgemerkt. Deze ontwikke ling heeft er o.a. bij dit ministerie toe geleid, de toelatingskriteria te wijzigen - en daarover advies aan het pvv-bestuur te vragen. Het bestuur had daarmee zeker geen principiële problemen. Wel wer den vraagtekens gezet bij de vraag of het EG-schapenvleesbe- leid voor '83/'84 op ongewijzigde voet moet worden voortgezet. Afgezien al van het feit, dat het een kostbare zaak is die met zijn rondweg één miljard gulden, duidelijk de aandacht van de EG-kommissie heeft getrokken. Sencor Sencor Bayer 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 14