Landbouwcommissie wil zeven procent Individuele ondernemer heeft juist nu behoefte aan optimale voorlichting Brabantse belangstelling voor Friese Vierspan op Flevohof Bedrijfstakdeskundige W. Maljaars naar C.A.R. Goes Voorstellen Brussel onvoldoende: "Volkomen ontoereikend". Dat is het vernietigende oordeel van de Landbouwcommissie van het Europees Parlement over de recente prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Vorige week vergaderden de landbouwspecialisten uit het Parlement in Brussel. Ze kwamen daar in meerderheid tot de conclusie dat een gemiddelde prijsverhoging van de Gemeenschappelijke landbouwprijzen met tenminste 7 procent noodzakelijk is. Bovendien vraagt men om aanvullende maatregelen ten behoeve van de landbouw in de lidstaten die het ergst onder de inflatie te lijden hebben. De provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland kwam op 28 januari j.l. weer bijeen. De voorzitter, de heer A.J.G. Doeleman hette de nieuwe secretaris, ir. W.L.A.G. Tacken, sinds 1 december 1982 H.I.D. voor de Bedrijfsont wikkeling, en de heer S. Jorritsma, afgevaardigde van de industrie- en voedingsbond C.N.V. van harte welkom in de Provinciale Raad. In zijn openingsrede sprak hij de zorg uit over de gevolgende van de voorliggende bezuinigingen op het Ministerie van Landbouw en Visserij. De in goed overleg tussen overheid en het georganiseerde bedrijfsleven opge bouwde beleidsinstrumenten hebben een grote bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de Nederlandse land- en tuinbouw. Voor een ade quate taakvervulling van de voorlichting is instandhouding van haar bestaande personele en materiële voorzieningen gewenst. A.J.G. Doeleman De behoefte bij de individuele on dernemer aan kennis en inzicht zal in het licht van de huidige economische afzetmogelijkheden en het aan ver schuivingen onderhevige EEG- markt- en prijsbeleid nog verder toenemen. In positieve zin sprak hij zich uit over de bedrijfsverzorgings- diensten. de subsidiëring van de mestbanken en de herbezinning op de samenwerkingsmogelijkheden tussen de Sociaal-Economische Voorlichting en de Rijksvoorlichting. Landbouwstructuuradvies m.b.t. ruil verkaveling Nijs- en Hooglandpolder Na een verdere toelichting op de achtergronden van dit advies, keurt de Raad genoemd rapport goed. waarbij nog eens wordt gewezen op de noodzaak tot bedrijfsvergroting. De Raad hoopt op een spoedige rea lisering van deze ruilverkaveling. Ruilverkaveling Walcheren Hoewel het ontbreken van voldoen de mogelijkheden in dit kader tot bedrijfsvergroting juist voor dit ge bied als een ernstig gemis wordt er varen. benadrukt de Raad de posi tieve uitwerking die de ruilverkave ling op andere aspecten (kavel- en perceelsstructuur, wegen en waterlo pen e.d.) zal hebben. Flexibiliteit inzake beheersovereen komsten De recentelijk ingevoerde flexibili- "De Brabantse Aanspanning" is één van de verenigingen voor het aangespannen rijden, die tot nu toe een bezoek bracht aan het Friese Vierspan op Flevohof. Ook individueel kwamen vele paardenliefhebbers al een kijkje nemen, sinds het verblijf van dit Vierspan op Flevohof. Deze glanzende zwarte Friese paarden, met hun wuivende ma nen en sokken zijn het oudste en enige inlandse paarderas van Nederland en genieten bij de monstraties of wedstrijden altijd enorme belangstelling. Door de hoge kosten die met het onderhouden van het Vierspan gemoeid zijn, kwam de Stichting in de problemen. Door Financiële steun van bedrijven in Friesland en daarbuiten kon het Vierspan tot en met 1982 in stand worden gehouden. Sinds die tijd is het Vierspan bij Flevohof in de kost. in afwachting van nieuwe spon sors. Het Vierspan oogst hier grote be langstelling bij de bezoekers van Flevohof. m H teit t.a.v. het per bedrijf in te brengen aantal percelen en het per perceel vast te stellen beheerspakket zal naar de opvatting van de Raad de toepas sing in de praktijk positief kunnen bevorderen. Agrarische onderwijszaken De inspecteur landbouwonderwijs, ir. L. Bouten, gaf een toelichting op de ontwikkelingen van en de groei ende belangstelling voor het land bouw- en cursusonderwijs in het al gemeen en voor Zeeland in het bij zonder. De eventuele invoering van de middenschool zal een zorgvuldige inpassing van het landbouwberoep- sonderwijs noodzakelijk maken. Het cursusonderwijs vervult een belang rijke functie voor de kennisverbre ding en -verdieping van de jonge en gevorderde ondernemers. De secretaris deelde mee, dat op korte termijn een onderwijscoördi nator - te plaatsen bij de H.I.D. Be drijfsontwikkeling - zal mogen wor den aangetrokken T.a.v. de functionele ondersteuning spreekt de Raad er de voorkeur voor uit een en ander te realiseren via een omvorming van de bestaande Com missie Agrarische Vakonderwijs (CAVO) voor Zeeland. In onderling overleg zal een verdere invulling kunnen plaatsvinden van de positie Brabanders bezochten Vierspan De Brabantse Aanspanning bracht onlangs ook een bezoek aan het Friese Vierspan, vanwege hün persoonlijke belangstelling voor vierspannen, maar ook om dat zij het streven voor het be houd van dit Vierspan volledig wil onderstrepen, aldus de heer J.H. van Driessen, voorzitter van de Brabantse vereniging. Zij hebben zelf ook een vierspan metLippizaners,vergelijkbaarmet het niveau van het Friese Vier span. Deze vereniging heeft als doel het rekreatief rijden met 1, 2 en vierspannen en het restaureren van oude rijtuigen. Iedere eerste zondag van de maand maken zij vanaf 11.00 uur vanuit de Fazanterie, in Ulven- hout een tocht door de Baronie van Breda. Op de foto: Leden van de Bra bantse Aanspanning aanschou wen het Friese Vierspan op het konkours hippique terrein op Flevohof. van het aldus te vormen Provinciaal Overleg Orgaan Cursorisch Onder wijs (POOC). Organische Mestvoorziening Zeeland Op basis van een landbouwkundige optimale toepassing van organische mest is een berekening opgezet van de potentiële opname capaciteit van met name het Zeeuwse bouwland. Op deze basis blijkt de opname capaciteit ruimschoots voldoende voor de op vang van het in eerder stadium bere kende overschot in de provincie Noord-Brabant. De nota zal worden toegezonden aan de Provinciale Raden en de mestban ken in de drie meest betrokken pro vincies. In nauw overleg tussen de Gewestelijke Raad voor het Land bouwschap en de Provinciale Direk- tie voor de Bedrijfsontwikkeling zul len de verdere uitvoeringsmogelijk heden worden bezien. In de rondvraag dankt de voorzitter de scheidende heer van der Sluis, die in verband met de V.U.T. spoedig zal terugtreden als Hoofd Algemeen Beheer bij de Provinciale Directie voor de rustige en sympathieke wijze waarop hij de vergaderingen van de Raad altijd heeft weergegeven. Met ingang van 1 maart 1983 aanvaardt de heer W. Maljaars de funktie van bedrijfstakdeskundige akkerbouw bij het C.A.R. Goes. De heer W. Maljaars is geen on bekende in Zeeland. Van 1 au gustus 1951 tot 1 mei 1983 was hij geplaatst bij het toenmalige Con sulentschap voor Zeeuwsch Vlaanderen, waarna hij als hoofd bedrijfsekonomisch onderzoek is gaan werken bij het C.A.R. Ze venbergen. Vanaf najaar 1969 heeft de heer W. Maljaars daar gewerkt als bedrijfstakdeskundi ge voor de rundveehouderij. Bij de snelle ontwikkelingen in de landbouw is het analyserende en doordachte voorlichtingswerk van Maljaars van groot belang geweest voor de landbouwprak- tijk en ook voor eigen interne kring. Bij de recente inkrimping van het voorlichtingspersoneel moest het aantal bedrijfstakdeskundigen voor de Rundveehouderij bij het C.A.R. Zevenbergen worden te ruggebracht van 2 naar 1. Wat deze aanpassing in de voorlich ting betreft, heeft de heer W. Maljaars zich bereid getoond de funktie van bedrijfstakdeskundi ge akkerbouw bij het C.A.R. Goes te aanvaarden. Hiermee is dan in de a.s. vakature van be drijfstakdeskundige akkerbouw Vorige week vrijdag keurde de Commissie voor de Landbouw een verslag over de landbouw-prijsvoor- stellen goed. Wat volgende week zal worden voorgelegd aan het Europ arlement. In dat verslag bepleit men naast een sterkere prijsverhoging, ook een grotere verlaging van de po sitieve monetaire compenserende bedragen (mcb's) dan welke de Eu- r.opese Commissie voorstelt. Dit laatste mag echter niet tot inko mensderving van de landbouwers in de betrokken landen leiden. Daar naast willen de Europarlementariërs dat de negatieve mcb's volledig wor den afgeschaft. Men verwerpt de medeverantwoor delijkheidsmaatregelen inzake gra nen, zuivelprodukten en koolzaad die de Europese Commissie in ge dachten heeft. Daardoor zou de ver hoging van de interventieprijzen van deze produkten merkbaar beneden de gemiddelde verhoging van de ge meenschappelijke landbouwprijzen liggen. Opnieuw wijst de Land bouwcommissie op de noodzaak van een goed beleid op het gebied van vetten en eiwitten. Dit om te voor komen dat in de Gemeenschap ge produceerde vetten en eiwitrijke stoffen benadeeld worden ten op zichte van de ingevoerde vetten en eiwitrijke stoffen. Sterke nadruk wordt in het verslag gelegd op het vinden van een oplossing voor de vervangende produkten, teneinde de W. Maljaars bij het C.A.R. Goes wegens het vertrek van de heer J. Scheele voorzien. Met veel waardering voor het in West-Brabant verrichtte werk, wensen wij de heer W. Maljaars veel sukses toe bij zijn werk als bedrijfstakdeskundige akker bouw in Zeeland. Ir. J.A.H. Haenen Consulent te Zevenbergen Ir. L.Th.J.M. de Wit Consulent te Goes afhankelijkheid van derde landen te verminderen en de lasten voor de Gemeenschappelijke begroting te verlichten. Overschotten Bij het voorstel de landbouwprijzen met tenminste 7 procent te verhogen, tekent de Landbouwcommissie wel aan dat de prijsverhoging voor de diverse sectoren dient af te hangen van de vraag of van het beteffende produkt een overschot dan wel een tekort bestaat. Een flinke prijsverho ging is echt nodig om de inkomens in de landbouw te verbeteren, de be staande regionale onevenwichtighe den te verminderen en te zorgen voor meer evenwicht tussen de inkomens van de landbouwers en die van de overige beroepsbevolking. Meningen verdeeld Direct nadat vrijdagmorgen in Brus sel was gestemd over het verslag van de Landbouwcommissie, reisden de commissieleden af naar hun land van herkomst. Zo konden de Nederlandse Europarlementariërs Louwes, Tol man, Woltjer en Eisma nog diezelfde middag in Den Haag de pers te woord staan. Daar bleek dat onze vertegen woordigers in Straatsburg zeer ver schillend denken over de uitkomst van de discussies. Zo sprak Louwes (VVD) van "een realistisch verslag", Tolman (CDA) vond het "een zeer verantwoorde en evenwichtige stel- lingname". Woltjer (PvdA) zag hier echter "het begin van een doodlo pende weg" en Eisma (D'66) noemde verschillende onderdelen van het ver slag zelfs "a-sociaal". Hendrik-Jan Louwes wees in zijn toelichting op de kans dat de mede- verantwoordelijkheidsbijdrage voor de verschillende produkten flink kan oplopen. "In sommige gevallen mis schien wel tot zo'n 10 procent, maar dan kan het ook betaald worden. Er is dan namelijk een enorme produk- tie: Als voorbeeld noemde hij de suiker, waar de producenten dit sei zoen ongeveer 10 procent bijdragen in het kader van de zelffinanciering. De produktie lag dan echter ook zo'n 25 procent hoger dan gemiddeld. Het voorgestelde oliën- en vettenbeleid kan niet helemaal Louwes' goed keuring wegdragen. Hij wees erop dat we alles moeten doen om een handelsoorlog met de Verenigde Staten te voorkomen. "De Europese Commissie hinkt op twee gedachten". Zo reageerde Teun Tolman op de recente prijsvoorstel len van de Europese Commissie. Zijn kritiek betreft vooral het voornemen om zowel de medeverantwoordelijk- heidsbijdrage te verhogen als de in terventieprijs te verlagerj bij pro dukten met grote overschotten. Bovendien voert men dan nog een voorzichtig prijsbeleid. Tolman pleitte voor een objectief prijsbeleid. Hij wees verder op de sterke kosten daling van de landbouwpolitiek in de afgelopen periode. Tegen de lamp In tegenstelling tot zijn CDA-collega ziet Eisso Woltjer het juist helemaal fout gaan op financieel gebied. "Als we zo doorgaan lopen we finaal tegen de lamp in 1984. Als de Landbouw commissie daar geen boodschap aan heeft, zijn we op de verkeerde weg". Woltjer heeft dan ook tegen het ver slag gestemd. Hij bepleitte een be spreking van de prijsgarantie: "Wie meer wil produceren doet dat maar voor zijn eigen risico". .Jan van Liere 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5