65-jarige Landbouwhogeschool zet deuren Tuinbouwplantenteelt en Veehouderij voor ieder open Tarweteelt komt zwaar onder druk te staan Nieuwe afzetmogelijkheden liggen nog bij nieuwe en toekomstige lidstaten. Banden met maatschappij zullen nog meer worden aangehaald T ransfer-funtionaris Festiviteiten Minister Braks bij Z.H.I.: CCC Jongerendag in Bruinisse Eerste BROG-kas Landbouwschapsvoorzitter Zuivelproduktie moet worden gestabiliseerd Premie op minder produktie De bezuinigingen in het wetenschappelijk onderwijs zullen de Landbouwhogeschool in Wageningen in 4 jaar tijds 80 formatieplaatsen kosten. Deze afvloeiing zal voor zover kan .worden overzien plaatsvinden zonder gedwongen ontslagen. Het Kollege van Bestuur van de LH heeft besloten deze operatie - waarbij tot 1987 bijna 7 miljoen moet worden ingeleverd - vergezeld te doen gaan van een stuk vernieuwing waarvan het meest in het oog springend is dat onderwijs en onderzoek zich meer en beter zullen richten op vragen en problemen die uit en door de maatschappij zullen worden aangedragen. Bovendien zal de LH zich naar buiten toe duidelijker opstellen omdat het onderzoek maatschappelijk gerechtvaardigd moet worden. Dit vertelde het door de Hogeschoolraad gekozen lid van het Kollege van Bestuur van de LH, drs. M.K. Koeman op een persconferentie die vrijdag 25 februari j.l. plaatsvond ter gelegenheid van de 65e verjaardag van de Landbouwhogeschool die op woensdag 9 maart a.s. met een reeks manifestaties zal worden gevierd. Statiefoto gemaakt ter gelegenheid van de opening van de Landbouwhogeschool op 9 maart 1918. In het midden met lichte jas Prins Hendrik. Een geïllustreerd blad uit die tijd De Prins" schreef onder deze foto: Deze gebeurtenis is van groot belang voor de Geldersche stad en zal ongetwijfeld haar bloei doen toene men. Achtereenvolgens werden redevoeringen gehouden door den burgemeester, door den Comm. der Koningin, door Minister Posthuma die de hoogeschool officieel opende en door den Rector-Magnificus Prof. Aberson die een historisch overzicht gaf van de ontwikkeling van het landbouwonderwijs. Voor het stad huis, op de trappen en het bordes de nieuwe hoogleraren der Landbouwhooge- school, in het midden Z.K.H. Prins Hendrik, links van hem Minister Posthuma (Landbouw); Minister Pleyte (Kolonieën); Baron van Voorst tot Voorst, voorz. lste Kamer; mr. Fock, voorz. 2de Kamer; rechts van Z.K.H. de vertegenwoor diger van H.M. de Koningin-Moeder, Minister Rambonet (Marine) enJhr. v. Clitters, Comm. der Koningin in Gelderland en President-Curator der Hoogeschool". De belangrijkste is de diësviering op die dag met o.m.een voordracht van de rektor-magnificus die de toe komst van het landbouwkundig on derzoek zal schetsen, met de toeken ning van drie eredoktoraten en met de uitreiking van de persprijs voor landbouw en ekologie. De Landbouwhogeschool zal zich de komende jaren ook niet afzijdig kunnen en willen houden van de "konkurrentiestrijd" om.de studen ten waarvan het totale aanbod als gevolg van vooral demografische faktoren af zal nemen. De aktieve werving van de a.s. studenten zal vooral bestaan uit een verbetering van de voorlichting over de Hoge school zelf. over de studies en over de mogelijkheden die de in Wagenin gen afgestudeerden in de maat schappij hebben. De reeds bestaande suksesvolle dienst die de plaatsing van afgestudeerden in het arbeids proces bevordert zal nog wat meer aksent krijgen. De banden van de L.H. met de maatschappij, vooral met het be drijfsleven in de ruime zin des woords, zullen worden versterkt door twee reeds in dienst genomen zoge naamde "T ransfer-functionarissen". Zij zijn belast met het binnenhalen van opdrachten voor onderzoek. Daarbij is één functionaris speciaal belast met de werving van onder zoeksopdrachten tegen betaling voor kapitaalkrachtige bedrijven terwijl zijn kollega zich in het bijzonder zal richten op de werving van research- opdrachten ten behoeve van de dikwijls jonge bedrijven die minder of niet kapitaalkrachtig zijn. "Nfa de drempel voor grote bedrijven die al voor een belangrijk deel gesleten is. zal ook die voor het kleinere bedrijf moeten verdwijnen. Ook het onder zoek dat rfiet in opdracht wordt ver richt zal enigszins worden bijgebo gen in die zin dat bij de inrichting ervan nog meer bepalend zal worden het besef dat de besteding van het geld het waard moet zijn geweest", aldus drs. Koeman. De lustrum-festiviteiten die vrijwel alle voor een ieder gratis toeganke lijk zullen zijn, vinden plaats van vrijdag 4 maart tot en met zaterdag 12 maart. Naast een aantal films die agrarische aspekten - waaronder ook ontwikkelingsprojecten - tot onder werp zal hebben, zijn er twee open dagen. Op zaterdag 5 maart houdt de vakgroep tuinbouwplantenteelt, Haagsteeg 3 zijn kassen open voor het publiek onder het motto "Geur en kleur". Getoond wordt een spe ciale kollektie "geurende planten", een unieke verzameling wilde bego nia's en een kas met meer dan hon derd soorten kalanchoë-vetplanten. Voorts zal men een indruk kunnen krijgen van mikroklimaatregeling en vermeerdering van planten in rea geerbuizen. De andere Open Dag vindt plaats in het Zodiac-gebouw aan de Marijkeweg 40. Hier presen teren de veeteeltkundige en dier kundige vakgroepen zich door mid del van demonstraties in laboratoria en met film en video. Er zijn stalletjes met snacks van eigen produkten en er is een expositie van vissen en klei ne dieren. Verder is er 's middags om 13.30 uur een paardenshow: vier- spanrijden, een rondrit voor kinde ren in een paardenwagen en de ver toning van een film over paarden. J. Wierenga. 60 Agrarische jongeren waren 22 febr. bijeen om zich te oriënteren omtrent de afzet van onze tarwe. Inleidingen van de heren H.C. van der Maas, D. Mooyaart en Dr. B. Belderok, respectievelijk als vertolkers van de telers, handel en ver werkers, vormden de aanzet om een discussie rond een aantal stellingen. Conclusies daarvan waren dat men de tarweteelt graag wilde behouden. Dat men de bereidheid toonde om de verbouw van beter bakkende tarwes in de toekomst serieus te overwegen. En dat men de noodzaak inzag om de overproduktie van tarwe terug te dringen door een zeker areaal in te ruilen voor de teelt van met name erwten. H.C. v.d. Maas Producent Van der Maas beet de spits af. Hij stelde dat de tarweprijs de voor naamste veroorzaker geweest is in de voorbije jaren van het achterblijven van de landbouwinkomens. Daarbij schetste hij de EEG prijs voorstellen voor 1983 waarbij de tarweprijs verhoging voor Nederland uit zou komen op 0.2%. Ook voor de komende jaren moet rekening gehouden worden met "verhogingen" die praktisch nihil zullen zijn. Binnen de EEG is beslo ten tot een systeem van zelffinancie ring van het exportoverschot door de producenten en het ziet er niet naar uit dat de produktie zal dalen. Bovendien is de EEG politiek erop gericht om de minimumbakkwaliteit naar de voertarweprijs te brengen. Aan de EEG normen voor de ge middelde bakkwaliteit kunnen zij in Nederland door de rassen die wij ter beschikking hebben en door o.ns kli maat, niet voldoen. Al met al een pessimistische toekomstverwachting. Voldoende reden dus om uit te zien naar een alternatief gewas. Saldovergelijking toonde aan dat de groene erwt een heel goede vervan ger voor tarwe kan zijn. Aantal Volgens dhr. Mooyaart is de tarwe- handel op dit ogenblik een weinig interessante handel die voornamelijk bepaald wordt door valutawijzigin gen en daarmede samenhangende koers voor of nadelen. Oogst 1982 vormt daarvan een illus tratie. De Nederlandse tarwe van oogst 1982 leverde, bij uitzondering, een kwaliteit, vergelijkbaar met de franse tarwe. Toch kiest de meel- industrie in hoofdzaak voor partijen uit andere EEG landen. Van de 900.000 ton tarwe die in Nederland in 1982 geproduceerd werd is reeds 250.000 ton ter in terventie aangeboden en daarvoor is nog geen bestemming gevonden. De meelindustrie is goed voor 250.000 ton. Export beloopt 200.000 ton en de veevoederindustrie neemt 300.000 ton af. Juist in de veevoedersector zou een veel hogere afzet gevonden kunnen worden, ware het niet dat hier tapio ca, maïsgluten en soja een enorme plaats ingenomen hadden. Gepleit werd dan ook voor het in voeren van een denaturatiepremie. Met een premie van 7,50 tot ƒ10,— 100 kg., zou er een ruimte voor 200.000 ton gecreërd kunnen worden door verdringing van maïs gluten. Dat kost weliswaar geld, maar dat kost interventie evengoed en dan is er nog géén bestemming. Verwerkers Dhr. Belderok was ervan overtuigd dat het mogelijk moest zijn om zeker 100.000 ton extra in de meelindustrie af te kunnen zetten als de Neder landse boer maar bereid zou zijn om beter bakkende tarwes te telen. Dat betekent in de praktijk een daarop afgestemde rassenkeuze, gecombi neerd met hoge stikstof giften om het eiwitgehalte zo hoog mogelijk te krijgen. Als de Nederlandse boer erin slaagt een zelfde kwaliteit aan te bieden in grote uniforme partijen als zijn zui delijke collega's dan wil de meel industrie best meer kopen. Er was echter grote twijfel of wij die concurrentie aan zouden kunnen en met name ook omdat men zich af vroeg of die extra inspanning finan cieel vruchten af zou werpen. Dan liever extra inspanning om de teelttechniek van erwten te verbete ren, en op die wijze te produceren voor een niet verzadigde markt. J. Akkerman De Rekonstruktiekommissie "Het Ven" (bij Venlo) heeft de staatsse- kretaris van Landbouw, <^e heer A. Ploeg, bereid gevonden de kas van de heer G. Munten, gelegen aan de Nieuwe Rijnstraat in Venlo officieel in gebruik te stellen. De heer Munten is de eerste tuinder, die in het kader van de Beschikking Rekonstruktie Oude Glastuinbouw gebieden (BROG) van het Ministerie van Landbouw en Visserij een nieu we kas heeft gebouwd. Minister Braks, wees er in een rede die hij hield ter gelegenheid van de 36e jaarvergadering van de Stichting voor Nederlandse Handel en Indus trie (Z.H.I.) 24 februari j.l. op dat de binnenlandse markt de komende ja ren, bijeen voortdurende daling van de koopkracht, een verdere daling van de binnenlandse consumptie zal laten zien. Deze inkrimping van de totale markt zou voor de Nederlandse pro ducenten een extra aansporing moe ten zijn om te trachten het import aandeel terug te dringen, zonder dat hierbij gebruik gemaakt wordt van protectionistische maatregelen. Kansen op dit terugdringen zijn ze ker aanwezig, gezien het feit dat de consument nu de voorkeur geeft aan wat minder luxe - en daardoor goedkopere - voedingsmiddelen. "En onze kracht ligt juist in de ver vaardiging van produkten van goede en constante kwaliteit in grote hoe veelheden tegen concurrerende prij zen", aldus de bewindsman. Voor de nabije toekomst verwacht hij voor onze belangrijkste export markt, de EG, nauwelijks enige ver ruiming. Bovendien lijkt ons markt aandeel op een aantal markten onder druk te komen. Kostenbeheersing, aanbod van produkten van constante kwaliteit en actief inspelen op groei segmenten en onbenutte afzetmoge lijkheden zullen de voornaamste mogelijkheden tot handhaving en uitbreiding van ons marktaandeel zijn. Nieuwe afzetmogelijkheden zijn nog te vinden in. de laatst toege treden en toekomstige lidstaten. Een goede aanpassing van verpak king en produkt aan de eisen van de markt, zowel in technisch als in com mercieel opzicht, is van doorslagge vende betekenis voor het inspelen op al die mogelijkheden. Voor een markt als de Verenigde Staten van Noord- Amerika, die eveneens grote kansen biedt, geldt dit zeer zeker. Een actieve marktbewerking is voor al deze markten echter een eerste vereiste. "Het is hoog tijd om te gaan nadenken over mogelijkhe den om de groei van de melkproduktie aan banden te leggen. Zoals het nu gaat loopt het uit de hand. Als we niets doen zal Brussel gedwongen worden het probleem met harde maatregelen uit de wereld te helpen." Aldus voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap dinsdag in Eist op een studiedag over de rundveehouderij. Van der Veen voorspelde dat de komende discussie zich zal toespitsen op een "premie op minder en boete op méér". Als mogelijke oplossing ziet het Landbouwschap het financieel aantrekkelijk maken van vrijwillige pro- duktievermindering, in combinatie met een actief afzet- beleid voor zuivelvoorraden. Tot dit laatste rekent Van der Veen ook het verwerken van magere melkpoeder in veevoer, het zogenaamde varkensplan. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8