VOO It in: VltOIIW ingezonden Een ijzig nagerecht Bonen lezen; ook wel es "stikkebeu. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdljk. Op het eerste gezicht vertoont Bangladesh wel wat overeenkomst met Zeeland. Polders, de wegen verhoogd, zodat het lijkt of ze op dijkjes liggen. Veerponten en veel water. Mooie akkertjes met verschillende kleuren groen afgewisseld door geel bloeiend mosterdzaad, dat zijn allemaal dingen die je ook bij ons kunt vinden. Maar daarmee houdt dan ook de overeenkomst wel op. Als je in een reisgids een vacantiedoel gaat zoeken, zul je daar zeker Bangladesh niet in tegenkomen. De reden dat wij er heen gingen was om onze dochter en schoonzoon te bezoeken, die in Dacca wonen. Uit een veelheid van indrukken wil ik proberen u iets over dit land te vertellen. Overbevolking Bangladesh is 3 k 4 x zo groot als Nederland, maar het heeft meer dan 90 miljoen inwoners. Die overbevol king is dan ook het grote probleem van dit land. Dacca (of Dhaka) is een eilandenstad met grote verschillen. Er zijn mooie wijken met royale huizen en goede wegen. Ook moderne grote gebouwen zoals de regeringsgebouwen, luxe hotels, een prachtige moskee, een stadion enz. In de oude binnenstad smalle straat jes en steegjes met kleine stenen huisjes. Aan de kanten van de ri viertjes, die door de stad lopen, on derkomens voor zeer veel mensen, die gemaakt zijn van bamboepalen, zeildoek, rietmatten enz. Onvoor stelbaar dat daar mensen irt kunnen leven. Het verkeer is er enorm druk. Het krioelt er van de fiets-taxi's (riksja's, men zegt 100.000), baby taxi's, oude bussen, auto's, handkar ren, ossekarren, fietsers. Alles rijdt luid foeterend door elkaar, en toch gebeuren er weinig ongelukken. Spierkracht Heel opvallend voor ons is dat al het werk met spierkracht gebeurt. Ner gens zagen we machines, trekkers of kranen gebruiken. Aan de haven zie je dat alle schepen leeg gedragen wor den. De kleinere boten worden ge roeid of met tegenstroom door een aantal mensen met lijnen van de kant getrokken. In de bouw, de wegen bouw, de steenbakkerijen, op het land overal, werken heel veel mensen, maar het is allemaal handwerk. Groene winter Ook in Bangladesh is het nu winter, maar toch is alles er prachtig groen. De temperatuur was in januari tus sen 16 en 26 graden Celcius. Elk stukje land dat er voor in aanmer king kwam was ook nu begroeid. De temperatuur en voldoende water voor irrigatie maken het mogelijk dat tarwe, aardappelen en mosterdzaad nu als tussengewaS gekweekt wor den. Ook waren er al volop veldjes gezaaide rijst, die straks uitgeplant moeten worden en al stukken waar de rijst uitgeplant was. In aardap pelruggen en de tarwe rijtjes werd het onkruid met de hand uitgeplukt en in manden verzameld. Dat kan dan weer als voer voor de koeien dienen. Veel riviertjes zijn volge- groeid met waterhyacinthen. Eer men het water kan gebruiken voor irrigatie moet dit wateronkruid ver wijderd worden. Het wordt te drogen gelegd en wordt ook weer gebruikt als veevoer of door de grond ge werkt. De veldjes mosterdzaad die al rijp waren worden opgetrokken, in grote bundels gebonden en op de schouders naar de boerderij gedra gen. Verder noord-oostwaarts rij dend kom je buiten, het rivierenge bied. 't Landschap verandert, het wordt heuvelachtiger. Je ziet daar theeplantages en de heuvels beplant met ananas. De wintertijd is daar kennelijk ook snoeitijd en dat zag je overal gebeu ren in de theestruiken. Vrouwen Het plukken van de thee schijnt vrouwenwerk te zijn. Maar dat was nu nog niet aan de orde. De bevol- kirfg van Bangladesh is voor het overgrote deel (80%) Islamitisch. Dat brengt met zich mee, dat vrouwen zich weinig in het openbaar mogen vertonen. Overal waar je komt, wordt je direct omringd door een grote groep mensen, maar daar zijn zelden vrouwen bij. Op de markten zijn het ook de mannen die de koop waren, zoals groenten en fruit, aan bieden. De vrouwen die je ziet zien er keurig gekleed uit. Het zijn vaak vrouwen uit de hogere standen of die zelf een baan hebben, maar ook het tegenovergestelde, heel armoedig geklede vrouwen die lopen te bede len. Het is erg belangrijk zonen te hebben. Zij blijven met hun gezin bij hun ouders en moeten hen verzorgen als dat nodig is. Dochters hebben is een dure aangelegenheid. Je moet een bruidsschat betalen om ze uitge huwelijkt te krijgen en dan verdwij nen ze naar de schoonfamilie, zo dat de ouders er later geen hulp meer van hebben. Meisjes trouwen erg jong. Getrouwd gaan ze dan nog wel naar de middelbare school en in die tijd krijgen ze ook de kinderen. Daar kan de schoonmoeder dan voor zor gen. Meer voorkomend is het dat de jonge vrouw hard moet werken bij de schoonfamilie. Op het platteland werken niet zo veel vrouwen mee op het land, maar zodra de oogst op het erf is, is het haar werk om te helpen met dorsen enz. Maar door armoede gedreven, zie je ook vrouwen bui tenshuis werken en dan wel zwaar en slecht betaald werk. Stenen kapot kloppen voor wegverharding en mandjes cement de bouwstellingen opdragen. Opleiding Toch wordt ook het aantal vrouwen, die een opleiding gaan volgen, hoger. Bij een bezoek aan een landbouw school troffen we ook daar meisjes aan. Op onze vraag hoeveel meisjes studenten er waren vertelden ze dat er 52 meisjes waren van de ongeveer 700 leerlingen. Ze waren daar 4 jaar in tern. Op medisch, technisch en agra risch gebied zijn er goede opleidin gen. Het is dan ook begrijpelijk dat men bij de ontwikkelings-projecten slechts een beperkt percentage bui tenlanders wil hebben en daar zoveel mogelijk eigen mensen inschakelt. Voeding Tenslotte nog iets over het eten. Het hoofdvoedsel is rijst. 3 maal per dag, als er geld voor is. Voor velen één maaltijd per dag: De gekookte rijst wordt gegeten met een kruidensaus, die o.a. groene peper bevat. Daarbij horen eigenlijk ook linzen, vis of kip. Men eet de rijst met de hand. Met de saus maak je er balletjes van, die je dan zo kunt eten. De nationale drank is thee, zwart met veel suiker en melk. Koffie is er ook wel te koop. maar in een dorpscafeetje is er enkel thee en ook wel frisdrank. Bier en sterke drank wordt niet vrij verkocht. Op de markten zijn veel soorten groente en fruit. Er was in januari een grote aanvoer van bloemkool, de eerste tomaten waren er al, er was aanvoervanaardappelen,aubergines, mandarijnen, papaya's. De bananen bomen en cocospalmen staan overal in het land. Bij de huizen waren veel prachtig bloeiende bougainvillea's en in de parken bloeiden de ons be kende zomerbloemen als afrikanen, dahlia's, zinnia's enz. Besteding ontwikkelingsgeld Dit zijn zo maar wat indrukken uit een ver land. Vaak lees je negatieve berichten over de besteding van de ontwikkelingsgelden in dit soort lan den. Ik denk dat je veel meer achter gronden moet kennen om daar over te kunnen oordelen. Vast staat dat het mogelijk is dat, dit toch zo vruchtbare land- alle mensen kan voeden. De grootscheeps gestarte campagne voor een verantwoorde 'Tamilyplan- ning" zal daar ook voorlopig niet veel verandering in kunnen brengen. mevr. J. de Regt. 99 Geachte redaktie, Graag wil ik iets ophalen en schrijven van het bonen lezen uit mijn jeugd. Wij waren met nog al wat zussen thuis, dus we werden dan ook goed aan het werk gehouden. We had den nogal wat koeien, een melk zaak en 's avonds bonen lezen, 's Winters werden eerst de bonen uit het eigen bedrijf gelezen, zaaibo- nen eerst apart en dan de bonen, die werden verkocht. Waren die van Vader klaar, dan werd er voor een handelaar gewerkt. Die kocht ze dan eerst op en ging dan met een wagen door het dorp en bracht ze soms van huis tot huis, dat was dan een zakcentje voor de dochters. Gezellig zaten we dan aan de tafel, soms met 5 a 6 personen. Er kwam ook wel eens een bevriende helpen. Er waren inderdaad gezinnen waar veel gezongen werd. Ik was de jongste van 4 zussen, ongeveer 12-13 jaar en weet nog goed als het dan rond 9 uur was en de tafel leeg, dan was er die twijfel "doen we nog of niet"? We hadden niet veel lust meer hoor! het was niet altijd lol! Maar dan stonden nog een paar resten bij het kabinet. Zonde om die te laten liggen en werden dan toch nog uitgestort. Moeder ging naar de kast en voor iedere persoon ging er dan een toffee of karamel in de hoop op tafel, onder de schaal waar de rotte in gingen. Zo werd er nog even vlug gewerkt en snoepten we nog wat. Was je jong, dan mocht je de ergste vuile bonen oj erwten er uithalen en een oudere verbeterde ze dan. Mijn gedachten gaan nog uit naar de winter, toen er bij ons in de stal een melkkursus gegeven werd. Mijn 3 oudere zus ters deden daaraan mee. Ik was nog te jong. Het was dan ook een drukte hoor! Er kwamen dan ook nog andere meisjes van andere be drijven, die bij hun ouders niet ge noeg ruimte en koeien hadden. Bij ons was dan wel gelegenheid. De lessen werden gegeven door Mej. P. de Lange als voormelkster. Nu nog in leven als Mevr. P. Brasser- de Lange te Kleverskerke. De toenmalige zuivelkonsulent, de in middels overleden heer Sietema, had de leiding. Eerst handen was sen, nagels nakijken, staarten op binden, uiers wassen en dan ging het voormelken beginnen. Sietema gaf dan de cijfers. Was het melken achter de rug, dan ging mijnheer Sietema met vader aan de praat achter de platte buis en zijn assistente aan tafel bonen lezen. Een kopje thee, dan choco lademelk of eigengebakken bab belaar. Ze moesten wachten tot half 10 om naar de stoomtram te lopen. Dan waren ze aan de tafel zo aan de gekkigheid en dachten aan geen tram. Sietema was de eerste als reisvaardig en ging maar zachtjes vooruit. Pie de Lange zat nog met een schort vol bonen, tot vader zei Pie schiet noe op. Sie tema zit al in de tram"! Ik heb lange benen en hij (de tram?) wacht wel". Iedere week de kamer een grondige beurt, stóf, stof, stof. Er was veel pret, maar ook waren we het op z 'n dorps gezegd dikwijls "stikke beu". Zoiets kan men zich nu niet meer voorstellen: Ongeveer 55 jaar geleden. Plattebuiskachel, stoomtramhandmelken, bonen lezen, babbelaars bakken Afz. Mevr. Minderhoud - Min- derhoud Vikingstraat 1 4361 CR Westkapelle (foto drukkerij Pitman Goes Er bestaan diverse normen voor het maken van ijs, in alle soorten en smaken, moeilijk en niet moeilijk. Niet moeilijk geldt voor het maken van een cassata; een soort ijspudding die heerlijk zacht van smaak is en betrekkelijk eenvoudig door u zelf gemaakt kan worden. U hebt daar het vólgende voor no dig: 'Vi liter slagroom, 6 eieren, 150 gram suiker, wat gembernootjes, 1 ons gesneden sukade, bigarreaux (ge konfijte kersen), 3 4 eetlepels ca cao, 1 ons rozijnen, dl. cointreau, '/i dl. crème de cacao en een cake-blik. De bereiding gaat als volgt: snij de gember en de kersjes fijn en vermeng dit met de rozijnen, sukade en de Cointreau en hou dit apart. Doe dit ook met de cacao, vermengd met de crème de cacao. Klop nu de eieren met de suiker op in een warmwater bad tot bloedwarmte, klop hierna de kompositie koud tot ze dik vloeibaar is en spatel er nu voorzichtig de in middels goed stijfgeslagen slagroom door. Roer nu de cacao met de likeur door de helft van de kompositie en schep het voorzichtig in de cake vorm. Meng nu door de andere helft van de kompositie de vruchtjes en de likeur en schep dit nu ook op de eer ste laag (marmereffekt). Dek het ca- keblik nu af met een stukje folio en plaats het ongeveer 5 6 uur in de vriezer. Vlak voor het gebruik de vorm even onderdompelen in wat warm water en stort hem op een schaal. Men kan nu de cassata serveren in redelijk dikke plakken gesneden op een bodem van een plakje cake en met een rozet van slagroom. M.A. van der Vliet 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 19