VOOR m: VROUW p.j. zuid geluid Verschil tussen theorie en praktijk Uit de hoofdbestuurs vergadering Zeeuwse Plattelandsvrouwen: redaktie Henk tegels onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegen., Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Er schijnt een nog lage zon over de polders als we op 22 februari in de vroege morgen naar Sprang Capelle rijden. Ondanks de gure vrieswind lijkt alles veel vrolijker. Vrolijk en gezellig staan de voorjaarsbloemen in de zaal van "Zidewinde", waar de agrarische commissie Noord Brabant van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar jaarlijkse studiedag houdt. Precies om 10 uur wordt de klok in de foyer geluid, waar alle leden gezamenlijk de koffie op hebben. Behalve de koffie wordt er al het nodige afgehandeld en gegevens uitgewisseld. Vrouwen blijven praktisch, de post is duur, dus zie je veel dames voor postbode spelen. Mevr. Bom, pres. van de agr.comm. heet allen hartelijk welkom. Spe ciaal mevr. May-Weggen, lid van het Europees parlement en de heer ir. Luteyn, voorzitter van het K.L.N.C.. Beiden zullen een inleiding hou den. Een bijzonder welkom voor de afgevaardigde van de ZLM is er natuurlijk ook bij. De vrouwen van agrariërs zijn belangrijk voor het bedrijf, aldus mevr. Bom. De boerin zou steeds meer inzicht moeten krijgen in het bedrijf. In de economische zaak, maar ook in de sociale kant. Sociale voorzieningen, beroepsstatus en pensioen. Mevr. May-Weggen bijt de spits af met haar inleiding. Wij horen over vrouwen. Niet alleen in Nederland, maar ook in Duitsland, Frankrijk, Denemarken en ga zo maar verder. Hoe zijn de sociale voorzieningen voor de vrouw die zowel achter als voor werkt. Wij weten dat met "Voor" de huishouding, "achter" het bedrijf bedoeld wordt. Hoe is het gesteld met hulp als de boerin ziek is? Wie vervangt haar als ze een baby krijgt? Het zijn vragen, waar nog steeds geen pasklaar antwoord op te geven is. In West-Duitsland is voor vrouwen in het midden- en kleinbedrijf de zaak het best geregeld. Wordt de vrouw ziek dan kan zij vervangende hulp krijgen. Wel doet zich daar het probleem voor dat de hulp volgens de CAO regelingen niet alle werk van de boerin over kan nemen, om dat ze dan te veel uren maakt. Zo komt het voor dat twee mensen het werk van één moeten doen. Ook het ontbreken van een beroepsstatus zit mevr. May hoog. Juridisch gezien zijn we nergens. Dan is er het pro bleem dat onze jonge boerinnen geen beroepsopleiding hebben. Wil len de vrouwen op bestuurlijk vlak mee kunnen praten dan zullen zij ook de praktijk moeten kennen. Mevr. May is toch wel blij met het op stapel zetten van drie nieuwe wetten, waarin de sociale voorziening en het pensioen van de vrouw in het mid den- en kleinbedrijf geregeld wordt. E.E.G. De heer Luteyn nëemt ons denkend mee van Europa naar Nederland. Wij denken wel eens dat het land bouwschap alles met de overheid te maken heeft. Dat is niet waar. De drie landbouworganisaties en de twee voedingsbonden vormen het landbouwschap. Eén poot van dat schap is het K.N.L.C., waarvan onze spreker dan weer voorzitter is. De belangenbehartiging van onze boe ren en tuinders gaat dus van het één naar het ander. Met de regering heeft het landbouwschap veelvuldig con tact, terwijl we in Brussel door bei den vertegenwoordigd worden. Een korte uitleg over zaken, waarvan we denken dat iedereen alles weet, wat in de praktijk lang niet altijd waar is. In Brussel zijn al die landen ieder met hun eigen taal samengebracht in de E.E.G. toch wel een probleem. Het geeft voor de vertegenwoordi gers van de kleine landen moeilijk heden altijd in een der hoofdtalen. Engels, Frans of Duits te moeten spreken. De helft van de ruimte in Brussel wordt nu al door tolken in beslag genomen. Dus wordt het tijd dat men op Europees niveau aan één taal gaat denken. Wij horen verder nog dat al dat gedemonstreer op het "Binnenhof' niets uithaalt. "De pap is al gestort" voordat hele horden met spandoeken zich verdringen op dat kleine plein (als de straatstenen daar konden spreken, zouden ze heel wat te vertellen hebben). Vier hoofdlijnen zijn er te zien, deze zijn: Ruimtelijke Ordening; minister; 2e kamer; organisaties. Het is van we zenlijk belang dat er één stem klinkt in Brussel. Huiswerk Na deze inleidingen is er gelegenheid tot vragen stellen. Zowel door mevr. May als door de heer Luteyn waren enige vraagstellingen in ons midden gelegd. Welke vorm van sociale zekerheid en juridische status? Wat denken de vrouwen er zelf van? Hoe denkt de Nederlandse boerin over vervanging van zichzelf bij ziekte? Stelling van de heer Luteyn is deze; Het betrekken van de vrouw bij het besturen van landbouworganisaties dient te gebeuren vanuit de positie die de vrouw op het agrarisch bedrijf inneemt! Het zijn vragen om over na te den ken. Het staat allemaal nog een beetje ver van ons af. Maar het is er wel. Wij kunnen deze vragen niet naast ons neerleggen en denken: ik ben er ook zo gekomen, zonder sta tus, zonder sociale zekerheid. Er staat een jongere generatie voor de deur. Wij zullen samen met hen, sa men met de mannen de jonge gezin nen moeten helpen. Open staan voor hun ideeën. De ervaring door de ja ren opgedaan aan hen overdragen. De agrarische commissie kan met die vraagstelling vooruit. Uit deze mor gen is ook voor hen een taak gebo ren. Het is zoals mevr. Donken in haar praatje zei: "We zullen met ons allen het potje moeten koken en wel zo dat het ook nog smaakt". In de namiddag voerde onze weg naar de paters Benedictijnen in de Paulus abdij te Oosterhout, waar zij in de bijgebouwen een pottenbakkerij en een orchideënkwekerij hebben. Zij voeren deze bedrijven uit om zo in hun onderhoud te voorzien. Zij doen dit op hun eigen wijze, maar wel goed. Bijzonder mooi van vorm en kleur waren de borden, schalen, vazen en potjes. Niet minder mooi de orchi- deën in de kas, die met hun prachtige kleuren in vele variëteiten een lust voor het oog waren. Met elkaar vormden ze een welkome afwisseling op het denkwerk van de ochtend. Sien Overbeeke. Ook U kunt beide inleiders beluiste ren en wel op de agrarische studie dag in Middelburg. Deze studiedag heeft als thema "Boerin zijn, nu" en wordt gehouden op dinsdag 29 maart in "de Schakel", Bachtensteene 14 te Middelburg, aanvang 10 uur. U kunt zich tot 19 maart opgeven bij de le den van de agrarische commissie. Op dinsdag 22 februari hield het Hoofdbestuur haar februari vergade ring. Bij de opening constateerde de voorzitter, dat de opkomst van de afdelingen maar matig te noemen was. Hij hoopte, dat dit volgende keren beter zou zijn. Ook deelde hij mee, dat de P.J.Z. het initiatief genomen had om de organisatie van het 3 C.J.O. weer wat op te krikken. Door de wisseling van de 3 beroepskrachten bij de 3 aange sloten organisaties zijn er bepaalde zaken blijven liggen. De organisatie van het 3 C.J.O.-volleybaItoernooi leverde daarom allerlei moeilijkhe den op. Daarom wil de PJZ de zaken weer een keer op een rijtje gaan zetten en de taken beter gaan verdelen. De belangrijkste punten van deze vergadering waren verder: De Agrarische Kommissie van de PJGN had in haar februari-vergade- ring KNLC-voorzitter Luteijn uitgenodigd om te praten over produk- tiebeheersing in de Zuivelsector. Er wordt teveel melk geproduceerd. De zorg van de E.C. betreft evenwel niet het afzetprobleem op zich, maar de financiële gevolgen ervan voor de E.G.-begroting. De kosten voor de E.G. zijn meegevallen dank zij een meer gunstige maar wel onvoorstelbare zuivelmarkt. Dat kan ve randeren. Er moet dus geen beleid gevoerd worden op basis van een momentopname, maar het beleid moet duidelijk en consequent zijn, gedurende een aantal jaren. Daar is echter wel moed voor nodig. Kaderweekend: Helaas heeft het kaderweekend geen doorgang kunnen vinden, omdat er veel te weinig belangstelling voor was. Een erg slechte zaak. Besloten werd om te kijken wat hieraan te doen is en om te proberen in het na jaar dit weekend wel door te laten gaan. Toneelkommissie: De toneelkommissie licht de voor stellen die zij gedaan heeft toe. Het ging hierbij vooral over de procedu res, die gevolgd gaan worden bij aanmelding kontaktpersonen, plan ning grote avonden, beoordeling en planning van het Juweel. Ook de taak en funktie van de kommissie kwamen ter sprake. De voorstellen van de kommissie werden aangeno men met daarbij de aantekening, dat de kontaktpersonen voor het toneel van de verschillende afdelingen op de H.B.-vergadering van september bekend moeten zijn. Sportkommissie: De datum voor de provinciale sport dag is nog niet bekend, i.v.m. moei lijkheden bij het reserveren van de sportvelden. De landelijke sportdag zal dit jaar in Ridderkerk gehouden worden. Datum 2 juli. Ook werd be sloten om de jaarlijkse P.J.Z.puzzel- rit te houden op zaterdag 16 april. Financiële-kommissie: Peter Priem, de penningmeester van de PJZ, deed kort verslag van de vergadering van de bijeenkomst van de financiële kommissie. De belang rijkste uitkomst van deze vergade ring was het volgende: De komende twee jaar moet er flink bezuinigd worden. Voor dit jaar zal dit nog niet zoveel konsekwenties hebben. Er moet dan wel aan één voorwaarde voldaan worden. De reiskosten zullen met één derde ver minderd moeten worden. Dit is mo gelijk door veel meer met elkaar mee te gaan rijden. Dus afspreken met mensen uit andere afdelingen om samen naar vergaderingen e.d. te rijden. Als dit niet gebeurt, zal de kilometer-vergoeding naar beneden moeten. Voor het volgend jaar zullen we dan verdere bezuinigingen door moeten voeren. De financiële-kom missie is hiervoor voorstellen aan het uitwerken. Als verbetering van de huidige si tuatie zijn twee sporen belangrijk. 1. Een globale aanpak omdat die politieke conflicten kan voorko men; conflicten die anders kun nen leiden tot afstraffing van de produktie op intensieve bedrij ven. 2. Alternatieven aanbieden aan boeren in streken die minder ge schikt zijn voor landbouw, zoals stimulering van de produktie van plantaardig eiwit, hout, vezelge wassen en stimulering van het natuurbeheer, toerisme en sociaal beleid. Oplossingen Bij de prijsvaststelling moet de prijs voor deze produkten dan ook relatief hoger zijn dan voor produkten die een overschot kennen. Het is zinloos Vorming binnen de PJZ Op de vorige H.B.-vergadering heeft de vormingskommissie een diskus- siestuk gepresenteerd. Dit stuk is in de afdelingen besproken. Nadat alle afdelingen hun mening gezegd had den konden de volgende konklusies getrokken worden. 1. De meerderheid vindt dat de PJZ iets aan vorming moet doen. 2. Bijna iedereen vindt daarbij het "geven van informatie" het be langrijkste. Als de mogelijkheden aanwezig zijn zou je wat verder kunnen gaan en ook iets doen aan persoonlijke meningsvorming. 3. Je moet geen informatie geven over algemeen maatschappelijke onderwerpen, maar over onder werpen die nauw aansluiten bij de leden. in deze visie om voor de verbetering van het zuivelbeleid alleen naar de zuivel te kijken, omdat er een sa menhang bestaat met alle andere produkten. Er zijn volgens Luteijn wel goede theoretische oplossingen te bedenken maar deze zullen voor Nederland een averechts effect heb ben en juist extra nadelig zijn voor onze melkveehouders. Bovendien is b.v. een contengentering per bedrijf op Europees niveau in Brussel en in het COPA niet in discussie en het is politiek uitgesloten dat bij contin- gentering tot een reeële prijsverho ging zou worden besloten. Het heeft dan ook weinig zin om hierop modellen voor produktiebe- heersing te baseren. Op papier zijn ze wel interessant, maar in het politieke schaakspel, en dat is de praktische situatie, hebben ze geen nut. Dat is Nadat iedereen deze konklusie on derschreven had, werd er nog in klei nere groepjes verder gepraat over de vragen: - Hoe gaan we met deze konklusie verder werken in de PJZ? - Wat moet de rol van de provincie, beroepskracht, vormingskommis sie en de afdelingen hierbij zijn? Gezien de korte tijd, die hiervoor nog over was zijn alleen maar de menin gen en ideeën van de aanwezigen op een rijtje gezet. Besloten werd, dat de vormingskommissie nu zal proberen om aan de hand hiervan een voorstel te doen aan het hoofdbestuur. Dit voorstel zal de komende HB-verga- dering besproken worden. Omdat de rondvraag niet veel tijd in beslag nam kon de vergadering om plm. 2230 uur door de voorzitter worden gesloten. jammer, maar het is wel zo, aldus Luteijn. De leden van de Agrarische Kom missie hadden nogal wat kritische opmerkingen voor Luteijn in petto, omdat hun wensenpakket voor ver betering van het landbouwbeleid er wel' wat anders uitziet. Maar men was niet bang voor de concurrentie positie van de Nederlandse veehou der, gezien de grote kwaliteit op dit gebied in ons land. Volgens Luteijn is het dan wel be langrijk dat de kostenstijgingen hier minder zijn dan elders, omdat zoiets direct positieve effecten heeft voor de inkomens. De Agrarische Kom missie vond de visie van Luteijn no gal optimistisch. Maar men kon zich in grote lijnen wel vinden in het ver haal, ondanks de kritiek op een aan tal punten. Volgens de Kommissie vereist produktiebeheersing wel na dere studie om hierdoor een nog be ter inzicht te krijgen in alle voor- en nadelen. Gerard Esselink. 12 maart: Afd. Tholen/St. Philipsland houdt haar grote avond. Opgevoerd zal worden de thriller: "De Bemoeial". Aanvang 19.30 uur. Plaats: "De Haestinge" te St.Maartensdijk. Afd. Fijnaart brengt een bezoek aan de "Amer-centrale" in Geertruiden- berg. Vertrek om 13.00 uur vanaf de Voorstraat in Fijnaart. 18 maart: Afd. 's Heer Abtskerke/Nisse e.o. organiseert een bowlingavond. Aan vang: 20.00 uur. Deze bowling avond wordt gehouden in Goes. 19 maart: Juweel. Dit wordt gehouden in wijk centrum "'t Fort", Lourdesplein 1 te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.30 uur. 22 maart: Hoofdbestuursvergadering PJZ in "De Blauwe Hand" te Bergen op Zoom. Aanvang 19.45 uur. 25 maart: Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen houdt een bowlingavond. Aanvang 20.00 uur. Plaats: "De Vlaanderenhal" te Sas van Gent. 26 maart: Afd. Tholen/St. Phili?sland houdt een algemene ledenvergadering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19