Meebetalen aan onderzoek dupeert zwakkere bedrijven Landbouwhogeschool 65 jaar 6<jf J> - ^r\ u z i: zuidelijke landbouw maatschappij Verzekeringsnieuws Onafwendbaar gevolg bezuinigingen Bezuinigingen Niet alle schades worden betaald Suksesformule Holland orchidee '83 te Bleiswijk ftLt tiioLii m VRIJDAG 4 MAART 1983 69e JAARGANG NO. 3671 land- en tuinbouwblad De Landbouw Hogeschool in Wageningen bestaat 9 maart a.s. precies 65 jaar. In het kader van het lustrum biedt de hogeschool de bevolking van Wageningen en omgeving o.m. de mogelijkheid om in twee centra van onderzoek rond te kijken namelijk bij tuinbouw en veeteelt. De academische viering omdat o.a. een rede van de rector-magnificus over 6500jaar ontwikkeling van jager tot industrieël". Bovenstaande foto dateert uit 1894 en laat enige studenten zien van de voorloper van de huidige Landbouw-Hogeschool de toenmalige Rijks landbouwschool te Wageningen. Op de maandag 28 februari j.l. in Goes gehouden Hoofdbestuursvergadering van deZ.L.M. heeft voorzitter A.J. G. Doeleman met name de E.EG.-prijsvoorstellen en de nationale bezuinigingen aan de orde gesteld. Ten aanzien van de E.E.G.-prijsvoorstellen en de besluitvor ming daarover is niet veel meer bekend dan vorige maand, zo constateerde de voorzitter. Van E.E.G.-Land bouw Commissaris de heer Dalsager heeft men gehoord dat de voorstéllen voldoende zijn om de inkomensverbe tering die de voorgaande twee jaar in gang zijn gezet verder voortgang te doen laten vinden. Doeleman: "Op merkingen over de opgelopen achterstand en het feit dat de betere resultaten sterk afhankelijk zijn van de groei- omstandigheden wuift hij-weg met statistieken die hij van de individuele lidstaten beschikbaar heeft gekregen. Zorgen had de heer Doeleman ook over de financiering van het E.E.G. -beleid waarvan het landbouwbeleid een belangrijk deel opeist: Er zal nog veel vergaderd moeten worden voordat hier concrete besluiten uit voort zullen komen, zo meende hij daaraan toevoegend ook bezorgd te zijn over de steeds meer opdringende gedachte vanuit de verschillende lidstaten over renationalisatie. Vooral voor de Nederlandse land- en tuinbouw is dat een zeer zorgelijke ontwikkeling. Nationaal, zo stelde de voorzitter voorts vast, zitten wij nog midden in de discussie over de bezuinigingen en met name hoe de 33 miljoen ingevuld moeten worden. "Hoe men het ook draait of keert bezuiniging op elk onderdeel betekent lastenverzwaring voor het bedrijfs leven als gevolg van meebetalen bij het onderzoek, keu ringskosten of proefboerderijen enz." De Z.L.M.-voorzit ter: "Bezuiniging bij de voorlichting houdt het grote ge vaar in dat er voor voorlichting betaald moet worden, met als gevolg dat de zwakkeren niet alleen verder af zullen komen te staan van de voorlichting maar ook van het onderzoek. Voor de individuele ondernemer kan het ma ken van een keuze vrij gemakkelijk lijken. Dat hoor je ook in de praktijk. Als organisatie heb je echter zowel te ma ken met de individuele belangenbehartiging als met het algemeen belang van de land- en tuinbouw en deze laat ste belangenbehartiging is in deze tijd van bezuinigingen niet eenvoudig". In elk geval, zo stelde de heer Doeleman vast, liggen er op dit moment geen duidelijke voorstellen op tafel hoe de bezuinigingen doorgevoerd moeten gaan worden. In een tijd waarin alles kon, konden de 3 orga nisaties een vrij zelfstandig beleid voeren. Dat hebben wij ook als provinciale organisatie binnen het K.N.L.C. ge daan. In een tijd waarin wij.ons beperkingen moeten opleggen blijkt deze organisatiestructuur de besluitvaar digheid niet te bevorderen", aldus de algemeen-voorzit ter. Opnieuw vroeg de heer Doeleman aandacht voor het pachtersvoordeel. Hij merkte op gelezen te hebben dat Prof. Brüll van de Universiteit van Amsterdam heeft ge- Over dit onderwerp e.a. kunt u meer lezen op de pagina's 6 en 7 van dit nummer. Inderdaad bestaat er een groot misverstand over wettelijke aansprakelijkheid. En het gekke is, dat bij een ongelukje b.v. tijdens sport, de zgn. veroorzaker al metéén zegt: ik zal het wel doorgeven aan mijn W.A. verzekeraar, daar betaal ik tenslotte premie voor etc. Voorzichtigheid met toezeggingen in dezen is geboden. Vervolgens treft u nog een aanvulling op de brandblus- apparaten aan. De akkerbouwers staan in de startblok ken om de voorjaarswerkzaamheden aan te vatten. Dat betekent tevens een beslissing nemen wel of niet tegen hagelrisiko te verzekeren. Naast enkele onderlinge ha- gelverzekeringen op Walcheren, Noord-Beveland, Zeeuws-Vlaanderen en Tholen kennen wij de breder op gezette Onderlinge Hagelverzekering voor ons totale werkgebied Zeeland/Brabant. Daarvan leest u op pagina 6 en 7. Wat de kollektieve lasten aan bijdrage van u vergen en wat u daarnaast aan voorzieningen nodig hebt wordt eveneens beschreven. Dit onderwerp vraagt overi gens een nadere uitdieping. Aan de orde zal moeten ko men wat u als zelfstandige eenvoudig opzij moet leggen voor de meest noodzakelijke voorzieningen. Daar hoort dan bij wat u privé zult kunnen opmaken. Naast een artikel over het verwarrend begrip "uitritten" volgen ook nog enige ontboezemingen, welke bedrijven juist in deze tijd toch sukses kunnen hebben. Overigens is dat geen nieuws, want de suksesformule is altijd al ge weest als het eenvoudig kan moet je niet moeilijk doen. In de praktijk zien we teveel het omgekeerd gebeuren. zegd dat niet alleen de burger beticht mag worden van het plegen van belastingfraude maar dat ook de overheid zich daar bij de belastingheffing schuldig aan maakt: "Ik wil deze uitspraak graag overnemen als het gaat om belastingheffing over berekende winsten die niet gerea liseerd worden, zoals dat bij het pachtersvoordeel ge beurt". Als laatste punt sneed hij de concept-beleidsnota bacterievuur aan. "Wij kunnen, besloot hij alleen maar hopen dat men bereidt redelijk overleg andere maat regelen voor te stellen in gebieden waar de fruitteelt een zo belangrijke rol speelt, met name in Zeeland en West- Brabant' (vervolg verslag hoofdbestuur zie pag. 10 Niet door ex-minister van Agt maar door Mevr. Til Gar deniers werd afgelopen vrijdag te Bleiswijk de HOLLA ND ORCHIDEE '83 tentoonstelling officieel geopend. De openingshandeling bestond uit het aanrijden van een lorry waarop een grote bloemendoos was geplaatst met daarin een 12 jarig meisje Melanie Vellekoop' uit de Lier. Na aankomst bij mevr. Gardeniers, verbrak Melanie het cel- lophaan en geholpen door mevr. Gardeniers stapte zij uit de doos. Daarna overhandigde Melanie twee cijfers 83 aan mevr. Gardeniers die vervolgens hiermede het woord HOLLAND ORCHIDEE '83 afmaakte. (Foto Ab Wes terbeek).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1