uit dei praktijk Grasland bemesting Vergaderseizoen voorbij, maar. Nog even geduld Start naar boer z'n hart Bijsturen naar opbrengst "10 ton" EG. Ook in het "LAND VAN AXEL" be leven we op het moment dat dit epis tel wordt geschreven een zonnige dag. Evenals de voorafgaande week overi gens. En dat dit mooi is meegenomen in deze tijd van het jaar, dat zal iedereen wel weten. Het is dan ook geen spectaculair nieuws voor deze rubriek, maar toch wel het vermelden waard. We mogen toch niet klagen deze winter, immers de vorstperiode was uitermate welkom, en daarbij kwam dat het ook in deze vorstperio de aangenaam weer was. En geen ijzel of sneeuw, in deze tijd van bezuinigingen ook gunstig voor de financiën van de instanties die zorg te dragen hebben voor de be rijdbaarheid van de wegen. Tijdens de vorst is veel kunstmest gestrooid. Wanneer men dan zo links en rechts luistert, zijn er zowel voor als tegenstanders van vroeg strooien. Dat varieert dan van "veel te vroeg en het spoelt allemaal weg", tot "het kan er nooit te vroeg op liggen". Wanneer men dan de andere dag of zo om kunstmest rijdt, dan blijkt de felle tegenstander van vroeg strooi en, juist ook die dag zijn makkelijke stoel té hebben verwisseld voor de trekker, en rijdt net met zijn volle vracht huiswaarts. Ook hij heeft blijkbaar niet kunnen weerstaan om stil te zitten terwijl her en der de buren op het land waren. Diegenen die beschikken over drijf- mest hebben ook ruimschoots de ge legenheid gehad om zonder moeite en zonder onnodig structuurbederf hun kelders leeg te rijden. Hiervan is dan ook veel gebruik gemaakt. Vrijwel zeker ook is deze drukte de reden dat De weersomstandigheden na de vorstperiode in februari zijn niet on gunstig. Op kwamen enkele regen buien voor die de vorst van de gewas sen afspoelde. De wintertarwe en het grasland begonnen weer een groene kleur te krijgen. Tijdens de vorstpe riode was de groene kleur vrijwel verdwenen. De hoeveelheid regen in de maand februari was niet overdadig, zo'n 35-40 mm. Toch nog altijd het dubbele van vorig jaar februari. De structuur van de grond is nu bij zonder goed, de vooruitzichten voor een goed zaaibed eveneens. Met het einde van de vorstperiode is er ook een eind gekomen aan de veldwerk- zaamheden. De grond is te vochtig voor een goede zaaibedbereiding. Hoe lang we nog geduld moeten hebben alvorens we kunnen uitruk ken zal de tijd leren. De vergadering van de kring Walcheren mocht zich weer in een goede belangstelling verheugen. Een vergadering in de avonduren wordt toch kennelijk door velen op prijs gesteld, zeker bij de jongere boeren. De kringvoorzit ter bracht in zijn openingswoord di verse zaken te berde die de bedrijfs- genoten deze weken hebben bezig gehouden. Zo zijn we geconfron teerd met een uitspraak van een daartoe bevoegde instantie, waar door het mogelijk is dat een veehou der wordt verboden een veehoude rijbedrijf uit te oefenen op een daar toe bestemd bedrijf. Deze uitspraak heeft al veel beroering teweeg ge bracht in den lande. Naast diverse andere aspekten is ook nog genoemd de steeds stijgende premies vóór de sociale verzekeringen die de zelf standige moet opbrengen. Schat van gegevens Door de heer Zachariasse is een uit- de jaarlijkse studiedag voor Zeeuws- Vlaanderen van de S.B.L.O. slecht bezocht was. Ook de algemene jaar vergadering van de kring Axel was maar matig bezocht. Op beide bijeenkomsten bleek dat er niet veel te verwachten zal zijn van de nieuwe prijsvoorstellen die Brus sel zal bieden. Zowel de heer Pott als de heer Doe- leman waren wat dit betreft pessi mistisch gestemd' en dan vooral voor de traditionele gewassen suikerbie ten en tarwe. Vanzelf zal het areaal suikerbieten wel inkrimpen, maar wat dan. De vrije produkten willen tot nu toe nog niet veel omhoog, ter wijl ook de prijs van het pootgoed geen aanzet zal zijn om wat zijn consumptie aardappelen areaal be treft, uit te breiden. Wat overigens niet wil zeggen dat de teler van pootaardappelen deze hogere prijs niet gegund zou zijn. Het vergaderseizoen is nu wel voor bij. Dit zal waarschijnlijk ook zijn weerslag hebben op de inhoud van de rubriek "uit de praktijk". De stukjes zullen meer praktijk gericht worden. Of vergaderen leuk is vraagt "buitenstaander" zich af. Misschien dat hij datzelf wel kan aflezen wan neer hij de zaal eens rondkijkt op het moment dat hij zelf een vergadering bijwoont. In elk geval kan "buitenstaander" hieruit opmaken dat ook zijn stukje door de praktijk gelezen wordt. Inmiddels is het bewolkt geworden, maar de weerberichten zijn voor de eerstkomende dagen gunstig. Nog even als het mooie weer blijft en de voorjaarsdrukte is er. Door het beetje regen na de vorst is de kunstmest opgelost. Wachten om zoutschade te voorkomen hoeven we daarom niet. De eerste gerst is inmiddels al ge zaaid maar dit is dan wel een primeur. Laten we ons overigens daar niet te veel door opjagen. Want is het een maal in het voorjaar verknoeid, dan is dat moeilijk meer goed te maken. En ondanks dat de prijs van dieselolie dalende is, gaat het niet op om dan nog maar eens een keer extra over het land te rijden, want meestal heeft dit averechtse gevolgen. En die kunnen we anno 1983 beter zien te voorko men. De laatste weken van februari brach ten schitterend winterweer in 't LAND VAN HEUSDEN EN ALTE- NA EN DE BIESBOSCH. De mees te akkerbouwers hebben deze gele genheid met beide handen aangegre pen om kunstmest te strooien een grasgroenbemester te zaaien of gras voor de zaadteelt. De laatste dagen van februari dooide het overdag "en kele graden boven nul", zodoende hebben nogal wat akkerbouwers zo- mergerst, zoinertarwe en haver ge zaaid. Groot zal het areaal zomergraan niet zijn want er is veel wintertarwe uit gezaaid en de droogwinners (erwten) beginnen ook wat meer terrein te veroveren. Dit alles is een start naar den boer zijn hart!! Het boerenhart wordt van de andere zijde nogal eens getest of het nog wel goed functio neert. Volkomen terecht het front stukje van Dhr. Oggel, waarin hij stelt dat wij voor de relatief redelijk goede jaren nu toch heel duidelijk een rekening krijgen gepresenteerd die niet klopt!! Het mag in Neder land blijkbaar niet goed gaan. Een verademing was het om op vergade ringen aanwezig te zijn die met het agrarisch gebeuren zowel direkt als indirekt te maken hebben, om dan eens goede berichten te horen met hoop voor de toekomst. Het ene na het andere onheilsbericht heeft ons de laatste jaren overspoeld "je zou er immuun voor worden", maar de realiteit leert ons dat het wel zo is voor vele te vele sektoren. Zelfs de E.E.G. kraakt in zijn voegen "zie het Groenboek". Onbegrijpelijk is het dat landen als West-Duitsland en vooral Engeland zo dwars liggen betreffende hun bijdrage aan de E.E.G. kas. De 1% grens b.t.w. zal doorbroken moeten worden vooral nu met de 2e stagnerende economi sche situatie. Minder bedrijvigheid minder b.t.w. inkomsten per land; geringere middelen naar de E.E.G. kas. Een land als Engeland dat nog maar kort lid is van de EEG maar wel vanaf het begin af aan enkel wilde profiteren van het Europees gebeu ren is in wezen geen goed lid. De zes die de Gemeenschap uit de grond hebben gestampt en van onder af aan hebben opgebouwd, wel dit zal deze zes landen de eerste jaren ook veel, heel veel hebben gekost. Mogen deze landen er nu dan van profite ren. Het vergaderseizoen loopt nu op een einde. Velen van ons zijn nu vergader moe. Wij hebben zeer inte ressante en leerzame middagen of avonden gehad waar vooral het nog dieper ingaan op vraagstukken be treffende bestemmingsplannen, het teelttechnische en economische ge beuren aan de orde zijn geweest. Studieklubs, teëltwaarnemingsgroe- pen zullen het werk ook deze zomer voortzetten, zoals het uitwerken en begeleiden van opgezette projekten. gebreid en duidelijk betoog gehou den over het functioneren van het L.E.I. Persoonlijk hebben wij onze twijfels erover, of de deelnemers aan de L.E.I. boekhouding wel volledig de gegevens van zo'n boekhouding benutten bij het bepalen van hun bedrijfsvoering. Een dergelijke boekhouding bevat namelijk een schat van gegevens betreffende kos ten en opbrengsten en de rentabili teit van het bedrijf als geheel, maar ook van de verschillende bedrijfson derdelen. We bevinden ons weer in de tijd dat op veel bedrijven de pootaardappe len worden afgeleverd. De kwaliteit van de poter is van groot belang bij het meer of minder goed slagen van de consumptieaardappelteelt. Het is mede daarom van groot belang om na te gaan bij de ontvangst of direct daarna, of het pootgoed aan de ges telde eisen voldoet. Wanneer dit niet het geval is kan hierover kontakt met de leveranciers worden opgenomen en een oplossing worden gezocht. Het is ook goed een baal knollen te tellen, zodat men inzicht krijgt in het beschikbare aantal poters. Er zijn aanwijzingen dat het aantal poters vanwege de grove sortering wel lager is dan in andere jaren. De open dagen op het veehouderij bedrijf van de fam. Vader te Nieuw en St. Joosland zijn geslaagd. Een groot aantal belangstellenden be zocht het bedrijf. Niet alleen uit be langstelling maar mogelijk ook om na te gaan of er iets te leren is voor toe passing op het eigen bedrijf. Naast gespreksgroepen, hebben ook be drijfsbezoeken een functie wat betreft kennisvermeerdering. Bij de graslandexploitatie gaat het de boer om veel en goed ruwvoer. Daartoe moet men het groeiseizoen zo goed mogelijk benutten. De eerste snede moet op tijd worden bemest. Een goede maatstaf voor dit op tijd zijn, is de T-som van 200 graden Celcius. Is deze in het voorjaar bereikt, dan kan de eerste stikstof worden gestrooid. Voor grasland is Magnesamon een geschikte meststof. Gelijktij dig wordt met de stikstof wat magnesium en zuurbindende waarde gegeven. Geeft u voor de le weidesnede 350 kg Magnesa mon of voor een le maaisnede 500 kg, dan vangt u twee vliegen in één klap. U geeft de stikstof en u heeft een begin gemaakt met de magnesium- en kalkbemesting. Terecht een begin, want de sa menstelling is zo gekozen, dat Magnesamon meerdere keren moet worden gegeven. Magne sium en zuurbindende waarde verdeelt u dan gelijkmatig over het seizoen. In totaal moet 1.400 kg Magnesamon per ha. en per jaar worden gestrooid. Met deze 1.400 kg geeft u 300 kg zuivere stikstof. Dat is een hoeveelheid die het landsgemiddelde vrij dicht benadert. Voor veel bedrij ven zal het betekenen, dat men Magnesamon gedurende het ge hele seizoen kan strooien. De lichte vorst in de maand februari heeft werkelijk wonderen gedaan aan de toplaag van het bouwland. Een be ter medicijn hadden we ons niet kun nen voorstellen na de natte winter met de vele neerslag. Uit metingen is ons gebleken, dat de vorst ongeveer 8 cm diep in de grond zat en in deze laag zitten ook de graanwortels. Tijdens de vorst werden bij nacht lage tempera turen gemeten en na de middag viel bij felle zon regelmatig de dooi in. Ge steund door de harde wind droogden 's middags de toplaag van de grond en de tarweplanten erg uit. Dit was aan de tarwe goed te zien en zelfs mooie groene percelen kregen een flets uiterlijk. Bij invallende dooi met een beetje regen is weer spoedig herstel ingetreden. Bekend is, dat in de grond na het kie men van de tarwekorrels zich uit het zaad 3 - 8 kiem- of zaadwortels ont wikkelen waarvan geen als hoofdwor tel is aan te wijzen. Hun taak is een heel voorlopige. Zij voeren slechts zo lang water aan de kiemplant toe, tot het reservevoedsel der kiem is ver bruikt, waarna zij afsterven. Intussen heeft de jonge graanplant aan de kroon een stel bij wortels ge vormd, welke kroonwortels heten en het blijvend wortelstelsel der graan plant vormen. Omdat geen hoofdwor tel aanwezig is, zijn de granen vlak- wortelend. Granen behoren tot de eenzaadlobbige planten, maar beter bekend is, dat zij onder gunstige om standigheden even diep wortelen als de tweezaadlobbigen. Enkele wortels volgen de wortelgangen van een voor afgaand gewas of de gangen van de regenwormen. Vlakwortelend wil dus hier vooral zeggen, dat de grote massa van de wortels ondiep zit. Met deze theorie in het hoofd hebben we onze tarwepercelen aan het einde van de vorst kunnen bekijken. Daarbij zijn we tot de konklusie gekomen, dat er vorige herfst grote verschillen in zaai- data van de wintertarwe zijn geweest. Er is dus ook verschil in stand, in ont wikkeling, maar ook in beworteling. Juist daarom heeft de laat gezaaide tarwe het tijdens de dagen met vriezen en dooien erg moeilijk en erg droog gekregen. Tarwe zo tegen de Kerstda gen gezaaid blijft normaal op de korrel liggen, maar tijdens het zachte weer in januari is de kieming normaal door gegaan. Deze jonge tarwe is wat plan ten kwijt geraakt tijdens de vorst, om dat ze op dat moment te klein was. Tarwe kan echter geweldig uitstoelen en als lid van een tarwestudieklub zijn we tegenwoordig ook zelf in staat om planten te tellen. Wintergranen stoe len meer uit dan zomergranen en in de moderne tarwerassen zit ook nog ver schil in uitstoelingsvermogen. Duide lijk zichtbaar is, dat op vruchtbare grond de uitstoeling sterker is dan op arme grond. Bij een dunne stand van het wintergraan in het voorjaar kan door een vroegtijdige bemesting met een nitraatmeststof de uitstoeling zeer worden bevorderd. Zo kan de teler bijsturen naar een opbrengst van "10 ton". Wat we niet kunnen bijsturen zijn de prijsontwikkelingen in de landbouw en veeteelt binnen de EG. De graanprijzen worden in de EG- voorstellen flink gedrukt en dat is een zeer slechte zaak voor Nederland. Tarwe is een zeer belangrijke poot in ons bouwplan. Wij kunnen er wat van en als het nodig is, kunnen we zelfs met sukses tarwe op tarwe telen. Nog even en dan worden in Brussel beslis singen genomen met betrekking tot de nieuwe prijzen. Buurman verwacht er niet al te veel van, maar daar mogen we niet van uitgaan. Aan een land bouw welke zo goed haar steentje bij draagt aan de EG mag en moet men niet gaan tornen, want dan loopt het hopeloos mis. EG-prijsontwikkeling baart grote zorgen, voor de boer van nu en voor die van morgen. Boeren met een lege beurs is falikant, zoiets breekt de nek van de boeren stand. Minder rendabel diverse teelten gaan maken, Is iets waar iedere ekonoom voor moet waken. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7