Q verzekeringen Premies drastisch omhoog Uitrit: verwarrend begrip De Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering verzekert dit risiko zonder naheffing tegen een premie op kostprijsbasis! c'en hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 Hagelschade in landbouwgewassen Nee, schrikt niet, de premies van onze eigen onderlinge verzekeringen zijn en gaan niet omhoog. Door efficiënt te werken blijven onze premies laag. Dat kan niet gezegd worden als we het hebben over de sociale verzekeringspremies. Het jaar 1983 is nauwelijks begonnen of de zelf standige ondernemers krijgen als cadeautje de premienota voor de sociale A-wetten reeds in de brievenbus. De maximaal te betalen premie voor de volksverzekeringen is de laatste vijf jaar gestegen van ƒ7.581.— in 1978 tot 1S.389.— in 1983. Voor schrijver - maar in sterkere mate voor de zelfstandige ondernemer - een verontrustende ontwikkeling. Im mers, een groot percentage van het inkomen, wordt daarmede afge roomd. Ook de belastingen blijven stijgen. Daarbij komt dat de uitke ringen ingevolge de Algemene Ou derdomswet en Algemene Wedu wen- en Wezenwet als basis-voorzie ning bedoeld zijn. De uitkeringen per 1 januari 1983 zijn voor gehuw den en weduwen met kinderen 18.797,— per jaar en voor onge- huwden en weduwen zonder kinde ren 13.093,— per jaar. Vergelijkt eens even de maximaal te betalen premie ad. 16.389,- per jaar met de uitkering voor gehuwden groot 18.797,— per jaar. Nou ja, dat is het solidariteitsbeginsel. Met andere woorden: we zorgen voor elkaar. Algemene Arbeidsongeschiktheids wet De premie voor de wettelijke ar beidsongeschiktheidsverzekering is inmiddels ook maximaal ƒ3.027,— Ook'de uitkeringen uit deze wet lig gen op ongeveer 19.000,— per jaar. Een aanvulling op deze basisvoor ziening is vooral voor een jonge on dernemer beslist noodzakelijk. U dient zelf te bepalen, welke aanvul ling op hetgeen de Overheid u biedt nog nodig en wenselijk is. Een uitke ring van 35.000,— per jaar is beslist geen overdadige luxe. Het moet ech ter wel betaald worden. Ook bij blij vende invaliditeit moet men mini maal aan die 35.000,— komen. Een aanvulling van 16.000,- op het wettelijke is dan noodzakelijk. Een dertigjarige betaalt dan wel een pre mie voor zijn vrijwillige aanvulling van 2.806,— per jaar. Ook dat liegt er niet om. Het netto inkomen wordt ook daarmede zwaar belast. voor de oudedagsvoorziening is dan nog geen rekening gehouden. Ook daarvoor zou minstens 300,— per maand moeten worden uitgetrokken. In de premie voor de ziektekosten verzekering is nog een eigen risiko van 1.000,— verwerkt om de pre mie laag te houden. Natuurlijk is bovengenoemd voorbeeld wat onge nuanceerd opgesteld. Dat kan niet anders. Het gaat bij schrijver om het feit, dat het onzuiver inkomen zeer zwaar wordt afgeroomd. J. Cevaal steeds meer de vraag hoe in de nabije toekomst de premies nog kunnen worden opgebracht. Het aantal pre miebetalers daalt en het aantal uit kering-genieters stijgt. Het is daarom dat men zoekt naar een nieuwe fi- nancieringsvorm via een ander ver zekeringssysteem. Hier van uitgaan de blijven we hopen dat de overheid haar verplichtingen aan de premie- De papieren eens tevoorschijn halen Sombere geluiden Inderdaad, hoge premies voor de Volksverzekeringen en sombere ge luiden voor de toekomst. De uitke ringen groeiden in de loop der jaren als de komkommers op het veld. De premiestijgingen moesten volgen. Het aantal bejaarden stijgt evenzeer. Kortom: er dient steeds meer te worden uitgekeerd. De premies die wij samen in 1983 betalen worden gebruikt voor de uitkeringen even eens in 1983. Er is geen fondsvor ming. Een briljant systeem, ware het Uitgaande van een onzuiver inkomen van 65.000,— houdt men slechts ongeveer twee keer het netto minimumloon over. Reken zelf maar mee. Bruto onzuiver inkomen 65.000,— af: premie Volksverzekeringen 16.389, premie aanvullende Arbeidsong. verz. 2.806,- premie ziektekostenverzekering 2.400,— belasting volgens schijventarief 9.102,— 30.797,- Blijft over 34.203- "Geweldig", zegt de buitenwacht "die verdient 65.000,—maar men vergeet dat slechts 2.850, per maand overblijft. Met premie niet dat de aktieven tussen 15 en 65 jaar de premies niet zouden moeten opbrengen. Dat wordt een te zware belasting. Aktueel wordt daarom Natuurlijk behoeven wij U, als regelmatige verkeersdeelnemer, niet te vertellen, dat U, komend uit een uitrit, het overige verkeer voorrang dient te verlenen. Art. 16 van het R.V.V., Iaat wat dat betreft niets aan duidelijkheid te wensen over. Hierin wordt zelfs gesproken over "het niet hinderen van het overige verkeer" en dat weegt nog zwaarder dan geen voorrang verlenen. Er lijkt dan ook geen vuiltje aan de lucht te zijn ware het niet dat de wetgever heeft verzuimd om duidelijk aan te geven wat onder een uitrit dient te worden verstaan. Het gevolg hiervan is een voortdurend geharrewar over de vraag of er in een bepaalde situatie wel of niet sprake is van een uitrit en U zult begrijpen dat dit voor ons een steeds terugkerende bron van ergernis is. Wat is een uitrit? Dit mogen wij gerust als de ham vraag beschouwen, met daarbij de opmerking dat we er voorlopig wel niet in zullen slagen de ham ook daadwerkelijk te bemachtigen. De stedebouwkundige ontwikkelingen van de laatste tientallen jaren heb ben de verwarring alleen maar ver groot. Woonerven, quasi-woonerven of iets wat daar op lijkt hebben er alleen maar voor gezorgd dat nu vrijwel niemand meer weet waar hij aan toe is. Zelfs kantongerecht-uit spraken blijken onvoldoende duide lijkheid en zekerheid te scheppen nu deze vonnissen - nationaal bezien - vaak geheel tegenstrijdig zijn. Uit de uitspraken van de Hoge Raad valt te distilleren dat er eigenlijk 2 kriteria zijn waaraan het begrip "uitrit" dient te voldoen. De eerste is dat er sprake moet zijn van een beperkte bestem ming, de tweede en ook de belang rijkste eis is dat een uitrit slechts als uitrit kan worden gekwalificeerd als het er ook als uitrit uitziet. U voelt zelf wel aan dat, afhankelijk van de positie waarin men verkeert, aan één en ander een verschillende uitleg kan worden gegeven. Natuurlijk zijn er wel een aantal voorbeelden te geven H. Meeuwsen betalers van nu ook in de toekomst de uitkeringen kan waarborgen. Kontinuïteit Wat de kontinuïteit van de oude- dags- en weduwenuitkeringen be treft is schrijver niet zo erg somber gesteld wel wat de hoogte van deze uitkeringen betreft. De toevloed van aanvragen in de maand december 1982 om koopsomposten te sluiten zal daaraan niet vreemd zijn. Immers het mesje sneed daarbij aan twee kanten: nl. belasting besparen en een aanvulling voor de oudedag opbou wen. Mede ingegeven door de som bere geluiden wat de AOW-uitke- ringen voor de toekomst betreft, in teresseerde het publiek zich ineens in versterkte mate voor meer zekerheid in de toekomst. Het bekende "ap peltje voor de dorst" kwam ineens in beeld. En misschien wel terecht. Een uitkering boven de wettelijke zal no dig zijn. De loontrekkenden hebben veelal hun bedrijfspensioen, de zelf standigen meestal niets. Daaraan aandacht besteden zal noodzakelijk zijn. Wij willen daarbij uw adviseur zijn. Cevaal De Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering is er ook voor Uü U bent verzekerd tegen allerlei risiko's: brand, storm, wettelijke aan sprakelijkheid, ziektekosten etc. etc. Uw auto en traktor(en) zijn ver zekerd. Maar hebt u er ook aan gedacht om het risiko van hagelschade te dekken. Wanneer u alle zorg hebt besteed aan het zaaien en poten van uw ge wassen, dan ligt vanaf dat moment uw portemonnee buiten. Dan bent u verder afhankelijk van de weersomstandigheden. Dan kijkt u vaak met zorg naar de lucht, wanneer onweerskoppen de dreiging van een bui aankondigen. I Want een onweersbui gaat vaak ge paard met hagel en hagelschade en kan alle hoopvolle verwachtingen dikwijls in één klap vernietigen. Jarenlang kan het goed gaan en gaat dit risiko aan onze boerderij voorbij, totdat we een flinke hagelbui krijgen. Wees verstandig en zorg, dat u wat dat betreft rustig kunt slapen. Voor een gering premiebedrag neemt de 1 Onderlinge dit risiko van u over. Een voorbeeld: Voor granen be draagt de premie 20 cent per 100, verzekerd bedrag, voor aardappelen 30 cent, voor suikerbieten 50 cent etc. De O.Z.H. biedt u dankzij het poolen met andere Onderlingen en herver zekering een volledige dekking tegen het risiko van hagelschade. De grote geografische spreiding van het risiko Fluit De O.Z.H. is met zes andere onder linge hagelverzekeringen lid van de Coöperatieve Hagelschade Finan- cierings Maatschappij (de Hafimij). Daar alle bij de Hafimij aangesloten maatschappijen onderlingen zijn, wordt geen ander belang gediend dan dat van de bij de Onderlingen verzekerde landbouwers. De leden van de Onderlinge bepalen zelf de financiële bedrijfsvoering. De door de O.Z.H. gehanteerde franchise-regeling houdt in, dat bij schaden van 5% of hoger de volledige schade wordt uitgekeerd. Kleine schaden van minder dan 5% worden niet uitgekeerd. van gevallen waarin men er vanuit kan gaan dat. er sprake is van een uitrit. Dit zal zeker zo zijn indien de volgende kenmerken aanwezig zijn: een doorlopend trottoir langs de gewone weg; alleen een verlaagde trottoirband of inritbanden; de trottoirverharding en de uit ritverharding van gelijke kleur en liefst ook van dezelfde struk- tuur zijn. Daarnaast zijn er natuurlijk ook nog een aantal wel duidelijke gevallen. Zo zal er niemand moeite mee heb ben de uitrit van een boerderij, een alleenstaande garage of partikuliere woning of van een benzine-station is daarbij een belangrijke faktor. Het begrip Onderlinge houdt in, dat geen winst wordt beoogd en dat niet meer premie wordt betaald, dan voor het uitkeren van hagelschade, voor het voeren van administratie en voor het vormen van een redelijke reserve nodig is. Bij een gunstig resultaat wordt het volgende jaar een reduktie op de premie verleend. Deze redukties be droegen over 1978 25%, over 1979 35%, over 1980 40%, over 1981 30% en over 1982 20%. De O.Z.H. werd in 1966 opgericht uit een fusie van drie Onderlingen en telt momenteel ruim 500 deelnemers met een verzekerd kapitaal van ruim negentig miljoen gulden. De Ö.Z.H. biedt u: premies op kostprijsbasis snelle schade-afwikkeling volledige financiële zekerheid door: een grote geografische risiko- spreiding een goede herverzekering een sterk reservefonds medezeggenschap in het finan cieel beleid een gunstige franchise-regeling. Al met al reden genoeg om eens nader met de O.Z.H. kennis te ma ken. U kunt bij ons de volledige pre mietarieven van de O.Z.H. met een aanmeldingsformulier bestellen, tel. 01100-24000. Fluit als zodanig te kwalificeren. Al met al 'blijft er echter een grote behoefte aan duidelijkheid op dit terrein. Welke oplossing? Vanzelfsprekend is er van diverse kanten reeds lang aangedrongen op een oplossing en zijn er ook sugge sties aangedragen. Zo zou er bijv. in art. 16 R.V.V. o.a. opgenomen kun nen worden dat ook onder uitritten worden begrepen, dié uitwegen die niet terstond als uitrit kenbaar zijn, maar waar op de hoek van de uitweg een paal van 1 meter hoogte is ge plaatst voorzien van een rode reflek- terende band. Op deze wijze zou elke gemeente zelf zijn uitritten kunnen opsporen en markeren. Voorlopig zullen we echter met de huidige si tuatie moeten leven. Voorzichtig rij den is derhalve op zijn plaats. Laat voor alle zekerheid in twijfelgeval len de doorgang voor de tegenpartij maar vrij. Voorkomen is immers al tijd nog beter dan genezen. Mocht u bij een schadegeval betrokken raken waarbij twijfel is of er van een uitrit gesproken kan worden, probeert U dan enkele foto's van de wegsituatie te maken en stuurt U deze dan mee met Uw schade-aangifte (of achter af). Wij kunnen ons dan in elk geval een oordeel vormen over de plaatse lijke situatie en bij de afwikkeling van de schade een beter gefundeerd standpunt innemen. H. Meeuwsen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 7